Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Sie 11, 2018 4:14 pm   

Uważam, że to co rozjaśniłem stoi już za kanałem i to już na stoku Biskupiej. Zwróć uwagę na to wysokie podpiwniczenie pod tarasem prawego domu, oraz na wyraźnie niższą od domu dobudówkę przed środkowym, a i ten wyraźnie pochyły ogród przed lewym. Poza tym te budynki wyraźnie stoją na tym samym poziomie co drzewa po lewej, a one według mnie rosły za Kanałem.
 
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Sie 11, 2018 4:44 pm   

Krzysztof napisał/a:
ten wyraźnie pochyły ogród przed lewym.

tu akurat nie mogę się zgodzić.
"wyraźna pochyłość ogrodu" jest złudzeniem. Ta pozorna pochyłość ma oczywisty związek z perspektywą w jakiej cały rozległy widok został ukazany. Obserwator stał wysoko, w związku z czym wszystkie linie perspektywiczne poniżej niego są skierowane w dół, te najbliższe, te pośrednie i te odległe. Budynki o których mowa idealnie się w tą perspektywę wpisują.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Sie 11, 2018 4:54 pm   

Zauważ, że trzecia od prawej linia przechodzi poniżej prawego narożnika środkowego domu i powyżej krawędzi dachu dobudówki w ogrodzie.
 
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Sie 11, 2018 5:06 pm   

Krzysztof napisał/a:
Zauważ, że trzecia od prawej linia przechodzi poniżej prawego narożnika środkowego domu i powyżej krawędzi dachu dobudówki w ogrodzie.

... ale przecież nie mamy tu do czynienia z doskonałą geometrycznie i technicznie profesjonalną fotografią.
Duży ogród z czytelnym i dokładnie wykreślonym ogrodzeniem wpisuje się w linie perspektywy idealnie a przecież to przede wszystkim na niego i jego "pochyłość" wskazywałeś, sugerując że ten dom z ogrodem znajduje się już na zboczu Biskupiej G.
Moim zdaniem za kanałem jeszcze niczego tu nie ma ...oprócz zarastającego wyrobiska piasku, z którego powstały gdańskie fortyfikacje w tym bastion Wybego.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pon Sie 13, 2018 6:46 pm   

Simeon Fort "Oblężenie Gdańska 1807". fragment
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Sie 13, 2018 7:12 pm   

Nie można tego co artysta namalował traktować poważnie. Malował bez wizyty w Gdańsku na podstawie mapy.
Miro napisał/a:
Krzysztof napisał/a:
(podejrzewam, że malował to gdzieś we Francji).

Obraz ten został namalowany w 1842 roku.
Miro


Analizowany tu: http://forum.dawnygdansk....p=143852#143852
 
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Sie 13, 2018 9:33 pm   

Szanowni Koledzy! Bardzo dziękuję! Co za piękna grafika. Ale rzeczywiście trudno się w niej dopatrywać naszego domku, skoro powstała we Francji. Choć tak naprawdę to domek na niej jest :)

Będę 15 i 16 sierpnia w Gdańsku. Wybieram się na imprezę Garnizonu Gdańsk na Górę Gradową 15.08 o 15.00. Ktoś z Was tam będzie? A 16.08 od rana w Archiwum. Już wysłałem 10 fajnych zamówień na niezwykłe dokumenty. Jestem na tropie dokumentów budowlanych i hipotecznych naszego domku. Trzymajcie kciuki.

I jeszcze jedna rewelacja! Pani Krystyna E. z Biskupiej zorganizowała dla mnie wejście do piwnicy pod dzisiejszą kamienicą na Kaznodziejskiej. Sprawdzę, czy są tam ślady XVII/XVIII-wiecznej budowli. Ekscytujące!
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Sie 13, 2018 9:40 pm   

Szanowni Panowie, zobaczcie, co ciekawego napisano na Gdańskiej Strefie Prestiżu!

http://www.gdanskstrefa.c...eszkal-tolkien/
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pon Sie 13, 2018 9:52 pm   

Galadhorn napisał/a:
Szanowni Koledzy! Bardzo dziękuję! Co za piękna grafika. Ale rzeczywiście trudno się w niej dopatrywać naszego domku, skoro powstała we Francji. Choć tak naprawdę to domek na niej jest :)

Też go widzę : )
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Sie 14, 2018 9:39 am   

Taki widok z połowy XIX w. pojawił się.
https://www.facebook.com/...?type=3&theater
Cytat:
Jany Wu: o ile dobrze widzę nie ma jeszcze kolei a na pewno jest domek, który potem zniknął chyba zastąpiony przez szwajcarski szalet, więc to foto z połowy XIX w. lub tuż po-
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Sie 14, 2018 2:42 pm   

:szczena:
Jotpeg wygląda na reprodukcję z jakiegoś albumu. Ktoś skojarzy?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Wto Sie 14, 2018 7:11 pm   

"Fotografia w Gdańsku 1863-1867" I. Dunajskiego
Edyta mówi: swoją szosą...
http://tolkniety.blogspot...e-nr-28-sn.html
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Sie 15, 2018 6:51 am   

Budynek przylegający do kanału Raduni od strony wschodniej. Macie pomysł, czym był?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Sie 15, 2018 8:46 am   

Konigl. Steuer-Expedotion.
 
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Sie 15, 2018 9:02 am   

Krzysztof napisał/a:
Konigl. Steuer-Expedotion.

na to wygląda.
Dziwne, że mimo że jest to XIX wiek, to całe Petershagen po zachodniej stronie kanału jest na zamieszczonym przeze mnie planie opustoszałe, choć zaznaczony jest szpital, zabudowania na przedmieściach, podziemna klatka schodowa prowadząca do koszar, itp.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk