Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
my z Żabianki :)
Autor Wiadomość
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 7:53 pm   

ruda napisał/a:
lupi, aleś się napracował. Toż to kawał, już, historii tak bliskiej. :zgooda:

Nieprawdopodobne, bo minęło 9 lat i czytam nawet swoje wpisy i robi mi się wesoło :lol:
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 7:59 pm   

villaoliva napisał/a:
Nie było tu jeszcze zdjęcia tego budynku .

Pochodzi ze strony PSM Przymorze

To jest budynek, który w "Oliwie" Mamuszki błędnie podawany jest jako Pomorska 1 (o ile pamiętam).

Czy to nie ten którego własicielami byli Szwedzi i zburzono do w czasie budowy drugiej nitki Pomorskiej? ale wtedy dlaczedo nr 1? który powinien znajdować się przy skrzyżowaniu z Grunwaldzką (a część zajezdni po przeciwnej stronie nr 100) Troche nietypowe na polskie warunki ale normalne w Wolnym Mieście Gdańsku
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 8:01 pm   

BillyBoy napisał/a:
villaoliva napisał/a:
To jest budynek, który w "Oliwie" Mamuszki błędnie podawany jest jako Pomorska 1 (o ile pamiętam).


Villa, gratulacje! Odnalazłeś ciekawe zdjęcie :== .
Moja mama twierdzi, że jest to widok od strony ul. Chłopskiej. Mamuszka faktycznie przypisał do tego budynku adres Pomorska 1. Czyżby powinno być Chłopska 1?
Wg mojej mamy dobudowany ceglany budynek, którego fragment widać z lewej strony, stał idealnie na rogu Chłopskiej i Pomorskiej i to właśnie w nim znajdował się sklepik spożywczy - pisałem o nim w jednym z wcześnejszych postów.
BTW: czy ten budynek nie przypomina wam jelitkowskiego domu przy ul. Nadmorskiej (vide temat "Dawne Jelitkowo"). Jeśli ten jest z XVII w., to z którego roku może być ów dom w Jelitkowie?

Własnie chyba raczej Chłopska 1 a pod kątem 90 stopni była fronetem do przystanku Unter den Linden kawiarnia a w czasach Osiedla Wejhera sklep (powiedziałbym kolonialny z klimatem iście przedwojennym)
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 8:08 pm   

inmortal napisał/a:
zaraz za bramą wejściową była łączka na której obecnie jest boisko... mniej więcej 10 do 15 metrów od bramy w trawie widać było murek który albo był przewrócony albo był kawałkiem stropu piwnicy? niedawno byłem tam aby to sprawdzić ale nic nie znalazłem.
Całkiem możliwe że teren został oczyszczony przed ustawieniem bramek

Od SP 77 do Sopotu było wysypisko miejskie i mzliwe że nawieziono nieco gruzu z odbudowywanego Gdańska?
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 8:10 pm   

XANDRA napisał/a:
:hmmm: :zarobiony:
Odzywa sie, odzywa,,,,,
Jrlowska i leciala do morza.Nie moge sobie przypomniec jednak tych drzew o ktorych Billyboy pisze. Moze jakis szkic, lub oznakowanie na mapie,tej ostatniej, na tym forum. :???: Bedziemy szukac dalej--pozdrawiam--xandra

Na Żabiance ta Husytow przechodziła Pod Gospody 8 w kierunku do Przychodni ...
Pozostał szpaler smukłych Topoli które nie mają szerokich pni ale są dużo starsze niż się wydaje.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 8:13 pm   

seestrasse napisał/a:
ech, walnęłam wtopę - wklejam blokowisko po Twoich opowieściach, zwłaszcza tej o wyrzuceniu Was z domu i przymusowej przeprowadzce. przepraszam :oops:
ale i tak zazdroszczę Ci Twoich wspomnień. ja wzdycham do betonowej szafy, Ty do normalnego, ludzkiego siedliska :cry: i mimo wieloletnich starań, nie jestem w stanie wyobrazić sobie Poggenkrugu bez tych okropnych bloków. to jest silniejsze ode mnie :wink:
na pocieszenie nasza wspólna, Xandro, szkoła. 60 imienia Marcelego Nowotki :^^


Jako dzieciaczek uczęszczałem tam na balet i ... będą niezwykle nieśmiałym i wrażliwym na niewieście wdzięki ratowałem się niejednokrotnie ucieczkami do skzolnej kotłowni i inne zakamarki szkoły :D
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 8:21 pm   

seestrasse napisał/a:
ale szafy na Gospody i Wejhera powstały w końcu lat 60-tych

Szafy stały chyba od 1968-ego. Ja mieszkałem vis a vis od 1966 ale w tamtym czasie czasoprzestrzeń wielokrotnie sie nade mną zakryzwiała ;)
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 8:29 pm   

seestrasse napisał/a:
kościół w Jelitkowie. po sąsiedzku...
tutaj aukcja

Pierwotnie to była kaplica zbudowana przez jelitkowskich rybaków i należała do Parafii katedralnej. Jako kościół była erygowana dopiero w latach 60-tych ? Kieydś wisiał tam akt erygowania, ale w obencyhc murach nie odnajduję się. Może gdzieś wisi? Tam prowadzał mnie mój śp tata, a na organach grał Wacław po godzinach dyżurów kolejarskich. Proboszczem był zasłużony dla harcerstwa gdańskiego ks Szymański do którego przyjeżdżał m in na wypoiczynek ks Klimuszko.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 8:32 pm   

villaoliva napisał/a:
Wygląda jakby nikt do niego nie chodził, tak wokół zarośnięte :hihi:

Zdjęcie jest sprzed ok 46 lat, a wtedy większość domów znajdowała się w pasie przybrzeżnym czyli przy ul Bałtyckiej. Dopiero na terenie obecnego parkingu Posejdona i bliżej pętli był dom wypocyznkowy- Hotel / vis a vis zniszczonego Młyna.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 8:35 pm   

seestrasse napisał/a:
proszę bardzo :D
i ogromne :LL: za odnalezienie naszego samolocika :haha: w odmętach Sieci :==

Zdjęcie tego SUPER POMnika zrobił Kosycarz i to chyba było w tym samym czasie co uruchomienei Pawilonów handlowych przy Wejhera - stał obok pralni - obecnie apteka
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 8:39 pm   

LEWIATAN napisał/a:
Pomyliłem się - Gospody - Pomorska - się czepiasz...

A chodziło mi o te żółte betonowe "rury", po których się skakało za małolata - ten blok na zdjęciu to Pomorska 14, a rury stały przy wejściu do lasku od strony "osiemnastki"

A jeśli się nie mylę, to podobają Ci się też te klimaty:

Owe rury były na placu zabaw przy ścieżce przed laskiem w połowie między 18 i 16
_________________
........
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 8:44 pm   

dzięki Lupi za odzew! :D :==
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 10:19 pm   

jayms napisał/a:
krewetka napisał/a:

Taksowkarz, ktory wiozl mnie do domu razu pewnego, opowiadal, ze teren dawnych "łąk" (obecnie placu, na ktorym od n lat planowana jest hala sportowo-widowiskowa) i wyscigow - , stanowil posiadlosc niejakiego Gospody, czyli ze nazwa ulicy wziela sie z jego nazwiska.


A ja słyszałem kiedyś , że nazwa ulicy Gospody pochodzi od nazwiska jakiegoś cygańskiego króla o nazwisku Gospoda.Ludzka wyobraźnia jest nieograniczona. :hihi:


Notaka bajka że boli w dołku. Wzdłuż chłopskiej i gospody wiódł od setek lat trakt podróżnych iw różnym czasie znajdowały się tu gospody (zajazdy) ta starsza na Poggenkrug tj mniej więcej tam gdzie był Klein Berlinek - obecnie tam jest zjazd w lewo pod Ergo Arenę. Inna była tam gdzie Pomorska kierunek Jelitkowo odchodzi od Chłopskiej.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 10:25 pm   

jayms napisał/a:
seestrasse napisał/a:
po pierwsze - twierdzi on, że przed '45 w Conradshammer był... burdel.


Kurcze jakie skrajności.Jedni mówią,że był tam burdel a drudzy że siostry zakonne. Patrz tutaj http://www.forum.dawnygda...light=piwniczki . :hihi:

Sam nie znając dobrze niemieckiego tłumaczyłem jako dom zakonny, ale faktycznie DOm wychowawczy.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 10:27 pm   

jayms napisał/a:
Fajna fotka. :== Jaki ekologiczny asfalt leży na Chłopskiej. :hihi:

do 1973 był tam tylko piasek i glina
_________________
........
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk