Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Patroni tramwajów
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Sro Lut 01, 2017 1:14 pm   Patroni tramwajów

Dziś zachęcam do lektury tekstu o Macieju Gwieździe: na zdjęciu wygląda na skromnego faceta, a życiorys, naprawdę, dużego formatu.
Maciej Gwiazda
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Lut 01, 2017 2:24 pm   

Fajna inicjatywa miasta czy komunikacyjna z umieszczeniem patronow na tramwajach, a tekst przypominajacy o samym Macieju Gwieździe jeszcze lepszy. :==
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Sro Kwi 19, 2017 10:49 am   

Władysław Czerny
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Kwi 19, 2017 9:28 pm   

Prawie stuprocentowo jestem pewna, że na zdjęciu w artykule o Macieju Gwieździe wstęgi nie przecina Tadeusz Bejm. To jest ktoś inny. Inna sylwetka, inna twarz, czupryna też bujna, ale Bejm był brunetem. Poza tym w roku 1959 musiałby mieć 30 lat (rocznik 1929), mężczyzna na zdjęciu wydaje się starszy.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Czw Kwi 20, 2017 5:36 am   

Tego nie zgadnę. Nie moje zdjęcie, podpis też nie ja pisałem :???:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
djjack 
OH z DM


Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 235
Wysłany: Czw Kwi 20, 2017 7:25 am   Kto przecina wstęgę

EwkaW napisał/a:
Prawie stuprocentowo jestem pewna, że na zdjęciu w artykule o Macieju Gwieździe wstęgi nie przecina Tadeusz Bejm. To jest ktoś inny. Inna sylwetka, inna twarz, czupryna też bujna, ale Bejm był brunetem. Poza tym w roku 1959 musiałby mieć 30 lat (rocznik 1929), mężczyzna na zdjęciu wydaje się starszy.


Wstęgę przecina przewodniczący ówczesnego Prezydium MRN St. Szmidt.
_________________
https://www.facebook.com/opowiadaczehistorii
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2090
Wysłany: Czw Kwi 20, 2017 11:45 am   

Jak to jest z tymi patronami, kto o tym decyduje i czy są jakieś kryteria
w wyborze kandydatów.
Jak historia uczy to z patronami było różnie, kiedyś byli teraz ich nie ma.
Czasy się zmieniają i patroni też.
Proszę się nie dopatrywać żadnych podtekstów.

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Czw Kwi 20, 2017 11:55 am   

Podejrzewam, że osoby decydujące o wyborze patronów tramwajów są na linii ZTM tj. Zarząd Transportu Miejskiego i Urząd Miasta Gdańska. Być może Rada Miasta też ma w tym udział. Tak mi podpowiada logika, ale prawda może być inna :wink:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Czw Kwi 20, 2017 1:03 pm   

Z tego tekstu Heweliusz przed Uphagenem. Mieszkańcy chcą Klenczona wynika, że było jakieś głosowanie? :hmm:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Czw Kwi 20, 2017 4:33 pm   Re: Kto przecina wstęgę

djjack napisał/a:
przewodniczący ówczesnego Prezydium MRN St. Szmidt.

W sumie mogę poprawić ten podpis. Ale, nie jestem pewien pisowni nazwiska. "Kronika gdańska" tom II podaje "Stanisław Schmidt"
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Czw Kwi 20, 2017 5:02 pm   

Hmmm... Kronika Gdańska dla mnie jest źródłem wiarygodnym. Korzystam z niej od czasu do czasu i nie przypominam sobie, żebym trafiła na jakiś błąd. Wersja podana przez djjacka wygląda na spolszczoną formę nazwiska i może pochodzić z jakiegos artykułu prasowego. Myślę, że jakkolwiek poprawisz ten podpis pod zdjęciem, to i tak najważniejsze, że zniknie ten Bejm :)
 
djjack 
OH z DM


Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 235
Wysłany: Czw Kwi 20, 2017 8:08 pm   

EwkaW napisał/a:
Hmmm... Kronika Gdańska dla mnie jest źródłem wiarygodnym. Korzystam z niej od czasu do czasu i nie przypominam sobie, żebym trafiła na jakiś błąd. Wersja podana przez djjacka wygląda na spolszczoną formę nazwiska i może pochodzić z jakiegos artykułu prasowego. Myślę, że jakkolwiek poprawisz ten podpis pod zdjęciem, to i tak najważniejsze, że zniknie ten Bejm :)


Potwierdzam - moja wersja pochodzi z "Dziennika Bałtyckiego" z 22 lipca 1959 roku.
_________________
https://www.facebook.com/opowiadaczehistorii
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Pią Kwi 21, 2017 10:33 am   

Krótka informacja ze strony gait.pl - Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce może się pochwalić inicjatywą nadawania imion tramwajom. Wszystko zaczęło się pod koniec 2010 roku, kiedy został ogłoszony plebiscyt dla mieszkańców miasta, w którym każdy mógł zdecydować, która z najznamienitszych gdańskich postaci zasługuje na miano patrona tramwaju. Każdy z głosujących mógł także zgłosić swoje propozycje. W ten sposób powstała lista pierwszych 35 osób, których nazwiska pojawiły się na gdańskich tramwajach Pesa Swing. Nieco później swoich patronów zyskały też Bombardiery oraz dwukier.
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pią Kwi 21, 2017 1:28 pm   

Mam wątpliwości, czy człowiek, dla którego budynki takie jak Dworzec Główny i Hala Targowa to architektoniczne chwasty zasłużył na tramwajowe uhonorowanie. Najważniejszą jego zasługą była rezygnacja z urzędowania na rzecz działalności na Polibudzie, dzięki czemu nie doprowadził do wyburzenia lub nieodbudowania paru wspaniałych budynków.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Pią Kwi 21, 2017 5:40 pm   

Ale mimo wszystko, być może to on miał decydujący wpływ na to, że w ogóle zaplanowano odbudowę Głównego Miasta, a nie wprowadzono w życie wariantu "elbląskiego" czyli "rozbieramy zabytkowe śródmieście do poziomu trawników a współczesne miasto niech sobie funkcjonuje obok"
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk