Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tramwaje w Gdańsku
Autor Wiadomość
kongponleu88 

Dołączył: 19 Cze 2017
Posty: 1
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Pon Cze 19, 2017 4:37 am   

No i mniej więcej na wysokości kościoła Chrystusa Króla jest z tego torowiska zrobiony zjazd w kierunku Kartuskiej. Nie jestem pewien czy na Pohulance też wydzielono torowisko, ale nawet jeśli nie, to jest to stosunkowo krótki brakujący odcinek.
Ostatnio zmieniony przez pumeks Pon Cze 19, 2017 12:47 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Paź 22, 2017 8:06 pm   

To przystanek na Wałach Jagiellońskich. Tam stawać mogły ósemka, jedenastka i trzynastka po przeniesieniu torowisk z Długiej na Al. Leningradzką.

22552606_838054616376125_3600379031683878336_n.jpg
Plik ściągnięto 12794 raz(y) 64,11 KB

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Paź 22, 2017 8:17 pm   

Ja tu żadnego przystanku na Wałach Jagiellońskich nie widzę :???: a jedynie tramwaj na przystanku przy ruinie teatru.
Notabene na Fotopolsce http://fotopolska.eu/574943,foto.html to zdjęcie datowane jest na 1957-58, a zatem przed przeniesieniem torowiska na Al.Leningradzką
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Nie Paź 22, 2017 9:00 pm   

Słupek przystankowy z okrągłym zwieńczeniem widać na tym zdjęciu, no i ludzie najwyraźniej czekają na jakiś pojazd (tramwaj, autobus?). Choć przyznam,że ja takiego przystanku sobie nie przypominam, ale to pewnie dlatego, że korzystałam z przystanków na Targu Węglowym, bo od Długiej tam bliżej.
Co do datowania, to wystarczy, że pomylili się o jeden rok, bo w 1959 tramwaje już jeździły Aleją Leningradzką.
Tak czy siak, tak usytuowany przystanek jest jednak dla mnie zagadką, zwłaszcza, że bardzo blisko był w tym samym kierunku przystanek przy banku, za Bramą Wyżynną.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Paź 23, 2017 7:35 am   

Ja też nie pamiętam tego przystanku, ale jako mieszkaniec górnego Wrzeszcza nie jeździłem ósemką, ani trzynastką, a jedenastka kursowała tylko w godzinach szczytu.
Przed 59 ósemka miała przystanek (w stronę Wrzeszcza) na Targu Węglowym, razem z dwójką i jedynką. Po wykonaniu torowiska na Al. Leningradzkiej i dodaniu drugiego toru na tym odcinku ten i przystanek przy wyjeździe z Targu Drzewnego umożliwiał oczekiwanie na wszystkie tramwaje jadące do teatru (przy Zwycięstwa - Wielkiej Alei) blisko siebie.
Nie pamiętam, czy od razu był wcześniejszy przystanek przy Bramie Wyżynnej, czy później przeniesiono ten w tamto miejsce.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Paź 23, 2017 7:21 pm   

Masz rację, Ewko, przegapiłem ten słupek, a także dwa tory na pierwszym planie :oops:
Czyli że zdjęcie można datować po likwidacji linii przez ul. Długą, a przed odbudową teatru? wychodzą dosyć wąskie "widełki"
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
lechmako 

Dołączył: 18 Lut 2014
Posty: 19
Wysłany: Sro Paź 25, 2017 1:36 pm   

Krzysztof napisał/a:
To przystanek na Wałach Jagiellońskich. Tam stawać mogły ósemka, jedenastka i trzynastka po przeniesieniu torowisk z Długiej na Al. Leningradzką.


Dlaczego tak selektywnie, a co z liniami 2,3,6,(7?),9. Słabo ten okres pamiętam, ale przystanek przy Hucisku i to zwłaszcza w stronę przeciwną do dworca PKP przetrwał do około połowy lat 60-tych.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Paź 25, 2017 4:33 pm   

1,2,3,6 i 9 miały dużą pętlę Wały Jagiellońskie - Brama Wyżynna - Targ Węglowy - Targ Drzewny po której jeździły tylko w jedną stronę (odwrotnie do ruchu wskazówek zegara). Na tym zdjęciu po tym torze bliżej fotografa. Na Wałach jagiellońskich nie miały przystanku. Na tym widocznym przystanku stawały tylko te tramwaje, które nie wjeżdżały na Targ Węglowy. Czyli te które z Dolnego Miasta jechały dalej w stronę dworca.
7 wtedy już nie dojeżdżała z Sopotu do Gdańska, a tylko do Oliwy.
 
 
lechmako 

Dołączył: 18 Lut 2014
Posty: 19
Wysłany: Czw Paź 26, 2017 11:04 am   

Tak przyznaję mój błąd, ale na małym ekranie miałem wrażenie że tory są za czekającymi ludżmi, czyli że jest to przystanek w kierunku Bramy Wyżynnej i stąd pytanie o te linie.
 
Piotrp 

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 53
Wysłany: Pią Paź 27, 2017 8:59 pm   

Krzysztof napisał/a:
To przystanek na Wałach Jagiellońskich. Tam stawać mogły ósemka, jedenastka i trzynastka po przeniesieniu torowisk z Długiej na Al. Leningradzką.


Tak gwoli ścisłości... Torowiska przeniesiono z ul. Długiej na Podwale Przedmiejskie a nie na Al. Leningradzką... :mrgreen: :hihi:

Pozdrawiam Piotr
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sob Paź 28, 2017 12:41 pm   

Cytat:
Piotrp napisał/a:
Tak gwoli ścisłości... Torowiska przeniesiono z ul. Długiej na Podwale Przedmiejskie a nie na Al. Leningradzką... :mrgreen: :hihi:

Gwoli większej ścisłości ... wtedy i długo jeszcze to była Al. Leningradzka - nie bójmy się pisać takich nazw, one były naprawdę. Nie tylko one ...
Oczywiście można dopisać w nawiasie - (obecnie Podwale Przedmiejskie) :zgooda:
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sob Paź 28, 2017 4:57 pm   

EwkaW napisał/a:
to była Al. Leningradzka -

... no i jak poprawnie ta nasza Ewka to pisze: przez dz, a nie jak ja slabeusz bym pisal przez c :kuku:

No ja sie znowu poducze, bo za tydzien jade do Kolobrzegu na kuracje 15-sto dniowa. :huuurra:

Nie zapomnijcie przestawic wstecz Wasze zegarki. Ja to juz zrobilem, tylko jeden to sam robi, bo dostaje sygnal z Frankfurtu. :hiihihi:
 
Piotrp 

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 53
Wysłany: Sob Paź 28, 2017 8:14 pm   

EwkaW napisał/a:
Cytat:
Piotrp napisał/a:
Tak gwoli ścisłości... Torowiska przeniesiono z ul. Długiej na Podwale Przedmiejskie a nie na Al. Leningradzką... :mrgreen: :hihi:

Gwoli większej ścisłości ... wtedy i długo jeszcze to była Al. Leningradzka - nie bójmy się pisać takich nazw, one były naprawdę. Nie tylko one ...
Oczywiście można dopisać w nawiasie - (obecnie Podwale Przedmiejskie) :zgooda:


Zdecydowanie nie masz racji. Ja na Podwalu Przedmiejskim (nie na Aleii Leningradzkiej) mieszkałem od bodaj 1959 roku (pierwszy wybudowany tam budynek po wojnie). Jak się tam przeprowadziliśmy z Wrzeszcza, to jezdnie nie były jeszcze oddane do użytku (w budowie była ta południowa połówka), było tylko torowisko a "nasz" przystanek (róg Zabiego Kruka) był przystankiem "na żądanie". Niestety, nie jestem w stanie sobie dokładnie umiejscowić w czasie tego momentu, jak wracam skądś do domu, a robotnicy na naszym domu montują tabliczkę z nazwą ulicy "Al. Leningradzka". Wiem jednak, że było to dwa, lub trzy dni przed pierwszymi "Dniami Leningradu" w Gdańsku i naszą ulicą miała jechać jakaś wysoka delegacja z ZSRR. Mieszkańcy ulicy nie zostali oficjalnie poinformowani o tej zmianie adresu i mogłem moją mamę zaskoczyć pytaniem czy wie ne jakiej ulicy mieszka. Myślę, że zmiana ta nastąpiła gdzies w połowie lub pod koniec lat 60tych.

Pozdrawiam Piotr
Ostatnio zmieniony przez Piotrp Sob Paź 28, 2017 8:20 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Piotrp 

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 53
Wysłany: Sob Paź 28, 2017 8:14 pm   

Poszukałem właśnie w internecie planów Gdańska z tamtych lat. Na STRONIE jest plan z 1962 roku jescze z Podwalem Przedmiejskim a na planie z 1970 jest już Aleja Leningradzka...

Jescze raz pozdrawiam

Piotr
Ostatnio zmieniony przez Piotrp Sob Paź 28, 2017 8:33 pm, w całości zmieniany 4 razy  
 
Piotrp 

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 53
Wysłany: Sob Paź 28, 2017 8:15 pm   

Sorry - jescze raz ja... Tak mi coś świta, że to z tej samej okazji (dni Leningradu) akurat wtedy zmieniono też nazwę Stoczni Gdańskiej dodając "im. Lenina".

Pozdrawiam Piotr
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk