Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Emaus - gdzie byly te budynki
Autor Wiadomość
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Czw Kwi 05, 2018 10:30 am   

"Architektura nie może zależeć od dobrej woli robotników na placu budowy. Architektura musi wyzwolić się ze średniowiecznego systemu budowania. Konstrukcje domów muszą być wykonywane w wielkich fabrykach, tam, gdzie jest możliwa dokładna kontrola jakości. Ogromna część procesu budowy powinna odbyć się na sucho z zastosowaniem naturalnych i sztucznych materiałów, a dom powinien być montowany na miejscu z gotowych elementów. Wielki przemysł musi opanować budownictwo...". - :???: marzył Le Corbusiere a wyszło jak wyszło. Trudno wskazać jednego winnego.
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Kwi 05, 2018 1:53 pm   

Niemniej każdy mieszkaniec tych bloków ma dostęp, i to w przypadku mieszkań dwustronnych, do światła słonecznego przez cały dzień, o bieżącej wodzie czy ogrzewaniu nie wspomnę. Wszystko ma swoje zady i walety :wink:
 
justine2 


Dołączyła: 27 Lis 2011
Posty: 197
Wysłany: Sob Kwi 28, 2018 10:07 pm   

Budynek, który zniszczyła eksplozja gazu 1 lutego 1976 r. Na portalu fotopolska.eu jest zdjęcie pętli tramwajowej na Siedlcach (Emaus) w 1974 r., a w tle widać feralny dom przy ulicy Struga 12. Jego wschodnie skrzydło i fragment łącznika.

Struga 12.jpg
Plik ściągnięto 15196 raz(y) 16,79 KB

 
justine2 


Dołączyła: 27 Lis 2011
Posty: 197
Wysłany: Nie Cze 03, 2018 10:16 pm   

Na stronie domowej Parafii św. Franciszka pojawiły się bardzo ciekawe zdjęcia z 1967 roku pokazujące chyba uroczystość poświęcenia krzyża misyjnego, który stoi do dzisiaj od północnej strony kościoła. W tle widać różne budynki, kioski, starą - autobusową wiatę przystankową przy Kartuskiej. http://www.pgsiedlce.diec...um-parafialne#1
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Wto Cze 05, 2018 7:03 pm   

Np. to
lub to
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
justine2 


Dołączyła: 27 Lis 2011
Posty: 197
Wysłany: Pon Cze 11, 2018 4:12 pm   

Na jednym z ujęć widać fragment charakterystycznego, podłużnego budynku dawnej stajni tramwaju konnego, a później mieszkalnego.

czesc_dawnej_stajni_tramwaju_konnego_1967r.jpg
Plik ściągnięto 14536 raz(y) 119,17 KB

 
justine2 


Dołączyła: 27 Lis 2011
Posty: 197
Wysłany: Sob Lip 14, 2018 8:10 am   

Widok na budynek plebanii Kościoła św. Franciszka i węzeł przesiadkowy Siedlce z ciut innej perspektywy :D https://www.facebook.com/...994147960915341
 
justine2 


Dołączyła: 27 Lis 2011
Posty: 197
Wysłany: Czw Lip 19, 2018 7:42 pm   

Krystyna napisał/a:
tak ja pamiętam dom Karmelitanek przy ul Kartuskiej.



Na zdjęciu Agencji KFP przedstawiającym budowę budynku przy ul. Kartuskiej 85 w 1953 roku, po prawej widać zabudowania - wszystko na to wskazuje - Kaplicy i Domu św. Józefa! Dieter ucieszy się. Gdyby jeszcze cennik KFP był przystępniejszy...

kaplica_sw.jozefa_1953a.png
Plik ściągnięto 14008 raz(y) 65,77 KB

 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Czw Lip 19, 2018 10:50 pm   

Dziekuje Ci za pamiec.
Tylko rozpoznac ja tam nic nie moge.
Za 10 dni wyleci siostra Edyta z corka. Mieszkac bedzie w "La Petit" na Na Zboczu tydzien czasu.
 
justine2 


Dołączyła: 27 Lis 2011
Posty: 197
Wysłany: Pią Lip 20, 2018 12:05 am   

Dieter napisał/a:
Tylko rozpoznac ja tam nic nie moge.


Fajnie byłoby kupić to zdjęcie, ale KFP życzy sobie aż 300 PLN plus jeszcze dochodzi koszt wysyłki. Jakość powiększonego fragmentu z tak małego zdjęcia jest marna, wiadomo. Szczegóły wyszłyby dopiero na diapozytywie, jaki oferują - format nawet 30 x 30 cm.
 
justine2 


Dołączyła: 27 Lis 2011
Posty: 197
Wysłany: Pią Wrz 07, 2018 9:00 am   

Spółdzielnia Inwalidów "Odrodzenie" z ulicy Struga 2 zakończyła wraz z końcem sierpnia działalność. Budynek administracji w większości opustoszały, trwa wywożenie maszyn z hal produkcyjnych. Od jakiegoś czasu zarządzał tam syndyk masy upadłościowej. Gdańska Spółdzielnia Mieszkaniowa będąca właścicielem dużej parceli po sąsiedzku - jak wieść gminna niesie - też sprzedała już swój teren i budynki przy ulicy Struga 16, gdzie jeszcze mieści się ADM nr 2. Znane są wizualizacje nowej zabudowy ulicy Struga aż do skrzyżowania z Łostowicką (choćby opublikowane na trojmiasto.pl przy okazji omawiania nowego MPZP). Jak widać po tempie zmian własnościowych - niedługo (na wiosnę?) rozpoczną się wyburzenia i to miejsce ulegnie radykalnemu przeobrażeniu. Zawsze warto utrwalić na fotografii obecny stan.
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pią Wrz 07, 2018 5:50 pm   

justine2 napisał/a:
Dieter napisał/a:
Tylko rozpoznac ja tam nic nie moge.


Fajnie byłoby kupić to zdjęcie, ale KFP życzy sobie aż 300 PLN plus jeszcze dochodzi koszt wysyłki. Jakość powiększonego fragmentu z tak małego zdjęcia jest marna, wiadomo. Szczegóły wyszłyby dopiero na diapozytywie, jaki oferują - format nawet 30 x 30 cm.

Nie tylko cena jest zniechęcająca. KFP zastrzega sobie zakaz publikacji w internecie. Czyli można sobie kupić i użyć w jakimś wydaniu drukowanym. Na forum pochwalić się takim zdjęciem nie można.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
justine2 


Dołączyła: 27 Lis 2011
Posty: 197
Wysłany: Wto Sty 22, 2019 9:22 pm   

Rozpoczęło się wyburzanie zabudowań po Spółdzielni Inwalidów "Odrodzenie" przy ul. Struga. Na razie kopary pracują na tyłach głównych hal produkcyjnych i budynku administracyjnego.

rozpoczecie_wyburzania_spoldzielni_inwalidow_odrodzenie_ul_struga_2.jpg
Plik ściągnięto 11975 raz(y) 118,68 KB

 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Wto Paź 22, 2019 4:54 pm   

Ja chcialem tylko powiedzic, ze jeszcze zyje. Mam juz 83,4 lata i rowerem nie moge jechac, bo trace rownowage, ale jade autem. Niemiec mowi: "Unkraut vergeht nicht". :hiihihi:
Przeczytalem ten temat tu od poczatku i piekne wspomnienia odzyly.
Do Gdanska juz nie polece, ale moja siostra jescze byla.
Teraz byla tez 225.-ta rocznica powstania mego Conradinum. Byl tam jeden kolega z mojej klasy.
Ale rozmawiam z wieloma z mojej 7.-mej klasy i z Conradinum. Niestety polowa juz nie zyje. :zgooda:
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Wto Paź 22, 2019 6:39 pm   

Cieszę się Dieter. Głowa do góry.
W tym roku leciałem samolotem ze żwawym 90 kilkuletnim czynnym (!) myśliwym. A mailowo (!) koresponduję z panem 96 letnim.
100 lat!
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk