Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
GDAŃSK czy..DANZIG?
Autor Wiadomość
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Czw Kwi 19, 2018 7:14 pm   

pumeks napisał/a:

Zgoda jeśli chodzi o gród którego relikty badali archeolodzy. Ale co w takim razie z urbs Gyddanyzc z żywota św. Wojciecha?

Pozostaje zdobyta strażnica na Górze Gradowej i jej zaplecze w miejscu Hali Targowej i okolicy. Mogło też istnieć coś, o czym nic nie wiemy.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Kwi 19, 2018 9:17 pm   

Zbych napisał/a:
Mogło też istnieć coś, o czym nic nie wiemy.

Jest przypuszczenie, że to coś było w miejscu późniejszego Nowego Miasta. Ale na tym terenie ciągle powstaje nowe, a o badaniach archeologicznych nic nie słyszałem :hmmmm:
 
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pią Kwi 20, 2018 9:40 pm   

Tereny obu Nowych Miast były w czasach domniemanego istnienia rzeczonego czegoś bagniskami.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pon Cze 04, 2018 9:52 pm   

Mam pytanie dość proste a może zagmatwane: chodzi mi o określenie kiedy Gdańsk należał lub był związany z Rzeczpospolitą, spotkałam się z opinią, że w okresie od 1697 do 1763 roku Gdańsk należał do Polski. Autor powołuje się na nieznaną mi książkę Iwo Cypriana Pogonowskiego Poland:A Historical Atlas of Central Europe, 1988). Wikipedia podaje daty: 1569 - 1793 - to datowanie mnie bardziej przekonuje.
W pierwszej wersji wychodzi na to, że za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego Gdańsk nie był w żaden sposób związany z Gdańskiem.
Szybciej mnie przekonuje data pierwszego rozbioru Polski 1772, wtedy kontakty zaczeły być uciązliwe (chodzi mi o gospodarke i kulturę).
Czy ktoś może to dokładniej objaśnić?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Cze 05, 2018 11:42 am   

Z punktu widzenia polskiej racji stanu powinno być od 1454 (inkorporacja Prus przez króla Kazimierza Jagiellończyka) do 1793 czyli do wkroczenia Prusaków w następstwie II rozbioru. Sejm lubelski 1569 nie stanowił z tego punktu widzenia znaczącej cezury.
Z innych punktów widzenia, w tym także w optyce przedrozbiorowych Gdańszczan, sprawa była bardziej skomplikowana. :^^
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Wto Cze 05, 2018 8:19 pm   

Dziękuję za odpwiedź. Wydaje się, że amerykański punkt widzenia chyba przyjmuje datowanie polskiej racji stanu, przynajmniej tak by wynkało z poprawności politycznej. :zgooda:
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Sro Cze 27, 2018 9:19 am   

princessita napisał/a:
Mam pytanie dość proste a może zagmatwane: chodzi mi o określenie kiedy Gdańsk należał lub był związany z Rzeczpospolitą


Proste pytanie i prosta odpowiedź :)

II pokój toruński z 1466 roku

"Również dla usunięcia wszelkich uprzykrzeń, nienawiści, niezgód i wszelkiej wrogości, która wzrastała często w latach ubiegłych aż do ciężkich rozterek wojny między najjaśniejszym Kazimierzem królem wspomnianym [oraz] poprzednikami jego, królami polskimi, i królestwem z jednej strony a nami i poprzednikami naszymi, w. Mistrzami i Zakonem naszym z drugiej strony z powodu ziem: pomorskiej, chełmińskiej i michałowskiej – oraz aby nastąpił pokój trwały, stały i wieczysty nie w uściech tylko, ale z serca [płynący], prawdziwie, ale nie pozornie, szczerze, ale nie fałszywie, między wspomnianym najjaśniejszym panem Kazimierzem królem i Królestwem Polskim, książętami, biskupem, kościołem i kapitułą warmińską, stronnikami i pomocnikami [naszymi] oraz nami, panem Ludwikiem mistrzem, komturami i wspomnianym Zakonem: (...) cała ziemia pomorska w starożytnych swych granicach i ze wszystkimi grodami, miastami, miasteczkami, twierdzami w niej leżącymi, mianowicie Gdańskiem (...) będą należały i przynależały do wspomnianego najjaśniejszego Kazimierza króla i Królestwa Polskiego.

Podpisano: Ludwik von Erlichshausen wielki mistrz, z komturami, konwentem, Zakonem naszym za nas, następców naszych (...) z pewną wiedzą we wszystkich jego artykułach, warunkach i punktach przyjmujemy i niniejszego brzmieniem na wieczyste trwanie zatwierdzamy"
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Cze 27, 2018 10:35 am   

luka napisał/a:
Podpisano: Ludwik von Erlichshausen wielki mistrz, z komturami, konwentem, Zakonem naszym za nas, następców naszych (...)

Tu mamy punkt widzenia krzyżaków, zresztą pomimo złożenia podpisu pod dokumentem, później często kwestionowany.
Polski punkt widzenia powinien jednak przyjmować, że Gdańsk wraz z całym regionem przeszedł pod władzę króla Kazimierza już w 1454. Bo gdyby nie, to jakim sposobem w przywilejach z 1457 król mógłby swoje miasto obdarowywać np. posiadłościami ziemskimi na Żuławach i wyżynie gdańskiej?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Schüddelkauer 

Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1
Wysłany: Sro Cze 27, 2018 3:23 pm   

Czyli jest Gdańsk czy Danzig? :khmm:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Cze 27, 2018 5:26 pm   

Jest Roma czy Rzym? Milano czy Mediolan? Napoli czy Neapol? Torino czy Turyn?
Waszyngton czy Washington? Běijīng czy Pekin? Brussel, Bruksela czy Bruxelles? München czy Monachium?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
kuzyn 
Elblążanin

Dołączył: 12 Wrz 2017
Posty: 2
Wysłany: Pon Sie 06, 2018 9:38 pm   

Gyddanyzc i kropka :wink:
 
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Nie Kwi 14, 2019 7:06 am   

Ostatnio zauważyłem wysyp literatury historycznej (nie wiem czy z odpowiednim bagażem naukowym) na temat obecnych terenów Polski pomiędzy mniej więcej XX w.p.n.e. do X w. n.e. Pytanie czy nazwa Kodan to również dawna historia Gdańska i czy oznacza przesunięcie historii Grodu z nad Motławy o kilka wieków wcześniej ?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Kwi 14, 2019 8:20 am   

discus napisał/a:
Pytanie czy nazwa Kodan to również dawna historia Gdańska

Wątpię, wzmianka u autorów rzymskich odnosi się jedynie do zatoki (sinus) leżącej dalej (dla żeglarzy płynących wzdłuż wybrzeża Germanii) niż ujście Łaby.
https://en.wikipedia.org/wiki/Codanus_sinus
Miejscowości o nazwie Codan nie wymienia żaden tekst źródłowy. Poza tym w czasach Oktawiana Augusta nad Zatoką Gdańską raczej nie było żadnej wyróżniającej się znaczeniem miejscowości. Większe ośrodki osadnicze w tym rejonie rozwinęły się trochę później, może za czasów Nerona? i wtedy też nie na terenie Gdańska, tylko w dzisiejszym Pruszczu, w okolicy Malborka i na Wysoczyźnie Elbląskiej.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Nie Kwi 14, 2019 9:36 am   

Robiłem już plany, iż Gdańszczanie handlowali z Mezopotamią a tu twarde lądowanie znowu w okolice XI w. n.e. Dodam, iż wszyscy autorzy, którzy twierdzą, iż Gdańsk to Kodan opierają się na tajemniczych badania archeologicznych w 2013 r na Wyspie Spichrzów. Brzmi jak z Archiwum X :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk