Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Daniel Chodowiecki
Autor Wiadomość
Adamdownunder 
Adam K

Wysłany: Pon Sty 30, 2017 5:41 am   

princessita napisał/a:
watpliwości czy to Uphagen ( kto wysnuł, że to Uphagen?)

Ja osobiście myślę że jest zapewne małe podobieństwo do poniższego Ex-librisu/Portretu Matthaeusa Deisch z 1755 roku na podstawie obrazu jaki wczesniej malował ten sam artysta Olaf Jensen Kölmer przedstawiającego Piotra Uphagena (1704-1755) ojca Jana Uphagena.

Niestety to tylko moje spekulacje. :brake:

Adamdownunder 
Adam K

Wysłany: Pią Lut 03, 2017 1:47 pm   

Adamdownunder napisał/a:
Najprawdopodobniej jest to tylko pozostałość zdjęciowa z ich archiwum. Ja myśle że jest to zaginiona miniatura ale sprawdze jeszcze może w Muzeum w Norymberdze. Mam nadzieję że nam odpowiedzą. Jak sie coś więcej dowiem to wam napiszę.

Nie jestem nawet pewny czy to jest orginalna praca Daniela Chodowieckiego, więc sam popytam
princessita napisał/a:
Dla mnie nie jest to Chodowiecki z tego co wiem ten artsyta nie przepadał za wielkimi formatami obrazów i chyba nie wychodzily mu najlepiej.

No i jest odpowiedz z Muzeum w Nürnberg :okulary:
Cytat:
Muzeum w Norymberdze posiada w swojej kolekcji owalny obraz olejny na płótnie " Frau in Danziger Tracht". Jego wymiary to 85cm x 63cm. Obraz jest jedynie przypisany Danielowi Chodowieckiemu. Obraz jest obecnie przechowywany w muzealnym magazynie i w tej chwili nie jest wystawiony dla zwiedzających. Niestety muzeum ma tylko czarno białe zdjęcie tego obiektu.

Wychodzi na to że są pewne wątpliwości czy obraz jest autentycznym dziełem naszego artysty.

princessita 

Wysłany: Pon Lut 06, 2017 2:20 pm   

Bardzo dziękuje za tę przydatną informację.

Powracam jeszcze do hipotetycznego portretu Uphagena, w dzienniku Chodowieckiego jest taki zapis: "( Kapitan Gellentin) Na odchodne zapytał mnie, czy jest w Berlinie jeszcze inny Chodowiecki, który namalował kiedyś portret Uphagena. Oświadczyłem, że to ja byłem jego twórcą."

Adamdownunder 
Adam K

Wysłany: Wto Lut 07, 2017 11:14 pm   

Adamdownunder napisał/a:
przedstawiającego Piotra Uphagena (1704-1755) ojca Jana Uphagena.
Poprawna data życia i śmierci Piotra Uphagena to (1704-1775)

:okulary:
:arrow: KLIK, na cały opis wizyty Daniela Chodowieckiego w Gdańsku pani Dr. Ewy Barylewskiej-Szymańskiej
Cytat:
Także rodzina Uphagenów postanowiła zamówić u mistrza portret rajcy Petera. Jednak Chodowiecki odmówił, nie miał czasu jeździć, zapewne nawet kilkukrotnie, do Petera przebywającego latem z dala od zgiełku miasta, w swym dworze w Strzyży.

Adamdownunder 
Adam K

Wysłany: Pon Mar 20, 2017 4:43 am   

Miro napisał/a:
Daniel Chodowiecki autor nieznany
Chodowiecki na moście Jannowitzbrücke w Berlinie. Obecny most zbudowano w 1822, dzięki pomocy finansowej producenta bawełny Christiana Augusta Jannowitza.

pumeks napisał/a:
autorem tego obrazu jest Adolph Menzel
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adolf_Friedrich_Erdmann_von_Menzel_018.jpg

Obraz olejny namalował Adolph Menzel, a artysta pokazanej poniżej akwaforty jest niestety nieznany.

Miro napisał/a:
, nie wykluczone, że namalował siebie sam.
Raczej nie, bo orginalna akwaforta posiada rok jego śmierci. :wink:

Odpowiedz do tematu