Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Historia szkoły w Kieleńskiej Hucie
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Gru 30, 2017 11:47 am   Historia szkoły w Kieleńskiej Hucie

Jestem w posiadaniu ksero "Kroniki Szkoły Podstawowej" w Kieleńskiej Hucie.
Wydaje mi się ona, na tyle interesująca, że postanowiłem ją upublicznić. Będę to robił stopniowo "na raty". Zachowałem pisownię oryginalną, bo to też historia.
Spisała ją, w 1948 roku Łucja Walkusz zamieszkała w Wycztoku (Wysokiej) - "nauczycielka stała" w tej szkole od 1945 (wcześniej nauczycielka w szkole, w Leśnie.
Aby łatwiej było Wam rozeznać się w terenie sporządziłem mapkę tego "obwodu szkolnego".

Mess.1875 małe.c.c.jpg
Plik ściągnięto 16636 raz(y) 119,89 KB

Mess.1875 małe.c.a.jpg
Plik ściągnięto 16636 raz(y) 119,34 KB

Mess.1875 małe.c.b.jpg
Plik ściągnięto 16636 raz(y) 119,54 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Gru 30, 2017 11:58 am   Początki szkoły

Cytat:
Założenie szkoły Kieleńska- Huta.
Publiczna szkoła powszechna w Kieleńskiej-Hucie należy do najstarszych szkół na Pomorzu. Nikt jej założenia nie pamięta. Ale wiedzą najstarsi rolnicy osiadli tu od 500 lat, iż ta szkoła została w 17 wieku tu przez właścicieli trzech wolnych majątków: Psale, Kamień i Okuniewo oraz wolnych kmieci z Kieleńskiej-Huty, Bożanki, Psalma i Łekna i Leśna (Leśno – dopisane) dla dzieci z tych miejscowości, równocześnie ze szkołą parafialną w Kielnie założona. Nauka odbywała się w języku polskim. Szkoła mieściła się we własnej chacie glinianej, krytej słomą, która stała na wzórzu (jak w rekopisie) w południe od dobrze jeszcze do dziś utrzymanej studni polnej, tak starej, jak nic innego, tu w okolicy. Do szkoły należało 15 mórg magdeburskich ziemi, z której połowa była lasem. Oprócz tego korzystał nauczyciel z 10 mórg ziemi gromadzkiej w zamian za posługi pr(?)łożonego obszarów dworskich Psale, Kamień i Okoniewo, - miał wolne rybołóstwo (jak w rękopisie) na jeziorze Łeknie a opał – torf dostarczyli mu wszyscy: obszarnicy i – kmiecie. Ten stan rzeczy dochował się aż do roku 1833. Nauczyciel – kierownik szkoły w Kieleńskiej-Hucie miał od założenia szkoły do 1833 roku stale konia i własny pojazd i prowadził wzorowe gospodarstwo małorolne.
Po rozbiorach Polski dostała się szkoła Niemcom, którzy ją zrobili „fiskalną” pozostawiając przy niej ziemię. Opał dostarczały szkole i nauczycielowi lasy, wchodzące w skład nadleśnictwa w Chylonii.
Nauka szkolna odbywała się w dwóch językach: polskim i niemieckim. Tak pozostało do roku 1864, w którym wybuchła wojna niemiecko-duńska. Młody nauczyciel z Kieleńskiej-Huty p. Dunsta poszedł na wojnę i już z niej nie wrócił. W budynku szkolnym pozostała jego żona Marianna D. Żyła tam do roku 1880, po czym zmarła i nikt w chałupie szkolnej zamieszkać nie chciał, bo po pierwsze: nieremontowana od wielu lat, groziła zawaleniem, po wtóre: co noc miały tam „duchy” robić takie harce, iż ani żyć ani mieszkać tam nikt nie mógł i – szkoła poszła w ruinę. Od roku 1880 miała młodzież szkolna chodzić do szkoły w Kielnie. Ale już w pierwszym roku okazała się ta komasacja niewykonalną, bo droga 4,10 km jest za daleka i za licha. Powstał więc projekt odbudowy szkoły własnej na jej dawnym gruncie, lecz nie na ruinach szkoły dawnej, tylko bliżej wioski Kieleńska-Huta. Na razie wynajęto klasę i mieszkanie u rolnika p. Krzywdzińskiego, dziś – Bójki, i tu uczyła się młodzież w języku niemieckim, ale duchu katolickim i polskim do roku 1892. Nauczycielami byli p. Byczkowski, p. Ehrlich, p. Preen, p. Dankwart i - p. Funk. Jednak pierwszym nauczycielem uruchamiającym szkołę w Kieleńskiej-Hucie tuż po wojnie prusko-francuskiej – był pan Łukowicz. On to rozpoczął pracę szkolną w Kieleńskiej-Hucie dnia 1 kwietnia 1873 r. Klasa (salka naukowa) była wynajęta w domu rolnika Krzywdzińskiego (dziś Bójki), a nauczyciel mieszkał i stołował się u rolnika Rutkowskiego (dziś Piekarskiego). Taki stan trwał do roku 1892. W roku 1892 rozpoczął Fiskus, za pośrednictwem Inspektoratu szkolnego w Sopocie, budować tutejszy dom szkolny. Inspektorem Szkolnym w Sopocie był p. Witt, a kuratorem Okręgu Szkolnego Gdańskiego w Gdańsku: p. Dr Salinger. Wykonanie budowy oddali budowniczemu Petermannowi z Wejherowa. Rząd (Fiskus) dostarczył pieniędzy na całość budowy domu szkolnego, stajni, stodoły, ustępów i płotów. Rolnicy i robotnicy wchodzący w zakres obwodu szkolnego, pomogli pracą ręczną i konną, i to wszyscy: z Kieleńskiej-Huty, Kielna-Wybudowania, Bożanki, Hamowanej i Osina, Łekna, Psalma, Psal i części Leśna pow. Kartuzy.
Natomiast trzy miejscowości Kamień, Okuniewo i Nowa Karczma od roku 1779 (podejrzewam błąd – 1879) nie należały do Kieleńskiej-Huty, tylko otrzymały własny dom – ostatni folwark Kamień, zajęty przez Rząd Pruski (Fiskus) w roku 1865. Ostatni Polak, pan na Kamieniu nazywał się Blaszkowski. W skład jego majątku wchodziły ziemie miejscowości Kamień i Nowa Karczma, lasy po prawej stronie bruku prowadzącego od Kamienia do Okuniewa i dwa jeziora: Kamińskie i Wycztokowskie.


kronika 001m.jpg
Strona tytułowa
Plik ściągnięto 16632 raz(y) 28,47 KB

kronika 004f.jpg
Podpis
Plik ściągnięto 16633 raz(y) 14,45 KB

kronika 002a.m.jpg
fragment pierwszej strony
Plik ściągnięto 16633 raz(y) 118,37 KB

 
 
Sagapo8 

Dołączyła: 30 Sty 2011
Posty: 65
Wysłany: Sob Gru 30, 2017 6:54 pm   

Takie wpisy w kronikach to nic "wystrzałowego". Sam mam kilkanascie skserowanych kronik i każda jest w zasadzie taka sama. Po prostu zapisała pani nauczycielka co jej ludzie powiedzieli. Troche się znam na szkolnictwie przedwojennym więc nic mnie nie zdziwiło. Nauczycielka stała to inaczej po egzaminie na nauczyciela ustalonego w służbie. Ciekawe czy zdała go już przed wojną czy już po. Chętnie poczytam reszte. Na marginesie gdyby poszperować w archiwum to można by tę historię uzupełnić.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Gru 30, 2017 7:38 pm   mająteki Kamień i Okuniewo

Sagapo8 napisał/a:
zapisała pani nauczycielka co jej ludzie powiedzieli

Nie tylko od "ludzi" pozyskała te wiadomości. Jej rodzina wywodzi się z tych stron, a po parcelacji w 1864 osiadli w pobliskim Wycztoku. Ale o tym trochę później.
Teraz o historii majątków Kamień i Okuniewo:
Cytat:
Ostatni Polak, pan na Kamieniu nazywał się Blaszkowski. W skład jego majątku wchodziły ziemie miejscowości Kamień i Nowa Karczma, lasy po prawej stronie bruku prowadzącego od Kamienia do Okuniewa i dwa jeziora: Kamińskie i Wycztokowskie.
W latach 1830 do 1840 zbudował p. Blaszkowski w Kamieniu cegielnię a z własnej cegły zbudował dom dla siebie, który, bez przebudowy stoi do dziś – i – jest szkołą powszechną w Kamieniu. Rząd pruski nałożył na właściciela Polaka Blaszkowskiego za posiadanie dóbr jeziór (pisownia oryginalna), lasów, cegielni i ziemi ornej tak wielkie podatki, iż ten nie mógł ich opłacić, wskutek czego został wywłaszczony i – ze ziemianina, stał się biednym robotnikiem. Ostatnio pracował p .Blaszkowski jako pracownik przy budowie portu i cukrowni (rafinerii) w Nowym Porcie, wożąc ziemię taczką, choć miał 75 lat. Mój dziadek Kazimierz Chrabkowski był naocznym świadkiem jego trudu nad siły. Kiedy już taczki z ziemią potoczyć nie mógł, otrzymał, po interwencji dziadka – pracę dozorcy, jakkolwiek sam – niemca (p.o.) o nic by nie poprosił. Mój dziadek – wywłaszczony ziemianin z majątku Tuszkowo pow. Kościerzyna – pracował przy tej budowie jako furman. On to odważył się zwrócić uwagę dozorców na pochodzenie p. Blaszkowskiego, i – dozorca był człowiekiem ze sercem, i ulżył ciężkiej doli tego szlachetnego starca. Pan Blaszkowski umarł w nowym Porcie w roku 1866. Nikt z jego rodziny nie zamieszkuje dziś w Kamieniu. Drugi folwark: Okuniewo przetrwał do roku 1908. Ostatni właściciel nazywał się p. Potrykus. On był zmuszony swój majątek sprzedać „Fiskusowi”, a sam osiedlił się we Wejherowie. On żył wesoło i zmarł dopiero w roku 1946 we Wejherowie. Fiskus rozparcelował majątek Okuniewo kilku rolnikom tak samo jak poprzednio uczynił z majątkiem Kamień, ale znaczne połacie ziemi obu majątków zalesił i na nich zbudował leśnictwo Kamień. W roku 1947, po podziale lasów wchodzących w skład nadleśnictw Chylonia i Gniewowo leśniczówka Kamień otrzymała tytuł “Nadleśnictwa Kamień”. Ale zabudowania leśniczówki Kamień wydają się nieodpowiednie, i – na razie mieści się zarząd nowo utworzonego nadleśnictwa Kamień w leśniczówce Przetoczyno pow. Morski.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Gru 30, 2017 7:54 pm   majątki Psale, Kielno i Bożanka

Majątki Psale, Kielno i Bożanka:
Cytat:
Majątek Psale, należący do właściciela Polaka p. Grubby przetrwał do roku 1910. W tymże roku rozparcelował go p. Grubba sam między swoich robotników – Kaszubów, którzy do dziś tam mieszkają, a sam złożywszy pieniądze w Kasie Stefczyka – osiadł w Kielnie. Po pierwszej wojnie światowej: 1914-1918, kasa zbankrutowała; pieniądze straciły wartość (wyszły z kursu) i p. Grubba rozchorował się nagle umysłowo i zmarł w Kielnie. Lud kieleński twierdzi, iż klęska finansowa go zabiła.
Majątki Kielno i Bożanka, będące własnością Dyksów i Będyków (moich przodków) przeszły na parcelację w latach 1840-1864. Były to bardzo rozległe majątki, z własnym kościółkiem na Szpilbergu w Kielnie i filią w Szemudzie, gorzelnią, której resztki budowli są jeszcze w Kielnie na Szpilbergu. Do nich należały lasy aż do Redy, jeziora Morekowy (?), Kielno, Bieszkówko, Bożanka, Kielno-Wybudowania, Koleczkowo.
Dyksowie otrzymali pewne odszkodowanie przy wywłaszczeniu i – zamieszkali we Gdańsku. Natomiast Bendykowie z Bożanki wyemigrowali do Ameryki. Jedyną pamiątką po nich jest kościół w Kielnie i szkoła w Kielnie. Kościół stoi na miejscu dawnym, a w jego podziemiach – śpią założyciele, dobroczyncy i proboszczowie do ostatniego – ks. Chrabkowskiego. Jego następców chowano na cmentarzu przy kościele w Kielnie. W roku 1905 rozbudowano kościół w Kielnie, a w roku 1937-1939 zbudowano nowy kościół w Szemudzie.
 
 
Sagapo8 

Dołączyła: 30 Sty 2011
Posty: 65
Wysłany: Sob Gru 30, 2017 7:55 pm   

W archiwum nie była. Mimo tego to i tak interesujące źródło, Przyczynek do monografii gminy
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Gru 30, 2017 8:04 pm   o szkołach w Kielnie i Leśnie

O szkołach w Kielnie i Leśnie:
Cytat:
Pierwotna szkoła majątku Kielno mieściła się u wylotu drogi z Kieleńskiej-Huty do Kielna w domu, który i dziś jeszcze stoi, i – obecnie należy do wdowy po sławnym lekarzu Dr. Otto Kaszel. W roku 1880 zbudowano inną szkołę i ta stoi do dziś. Wprawdzie znacznie rozbudowana w roku 1900; na dwuklasową. Z powstaniem tej szkoły znikła stara szkoła parafialna Kielno.
Szkoła Leśno powstała w roku 1911. Przedtym Leśno nie miała wcale szkoły i 2/3 jego obszarów należały do obwodu szkoły Kieleńska-Huta, a 1/3 do szkoły w Kłosówku, która od roku 1910 leży w gruzach. Obecnie tylko wtajemniczony przechodzień spostrzeże w zaroślach i pokrzywach fundamenta znikłej szkoły Kłosówko. Dzieci z Kłosówka chodzą do szkoły w Kłosowie, wynajętej w budynku p . Wicka w Kłosowie. Piękny budynek szkolny Warzno-Pustki, po komasacji z Warznem w roku 1934 wcale nie służy celom szkolnym, natomiast szkoła Leśno przejęła połowę obwodu szkoły skasowanej, a tym samym i liczba uczniów wzrosła.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Sty 02, 2018 8:46 am   Nowy budynek

Już bez dzieci z Okuniewa, Kamienia i Nowej Karczmy bo w 1879 jak wcześniej pani Łucja napisała: "otrzymały własny dom – ostatni folwark Kamień"
Cytat:
Tutejszy dom szkolny otwarto uroczyście 1.9.1893 r. Kierownikiem szkoły był naucz. p. Józef Funk i pozostał nim do roku 1910. Szkoła była początkowo jednoklasową. Do niej uczęszczały dzieci w wieku szkolnym:
a) z Kieleńskiej-Huty i Kielna-Wybudowania: z 22 rodzin
b) z Bożanki z 6
c) z Osina i Hamowanej: z 10
d) z Łekna: z 4
e) z Psal: z 15
f) z Psalma: z 5
g) z Leśna (Jägersburg) z 20
razem z 82 rodzin
Miejscowości: Kieleńska-Huta, Kielno-Wybudowanie, Osino, Hamowana i Bożanka leżały w gromadzie (sołtystwie) Kieleńska-Huta i należały do wójtostwa Kielno powiat wejherowski.
Miejscowości: Łękno, Psale i Psalmo leżały w gromadzie Kamień, należącej do wójtostwa Donimierz Wielki pow. wejherowski.
Miejscowość Leśno należała do gromady Kłosów wójtostwa Przodkowo powiat kartuski.
Nauczyciel p. Józef Funk został w dniu 1 kwietnia 1910r. Przeniesiony do Sopotu na stanowisko rektora podstawowej szkoły chłopców.
Na kierownika publicznej szkoły powszechnej w Kieleńskiej-Hucie powołał ówczesny inspektor szkolny w Sopocie p. Dr. Baier młodego nauczyciela p. Teofila Wyszeckiego z Bieszkowic pow. wejherowski. Pan Wysiecki pracował tu przez 24 lata I wychował tu ze swą żoną Otylią z domu Grubba z Bieszkowic – trzynaścioro dzieci. Drugą nauczycielką była panna Edyta Hoeftówna z Wejherowa.
Wojna światowa 1914/18r. Nie wniosła do tut. (ejszej) szkoły żadnych zmian.

Nie udało mi się dojść co nazwane jest "Kielno-Wybudowanie". Najprawdopodobniej to zabudowania po południowej stronie drogi z Kielna do Kamienia, a na północ od centrum Kieleńskiej Huty.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Sty 02, 2018 10:28 pm   

Krzysztof napisał/a:
Nie udało mi się dojść co nazwane jest "Kielno-Wybudowanie"

Najprawdopodobniej chodzi o Anlage zu Kölln, które jest na zwschód od Kielnieńskiej Huty o ile dobrze widzę.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Sty 02, 2018 11:12 pm   

Na tej mapce "Anlage" to ja nie widzę. Jest Abbaue zu Kölln. W moim słowniku tego "Abbaue" nie znalazłem.

Mess.1875 małe.c.d.jpg
Plik ściągnięto 16460 raz(y) 116,28 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Sty 03, 2018 1:16 pm   

Poszukałem tego "Abbaue" bo słownik tylko o "rozbiórkach", "wydobyciu", "zmniejszaniu".
Znalezione na: http://www.forum.eksplora...php?f=10&t=6351
Cytat:
Samo "abbaue" ma na mapie zwykle widoczny związek z torfowiskami. Jednak forma abbaue zu "nazwa miejscowości" częściej ma związek z przysiółkami, osadami czy też polami uprawnymi. Być może chodzi tu o znaczenie przynależności "użytku" do danej wsi.
Arkusz mapy Schonwalde jest w wersji urrmesstischblatt - jest to najstarsza wersja mapy z przełomu XVIII/XIX w. Na późniejszych messtischblattach ta formuła z "abbaue" już nie występuje.

Wynika z tego, że pasuje do polskiego "wybudowanie".
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Sty 03, 2018 8:59 pm   okres międzywojenny

Opis sytuacji ogólnej z pewnymi błędami, tak jak zapamiętała to pani Łucja:
Cytat:
Po zawarciu traktatu Versaiskiego 11.11.1918r. przywrócono Ojczyznę, a w jej skład weszło też i Pomorze. Natomiast Gdańsk, Oliwa, Sopot, Wrzeszcz, Nowy-Port, Elbląg, Kwidzin (p.o.), Malbork i wszystkie małe miasta Żuław, - po przegraniu pierwszej wojny światowej przez Niemców i detronizacji
Wilhelma v. Hohenzollern, ostatniego cesarza drugiej rzeszy niemieckiej – weszły w skład Wolnego Miasta Gdańska, administrowanego przez Niemców. Na czoło rządu niemieckiego wysunął się ich sławny generał v. Hindenburg, a później prosty z pochodzenia malarz Adolf Hitler. Ten Adolf Hitler stał się twórcą i dyktatorem trzeciej rzeszy niemieckiej.
Na czele państwa polskiego, odrodzonej Rzeczpospolitej w dniu 11.11.1918r. stanął wpierw Marszałek Józef Piłsudski. Nasze Pomorze i polskie morze Bałtyckie złączył z Macierzą generał Józef Haller w dniu 10 lutego 1920r.
Pierwszym Prezydentem Rzeczpospolitej Polski był Stanisław Wojciechowski, drugim zamord. Gabryel Narutowicz, a trzecim, aż do wybuchu drugiej wojny światowej: prof. Ignacy Mościcki.

Szkoła w okresie międzywojennym:
Cytat:
Nasza szkoła podlegała Inspektoratowi Szkolnemu w Wejherowie. Inspektorami byli p.p. Szymański, Malenda, Sieteski, Kopeć i Wadowski do roku 1939. Nauczyciel Wyszecki działał tu w miejscu spokojnie aż do roku 1934. W tymże czasie rozpoczęły się komasacje. Najpierw połączono powiaty: pucki i wejherowski w jeden nowy powiat Morski ze siedzibą Starosty Morskiego w Wejherowie.
Potym zaczęto łączyć wójtostwa w gminy zbiorcze. Z Kielna i Chwaszczyna powstała gmina Chwaszczyno, a z Donimierza Wielkiego i Częstkowa: gmina zbiorcza Szemud i.t.d.
Teraz przyszła kolej na komasacje szkół powszechnych – i tu – poszło gorzej:
Szkołę Kieleńską-Hutę połączył p. inspektor szkolny Malenda ze szkołą Kielno – w jedną szkołę siedmioklasową w roku 1934. Nasz stary, zacny kierownik p. Wyszecki podlegał służbowo młodemu kierownikowi szkoły Kielno p. Borzyszkowskiemu i musiał do Kielna chodzić wykładać. Oczywiście stary ten pan, po srebrnym jubeleuszu (pisownia oryginalna) pracy nie nadawał się do codziennych marszów przeszło 8 km, i, został przeniesiony na stanowisko kierownika szkoły w Chwaszczynie, które po kilku miesiącach dobrowolnie złożył i poszedł na emeryturę, zamieszkując w Wejherowie do chwili tragicznej śmierci (przez bombę) w marcu 1945r. Oboje państwa Wyszeckich zginęło w jednej godzinie.
A przepiękną klasę parterową szkoły Kieleńska-Huta zajęły – w roku szkolnym 1934/35 – kozy, dosłownie: zwierzęta kozy hodowane w niej przez nieschlujnych (p.o.) dzierzawców (p.o.) budynków szkolnych Kieleńska-Huta. Ruchomy inwentarz szkoły zabrała szkoła w Kielnie i, nigdy już w pierwotnym składzie do nas nie wrócił.
Dzieci szkolne z obwodu szkoły Kieleńska-Huta nie okazały się doskonalszymi nad ich mistrza, bo też nie wytrzymały codziennego marszu dochodzącego np. z Psalma do 7,5 km w jedną stronę, - po daremnych prośbach rodziców o przywrócenie tut. placówki oświatowej – nastąpił gremialny sztrejk (p.o.) szkolny, trwający cały rok. Etaty nauczycielskie tut. szkoły zostały przeniesione do Wielkiej Wsi na Helu.
Po zrujnowaniu szkoły i ogrodu, po interwencji zamordowanego przez Niemców śp. proboszcza Władysława Sypniewskiego z Kielna i staraniach wszystkich rodziców tutejszego obwodu szkolnego nastąpiło w dniu 3 września 1935 roku – otwarcie tut. placówki oświatowej, jako kontraktowa szkoła w Kieleńskiej-Hucie. Pierwszym nauczycielem kontraktowym był pan Józef Nagórski. Odtąd szkoła Kieleńska-Huta miała bardzo częste zmiany personalne, w najlepszym razie przesiedział tu nauczyciel jeden rok. Takimi nauczycielami kontraktowymi byli tu: p.p. Nastały, Miotk, Mastarniak, Wiśniewski.
Ostatni – p. Tadeusz Błaszczak otrzymał zwrot etatu w roku 1939 i byłby tu dłużej, - gdyby nie przeszkodził wybuch drugiej wojny światowej – 1.9.1939r., i straszne, okropne morderstwa i zbrodnie hitlerowskie, idące w ślad z tą wojną. Pan Tadeusz Błaszczak został przez S.S.-sowców aresztowanym i zginął w Piaśnicy. Samotna jego matka – wdowa Kazimiera Błaszczakowa powiesiła się wskutek rozpaczliwej tęsknoty za jedynym synem – żywicielem w samą wigilię Bożego Narodzenia w roku 1939 na poddaszu tej tu szkoły.
Wszyscy nauczyciele nieżyjący, którzy tu w Kieleńskiej-Hucie nauczali, zmarli śmiercią tragiczną oprócz p. Józefa Funka. Lista ofiar wojennych wygląda następująco:
Błaszczak Tadeusz i matka Kazimiera,
Wyszecki Teofil i żona Otylia,
Masterniak Stanisław,
Miotk Józef.
Cześć ich pamięci!
Niech z ich prochów powstaną godni pomściciele.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Sty 04, 2018 8:33 am   Re: okres międzywojenny

Krzysztof napisał/a:
Opis sytuacji ogólnej z pewnymi błędami, tak jak zapamiętała to pani Łucja

Mam nadzieję, że pani Łucja nie uczyła dzieci historii? bo tych błędów jest naprawdę sporo 8O
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Sagapo8 

Dołączyła: 30 Sty 2011
Posty: 65
Wysłany: Czw Sty 04, 2018 2:21 pm   

Coś mi się nie zgadza. Dzieci do szkoły nie mogły mieć dalej niż 3 km. Raczej było tak, że dzieci chodziły do szkoły tak daleko, bo była to szkołą wyżej zorganizowana tzw. III stopnia czyli "7-klasowa".
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Sty 04, 2018 6:52 pm   

Z tego, że budynek szkolny wydzierżawiono rolnikowi, który tam trzymał kozy wynika, że nawet dzieci z pierwszej klasy miały chodzić do Kielna.
Wyprzedzając: po 45 roku szkoła w Kieleńskiej Hucie była 7 klasową.
Obecna Złota17 to Psalmo z tamtego obwodu szkolnego.

Unnamed3.jpg
Plik ściągnięto 16291 raz(y) 28,28 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk