Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
My z Przymorza
Autor Wiadomość
Luna 

Dołączyła: 13 Lut 2015
Posty: 5
Wysłany: Pią Lut 27, 2015 9:48 am   Re: :)

TOMB napisał/a:
Piotrek napisał/a:
Pamiętam z tamtych czasów takiego jednego dozorcę.

Chyba każdy falowiec miał podobnego. Mieszkałem w dzieciństwie na Piastowskiej 100.; nasz nazywał się Choczaj lub Hoczaj

Też mieszkałam w Setce :) Za czasów pana Choczaja? Hoczaja? porządek był zawsze, jak nigdy później.


P.S. Dopiero odnalazłam ten watek, sorry za wtręt spóźniony. :roll:
 
Luna 

Dołączyła: 13 Lut 2015
Posty: 5
Wysłany: Pią Lut 27, 2015 9:58 am   

Mirekaszub napisał/a:
Kto z "seniorów"....


... pamięta sklepik....
na łące niedaleko kotłowni przy Dąbrowszczaków?
W tym miejscu są obecnie garaże.
Właściwie to była budka w której było mnóstwo artykułów spożywczych,a najwięcej piwa które mężczyźni spożywali na górkach za sklepikiem.

Krowy przychodzące pod balkony falowca ktoś jeszcze pamięta? :mrgreen:
Pozdrawiam wszystkich z 25 SP która zacząłem w 1966 :)
Również pozdrawiam... z wyjątkiem, no niestety znienawidzonej p.Wochny :%
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Lut 27, 2015 11:34 pm   

EwkaW napisał/a:
danziger napisał/a:
Coś dużo miejsc parkingowych zajętych jak na tamte czasy.

My mieszkaliśmy w falowcu przy ówczesnej Rokossowskiego w latach 1975-80 i parkingi wyglądały podobnie. Naszą Syrenkę 105 lux kupiliśmy w 1980, ale byliśmy raczej zapóźnieni :hihi:

Wprowadziłem się do falowca przy Obrońców w 1986. I z tego co pamiętam było wtedy luźniej, zwłaszcza w godzinach pracy. Tłoczniej robiło się dopiero gdy ludzie z pracy wracali.
Zdjęcie wygląda na lata 70-te, lub początek 80-tych, więc tym bardziej powinno mniej aut.
A brakować miejsc zaczęło w latach 90-tych i to też raczej w drugiej połowie dopiero.
Nie upieram się jak było dokładnie - po prostu tak to zapamiętałem.
_________________
da, da, da...
 
 
roko 


Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 132
Wysłany: Sro Kwi 08, 2015 8:48 pm   

Luna napisał/a:

... pamięta sklepik....
na łące niedaleko kotłowni przy Dąbrowszczaków?
W tym miejscu są obecnie garaże.
Właściwie to była budka w której było mnóstwo artykułów spożywczych,a najwięcej piwa które mężczyźni spożywali na górkach za sklepikiem.


Ten sklepik (ciemnozielony) a w zasadzie dwufunkcyjny kiosk (do pewnej godziny spożywczak a potem do wieczora typowa budka z piwem) to znajdował się dokładnie w miejscu drugiego garażu od Piastowskiej. Zaraz za nim była taka większa górka o którą toczyły się zażarte walki z "falowcem" i z "Tysiąclecia". Obok były takie niższe zwałowiska ziemi w kształcie półkola dochodzące do ulicy Dąbrowszczaków na wysokości D4.
Pośrodku znajdował się jeden duzy barak oraz dwa mniejsze wielkości garażu. Tam schowane były jakieś "graty" pobliskiej kotłowni. Sklepik był zlikwidowany bodaj około roku 1970 i rozebrany. Z tą ostatnią rzeczą była tez historyjka, bowiem akurat trend był na budowę schronów. Na tych "niższych górkach" (bo duża wcześniej została rozkopana i wywieziona na ciężarówkach jako podkład na trawniki) wykoplaiśmy całkiem spory dołek no i powstał problem, jak teraz go przykryć. No i właśnie rozbierany był tenże sklepik a ekipa która przy tym była, wpierw załadowała na cężarówkę, boczne ściany, drzwi, okna i inne mniejsze elementy, zostawiając całkiem spory, kryty papą dach na kolejny kurs. No cóz uznaliśmy że ten dach będzie w sam raz ale jak go przenieśc bo był duży i cięzki. Ktoś tam skoczył do kotłowni, pożyczył taczkę no i w kilka osób przewieźliśmy ten dach nad wykopany wczęśniej dól. pasował idealnie a my zaraz go zamaskowaliśmy obsypując go piaskiem i sadzając jakieś tam znalezione pod ręka gałezie itp. Po czasie przyjechała ekipa i głowiła się, gdzie też zniknął ten dach, nawet się nas pytaki czy wiemy a ny wzruszaliśmy ramionami i twierdziliśmy, że nic nie wiemy :hiihihi:

Luna napisał/a:
... z wyjątkiem, no niestety znienawidzonej p.Wochny :%


Hmm, za Wochną jakoś nie przepadałem ale nie aż tak żeby zaraz nienawidzić?
Swoją drogą była moją wychowawczynią w klasie 2-4 B w latach 1966 - 1969

IVb.jpg
SP 25 IV B, wycieczka na Westerplatte. U dołu p. Wochna
Plik ściągnięto 20849 raz(y) 75,4 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Paź 04, 2015 7:25 pm   Re: "Stare Trojmiasto"... Brzezno i Przymorze

Zdjęcie, które pojawiło się w serwisie Fotopolska (tam podano jako źródło: "Brzegiem Bałtyku", Interpress, Warszawa 1975). Zdjęcie oddaje zapewne sytuację przed 1970, może nawet 1968.
aborygen1 napisał/a:
(...) Przymorze przypominalo na poczatku lat 1970-tych jedna wielka budowe czyli po polsku: krajobraz ksiezycowy. (...)


Fotopolska_770013.jpg
Plik ściągnięto 20313 raz(y) 112,28 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Danzigerek 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 183
Wysłany: Sro Paź 07, 2015 8:43 pm   

To musi być po 1966 bo moi rodzice sprowadzili się na Dąbrowszczaków 2 w 1966 a falowiec 90 był jeszcze w powijakach tak jak i ten na dawnej Lumumby
_________________
Gdybym był niedyskretny, zapytałbym, skąd Pan ma na pięciomarkowe cygara? Hmm?
 
Danzigerek 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 183
Wysłany: Sro Paź 07, 2015 8:45 pm   

A poza tym za falowcem 90 widać szkołę nr 60 która została wybudowana na tysiąclecie Państwa Polskiego
_________________
Gdybym był niedyskretny, zapytałbym, skąd Pan ma na pięciomarkowe cygara? Hmm?
 
Jozek77 
Jozin z ZG


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 37
Wysłany: Czw Paź 08, 2015 7:33 pm   

Wydaje się prawdziwą data wykonania zdjęcia w roku1968..między falowcami widać rozpoczętą budowę "Piastusia",który oddany został w 1971 roku. :zgooda:
_________________
..Nie każdy śmiech się zbudzić da! Nie każda łza się da powtórzyć!
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Paź 09, 2015 11:10 am   

Ja tam w miejscu Piastusia widzę gołą ziemię, a nie budowę. Stoi przedszkole "Jacek i Agatka" i pawilon handlowy. Za to dość zaawansowana jest budowa "mojego" przedszkola nr 54, ma już ściany i dach, brakuje okien :) nie wiesz może, kiedy mogło zostać uruchomione?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Nie Maj 15, 2016 3:34 pm   

Znalazłem takie trzy obrazki, ilustrujące artykuł w "Świecie Młodych" z 1975 roku. Jakość niestety słaba; wiadomo -gazeta.
Może ktoś z Was rozpozna się na tych zdjęciach? :wink:

IMG_3512_1.jpg
Plik ściągnięto 19584 raz(y) 91,86 KB

IMG_3513_1.jpg
Plik ściągnięto 19584 raz(y) 92,73 KB

IMG_3514_1.jpg
Plik ściągnięto 19584 raz(y) 94,44 KB

 
Danzigerek 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 183
Wysłany: Sro Maj 18, 2016 10:02 pm   

Uj chyba Piastuś został oddany do użytku później niż w 71 pamiętam jak robiono go jeszcze w 74
_________________
Gdybym był niedyskretny, zapytałbym, skąd Pan ma na pięciomarkowe cygara? Hmm?
 
Quinn 

Dołączył: 10 Lis 2010
Posty: 7
Wysłany: Sro Lip 06, 2016 4:48 am   

Czy ta kobieta na trzecim zdjeciu to Pani Glazowska z SP 25? Zdjecie nie jest najlepszej jakosci, ale profil twarzy bardzo podobny.

A w tych rurach to wiadomo, wiekszosc przezywala tam swoje pierwsze, jeszcze pseudo-erotyczne przygody.
Ostatnio zmieniony przez Quinn Sro Lip 06, 2016 4:59 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Quinn 

Dołączył: 10 Lis 2010
Posty: 7
Wysłany: Sro Lip 06, 2016 4:58 am   

pumeks napisał/a:
Ja tam w miejscu Piastusia widzę gołą ziemię, a nie budowę. Stoi przedszkole "Jacek i Agatka" i pawilon handlowy. Za to dość zaawansowana jest budowa "mojego" przedszkola nr 54, ma już ściany i dach, brakuje okien :) nie wiesz może, kiedy mogło zostać uruchomione?


Tez tam uczeszczalem, lata 71-74, wiec to na pewno zdjecie wczesniejsze niz 71.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Sie 22, 2018 9:14 am   

Aż by się chciało zacytować Mickiewicza "Kraj lat dziecinnych..." :wink:


Zdjęcie z 1978, z facebookowego profilu Tramwajem przez Gdańsk.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
danielewicz 
Briefträger


Dołączył: 01 Lut 2008
Posty: 136
Wysłany: Sro Sie 22, 2018 12:30 pm   

Oj tak, czar wspomnień, pamiętam jak z Tatą jeździliśmy z Zaspy do babci w Sopocie tramwajem do pętli w Jelitkowie a później na Bitwy piechotą :wink:
_________________
Freie Stadt Danzig
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk