Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zabytek prawem chroniony
Autor Wiadomość
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Maj 11, 2016 8:26 pm   Zabytek prawem chroniony

Czy ja jakiś nieogar jestem, czy coś przespałem? Od dziecka przyzwyczajony byłem do niebieskiej kopertki w logo zabytku - znaczka chyba nawet przez UNESCO firmowanego. A tu wczoraj w Kolnówce zonk! Zielony! Jak żaba! Dzisiaj znowu mi taki mignął gdzieś na trasie Starogard-Trąbki (nie pamiętam gdzie, bo przysypiałem). Czy to jakaś lokalna inicjatywa, czy taka wersja czegoś tam?
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Maj 13, 2016 12:39 am   

Czegoś nie mogę znaleźć podstawy prawnej. Formę znaku określało chyba rozporządzenie MKiDN z czasów wyklinanych. Wówczas była to niebieska koperta. Teraz nie wiadomo.
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pią Maj 13, 2016 1:42 pm   

Cytat:

D.U. Nr 1568
USTAWA z dnia 23 lipca 2003 r.
o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami
...
Art. 12. 1. Starosta, w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków, może umieszczać na zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru znak informujący o tym, iż zabytek ten podlega ochronie.
2. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określi, w drodze rozporządzenia, wzór i wymiary znaku, o którym mowa
w ust. 1.
3. Rozporządzenie powinno określić formę graficzną znaku, wyróżniającą się wśród innych znaków, z uwzględnieniem dotychczas używanego wzoru, a także pisemną informację, że dany obiekt jest zabytkiem i podlega ochronie.


Brzmi to trochę tak, jakby stary znaczek można było do szuflady schować. Zwłaszcza, że też nie wymacałem odpowiedniego rozporządzenia.

P.S.
Czemu bez logowania nie widzę załączonych obrazków?
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pią Maj 13, 2016 4:59 pm   

Bo całe Bla bla bla jest tak ustawione. Zobacz bez logowania co masz na dole strony m.in.: "Nie możesz ściągać załączników na tym forum". Ściąganie i oglądanie jest traktowane tak samo. Jeśli możesz obejrzeć, to możesz też i ściągnąć.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Maj 14, 2016 12:10 am   

Nie no. Rozporządzenie było. Forum jest apolityczne i wycieczka w stronę nocnej zmiany była nie na miejscu. Przepraszam.
_________________
Poldergeist
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Maj 16, 2016 7:57 am   

Obowiązujący akt prawny jest na tyle krótki, że da się go wkleić w całości.
Cytat:

Dz.U.2004.30.259
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY
z dnia 9 lutego 2004 r.
w sprawie wzoru znaku informacyjnego umieszczanego na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków
(Dz. U. z dnia 27 lutego 2004 r.)


Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa wzór znaku umieszczanego na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków.

§ 2. 1. Znak ma kształt pięciokątnej tarczy skierowanej ostrzem w dół, o wymiarach 185 × 100 mm, wykonanej z blachy, na białym tle w górnej części napis: "ZABYTEK CHRONIONY PRAWEM", poniżej tarcza herbowa złożona z błękitnego kwadratu, którego jeden z kątów tworzy ostrze tarczy, oraz umieszczonego nad nim błękitnego trójkąta, rozgraniczonych po każdej stronie białym trójkątem.
2. Wzór znaku stanowi załącznik do rozporządzenia.

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Link zewnętrzny
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk