Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stare czy Główne? Może po prostu "starowka"...
Autor Wiadomość
m@rek 
m@rek

Dołączył: 10 Sty 2015
Posty: 47
Wysłany: Pią Kwi 20, 2018 12:03 pm   

Hmmm...Na plażę jeździłem "na" Stogi. Na zakupy "do" Wrzeszcza. I tak wymieniając na Przymorze, do Oliwy ale częściej do ZOO :wink:
Ale to ja a inni?
 
Henio 

Dołączył: 24 Maj 2011
Posty: 149
Wysłany: Pią Kwi 20, 2018 6:11 pm   

Siedlcach czy Siedlicach - oto jest pytanie , nie ważne czy na , czy w . :roll:
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pią Kwi 20, 2018 8:42 pm   

Do Śródmieścia, w Śródmieściu, do Wrzeszcza, we Wrzeszczu, do Oliwy, w Oliwie, ale na Stogi, na Stogach, na Przeróbkę, na Przeróbce, na Żabiankę, na Żabiance. Tam, gdzie miejsce znaczy coś więcej niż tylko dzielnica lub osiedle - mówię "do" lub "w". Inaczej "na". Oliwa była samodzielną gminą, Wrzeszcz wielkim przedmieściem położonym w oddaleniu od zasadniczej części Gdańska, która jest tożsama ze Śródmieściem. To rozróżnienie względem znaczenia miejsca nie jest wyraziste i nie można stosować sztywnych reguł.

W zasadzie, to przyimki "do" lub "w" z tego samego powodu pasują mi też do Starego Miasta i Prawego (Głównego) Miasta. Stare Miasto, to nazwa nadana w chwili powstania miastu, które dzisiaj jest częścią Śródmieścia, a nie miejsce, w którym przypadkowo zachowała się stara zabudowa niepowiązana z historycznymi granicami. Na to ostatnie mówi się starówka i używa się przyimka "na". Przykład takiego czegoś leży w Warszawie. Prawe Miasto ma granice historyczne jeszcze bardziej wyraźne niż Stare Miasto.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Sob Kwi 21, 2018 7:29 am   

Zbych napisał/a:
Do Śródmieścia, w Śródmieściu, do Wrzeszcza, we Wrzeszczu, do Oliwy, w Oliwie, ale na Stogi, na Stogach, na Przeróbkę, na Przeróbce, na Żabiankę, na Żabiance. Tam, gdzie miejsce znaczy coś więcej niż tylko dzielnica lub osiedle - mówię "do" lub "w". Inaczej "na". Oliwa była samodzielną gminą, Wrzeszcz wielkim przedmieściem położonym w oddaleniu od zasadniczej części Gdańska, która jest tożsama ze Śródmieściem. To rozróżnienie względem znaczenia miejsca nie jest wyraziste i nie można stosować sztywnych reguł.

No właśnie, nie jest to sztywny podział, bo mamy do Brzeźna, ale na Orunię. Poza tym też chyba do Sobieszewa i do Osowej (sam uważam, że powinno być do Osowy, ale wiem, że jestem w mniejszości :P )
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Kwi 21, 2018 11:35 am   

Zawsze jechało się do Gdańska. Nawet z Gdańska!
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
m@rek 
m@rek

Dołączył: 10 Sty 2015
Posty: 47
Wysłany: Sob Kwi 21, 2018 12:16 pm   

Otóż to! Moje dzieci jeżdżą na zakupy do Gdańska a mieszkają w Matemblewie. Czyli? w Gdańsku :wink:
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sob Kwi 21, 2018 12:54 pm   

pumeks napisał/a:

No właśnie, nie jest to sztywny podział, bo mamy do Brzeźna, ale na Orunię. Poza tym też chyba do Sobieszewa i do Osowej (sam uważam, że powinno być do Osowy, ale wiem, że jestem w mniejszości :P )

Osowa jest nazwą przymiotnikową (w funkcji rzeczownika) i odmienia się jak przymiotniki, tak jak nazwa miasta Nowe i powinno być do Osowej i w Osowej tak jak do Nowego, w Nowem. Nazwa Osowa nie ma budowy charakterystycznej tylko dla przymiotników tak jak Nowe i bywa (a będzie częściej) postrzegana jako rzeczownik, co powoduje mówienie do Osowy, w Osowie.

Pełnienie funkcji rzeczownika przez oba przymiotniki powoduje obecność tworzonych od nich przymiotników osowski i nowski, a w przypadku Nowego miejscownik w Nowem, a nie w Nowym, choć miejscownik w Nowem to może być relikt dawnej odmiany przymiotnikowej.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Sob Kwi 21, 2018 1:09 pm   

Zbych napisał/a:
Osowa jest nazwą przymiotnikową (w funkcji rzeczownika) i odmienia się jak przymiotniki, tak jak nazwa miasta Nowe i powinno być do Osowej i w Osowej tak jak do Nowego, w Nowem. Nazwa Osowa nie ma budowy charakterystycznej tylko dla przymiotników tak jak Nowe i bywa (a będzie częściej) postrzegana jako rzeczownik, co powoduje mówienie do Osowy, w Osowie.

Nie widzę powodu, żeby to była nazwa przymiotnikowa. Zacznę mówić "do Osowej" kiedy pielgrzymki będą chodzić do Częstochowej :P
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 532
Wysłany: Nie Kwi 22, 2018 8:21 am   

m@rek napisał/a:
Otóż to! Moje dzieci jeżdżą na zakupy do Gdańska a mieszkają w Matemblewie. Czyli? w Gdańsku :wink:


Moje jeżdżą juz niestety do (uwaga) Gdańska Głównego.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Nie Kwi 22, 2018 11:55 am   

W latach 60-tych mówiło się " jadę do miasta lub do Gdańska" a mieszkało się na Przeróbce. :dziadek:
_________________
Pości i pości.Nawet jak nie ma postu.
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Nie Kwi 22, 2018 12:31 pm   

Bartosz B. napisał/a:
Moje jeżdżą juz niestety do (uwaga) Gdańska Głównego.

Są nawet tacy, co mieszkają w Gdańsku Głównym.

pumeks napisał/a:
Nie widzę powodu, żeby to była nazwa przymiotnikowa.

Osowa znaczy to samo, co osikowa. Dawny rzeczownik osa, od którego pochodzi dawny przymiotnik osowa znaczy to samo, co osika.
pumeks napisał/a:
Zacznę mówić "do Osowej" kiedy pielgrzymki będą chodzić do Częstochowej :P

Ale na razie będziesz mówił, że jedziesz do Wysoki zamiast do Wysokiej?
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Nie Kwi 22, 2018 3:08 pm   

Jakoś nie jestem przekonany do tej osiki. Przymiotnikowe nazwy na -owa pochodzą regularnie od imion męskich: Częstochowa od Częstocha, Włoszczowa od Włosta, Warszawa (dawn. Warszowa, dlatego łac. Varsovia) od Warsza. Osowa tu nie pasuje, bo nie ma i nie było imienia męskiego Os.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Kwi 23, 2018 8:29 pm   

http://osowa.com/index.cgi?pg=*%7CO%20Osowie%7CHistoria

Tu jest wyjaśnienie pochodzenia nazwy Osowa. Ciekawe, a jest i wzmianka o obecnej "dwutorowości" odmiany tej nazwy.
Dawniej (XVII wiek) jedną z nazw osady była Góra Osowa. Rzeczywiście pochodziła od osik, które wtedy nazywano osami. Dzisiaj nazywałaby się Góra Osikowa :wink: .
Góra później znikła, została tylko Osowa.
Przyjmując te historyczne dzieje nazwy wg mnie powinno się odmieniać (Góry) Osowej, w (Górze) Osowej itd., bo to jednak odmiana przymiotnikowa.
Dodam jeszcze, że w najnowszym rozkładzie PKM-ki jest oznaczenie pociągu O - do Osowej :)

Ps. Zupełnie nie wiem, dlaczego tylko główna część linku, który skopiowałam, jest aktywna. Próbowałam dwukrotnie, bez skutku :II

PS 2 Próbowałem zaradzić, ale też mi się nie udało - Pumeks
Ostatnio zmieniony przez pumeks Pon Kwi 23, 2018 9:25 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Pon Kwi 23, 2018 9:27 pm   

Ale zwracam uwagę, że zacytowany powyżej link ma w nazwie "O Osowie" a nie "O Osowej". Czyli jest pluralizm w sprawie odmiany :mrgreen:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Wto Kwi 24, 2018 10:48 am   

pumeks napisał/a:
Ale zwracam uwagę, że zacytowany powyżej link ma w nazwie "O Osowie" a nie "O Osowej". Czyli jest pluralizm w sprawie odmiany :mrgreen:

Tak właśnie myślę. Żadna z odmian nie jest błędna.
Historyczna, którą można potraktować jako zwyczajową może w przyszłości zaniknąć, bo nie jest na wprost oczywista, o czym zresztą świadczą nawracające dyskusje.
Druga odmiana - Osowa odmieniana jak Warszawa i Częstochowa jest raczej niezagrożona i ta prawdopodobnie przetrwa.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk