Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Historia szkoły w Kieleńskiej Hucie
Autor Wiadomość
Sagapo8 

Dołączyła: 30 Sty 2011
Posty: 58
Wysłany: Czw Sty 04, 2018 11:17 pm   

Po 45 vkażda była 7-klasowa. Komuniści, co by nie mówić, umożliwili naukę wszystkim. Dla ogromnej większości był to niesamowity awans społeczny. Ale to dłuższa historia
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2314
Wysłany: Wto Sty 09, 2018 9:02 am   II wojna światowa

Cytat:
W czasie okupacji niemieckiej nie było tu systematycznej nauki szkolnej. Nauki języka niemieckiego udzielały “Arbeitsmaide”, czy “Hitlerjungen” bez wykształcenia, metody i nieraz: bez zdrowego rozsądku, wskutek czego o prawdziwej nauce przez 6 lat nie było mowy.

Niewiele o samej szkole, ale pani Łucja sporo pisze o wojnie. Zastanawiałem się, czy to cytować bo sporo tam bzdur, ale uznałem, że to co napisała to też dokument pokazujący jakie wiadomości docierały do mieszkających tu ludzi. Ani propaganda niemiecka, ani wiadomości serwowane przez nową władzę (pisane w 1948 r.) nie były wiarygodne. Przypuszczalnie obawa, że i w przyszłości nie można będzie liczyć na rzetelną oficjalną informację skłoniła panią do spisywania tego co mniemano na Kaszubach.
Cytat:
Druga wojna światowa.
Inicjatorem drugiej wojny światowej był dyktator Trzeciej Rzeszy Niemieckiej, datującej swe powstanie w roku 1933. - “Fuhrer” (wódz) Adolf Hitler. Co to zażądał od Polski oddania na rzecz Niemiec autostrady, w skład której wejść miały ziemie pomiędzy północną granicą, którą stanowi szosa Wyszecino -Łebno - Przodkowo – Gdańsk-Wrzeszcz – i – południową granicą: szosą Bytowo – Parchowo – Sulęczyno – Klukowa-Huta – Pruszcz. Teren wynosił obszar prawie ze całego powiatu Kartuzy, i południową część powiatu Morskiego. Wzamian proponował oddać Polsce odpowiedni kawał Śląska-Górnego. Ale ta propozycja nie była realnie postawiona, wyglądała na podstęp. Rząd Polski nie mógł się na bezkompromisowe odstąpienie tak szerokiej “autostrady” zgodzić, ponieważ przez to byłby odcięty od morza I jedynego portu – Gdynia – i stał się handlowo zupełnie zależnym od Niemców. Nic dziwnego, iż autostrady w tej formie nie oddał. Wtedy to w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939r. Ogłosił Adolf Hitler swemu narodowi i światu: uroczyste połączenie Prus Wschodnich i terenu Wolnego Miasta Gdańska – z Trzecią Rzeszą Niemiec i rozkazał swym wojskom przemarsz “autostradą”, szosą bytowską, do Gdańska. Wojska niemieckie stanęły na granicy polsko-niemieckiej dnia 1.9.1939r. i przekroczyły ją o godzinie 3.30 i zostały przywitane salwą polskich armat, wskutek której 6 żołnierzy niemieckich poległo. Na ten planowy moment czekał Adolf Hitler i rozkazał siłą broni zajmować Polskę. Niemcy byli do sprawnego i szybkiego zawojowania polskich terenów świetnie przygotowani. Ruszyły tysiące samolotów powietrzem, a miliony czołgów i aut pancernych – lądem, zaś silna flota – morzem. Wobec tak uzbrojonych kadr był polski żołnierz bezbronnym dzieckiem. A przecież jeszcze nie nastąpiła mobilizacja, lwia większość mężczyzn – Polaków przebywała w domu. Kilka tys. dorywczo zaalarmowanych mężczyzn różnego wieku I formacji nie zdołano umundurować ani zaopatrzyć w broń. Zarządzeń ze strony Władz polskich nie było. Dla ludu cywilnego, szczególnie inteligencji zarządzono dnia 31.8.1939r. masową ewakuację furmankami konnymi, - ale to zrobiło tylko tym większe zamieszanie i zawadzało operacjom wojsk polskich. Niemcy ostrzeliwali karawany uciekinierzy ze samolotów, często padały bomby, zrobiło się zamieszanie i zatarasowanie na wszystkich szosach. A przez pola waliły czółgi niemieckie! Żołnierz polski walczył z niesłychanym bohaterstwem, zyskując wielki szacunek nawet u wrogów; ale musiał w tej nierównej walce ulec. Po 18-tu dniach walki padła Warszawa. Cała Polska była zalana morzem czółgów i aut niemieckich, był to drugi “Potop” w historii naszego narodu, któremu Częstochowa oporu stawić nie mogła. Najdłużej utrzymały się cztery placówki: Hel, Polesie, Westerplatte w Gdańsku i Oksywie. Hel był ostatnią redutą. Bronił się przeszło 8 tygodni. Polesie broniło się 7 tygodni., Westerplatte 6 tygodni i cztery dni, Oksywie: cztery tygodnie i pięć dni. Tak to było faktycznie.

Charakterystyczne jest jak bardzo informacja "szeptana" przedłużyła obronę Westerplatte. Ale Niemcy nie mieli czym się chwalić, a i po wojnie nowa władza też nie.
Cytat:
Dotąd, do dziś, 25 stycznia 1948r., nie zdołano ustalić dokładnej liczby wszystkich ofiar w ludziach i to każdej płci i wieku.
Niemcy zajęli Polskę po Bug. Ze wschodu wtargnął ich sprzymierzeniec – Rosja, także dnia 1 września 1939 roku!
Polska musiała uledz. Sztandary ze swastyką zatknięto wszędzie, na wszystkich gmachach, na każdej instytucji.
Radość Niemców nie miała granic, a rozpacz Polaków była bezgraniczna.
Adolf Hitler ogłosił koniec “Blitzkriegu” - błyskawicznej wojny – w dniu 25.9.1939r. z ratusza Gdańskiego. Zażądał z przymierzeńcami Polski: Francją, Anglią i Ameryką uznania nowych granic i zawarcia pokoju. Ale otrzymał stanowczą odpowiedź odmówną. Prezydent USA. Rosewelt odpowiedział, że wojna ich strony nie będzie “błyskawiczną” i spokój także błyskawicznie nie nastąpi. Jeszcze wiele mają przed sobą czasu. Inne państwa sojusznicze wyraziły na to swą zgodę.
Adolf Hitler poczuł się taką odpowiedzią głęboko dotknięty. Postanowił z tymi krajami także się rozprawić w sposób błyskawiczny. Całą zimę z 1939 na 1940r. front zachodni umacniał tylko linię Zygfrieda na stronie niemieckiej. Francuzi kryli się w linii Mażynota. Jedne i drugie umocnienia zdawały się być fortecą niezdobytą. W maju 1940 roku zaatakowali Niemcy gwałtownie Holandię i Belgię i – znów w przeciągu miesiąca zajęli całe te kraje. Wpadli do Francji przez Belgię. Błyskawicznie zdobywali twierdzę po twierdzy, obeszli linię Mażynota od zachodu i zajęli ją. Już trzy czwarte Francji zajęli Niemcy – wtedy nastąpiła kapitulacja i – drugi tryumf Niemiec. Teraz połączyli się Niemcy z Włochami, obsadzili swym wojskiem Włochy, Grecję i wyspy w morzu Śródziemnym.

Niesamowita informacja o próbie zdobycia Anglii:
Cytat:
W roku 1941 była kolej na Anglię. Chcieli ją zdobyć podstępem. W tym celu zebrali Niemcy wszystkie kutry rybackie swoje i państw okupowanych i stworzyli na morzu północnym sztuczną, wielką wyspę, z dobrze imitowanymi lasami, polami, chatami, a we wszystkim kryły się tysiące czołgów I armat niemieckich. Wykorzystując gestość mgły, podsunęła się ta sztuczna wyspa tuż nad wody angielskie na blizkość dwu mil. Wtedy zauważył ją jeden brytyjski samolot, podleciał, okrążył, ale nie strzelił ani razu. Zdziwili się Niemcy takim postąpieniem i myśleli, że i lądowanie na wyspę brytyjską będzie też li tylko wojenną sielanką. Zbliżyli się powoli na odległość jednej mili od brzegu. Ale w tym, jakoby straszny huk czy ryk piorunu – zadrżało powietrze od milionów strzał pocisków i bomb. Niebo pociemniało od nieprzeliczonej ilości samolotów pancernych i – w ciągu 15-tu minut cała fantastyczna wyspa legła na dnie morza. Kilku rybaków z Gdyni, zmuszonych z kutrami do udziału w tej wyprawie umknęło cudem, ażeby o tym fakcie chyba dać światu świadectwo. Główna Kwatera Wojsk Fuhrera tę sprawę całkiem przemilczała.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2314
Wysłany: Sob Sty 13, 2018 8:37 pm   

Dla wytrwałych - opis działań wojennych na wielu frontach, tak jak to dotarło do pani Łucji.
(pisownia oryginalna)
Cytat:
Pod jesień 1941r. i zimą następną zajęli Niemcy całą północną Afrykę. W roku 1942 weszli do Egiptu a w roku 1943 stanęli na odległość 6km od Kaira, stolicy Egiptu.
Wiosną w roku 1942 nastąpił marsz na Rosję, i to też pędem niepohamowanym dotarł w lecie 1943r. do Wołgi. Stanowiska armij niemieckich ciągnęły się od Liningradu (Petersburga) do Morza Kaspyjskiego. Leningrad był ciągle pod obstrzałem armat niemieckich. Połowę Stalingradu zajęli Niemcy. Ale teraz nastąpił zastój. Generał Stalin zmobilizował wszystkie siły męskie ZaUrala, Sybiru i niezajętej części Rosji pod broń. Kobiety stawiły się dobrowolnie.
Wynalazki USA skonstruowały tak doskonałe automaty pistoletowe dla sybiryjskiej piechoty, że niemieckie wynalazki pozostały daleko w tyle: o 9/10 wartości i sprawności. Tak samo było z czółgami i pancernymi okrętami, oraz samolotami.
Zimą 1943/44 był na frontach zastój. Niemcy wytężali mozgi nad budową “V-Waffy” broni tak dalekonośnej, rakietowej, izby z Berlina mogli zasypać pociskami Londyn i całą Anglię w ciągu jednej doby obrócić w martwe cmentarzysko. Podobno wynalazek tej słynnej V2 się udał. Fabryka mieściła się w podziemiach lasów Lęborskich niedaleko nas. Została jednak zdradzona i doszczętnie zrujnowana przez bombowce amerykańskie.
Latem 1944r. nastąpiło niespodziewane lądowanie kadr wojsk angielskich najbliższą drogą przez kanał La Manche – do Francji i Belgii. Jednocześnie ze wschodu uderzyła Rosja, uposażona bronią i czółgami USA z taką siłą jakiej świat nie widział – na w przerażeniu cofające się wojska niemieckie.
W Afryce z równą siłą uderzyły wojska amerykańskie. Dalekobieżne bombowce amerykańskie leciały, jak i kiedy chciały i wspierały czynnie akcję wojsk lądowych. Ziemia się trzęsła, powietrze wciąż drgało i huczało od grzmotu dział i ryku nieprzeliczonych motorów. Na wszystkich frontach pomagają dzielnie polskie legiony i sturmowały najtrudniejsze pozycje niemieckie. Polski żołnierz zadziwił teraz świat sprzymierzony: czy to pod Monte Cassino, czy Calais, na głośnych i cichych placówkach, wszędzie, gdzie było najciężej – wygrały, zwyciężały polskie legiony.
W dwuch tygodniach były wybrzeża Afryki od Niemców wolne. Szalonym pędem, ścigane przez bombowce i pancerne krążowniki – śpieszyli przez Morze Śródziemne, przez Włochy, Austrię do “Reichu” (Niemiec). Oddziały niemieckie, okupujące Grecję, zostały przez partyzanckie wojska generała Tito odcięte i prawie każdy żywy żołnierz dostał się do niewoli. Rosja nacierała z całą siłą jej wielkości i potęgi. We wrześniu 1944r. ( ? W styczniu 1945) (dopisane) oswobodziła Warszawę. Walki o Warszawę trwały cztery tygodnie. O jej swobodę walczyły najpierw podziemne polskie kadry partyzanckie do ostatniego naboju, do ostatniego żołnierza. Cała Warszawa spłonęła w dymie pożarów wojennych. Armia Radziecka i złączone z nią kadry wojsk polskich zwyciężyły i zajęły Warszawę – cmentarzysko. Ale szły dalej nawprzód. Gwiazdkę obchodziły na Śląsku, a Nowy Rok 1945 – w Prusiech Wschodnich.

Opis tego co pani Łucja widziała na własne oczy i jej refleksje:
Cytat:
Cała ludność niemiecka Prus Wschodnich, Żuław, całej prawej strony Wisły była przez niemieckie SS zmuszona do ucieczki na zachód, i to wozami, w niesłychanej zamieci śnieżnej, trwającej do czterech tygodni. Mróz zawsze dochodził -30C, lud pod gołym niebem, zaległ wozami “cygańskimi” wszystkie szosy, drogi, lasy i – rwał na zachód, byleby przejechać Odrę. Skrzyp wozów, nawoływania milionów poganiaczy, krzyki umierających dzieci, jęki dogorywających starców ciągłym jękiem biły w śnieżycę, przegłuszając huragan. Jakaś okropna klęska tego narodu! Jakaś kara Boska. Masowo marli ludzie na wozach. Chowali ich w śnieg, bo na rozkopanie do 1 m głęboko zmarzłej ziemi – nie było czasu. I dalej rwali na zachód. Trupy ludzi i koni znaczyły wszystkie drogi. A za nimi i wśród nich uciekało w nieładzie zgłodniałe wojsko niemieckie. A często okoliły ich czółgi Radzieckie i zmietły, co żyło, lub “wysmotrowały” kobiety.
Za co taka okropna klęska, na określenie której człowiekowi braknie słów?
To odwet za wywłaszczenie, meczenie i katrupienie Polaków w obozach: Stutthofie, Oranienburgu, Birkenau, przy Wiedniu i wielu, wielu innych.
Niewinna krew polska dowołała pomsty swej i widziałam ją naocznie.
Jedno jednak zrozumieć nie mogę, dlaczego najgorsi owprawcy hitlerowscy uciekli wprzód, w spokoju, pociągiem czy okrętem? Najgorszym nic się nie stało. A całą okropność ucieczki i wszystkie straty ponieśli z niemieckiej strony – także niewinni.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk