Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stocznia Cesarska / Kaiserliche Werft
Autor Wiadomość
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Nie Lis 26, 2017 12:06 am   

A może ten dynks wyciągał kadłuby (statki) na pochylnię. No wiecie, na takich wózkach podkładanych pod stępkę? Tylko czemu za nim jest woda a nie ląd? Jest dopiero transportowany na miejsce pracy?
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Lis 26, 2017 9:59 am   

Ja się zastanawiałem nad odwrotną wersją, tzn. czy przypadkiem to nie jest urządzenie które miało przesuwać kadłuby po zbudowaniu, do tego basenu dokowego, gdzie je potem wodowano. Może siłownik czasowo leży w tym miejscu, blisko nabrzeża, bo z Berlina dostarczono go do Stoczni Cesarskiej drogą wodną?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lis 27, 2017 9:41 pm   

Jednak się myliłem. Wygląda na to, że Dock-Bassin to nie był suchy dok, a jedynie basen, do którego wprowadzano dok pływający. Jak pisze J.Litwin:
Cytat:
W toku rozbudowy Stoczni Cesarskiej powstał zespół trzech, unikatowych w ówczesnych stoczniach pochylni, a właściwie poziomo usytuowanych stanowisk do budowy kadłubów, nie mających charakterystycznych pochyłości, niezbędnych do tradycyjnej metody wodowania. Przeznaczono je do prowadzenia remontów i modyfikacji dużych okrętów, które wciągano na stanowisko montażowe z doku pływającego, dla którego wykonano specjalny basen u ich krawędzi. Dok obsługiwał trzy takie stanowiska. W zależności od potrzeb budowano na nich również kadłuby i wodowano je po przeciągnięciu do doku.

W świetle tego, co powyżej napisano, być może urządzenie sfotografowane przez Kuhna miało służyć wspomnianemu przeciąganiu kadłubów z doku na slip lub z powrotem, ze slipu na dok?
W książce J. Litwina jest jeszcze zdjęcie "przesuwanie okrętu do doku, którego zanurzenie umożliwi jego wodowanie". Widzę tu kadłub okrętu i zarys doku pływającego, ale niewiele ponad to. Dźwig pływający pojawił się chyba tylko w celu asekuracji?
Zamieszczam jeszcze jedno zdjęcie wiążące się z tematem - Stocznia Cesarska przeprowadziła w pierwszej dekadzie XX wieku modernizację tzw. pancerników obrony wybrzeża klasy Siegfried. Wyciągnięte na ląd okręty były rozcinane i wydłużane o kilkanaście metrów, przy czym powiększano im maszynownię, co na zewnątrz było widoczne przez dodanie drugiego komina. Na zdjęciu SMS Beowulf w trakcie tej przebudowy.

Przeciąganie okrętu.jpg
J. Litwin "Morskie zabytki Gdańska i okolic"
Plik ściągnięto 16278 raz(y) 49,06 KB

Beowulf podczas przebudowy.jpg
"Danzig und seine Bauten"
Plik ściągnięto 16279 raz(y) 94,19 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Lis 28, 2017 8:35 am   

Teraz to ma sens :==
Na czerwono zaznaczyłem sam korpus doku pływającego. Siłownik jest solidnie przymocowany do "podłogi" doku. Widać ceglaną krawędź basenu (zielone). Wrota basenu mają "kieszeń" na ten siłownik.

dockanlage_196.jpg
Plik ściągnięto 16243 raz(y) 78,24 KB

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lis 28, 2017 5:14 pm   

W okresie międzywojennym chyba nieczęsto korzystano z tej "linii produkcyjnej", ale na zdjęciu lotniczym z 1929 r. widać, że wciąż istniała.
W okresie II wś prawdopodobnie zlikwidowano trzy stare stanowiska do budowy kadłubów i planowano na ich miejsce lokalizację "normalnych" pochylni. Plany te zostały zrealizowane przez Polaków już po 1945 r. i właśnie w tym miejscu powstawał "Sołdek". Ale to inna historia.
Dołączam jeszcze zdjęcie "basenu dokowego" wykonane zapewne w 1945 r. Obiekt częściowo nadal istnieje, ale już chyba od dawna nie jest odcinany od Martwej Wisły.

Dock Bassin lotnicze.jpg
Fragment zdjęcia lotniczego z 1929 r. którego większy wycinek poniżej
Plik ściągnięto 16207 raz(y) 80,84 KB

Stocznia Cesarska lotnicze.jpg
To samo w szerszym kontekście
Plik ściągnięto 16207 raz(y) 101,99 KB

apg_1291_1984_crop_212.jpg
Sądząc po nazwie pliku, to chyba skan zdjęcia z zasobów Archiwum Państwowego w Gdańsku. O ile pamiętam, pobrałem je z jednego z postów Totenkopfa na tym lub innym forum
Plik ściągnięto 16207 raz(y) 70,68 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Wto Lis 28, 2017 6:16 pm   

Czyli to nasz siłownik?

Silownik_stocznia.jpg
Plik ściągnięto 16199 raz(y) 70,6 KB

_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Lis 28, 2017 8:11 pm   

Nie. Siłownik był przymocowany do doku i miał wciągać na niego statki z lądu.
To co tu widać to wnęka we wrotach basenu dokowego na wystający z doku siłownik. Podejrzewam, że pierwotne wrota wrota mogły nie mieć takiej wnęki. Dopiero, gdy zamontowano do doku ten duży siłownik powstała potrzeba wykonania we wrotach tej "kieszeni".
To, że basen był tak zamykany sugeruje, że można w nim było obniżyć poziom wody - czyli był czymś w rodzaju suchego doku.
Dalej nie rozumiem tego systemu. Po co obniżać poziom wody w basenie skoro stanowiska budowy statków są poza nim, na lądzie.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lis 28, 2017 8:28 pm   

Wiesz... moje doświadczenie żeglarsko-kajakarskie podpowiada mi, że kiedy wchodzisz z lądu na jednostkę pływającą, możesz łatwo doprowadzić do jej wywrócenia.
Pływający dok też mógł mieć tendencję do wywrotki, kiedy metr po metrze wciągano na niego taki dajmy na to krążownik. Może po obniżeniu poziomu w basenie, dok pływający osiadał na jego dnie i w ten sposób uzyskiwał (nieco wymuszoną) stabilność?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Wto Lis 28, 2017 10:37 pm   

Hmmm, a czy na zdjęciu siłownika, tuż przy lewej krawędzi, nie widać skośnego fragmentu konstrukcji bocznej tego barko-doku? Wówczas siłownik byłby ustawiony prostopadle do doku ...
I wtedy siłownik jest tu .... !

Silownik_stocznia2.jpg
Plik ściągnięto 16161 raz(y) 70,43 KB

_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Lis 28, 2017 10:48 pm   

pumeks napisał/a:
Może po obniżeniu poziomu w basenie, dok pływający osiadał na jego dnie i w ten sposób uzyskiwał (nieco wymuszoną) stabilność?

Oj, fałszywy trop.
Nie wyobrażam sobie, za dopuszczalne osadzenie doku na dnie basenu. Jakikolwiek śmieć (kawałek gruzu, utopiona taczka) mógłby rozerwać poszycie doku. Moje doświadczenie kajakarskie zwraca uwagę na to jak niebezpieczne jest wpływanie na płytką wodę jeśli dno nie jest idealnie równe. Poszycie doku można porównać do poszycia ze sklejki (te dawne kajaki), lub składaka. Bardzo nie przyjemne jest wnikanie czegokolwiek przez poszycie do wewnątrz.
Poza tym. Dla opuszczenia doku na dno nie potrzeba opróżniać basenu z wody - wystarczyłoby zanurzyć dok.
Ostatnio zmieniony przez Krzysztof Wto Lis 28, 2017 10:55 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Wto Lis 28, 2017 10:54 pm   

Zgadzam się z Krzysztofem. Zanurzenie i stabilność powinno zapewnić manewrowanie zawartością zbiorników balastowych doku (czy jak tam to pływadło nazwać)
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Lis 28, 2017 10:57 pm   

Wiercipietek napisał/a:
Wówczas siłownik byłby ustawiony prostopadle do doku ...

Siłownik był ustawiony w osi doku (i to nie tego ze zdjęcia lotniczego)

dockanlage_196.jpg
Plik ściągnięto 16151 raz(y) 88,41 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Mar 12, 2019 12:08 pm   Holm Ostrów

Po wielu latach odwiedziłem Stocznię Gdańską. Zainteresował mnie jeden stary budynek. Trzykondygnacyjny budynek biurowy i przylegająca do niego hala. Widać, że użytkownik dba o obiekt. Część administracyjna jest używana, a hala zupełnie pusta z nową, gładziutką posadzką. Okna hali jeszcze nie odremontowane, ale mam nadzieję ...
Musiał on powstać na przełomie wieków dla ówczesnej Stoczni Cesarskiej. Z mapy, z lat "nastych" wynika, że ten i inne obiekty połączone były torami jakiejś lokalnej kolejki. Po doprowadzeniu na Holm kolei bocznicę jej torów przeprowadzono przez halę i budynek biurowy (!)
PLASER napisał/a:
Wielka Księga Miasta Gdańska podaje:
"Już wcześniej w 1905 r. doprowadzono linie kolejowe z przystankiem Gdańsk Ostrów. Promy kolejowe połączyły wyspę z Przeróbką i rejonem stoczni Schichaua"

W okresie międzywojennym niewiele tu się zmieniało, natomiast w czasie wojny po sąsiedzku powstało osiedle baraków dla robotników przymusowych. Teraz przyległy teren jest porządkowany i pusty. Ciekawe jakie inwestor ma plany :hmm:
Może ktoś potrafi odpowiedzieć jaka była pierwotna funkcja tego obiektu i kiedy powstał.

Google.jpg
Plik ściągnięto 13140 raz(y) 78,31 KB

m DSC03127.jpg
Plik ściągnięto 13140 raz(y) 101,08 KB

m DSC03128.jpg
Plik ściągnięto 13140 raz(y) 118,92 KB

m0 90 lata XIX w.jpg
Plik ściągnięto 13140 raz(y) 108,95 KB

m 10 lata.jpg
Plik ściągnięto 13140 raz(y) 115,02 KB

m 20 lata.jpg
Plik ściągnięto 13140 raz(y) 69,97 KB

m 30 lata.jpg
Plik ściągnięto 13140 raz(y) 110,23 KB

m 40 lata.jpg
Plik ściągnięto 13140 raz(y) 77,83 KB

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Mar 12, 2019 5:53 pm   

Wydaje mi się, że na mapce Stoczni Cesarskiej w 1907 (wg "Danzig und seine Bauten") to obiekt oznaczony numerem 1 - Geschützlagerhaus, czyli magazyn armat/dział okrętowych.

danzig und seine Bauten 0421.jpg
Plik ściągnięto 13117 raz(y) 95,58 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Mar 12, 2019 11:30 pm   

Inna rzecz rzuciła mi się w oczy - tam jest boisko? Sp. Pl. - Spielplatz? 8O

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk