Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Spis mieszkańców Gdańska (1770)
Autor Wiadomość
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Czw Sty 11, 2018 11:26 pm   Spis mieszkańców Gdańska (1770)

Badam od kilku miesięcy ośmiotomowy spis mieszkańców Gdańska z roku 1770. Świetne źródło wiedzy o mieście w epoce Oświecenia. Można w tym spisie znaleźć własnoręcznie napisane oświadczenia takich rodzin jak Falkowie, Chodowieccy, Schopenhauerowie, Zernecke czy... Tolkienowie.

Zrobiłem taką prowizoryczną mapkę, która pokazuje, jakie ulice są opisane w którym tomie. Więcej szczegółów na moim blogu:

http://tolkniety.blogspot...anska-1770.html



Poszczególne tomy oznaczyłem kolorami (formy nazw z 1770):

czerwony, AP Gd 300,31/100, ulice: Scharmachergasse, Wollwebergasse, Ketterhagsche Thor, Gerbergasse, Lavendelgasse, Kleine Papengasse, Rosengasse, Neunaugengasse, Tagnetergasse, Tobiasgasse, Junkergasse, Alte Schloss, Am Pulver Thurm, An der Radaune, Eimermacherhof, Heilige Geist Hof, Packenhauschen Gange, Hinter der Blauche, Brabank, Im Rahm, Zappengass, Schudenrutergasse, Breite Thor, Brodlosenengasse, Kürschnergasse, Altes Ross, Zwirngasse, Hintergasse bei der Franzoesischen Kirche

niebieski, AP Gd 300,31/101, ulice: Ankerschmiede Thor, Halle, Gegen der Halle über, Bey der Hauptwache, Gegen der Hauptwache über, Tagneth, Kohlen Markt, Matzkauschegasse, Ketterhagische Thor, Beutlergasse, Faulengasse, Ziegengasse, Plauzengasse, Roepergasse, Ankerschmiedegasse, Dienergasse, Fischer Thor, Kleine i Grosse Hosenäkergasse, Schumachergasse, Bosmansgasse, Kuhgasse, Grosse Pfepfergasse, Goldschmiedegasse, Kordemachergasse, Frauengasse, Langegasse

żółty, AP Gd 300,31/102*, ulice: Heilige Geistgasse, Krämergasse, Hundegasse, Sankt Johannisgasse, Brodbänkengasse, Jopengasse, Schnüffelmarkt, Breitegasse, Damm (tutaj jest dom Michaela Tolkiena!), Häkergasse, Hinter Fischmarkt, Petersiliengasse, Drehergasse, Langemarkt, Schornsteinfegergasse
 
Naczkobojke 

Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 3
Wysłany: Sro Mar 28, 2018 8:01 pm   

Czy te cyfry to numer zespołu?
_________________
Naczkobojke
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Mar 28, 2018 9:09 pm   

To są sygnatury Archiwum Państwowego w Gdańsku. Marzy mi się zrobienie poważnego naukowego opracowania tych tysięcy karteczek. Szkoda, że jak dotąd nikt tego nie zrobił (a może zrobił, tylko jeszcze do takiej pracy naukowej nie dotarłem?).

Właśnie pracuję nad APGd 300,31/103 i 104. Szukam Christiana Tolkiena (1706-1791), który był ojcem obu braci, którzy wyemigrowali do Anglii. Christian to praprapradziadek J.R.R. Tolkiena. Wiem już o nim całkiem sporo:

http://tolkniety.blogspot...6-1791-jrr.html
 
Naczkobojke 

Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 3
Wysłany: Sro Mar 28, 2018 9:17 pm   

W księgach chrztu nie ma? Czy nie zachowały się z tego okresu ? Wiadomo gdzie był chrzczony?Mam dostęp do zdigitalizowanych ksiąg z Gdańska często są tam rejestry nazwisk.
_________________
Naczkobojke
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Mar 28, 2018 9:27 pm   

Proszę zajrzeć pod podany link. Tam jest i chrzest, i ślub, i pogrzeb. Christian został ochrzczony w Krzyżborku, gdzie mieszkali jego przodkowie. Przybył do Gdańska około 1724.
 
Wojciak332

Dołączył: 13 Maj 2018
Posty: 1
Wysłany: Sob Maj 19, 2018 11:26 am   

ja uważam żeby najlepiej to poszukać w księgach chrztu, u nas jak ktoś chce takiego znaleźć to zawsze tam można szukać
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Maj 20, 2018 8:28 am   

Christian Tolkien urodził się w Krzyżborku (Kreuzburg) w 1706. Mam jego wpis chrztu. Mam też jego ślub na Zaroślaku, chrzty jego czworga dzieci i jego pogrzeb również na Zaroślaku. Od środy wiem też (dzięki APGd 300,31/109), że był wojskowym w Garnizonie Gdańskim, a zajmował się pirotechniką.

Zawodowo związany był i z Biskupią Górką, i ze Starą Apteką, gdzie Tolkienowie mieli też warsztat kuśnierski oraz w XIX wieku antykwariat. Wiemy już całkiem sporo, prawda? ;)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk