Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
No i co z tym zrobić?
Autor Wiadomość
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Paź 07, 2017 11:11 am   No i co z tym zrobić?

Nawet nie wiem, gdzie taki wątek wrzepić, więc ląduje w blablarni.
Wiele dekad przeleżał na zakurzonych szafach, aż jakieś 30 lat temu odkryłem go ... i zawinąwszy w papier pakowy odłożyłem z powrotem na szafę. Już wtedy był taki rozwalony. Z okazji przeprowadzki znowu trafił w moje łapki. I jestem w rozterce. Nie dość, że poziom artystyczny jest taki jak widać na zdjęciach, to wykonanie od strony technicznej i stan zachowania - też jak na zdjęciach. Po co więc zawracam tym sobie gitarę? Bo "dzieło" jest zaadresowane na podklejce. Widocznie kupione na straganiku jakiegoś artysty pacykarza, zostało pod ten adres odesłane : Ferberweg 18.
"Dzieło" to olej (?) na kartonie, jednak artysta żałował farby i więcej jest gołego kartonu w tle, niż malunku. Gdyby było grubiej posmarowane, przejechał bym mopem i załatwione :mrgreen: . A tak to chyba tylko odkurzacz, może gumka chlebowa zdejmie trochę brudu? Przymierzam się do naklejenia obrazu i podklejki na nowy karton i naprawy ramki.
No i co z tym teraz można zrobić dobrego? Liczę, że zagląda tu czasem ktoś, kto ma do czynienia z konserwacją papieru i coś podpowie. :LL:
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Paź 07, 2017 8:35 pm   

Bo to pewnie szkic był. Ktoś to potem oprawił i tak zostało. Papiernicy rozcinają warstwy papieru, przenoszą na inny nośnik, sklejają i po problemie. Spoiwa farb na zdjęciu nikt nie wypatrzy. :II
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Paź 07, 2017 8:55 pm   

Czyli adres na odwrocie naniósł oprawca? Może.
Po odkurzeniu przybyło kolorów. I chyba to nie olej, bo spróbowałem czyścić jeden z kwiatków wacikiem (widziałem na discovery!) i denaturatem (mój pomysł) i po zmyciu brudu kolorek też puścił :???: Więc raczej jakaś tempera.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Paź 11, 2017 9:59 am   

Alkohol jest bardzo agresywnym rozpuszczalnikiem. Nie podchodziłbym z min bez doświadczenia do obrazków. W Bibliotece PAN-u mają pracownię konserwacji papieru. Zajrzyj tam, pogadaj i odpuść sobie pomysły z telewizji.
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Paź 11, 2017 7:00 pm   

Ależ nie śmiał bym fatygować zacnego grona w błahej sprawie. Chociaż chwilowo mam biurko tuż nad ich fyrtlem... :hmm: Chyba że organizują jakieś sobotnie warsztaty dla takich leszczy jak ja.
Obrazka nie moczyłem za bardzo - tylko pomiziałem kawałek wielkości paznokcia. Raczej nie będę używał żadnych rozpuszczalników, nawet wody święconej, przy odsłoniętym chłonnym podłożu, bo cały brud pójdzie wgłąb.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Paź 11, 2017 11:43 pm   

Wlasciwa konserwacja dziel papierowych jest dosyc dlugotrwala oraz zawsze ryzykowna, przedewszystkim jesli jest mowa o akwarelach. Jakiekolwiek konserwacje tego typu obiektu beda bardzo kosztowne i wymagaja dlugotrwalego zanurzenia oraz plukania w specjalnych plynach. Pod koniec procesu wymagane jest suszenie pod kilku tonowa prasa mechaniczna. W sumie potrafi to zajac pare solidnych tygodni pracy konserwatora.

Tak czy inaczej osobiscie zalecam wstepna konsultacje z fachowcem w tej dziedzinie, lub pocieche z tygo obiektu tak jak wyglada w tej chwili. Fachowo zrobiona ramka poprawi efekt wizualny tego ladnego obrazka.

Zycze powodzenia! :heej:
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Czw Paź 12, 2017 6:47 pm   

Dzięki Adamie.
Na pewno nie jest to akwarela. W przeciwieństwie do byle jak pomazanego tła, kwiatki są grubo nasmarowane. Ze względu na koszty raczej profesjonalną konserwację odpuszczę, chyba, ze obraz może być przedmiotem praktyki studenckiej z konserwacji i ktoś pokryje koszty materiałów.
Dla konserwantów-papierzystów mam drugi obrazek : czarno-białą grafikę, niekompletną troszkę, o historii podobnej jak te malowane kwiatki. Jeżeli w łikęd znajdę trochę czasu i światła to cyknę fotki i zapodam w wątku.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Paź 13, 2017 12:22 am   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Bo to pewnie szkic był.

Szkic raczej nie byl by podpisany przez artyste. Moze to byc na przyklad gwasz, troche ciezko oceanic z samych pokazanych zdjec.
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Lis 11, 2017 1:06 pm   

Obiecanki-cacanki. Ale w końcu coś wrzucam. Z braku światła i czasu na staranne podejście do sprawy - takie pstryki zrobione na stole.
Drzeworyt (?), panoramka z Wyspy Spichrzów. 127x33 cm z ramką. Stan ogólnie zły : przebarwienia, rozdarcia i niewielkie ubytki. Do tego papier cieniutki jak ustawa budżetowa. Bardzo mi się jednak podoba i gdybym miał wyłożyć jakieś pieniądzory na konserwację, to wybrał bym ten widoczek, a nie kwiatki.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Lis 11, 2017 1:10 pm   

Dołączam kilka detali : sygnaturę, herb Gdańska, do wątku o stoczni - fragmencik ze stocznią.
Pod dolną linią obramowującą obrazek sa jakieś dopiski ołówkiem, dla mnie zupełnie nieczytelne :(
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Lis 11, 2017 2:21 pm   

Obrazek zacny, tylko nie wiem, czemu nazwałeś go "panoramką z Wyspy Spichrzów". Na moje oko to panorama z Szafarni, i wykonana nie wcześniej niż w 1935 r. (orientacyjnie 1936-1944)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Lis 11, 2017 3:13 pm   

No ja też nie bardzo wiem :hmm: w sumie to bardziej myślałem o Ołowiance, ale masz rację. Kąt pod którym widać północny cypel Wyspy Spichrzów wskazuje na Szafarnię. Pokombinuję z azymutami na poszczególne obiekty, to znajdzie się miejsce.
Ja widać na fotce fragmentu z herbem, rycinka jest datowana na 1937 r. i nie ma powodu by w to wątpić.
EDYTA:
Pokombinowałem. Czerwone linie wskazują miejsce, z którego widoczne są pod odpowiednim kątem Brama Mariacka i wieża kościoła św. Brygidy. Ale ...
- z tego miejsca zasłonięta jest stocznia,
- koniec Wyspy Spichrzów widoczny jest z wysokości gdzieś tak trzeciego piętra.
Więc podstawą do grafiki musiała być jakaś składanka widoczków.
Żółte linie pokazują zakres kadru panoramy.

Czy sygnatura rytownika coś komuś mówi? JT ? IT? JTF ? i skrzyżowane rylce ...
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Lis 11, 2017 3:43 pm   

Podaj wymiar tego ograzka bo chyba wiem kto go zrobil, widac na nim inicjaly "E" "T" oczywiscie moim okiem, najprawdopodobniej jest to litografia Else Thomsen i na pewno warta odrestaurowania. :== :== :==

Litografia ma date i jest z 1937 roku
Ostatnio zmieniony przez Adamdownunder Sob Lis 11, 2017 4:04 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Lis 11, 2017 4:02 pm   

Podałem wymiar : 127x33 cm z ramką.
Moim okiem nie ma szansy na "E". Można brać pod uwagę tylko I, J, T i ewentualnie F.
Chyba że się uprzeć, że E jest w lustrzanym odbiciu, wtedy EF
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Lis 11, 2017 4:07 pm   

Na 100% literki "E" "T" :wink:

Litograficzny podpis Else Thomsen, Frau lub Fräulein.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk