Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
GDAŃSK czy..DANZIG?
Autor Wiadomość
neptun 

Dołączyła: 20 Sty 2010
Posty: 25
Wysłany: Sob Sty 30, 2010 6:23 pm   

Mój wczorajszy post tu zginął, więc jeszcze raz. :khmm:
Cytat:
A przy okazji określenia "Polish Administration", spotkałem się swego czasu z mapką, na której Niemcy podzielone zostały na 5 stref okupacyjnych: amerykańską, angielską, francuzką, radziecką i polską. Ze stref amerykańskiej, angielskiej i francuzkiej utworzono RFN, z części radzieckiej NRD, pozostała część została włączona do ZSRR, a część polska do Polski.


Z taką mapką uczyłam się w niemieckiej szkole w latach 70. Pommern i Schlesien stały pod polską administracją, Ostpreußen pod polską i ruską. Ja mieszkałam w amerikanskim sektorze.
Polskę w tych konturach jak ją z Polski znałam, w niemieckim atlasie nie znalazłam. 8O (Mój pierwszy szok w Niemczech. :wink: )

Ale w świetle prawa to rzeczywiście tak było.
Chociaż się tego nie odczuwało (tylko przed ruskim sektorem stała granica, i jeszcze jaka :mrgreen: ) były Niemcy wówczas w te sektory podzielone. No a do Polski te teritorium też jeszcze nie należało bo granice do tej pory tylko przez Rosję i NRD były uznane.

Pozdrawiam :
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Gru 15, 2011 10:37 am   

kolejna odsłona sporu
Kontrowersyjne koszulki "niemieckiego" Gdańska

trojmiasto.pl napisał/a:

Niemiecka firma Kallanberg sprzedaje w sklepie internetowym koszulki z napisem "Danzig Deutschland".


W sklepie internetowym Zazzle.com działa profil firmy Kallanberg. Sprzedaje ona koszulki i pamiątki związane z ziemiami, które niegdyś należały do państwa niemieckiego. Profil nosi nazwę Alles Germania, a w jego nagłówku widnieje zdjęcie zamku malborskiego.

Jak informuje krótki opis, "Kallanberg to witryna poświęcona dziedzictwu, historii i kulturze Germanii, dla wszystkich fanów niemieckojęzycznej Europy".

"Fani" mogą więc tu kupić m.in. koszulki z napisem Danzig Deutschland, zarówno w wersji damskiej i męskiej, ale też kubki i bluzy ze stemplem Policji Wolnego Miasta Gdańska (Polizei Prasidium Danzig).

Czy herb Gdańska może być wykorzystywany w ten sposób, zapytaliśmy Michała Piotrowskiego z biura prasowego gdańskiego magistratu.

- Zasady używania herbu Gdańska są szczegółowo określone w uchwale Rady Miasta. Zgodnie z nią z herbu może korzystać każdy, pod warunkiem, że robi to z szacunkiem i nie naraża na szwank prestiżu i dobrego imienia miasta. Być może autorzy koszulek chcieli przywołać pewien kontekst historyczny, ale mam wrażenie, że wyszli jednak poza przyjęte ramy.

Sklep sprzedaje też koszulki z herbami Prus Wschodnich, Górnego Śląska z okresu niemieckiego, Południowego Tyrolu (zahaczającego o dzisiejsze Włochy) czy Kraju Sudeckiego (Sudetenland) z czeską częścią Czechosłowacji, zajętej zbrojnie przez Niemców w 1938 roku.
Cena koszulek zaczyna się od 24,5 euro.

O komentarz poprosiliśmy Piotra Koronę ze sklepu Szafa Gdańska, w którym można kupić książki i pamiątki związane z miastem.

- W naszym sklepie zajmujemy się przede wszystkim Gdańskiem z perspektywy polskiej historii. Najważniejsze jest to, że sami robimy pamiątki, więc tego typu koszulki raczej by nas nie interesowały - odpowiada.

Od II rozbioru Polski (1793 rok) Gdańsk należał do Prus. W 1807 roku wojska napoleońskie zdobyły miasto i utworzono pierwsze Wolne Miasto Gdańsk. Od lutego 1814 roku Gdańsk ponownie znalazł się pod panowaniem Prus, od roku 1871 przypadł Rzeszy Niemieckiej. Należał do niej do 1918 roku, kiedy po uprawomocnieniu się postanowień traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową, Gdańsk został odłączony od II Rzeszy. Formalnie Wolne Miasto Gdańsk istniało jednak od 1920 roku, aż do początku II Wojny Światowej. 1 września 1939 miasto zostało włączone do III Rzeszy, w której był aż do jej upadku czyli 1945 roku.
 
2xM 


Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 229
Wysłany: Czw Gru 15, 2011 6:18 pm   

A kto się weźmie za Koblencję?

Nie dość, że najciekawsze miejsce nazwali na cześć "krzyżackiej zarazy" (Deutsches Eck), na czubku postawili ogromnego kaisera, którego potem (jak go Amerykańce z działa usiekli) przekształcili w pomnik "Jedności Niemiec" wsadzając herby "odwiecznie polskich ziem" to jeszcze wszystko to przy ulicy Danziger Freiheit... :hihi:
_________________

 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Sob Maj 06, 2017 10:47 pm   

Proste pytanie, czy organizacje, które poczuwają się kontynuatorami Wolnego Miasta Gdańska to również transparętni Gdańszczanie lub tylko zwykłe pragnienie fantasamagori życzeń ?
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Nie Maj 07, 2017 9:48 pm   

discus napisał/a:
Niepowazne-sny-o-Wolnym-Miescie-Gdansku-n112523.html]Gdańszczanie[/URL] lub tylko zwykłe pragnienie fantasamagori życzeń ?

Wybierz sobie cos z fantazja... :skolowany:
 
guderski 

Dołączył: 16 Mar 2018
Posty: 4
Wysłany: Pią Mar 16, 2018 9:40 pm   

Mikołaj napisał/a:
kolejna odsłona sporu
Kontrowersyjne koszulki "niemieckiego" Gdańska

trojmiasto.pl napisał/a:

Niemiecka firma Kallanberg sprzedaje w sklepie internetowym koszulki z napisem "Danzig Deutschland".


W sklepie internetowym Zazzle.com działa profil firmy Kallanberg. Sprzedaje ona koszulki i pamiątki związane z ziemiami, które niegdyś należały do państwa niemieckiego. Profil nosi nazwę Alles Germania, a w jego nagłówku widnieje zdjęcie zamku malborskiego.

Jak informuje krótki opis, "Kallanberg to witryna poświęcona dziedzictwu, historii i kulturze Germanii, dla wszystkich fanów niemieckojęzycznej Europy".

"Fani" mogą więc tu kupić m.in. koszulki z napisem Danzig Deutschland, zarówno w wersji damskiej i męskiej, ale też kubki i bluzy ze stemplem Policji Wolnego Miasta Gdańska (Polizei Prasidium Danzig).

Czy herb Gdańska może być wykorzystywany w ten sposób, zapytaliśmy Michała Piotrowskiego z biura prasowego gdańskiego magistratu.

- Zasady używania herbu Gdańska są szczegółowo określone w uchwale Rady Miasta. Zgodnie z nią z herbu może korzystać każdy, pod warunkiem, że robi to z szacunkiem i nie naraża na szwank prestiżu i dobrego imienia miasta. Być może autorzy koszulek chcieli przywołać pewien kontekst historyczny, ale mam wrażenie, że wyszli jednak poza przyjęte ramy.

Sklep sprzedaje też koszulki z herbami Prus Wschodnich, Górnego Śląska z okresu niemieckiego, Południowego Tyrolu (zahaczającego o dzisiejsze Włochy) czy Kraju Sudeckiego (Sudetenland) z czeską częścią Czechosłowacji, zajętej zbrojnie przez Niemców w 1938 roku.
Cena koszulek zaczyna się od 24,5 euro.

O komentarz poprosiliśmy Piotra Koronę ze sklepu Szafa Gdańska, w którym można kupić książki i pamiątki związane z miastem.

- W naszym sklepie zajmujemy się przede wszystkim Gdańskiem z perspektywy polskiej historii. Najważniejsze jest to, że sami robimy pamiątki, więc tego typu koszulki raczej by nas nie interesowały - odpowiada.

Od II rozbioru Polski (1793 rok) Gdańsk należał do Prus. W 1807 roku wojska napoleońskie zdobyły miasto i utworzono pierwsze Wolne Miasto Gdańsk. Od lutego 1814 roku Gdańsk ponownie znalazł się pod panowaniem Prus, od roku 1871 przypadł Rzeszy Niemieckiej. Należał do niej do 1918 roku, kiedy po uprawomocnieniu się postanowień traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową, Gdańsk został odłączony od II Rzeszy. Formalnie Wolne Miasto Gdańsk istniało jednak od 1920 roku, aż do początku II Wojny Światowej. 1 września 1939 miasto zostało włączone do III Rzeszy, w której był aż do jej upadku czyli 1945 roku.

Po przegranej wojnie, którą sami wywołali, mogą przywrócić niemiecki Gdańsk na szczęście już tylko na koszulce.

Nie odmawiam Niemcom prawa do akcentowania niemieckiego fragmentu historii Gdańska i związanego z nim dziedzictwa, ale "Danzig Deutschland" to jest głupi i prowokacyjny rewizjonizm.
_________________
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sob Mar 17, 2018 12:38 am   

Guderski i Mikolaj; historycznie tam jest wszystko poprawnie napisane.
Co do mojej osoby to Ci powiem: urodzony jestem in der Freien und Hansestadt Danzig.

Jestem czterojezyczny i jezeli po polsku mowie, to mowie o Gdansku-
Wenn ich deutsch spreche, dann rede ich über Danzig. :dziadek:

Zgadzacie sie z tym, czy macie inne zdanie?
 
guderski 

Dołączył: 16 Mar 2018
Posty: 4
Wysłany: Sob Mar 17, 2018 9:54 am   

Jeżeli urodziłeś się jeszcze w FSD, to koszulka Danzig Deutschland tym bardziej powinna Cie razić - to właśnie agresja Niemiec położyła ostateczny kres Twojemu państwu.
_________________
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sob Mar 17, 2018 10:51 pm   

guderski napisał/a:
koszulka Danzig Deutschland tym bardziej powinna Cie razić - to właśnie agresja Niemiec położyła ostateczny kres Twojemu państwu.

Moj drogi; ja mam rozne koszulki, ale taka bym nie ubral.
Ani Ty ani ja nie mozemy przepisac, co inni maja ubrac, albo produkowac.
Wymagasz ode mnie liste rzeczy, ktore mnie raza? :dziadek:
By the way: Gdansk byl panstwem, wolnym miastem, w ktorym 93% bylo niemieckiej narodowosci, 3% polskiej narodowosci i inni.
Spotykalo sie sporo ludzi, ktorzy po kaszebsku mowili. To jest mowa mieszana z polskiego i niemieckiego.
Znane jest ogloszenie konduktora: "Koscerzyno, wyskokiwoc; bilety z czerwonem blajsztiftem ne giltuja."
 
guderski 

Dołączył: 16 Mar 2018
Posty: 4
Wysłany: Nie Mar 18, 2018 12:05 pm   

Cytat:
Ani Ty ani ja nie mozemy przepisac, co inni maja ubrac, albo produkowac.

To oczywiste. Niemniej swoje (negatywne) zdanie mogę chyba wyrazić, od tego jest zresztą forum.

Cytat:
By the way: Gdansk byl panstwem, wolnym miastem, w ktorym 93% bylo niemieckiej narodowosci, 3% polskiej narodowosci i inni.

Przytaczasz dane niemieckie. Według prof. Januszajtisa odsetek Polaków był w FSD znacznie większy - ok. 15%. Tak czy siak przedwojenny Gdańsk niewątpliwie był miastem ze zdecydowaną przewagą żywiołu niemieckiego. Co zresztą nijak ma się do kolejnego oczywistego faktu, że od '45 jest polski, więc przyłączanie go do Rzeszy na koszulce to w mojej opinii kretynizm.
_________________
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Mar 19, 2018 12:31 am   

guderski napisał/a:
Co zresztą nijak ma się do kolejnego oczywistego faktu, że od '45 jest polski, więc przyłączanie go do Rzeszy na koszulce to w mojej opinii kretynizm.
Masz rację tym bardziej, że Rzesza przeszła do historii gdzieś tam w maju 1945 r. :wink: A poważnie, to nie jest nawet folklor polityczny. Stanowisko rządu BRD jest znane, więc nie ma chyba o czym gadać. Nie znam się na kopaniu piłki nogą ale tyle, że koszulka z napisem Polska Mistrzem Świata z Polski mistrza nie zrobi, to wiem. :)
_________________
Poldergeist
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Wto Mar 20, 2018 12:11 am   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
rządu BRD

Ten skrot to wynalazek rzadu NRD. Oficjalnego skrotu Niemiec nie ma i nie znajdziecie.
Dzisiaj byla Angelina w W-wie. :==
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Kwi 17, 2018 6:29 pm   

Ciekawa hipoteza: https://historia.trojmiasto.pl/Skad-wziela-sie-nazwa-Gdansk-Nowa-hipoteza-n122840.html#
Cytat:
"Gyddanyzc"
Podzieliłem go na dwie części: "Gyd" oraz "dansc" i rozpocząłem szukać podobnych wyrazów w słowniku duńskim. (...) Drugi człon nie stanowił problemu, bo wiadomo, że oznacza "duński". (...) około 981 roku Mieszko wydał swoją piętnastoletnią córkę Świętosławę za księcia Danii. (...) W 982-983 roku córka Mieszka I urodziła pierwszą córkę następcy duńskiego tronu, której dano na imię Gyde (...) wiadomość (o narodzinach wnuczki Mieszka I) zbiegła się z ukończeniem budowy nowego grodu nad Motławą, dlatego na jej cześć otrzymał nazwę: "Gyde Dansk" (Gyda Duńska)
 
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Wto Kwi 17, 2018 7:27 pm   

Gród nad Motławą powstał prawie 100 lat później, niż narodziła się rzeczona wnuczka Mieszka I.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Wto Kwi 17, 2018 8:49 pm   

Zbych napisał/a:
Gród nad Motławą powstał prawie 100 lat później, niż narodziła się rzeczona wnuczka Mieszka I.

Zgoda jeśli chodzi o gród którego relikty badali archeolodzy. Ale co w takim razie z urbs Gyddanyzc z żywota św. Wojciecha?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk