Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dawne Jelitkowo
Autor Wiadomość
Mirekaszub 


Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 254
Wysłany: Wto Sie 13, 2013 11:25 am   Chaty rybackie Glettkau

Może ktoś potrafi rozszyfrować ze zdjęcia czy ta chata wciąż stoi ? Czyżby to była ta przy Bałtyckiej 16 ? Zdjęcia się zgadzają.

Chata wspólcześnie.jpg
Plik ściągnięto 12229 raz(y) 44,62 KB

Chata Glettkau.jpg
Plik ściągnięto 12229 raz(y) 43 KB

_________________
www.postcard.com.pl
www.drtrenkler.pl
www.louisglaser.pl
www.drtrenkler.eu
 
Quinn 

Dołączył: 10 Lis 2010
Posty: 7
Wysłany: Wto Sie 13, 2013 10:52 pm   

princessita napisał/a:
Moja rodzina mowila mi ze gdzies niedaleko Gospody czy Orlowskiej byl sklep z warzywami i owocami i ten sklep nazywano przepraszam za niestoswnosc - kurdemol, mowilo sie np ide do k ... po pietruszke. Niestety mnie w tych czasach nie bylo jeszcze kiedy ten sklep istnial. Moze ktos cos wie wiecej o tym sklepie?


Chyba juz istnieje gdzies temat o kurdemolu (my z Zabianki?). Byla to budka niedaleko przystanku tramwajow na skrzyzowaniu Gospody i Pomorskiej. Facet ktory ja prowadzil nagminnie uzywal slowa "kuredemol". Np. "piec zlotych za ta kapuste, kuredmol". Lub "mowie Pani ze te ogorki sa, kurdemol, swieze".

Mieszkalem wtedy (lata 70-te), na Przymorzu, ale slawa "kuredemola" nie znala granic osiedlowych.
 
Quinn 

Dołączył: 10 Lis 2010
Posty: 7
Wysłany: Wto Sie 13, 2013 11:19 pm   

Jeszcze pare innych pytan, nie wiem jednak czy pasuja tutaj czy bardziej do "My z Przymorza":

Czy ktos z Jelitkowa/Przymorza pamieta, jak zamiast isc na lekcje religii w k. Sw. Piotra i Pawla szlo sie kapac w morzu? Po przeplynieciu okolo 15 minut trafialo sie na tzw. "mielzne", gdzie mozna bylo stanac na dnie w stosunkowo dalekiej odleglosci od brzegu?

Torfy: czy jeszcze istnieja? Najwieksze torfowisko bylo niedalego jednostki wojskowej, czasami widac bylo prawdziwy ogien po podniesieniu warstwy ziemi. Jestem ciekaw czy podczas budowy Parku Reagana zachowano je przynajmniej czesciowo?

Zdjecie w tym temacie, pokazujace ul. Dabrowszczakow z falowca Piastowska 100: oczywiscie nie zostalo zrobione z dachu falowca, tylko raczej z murka ktory odgradzal falowiec od Ul. Dabrowszczakow.

Czy ktos pamieta wielkie turnieje pilki organizowane przez Piastusia? Final w roku chyba 1978, Pica i S-ka z falowcow vs. Santiago z Tysiaclecia? Za kibicowanie niewlasciwej druzynie mozna bylo zdrowo oberwac od poczatkujacych "kiboli". Wielkie bitwy o "podworko" pomiedzy falowcem 100 blokami na Dabrowszczakow? Walki byly ciezkie, jeden kolega z Dabrowszczakow stracil oko po trafieniu z procy.

No i ostatnie: czy istnieje jeszcze budka z piwem na Piastowskiej, juz po skrzyzowaniu z Dabrowszczakow? Byl to ostatni budynek po stronie Tysiaclecia, i tam wlasnie, w wieku 10 lat rozpoczela sie moja przygoda z piwem.
 
tomaselli 
tomaselli

Dołączył: 05 Gru 2007
Posty: 12
Wysłany: Sob Sie 17, 2013 6:56 am   

Quinn napisał/a:
Jeszcze pare innych pytan, nie wiem jednak czy pasuja tutaj czy bardziej do "My z Przymorza":

Czy ktos z Jelitkowa/Przymorza pamieta, jak zamiast isc na lekcje religii w k. Sw. Piotra i Pawla szlo sie kapac w morzu? Po przeplynieciu okolo 15 minut trafialo sie na tzw. "mielzne", gdzie mozna bylo stanac na dnie w stosunkowo dalekiej odleglosci od brzegu?

Torfy: czy jeszcze istnieja? Najwieksze torfowisko bylo niedalego jednostki wojskowej, czasami widac bylo prawdziwy ogien po podniesieniu warstwy ziemi. Jestem ciekaw czy podczas budowy Parku Reagana zachowano je przynajmniej czesciowo?

Zdjecie w tym temacie, pokazujace ul. Dabrowszczakow z falowca Piastowska 100: oczywiscie nie zostalo zrobione z dachu falowca, tylko raczej z murka ktory odgradzal falowiec od Ul. Dabrowszczakow.

Czy ktos pamieta wielkie turnieje pilki organizowane przez Piastusia? Final w roku chyba 1978, Pica i S-ka z falowcow vs. Santiago z Tysiaclecia? Za kibicowanie niewlasciwej druzynie mozna bylo zdrowo oberwac od poczatkujacych "kiboli". Wielkie bitwy o "podworko" pomiedzy falowcem 100 blokami na Dabrowszczakow? Walki byly ciezkie, jeden kolega z Dabrowszczakow stracil oko po trafieniu z procy.

No i ostatnie: czy istnieje jeszcze budka z piwem na Piastowskiej, juz po skrzyzowaniu z Dabrowszczakow? Byl to ostatni budynek po stronie Tysiaclecia, i tam wlasnie, w wieku 10 lat rozpoczela sie moja przygoda z piwem.


Turnieje pilkarskie tzw "dzikich druzyn" organizowane przez Glos Wybrzeza lub Dziennik Baltycki, pamietam, ale te z poczatku lat 70 tych ubieglego wieku. Sam gralem w druzynie Piast. Pierwszy mecz z druzyna Kosmos wygralismy 2:1 drugi przeciwko druzynie "Orly" z os. Tysiaclecia sromotnie przegralismy 0:4. Kiboli wtedy nie bylo , a wszystko rozgrywalo sie w fajnej atmosferze. Nazwe druzyny "Piast" zaczerpnelismy z szyldu wiszacego na jednym z domow przy ul. Tysiaclecia , a ktory to dom byl osrodkiem wypoczynkowej kopalni o tej samej nazwie. Tzw. mielizna zmieniala swoje polozenie z roku na rok, w zaleznosci od liczby sztormow. Torfy chyba nadal istnieja. Pamietam tylko , ze byl to teran rozkopany przez tzw. bursztyniarzy , czyli poszukiwaczy tego kruszcu. Zaraz po nastapieniu "Solidarnosci" w roku 1981 tereny te zostaly zaadaptowane przez dzikim dzialkowiczow , ktorzy posprowadzali jakies stare autobusy i inne budy , ktore mialy sluzyc jako altanki.Budka z piwem , gdzie rozpoczela sie Twoja przygoda z C2H5OH istnieje , a obok jest chyba parking strzezony :-) W ogole to osiedle Tysiaclecia ladnie wyremontowano, przynajmniej elewacje.
 
roko 


Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 132
Wysłany: Pon Sie 19, 2013 8:08 am   

Quinn napisał/a:
... Wielkie bitwy o "podworko" pomiedzy falowcem 100 blokami na Dabrowszczakow? Walki byly ciezkie, jeden kolega z Dabrowszczakow stracil oko po trafieniu z procy...


O ile dobrze pamiętam, to walka była zdaje się na płytki pilśniowe, które masowo były zdejmowane z podłóg bloku Dąbrowszczaków 2, wówczas chyba jeszcze oznaczony jako Piastowska 108.
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Nie Paź 26, 2014 12:35 pm   

Nötzel's Hotel w I dekadzie XX w.
Źródło: Biblioteka Narodowa
[w:] Ostseebad u. Luftkurort Oliva-Glettkau in Westpr.
Prawa: Domena publiczna

12201006.jpg
Plik ściągnięto 11022 raz(y) 119,59 KB

_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Lis 23, 2014 9:49 am   

Z: http://www.e-pics.ethz.ch...L-FL_90722.html
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 13, 2017 8:15 pm   

Z fotopolski
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk