Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Jacob Kabrun i jego kolekcja
Autor Wiadomość
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Paź 07, 2016 5:20 am   

Stadtmuseum Danzig 2
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2090
Wysłany: Czw Paź 13, 2016 12:39 pm   

Kolekcja Jakoba Kabruna.
„ Powieszeni“ Jacques Collot (1594-1635 ) akwaforta z 1633 r. Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sro Kwi 05, 2017 9:55 pm   

Mam dośc dziwne pytanie: Ile żon miał Kabrun ? i czy jedną z nich była Maria von Almonde? Na Wikipedii podają, że nią była. Z kolei Deutsche Biographie podaje inną wersję. I w związku z tym czy jest jakaś biografia J. Kabruna?
https://www.deutsche-biog...html#ndbcontent
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Czw Kwi 06, 2017 6:23 am   

To miał być ten link? Neue Deutsche Biographie
No to przecież wszystko się zgadza, jako pierwsza żona jest wymieniona "Maria, T d. Großkaufm. →Cornelius van Almonde (1719–94) in D. u. d. Anna Eggerath," (Maria, córka kupca Corneliusa van Almonde (1719–94) w Gdańsku i Anny Eggerath).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Kwi 07, 2017 10:34 pm   

Miałam problem w ustaleniu jego żon. Znalazłam potret Marii von Almonde, która miała dwóch mężów pierwszy Michael Barstow i drugi Cornelis von Almonde natomiast nic o tym, że jej męzm był Kabrun.
Wywnioskowałam, że C. von Almonde musiał miec siostre? także o imieniu Maria,która wyszła za mąż za Kabruna. Niestety nie mam żadnej porządnej biografii Kabruna aby to ustalic. Wszystko opiera się o hipotezę. :hmm:
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pon Lip 09, 2018 2:06 pm   

Tabliczka umieszczona na ogrodzeniu obecnego szkolnego boiska = cmentarza Salvator. Wierzę, że tabliczka, którą sfotografowałem w roku 2014 pozostała do dziś. Wierzę też, że szczątki Jacoba Kabruna też tu nadal spoczywają. Powojenna likwidacja grobów była powierzchowna, była farsą godną pożałowania. Ten cmentarz nadal istnieje!
Ostatnio zmieniony przez Fort Pon Lip 09, 2018 3:13 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Pon Lip 09, 2018 2:53 pm   

Korzystając z okazji (i narzędzi moderatorskich) poprawiłem literówkę w tytule wątku
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Lip 10, 2018 11:42 am   

Cytat:
Tabliczka umieszczona na ogrodzeniu obecnego szkolnego boiska = cmentarza Salvator.

Tabliczka fajna tylko ją jakiś "artysta" zeszpecił. :%
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Wto Lip 10, 2018 2:41 pm   

Dla mnie to tabliczka - dziwoląg. Skoro już ma być po niemiecku i niemieckimi literami, to czemu imię Jakub podano w wersji polskiej, i to w pisowni przez u otwarte (do okresu międzywojennego pisano u nas Jakób przez ó kreskowane)?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Wto Lip 10, 2018 3:16 pm   

pumeks napisał/a:
Dla mnie to tabliczka - dziwoląg. Skoro już ma być po niemiecku i niemieckimi literami, to czemu imię Jakub podano w wersji polskiej, i to w pisowni przez u otwarte (do okresu międzywojennego pisano u nas Jakób przez ó kreskowane)?

Dla mnie ta tabliczka, to przede wszystkim dowód czyjejś wrażliwości, potrzeby poświadczenia prawdy o człowieku i tym uświęconym miejscu. Pisownia zmienną jest, ale z pewnością nikt nie ma wątpliwości o kogo i o jakie miejsce chodzi. Widziałem na tym ogrodzeniu karteczki z innymi nazwiskami, ale ile by ich nie było, nigdy nie obejmą wszystkich, którzy tu spoczywali i spoczywają. Jestem za przywróceniem temu miejsca charakteru zbliżonego do pierwotnego, na przykład jako parku pamięci z listą przynajmniej tych wartych i godnych upamiętnienia, oczywiście ze Stryowskim, Klarą (Clara) Baedeker i wielu innymi, których nazwiska można pewnie jeszcze zidentyfikować, przeglądając zbiory gdańskich a może i niemieckich archiwów.

Pokój ich duszom, spokój ich szczątkom.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Wto Lip 10, 2018 3:30 pm   

Ten fragment XIX-wiecznej jak przypuszczam ryciny w sposób najpełniejszy ze wszystkich znanych mi ilustracji ukazuje dawny cmentarz kościoła Salvator wraz z licznymi, tak charakterystycznymi dla niego grobowymi kaplicami, rodzinnymi grobowcami.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Czw Lut 07, 2019 11:03 pm   

Miro napisał/a:
Obraz nieznanego malarza przedstawiający Jacoba Kabruna.

Kolorowe ujęcie tego samego zaginionego obrazu.

Niedawno ustalono że zaginiony portret znajduje się w Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie. :arrow: KLIK
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Lut 10, 2019 12:13 pm   

Fort napisał/a:
Ten fragment XIX-wiecznej jak przypuszczam ryciny w sposób najpełniejszy ze wszystkich znanych mi ilustracji ukazuje dawny cmentarz kościoła Salvator wraz z licznymi, tak charakterystycznymi dla niego grobowymi kaplicami, rodzinnymi grobowcami.

Jeden z krzyży może wyznaczać grób Christiana Tolkiena, praprapradziadka J. R. R. Tolkiena! (ich grób był prosty, nie był to grobowiec rodzinny).

Czy masz może całą tę grafikę?
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Lut 10, 2019 12:43 pm   

Galadhorn napisał/a:
Fort napisał/a:
Ten fragment XIX-wiecznej jak przypuszczam ryciny w sposób najpełniejszy ze wszystkich znanych mi ilustracji ukazuje dawny cmentarz kościoła Salvator wraz z licznymi, tak charakterystycznymi dla niego grobowymi kaplicami, rodzinnymi grobowcami.

Jeden z krzyży może wyznaczać grób Christiana Tolkiena, praprapradziadka J. R. R. Tolkiena! (ich grób był prosty, nie był to grobowiec rodzinny).

Czy masz może całą tę grafikę?

Tu znajdziesz różne widoki Gdańska w tym ten o który pytasz w najlepszej dostępnej rozdzielczości 1995 pikseli (jaśniejszy z dwóch oferowanych)
https://www.zvab.com/buch...ht/druckgrafik/
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Wrz 06, 2019 9:30 pm   

Johann Carl Schulz, miniatura przedstawiająca rosyjskich żołnierzy podczas wojen napoleońskich. Chyba powinna znaleść się w kolekcji gdańskiej.

https://www.wilnitsky.com...etails?No=42738
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk