Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Żuławski ciuchland - o stroju żuławskim
Autor Wiadomość
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Cze 19, 2012 12:00 am   

Nie dotarłem na Dni Żuław... Nie wiem czy coś w tej materii było choćby planowane. :arrow: Tutaj jest trochę zdjęć z tej imprezy. Sądząc ze zdjęć najbardziej nietypowym strojem był damski strój, zaklepany urzędowo, prezentowany na czele pochodu.
Czegoś p. Burmistrz i jeden z Filarów, założycieli Klubu Nowodworskiego, widoczni na tej fotce, męskiej odmiany tego nowotwora nie wdziali. :???:
Źródło zdjęcia, jak wyżej.

parada.jpg
Plik ściągnięto 20147 raz(y) 98,27 KB

_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Kwi 05, 2014 12:48 am   

Może nie u nas, ale temat żyje. :) Te atłasy pewnie by kiedyś kogoś wkurzyły, a może nie. Kaśka wie lepiej. :wink: Źródło zdjęcia :arrow: Naduś

1972379_624307160973186_1793540813_n.jpg
Plik ściągnięto 19071 raz(y) 30,78 KB

_________________
Poldergeist
 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Nie Kwi 06, 2014 1:18 pm   

A propos strojów.

Ostatnio w Suchym Dębie, przy okazji sesji popularnonaukowej i tydzień późniejszego turnieju KGW prezentowano powstały parę miesięcy temu strój "żuławsko-gdański".

Jak mówiono, powstał on po konsultacjach z prof. Januszajtisem w oparciu o (także pokazywane) ryciny z nowożytnymi strojami mieszkańców Żuław Gdańskich.

Efekt można zobaczyć tutaj.

A wszystko to owoc aktywności Stowarzyszenia "Żuławy Gdańskie".
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pon Kwi 07, 2014 3:57 pm   

Pozwolę sobie na kilka słów jako, że temat strojów noszonych w Gdańsku jest mi dość bliski. Jeśli interpretacja ma dotyczyć historycznego stroju na co mają wskazywać postacie kobiet z widoku Gdańska Brauna i Hoggenberga z 1574 roku to co mają te panie na zdjęciach nijak tego nie przypomina.
Charakterystyczne pelerynki "gollar" były dość sztywne i miały wywinięte poły, zapinane na guziki. Szyte z wełny z podszewką i kołnierzem. Na pewno kobiety muszą mieć gorsety i suknię tutaj jeszcze w wykroju nawiązującym do lat ok 1560 a więc o wiele wcześniej niż powstał ten widok. Fartuszek szyty z lnu tylko i wyłącznie, był odpowiednio plisowany. co widać na wizerunku chociażby gdańskiej patrycjuszki. Nie ma mowy o tym aby ręce były odkryte w tym czasie. Strój męski szybciej przypomina coś na wzór szustokoru z końca XVII wieku lub z XVIII wieku.
Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to, że napisano tam, że to jest strój historyczny a z tym się zgodzić nie mogę. Co innego gdyby była to interpretacja czyjaś artysty, malarza, itp.
Ja nie wiem czy istnieją jakieś źródła traktujące temat ubiorów żuławskich ale wydawało mi się ze tam dominowała kultura mennonicka, o której w tym i ubiorze wspominała Maria Bogucka w swoich książkach, którzy nawiązywali stylem do strojów niderlandzkich.
 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Pon Kwi 07, 2014 10:16 pm   

Na strojach nie znam się całkowicie, ale na nowożytnych Żuławach Gdańskich już ciut lepiej.

I tam niestety tych mennonitów wcale zbyt wielu nie było (już katolików było zdecydowanie więcej), a ci co byli, to w tamtym czasie tworzyli bardzo zamknięte społeczności, które miały minimalny wpływ na większość mieszkańców. A owa większość była zwykłymi luteranami mającymi silne związki z mieszczaństwem gdańskim i tutaj zgadzam się z profesorem Januszajtisem, który kiedyś pisał, że wszelkie ewentualne stroje "żuławskie" z tego obszaru należy traktować jako ciut bardziej robocze wersje strojów popularnych w samym mieście.

Acz i tak 70% mieszkańców wsi ubierało się pewnie bardzo podobnie do sąsiadów z szlacheckich i królewskich wsi tego rejonu Rzeczpospolitej, bo na nic cenniejszego niż przepasana koszulina i połatane portki stać ich nie było. Żuławy były krainą bogatą, ale nie zapominajmy, że to czasy, gdzie oznaką bogactwa było posiadanie butów...

I abstrahując od szczegółów, to akurat ta idea (szukajmy wzorów w strojach z Gdańska) wydaje mi się o wiele ciekawsza niż wymyślanie "ludowych hitów".
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Wto Wrz 30, 2014 2:13 pm   

Wstawiam lik do ciekawego "artykułu" o strojach mennonickich, moze kogos zainteresują.

http://costumehistorian.b...-mennonite.html
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sro Paź 01, 2014 7:38 am   

princessita napisał/a:
... moze kogos zainteresują.
Zainteresowały. Te dwa obrazy są dobrą ilustracją do Twojej uwagi w poprzednim poście na temat odkrytych ramion pań w strojach prezentowanych na stronie podlinkowanej w poście Feterniaka.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Nie Sty 22, 2017 11:35 pm   

We wspomnieniach Johanny Schopenhauer, autorka podaje informację, że tzw. maruszki czyli kobiety zatrudniające się do pracy w polu w okolicach Żuław ubierały się w suknie niebieskie z sukna wełnianego a na głowie nosiły białe chustki i nie miały butów ani pończoch. Jest to opis ubioru najuboższych warstw społecznych w latach 70. XVIII wieku. Do pomocy przy odtworzeniu stroju mogą słuzyc ilustracje M. Deischa znane jako Danziger Ausrufer. Niebieskie sukno wełniane miało barwę indygo - na tutejszych terenach pewnie barwiono urzetem barwierskim.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Mar 10, 2017 1:06 am   

Kończę segregowanie kilkunastu ton zabytkowego gruzu w zbożnym celu odzyskania historycznego materiału budowlanego. Trafiłem na odcisk buta. Cegła pochodzi z pierwszych lat XX wieku, wyjęta jest ze ściany kuchni jednego z drewnianych domów żuławskich. Najprawdopodobniej pochodzi z lokalnej cegielni.
Na żadnej, niestety, nie ma cechy producenta.

19.JPG
Plik ściągnięto 16873 raz(y) 94,55 KB

_________________
Poldergeist
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Mar 10, 2017 2:56 pm   

Kolejne pytanie dotyczące ubioru tym razem Kaszubów.
Czy ktoś wie gdzie można znaleźc najstarsze wzmianki o ubiorze kaszubskim. Wiem, że o Kaszubach pisał Ludwig Wilhelm Bruggemann czy ktos z polskich badaczy o nim pisał?
Czy zachowały się jakieś portrety dawnych Kaszubów, nie spotkałam się tez aby artyści gdańscy inspirowali się nimi?
I jeszcze jedno pytanie (nie w temacie) czy ktos może wie jaki był stosunek Gdańszczan do Rewolucji Francuskiej ? Są jakieś badania na ten temat?
Wiem tylko, że Georg Forster został jakobinem ale jak reagowali na te wydarzenia Gdańszczanie?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Mar 10, 2017 8:00 pm   

Johanna Schopenhauer opowiada historię o tym, jak jej mąż Heinrich Floris Schopenhauer wpadł w entuzjazm na wieść o zburzeniu Bastylii. Tylko że ta opowieść została zapisana prawie pół wieku później, więc trzeba ją traktować mocno sceptycznie.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sob Mar 11, 2017 10:20 am   

Tak, te historię niedawno czytałam. Na pewno prawdą jest to jak Johanna opisuje biżuterię i dodatki z czasów rewolucyjnych, tak rzeczywiście było poświadczają to źródła z epoki. Natomiast nie wiem co sądzic o entuzjazmie jej męża.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Mar 11, 2017 11:00 am   

Tak jak podkreślił Peter Oliver Loew, autorka spisywała te wspomnienia pod koniec życia, w zupełnie innej epoce i mając za sobą cały bagaż doświadczeń historycznych. Obracała się w kręgach nastawionych dość liberalnie (Goethe i inni), dlatego mogło jej zależeć, żeby podkreślić wrogą pruskiemu absolutyzmowi postawę swojej rodziny. Żeby wypowiadać się o faktycznych nastrojach i poglądach gdańszczan, trzeba by przestudiować źródła z lat 90. osiemnastego wieku, np. prasę wydawaną do czasu zajęcia miasta przez Prusy. Historia trochę późniejszego "spisku Bartholdy'ego" świadczy, że jakieś echa politycznych wydarzeń docierały z Francji do Gdańska, choć niekoniecznie znano ich prawdziwy przebieg i sens.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sob Mar 11, 2017 6:33 pm   

Dziękuje za te informacje , mam już trop gdzie szukać.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk