Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Mar 26, 2018 7:44 pm   

Chętnie przyjadę na odsłonięcie tej tablicy. Choćby jesienią. A tymczasem mam jeszcze jeden pomysł. Widziałem na siatce koło szkoły przy Na Stoku tabliczki, na których są imiona znanych gdańszczan, którzy pochowani byli na tamtejszym cmentarzu. Mogę coś takiego przygotować z nazwiskami Christiana i Euphrosiny Tolkien? Oni na pewno tam spoczywają.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Mar 26, 2018 7:48 pm   

I jeszcze jedno pytanie. Na Starym Mieście natknąłem się na nazwę "Unter den Seyen" (o ile dobrze to odczytuję). Czy Wam to coś mówi?
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Pon Mar 26, 2018 10:55 pm   

Galadhorn napisał/a:
I jeszcze jedno pytanie. Na Starym Mieście natknąłem się na nazwę "Unter den Seyen" (o ile dobrze to odczytuję). Czy Wam to coś mówi?

zu Sayn Wittgenstein, to byla schlachetna rodzina.
Ich dzieje mozesz przeczytac od XVII. wieku. :dziadek:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Mar 27, 2018 6:37 am   

Galadhorn napisał/a:
I jeszcze jedno pytanie. Na Starym Mieście natknąłem się na nazwę "Unter den Seyen" (o ile dobrze to odczytuję). Czy Wam to coś mówi?

Przypuszczam, że będzie chodziło o późniejsze Niedere Seigen, czyli obecna ulica Rybaki Dolne nad Kanałem Raduni
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Mar 27, 2018 9:16 am   

Pumeksie, bingo! Analiza porównawcza potwierdza Twój domysł. Mam teraz kolejny mały problem. Nie umiem odczytać profesji chrzestnego Johanna Benjamina Tolkiena. Właśnie tego chrzestnego odnalazłem w APG 300,31/103. Więcej szczegółów tutaj:

http://tolkniety.blogspot...ansku-1770.html

Chodzi o ten wpis (na samym dole zdjęcia):

 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Maj 11, 2018 9:38 am   

Drodzy!

Zapraszam Was na mój wykład o gdańskich Tolkienach 15 maja na Biskupiej Górce. Już we wtorek w Gdańsku na Biskupiej Górce w Gdańskiej Szkole Wyższej (ul. Biskupia 24b). Wykład jest otwarty, sala duża. Zapraszam! Szczegóły na grafice poniżej.



Zapraszam Was też do lektury mojego drugiego dużego tekstu o Tolkienach z Prus, Gdańska i Londynu:

http://tolkniety.blogspot...wy-tekst-o.html

Proszę o przekazanie informacji dalej :) Ku chwale Tolkiena! :zgooda:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Maj 11, 2018 10:35 am   

Galadhorn napisał/a:
Drodzy!

Zapraszam Was na mój wykład o gdańskich Tolkienach 15 maja na Biskupiej Górce. Już we wtorek w Gdańsku na Biskupiej Górce w Gdańskiej Szkole Wyższej (ul. Biskupia 24b). Wykład jest otwarty, sala duża. Zapraszam! Szczegóły na grafice poniżej.

Obrazek

Zapraszam Was też do lektury mojego drugiego dużego tekstu o Tolkienach z Prus, Gdańska i Londynu:

http://tolkniety.blogspot...wy-tekst-o.html

Proszę o przekazanie informacji dalej :) Ku chwale Tolkiena! :zgooda:

Postaram się przyjść :==
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Maj 12, 2018 8:13 pm   

Och, byłoby wspaniale się spotkać!

A tymczasem...

http://tolkniety.blogspot...-biskupiej.html

Początek rekonstruowania numeracji domów na Biskupiej Górce. Proszę o wszelkie uwagi!
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Maj 14, 2018 7:22 pm   

Dziś piszę o grobie Tolkienów na Zaroślaku. Zapraszam do lektury:

http://tolkniety.blogspot...ents-grave.html

Jutro mam nadzieję na spotkanie z wieloma z Was na moim wykładziku o gdańskich Tolkienach :)
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Czw Maj 17, 2018 11:10 am   

Wczoraj w APGd w dokumencie 300,31/109 znalazłem w końcu profesję praprapradziadka J. R. R. Tolkiena! Był on specjalistą pirotechnicznym przy Garnizonie Gdańskim (dlatego jego zięciem był arylerzysta Johann Carl Bergmann!). Dlatego Tolkienowie mieli jeden z adresów przy "Starej Aptece", gdzie produkowało się naboje i pociski! Dlatego Tolkienowie związani byli z Biskupią Górką i Peterszawą!

http://tolkniety.blogspot...wercker-or.html
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Czw Maj 17, 2018 8:05 pm   

Jutro mam nadzieję na spotkanie z wieloma z Was na moim wykładziku o gdańskich Tolkienach :) [/quote]

Nigdzie nic o Twoim wykładzie na BG. Mam nadzieję, że było fajnie i ciekawie. Żałuję, że to fascynujące - jak wierzę - spotkanie było poza moim terytorialnym zasięgiem. Wierzę, że to zaledwie pierwszy z Twoich wielu wspaniałych wykładów, Galadhornie.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Czw Maj 17, 2018 8:55 pm   

Fort napisał/a:
Galadhorn napisał/a:
Jutro mam nadzieję na spotkanie z wieloma z Was na moim wykładziku o gdańskich Tolkienach :)


Nigdzie nic o Twoim wykładzie na BG. Mam nadzieję, że było fajnie i ciekawie. Żałuję, że to fascynujące - jak wierzę - spotkanie było poza moim terytorialnym zasięgiem. Wierzę, że to zaledwie pierwszy z Twoich wielu wspaniałych wykładów, Galadhornie.

Z wielką przyjemnością dam się zaprosić na kolejne spotkania. A przy okazji mam nadzieję na kolejne odkrycia w Archiwum. Już z prof. Szarszewskim namierzyliśmy kolejne dokumenty dotyczące gdańskiego garnizonu i artylerii, gdzie zapewne znajdziemy dzielnego Christiana Tolkiena, wielkiego PraPraPraDziadka ;)

Mam też nową wiadomość w sprawie ostatniego Tolkiena w Gdańsku. Ernst Tolkien zmarł w więzieniu gdańskim w 1945. Jego teczki nie ma w AP, ale jest w Areszcie Śledczym w Gdańsku!
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Czw Maj 17, 2018 9:48 pm   

Galadhorn napisał/a:
Fort napisał/a:
Galadhorn napisał/a:
Jutro mam nadzieję na spotkanie z wieloma z Was na moim wykładziku o gdańskich Tolkienach :)


Nigdzie nic o Twoim wykładzie na BG. Mam nadzieję, że było fajnie i ciekawie. Żałuję, że to fascynujące - jak wierzę - spotkanie było poza moim terytorialnym zasięgiem. Wierzę, że to zaledwie pierwszy z Twoich wielu wspaniałych wykładów, Galadhornie.

Z wielką przyjemnością dam się zaprosić na kolejne spotkania. A przy okazji mam nadzieję na kolejne odkrycia w Archiwum. Już z prof. Szarszewskim namierzyliśmy kolejne dokumenty dotyczące gdańskiego garnizonu i artylerii, gdzie zapewne znajdziemy dzielnego Christiana Tolkiena, wielkiego PraPraPraDziadka ;)

Mam też nową wiadomość w sprawie ostatniego Tolkiena w Gdańsku. Ernst Tolkien zmarł w więzieniu gdańskim w 1945. Jego teczki nie ma w AP, ale jest w Areszcie Śledczym w Gdańsku!
z tego co piszesz, także o ostatnim gdańskim Tolkienie, wielce cenne byłoby przeanalizowanie ich korespondencji między Anglią a Gdańskiem, przynajmniej do roku 1945. ... a TOLKmicko??? jakieś nowe wieści o związkach tej uroczej miejscowości z pra-Tolkienami ?
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Czw Maj 17, 2018 10:05 pm   

Fort napisał/a:
z tego co piszesz, także o ostatnim gdańskim Tolkienie, wielce cenne byłoby przeanalizowanie ich korespondencji między Anglią a Gdańskiem, przynajmniej do roku 1945. ... a TOLKmicko??? jakieś nowe wieści o związkach tej uroczej miejscowości z pra-Tolkienami ?

Nic nie wiemy o takiej korespondencji po zakończeniu XVIII wieku. Wiem jedynie z nekrologu Daniela Tolkiena z Londynu, że pisał listy do rodziców w Gdańsku od lat 70. Niestety nic nie wiem o tym, żeby taka korespondencja się zachowała.

Tolkmicko czyli zapewne "Las Tolka" (pruski), mają z Tolkienami niewiele wspólnego - jedynie to, że łączy te nazwy określenie tolk 'tłumacz'. Tołkowie pruscy funkcjonowali przy prawie każdym luterańskim kościele, gdzie na nabożeństwa przychodzili Prusowie.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Maj 18, 2018 6:46 pm   

Galadhornie,
jak świetnie wiesz, drugi tom trylogii ma tytuł DWIE WIEŻE. W czasach obecności Tolkienów na Biskupiej Górce DWIE WIEŻE także miały znaczenie, przynajmniej dla tych, którzy swoją wyobraźnią, wiedzą i dociekliwością sięgali nie tylko poza horyzont, ale nawet w najdalszy kosmos. Natanael Mateusz Wolf - badacz, przyrodnik, lekarz i astronom - członek brytyjskiego National Society tak zaprojektował swój grób na Biskupiej Górce, aby był skierowany dokładnie pomiędzy dwie wieże: bazyliki NMP i Ratusza. Trzeba by sprawdzić daty, ale jest prawdopodobne, że "ogniomistrz" Tolkien i astronom Wolf mogli się znać, jeśli nie przyjaźnić. Platforma obserwatorium była najwyższym miejscem widokowym w rozległej okolicy, co miało strategiczne znaczenie także dla artylerii. Cały Gdańsk był stąd widoczny jak na dłoni. Wolf miał nieograniczony widok po horyzont w zakresie 360 stopni. Uważam że jest wielce prawdopodobne, że Christian mógł być w obserwatorium częstym gościem. Znaczenie obserwatorium jako "referencyjnego" punktu obserwacyjnego dla artylerzystów potwierdziły kampanie napoleońskie, których to niezwykłe obserwatorium stało się ofiarą.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk