Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Co myszy i koty tylko oglądają
Autor Wiadomość
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Wto Mar 22, 2016 12:23 pm   

To ja dodam, że trochę zazdroszczę AnWe przyjemności szycia na tym cudzie. W młodości, w domu rodzinnym, szyłam dużo na podobnej klasy i urody Singerze, choć aż tak bogato zdobiony nie był. Od ponad 40-tu lat mam porządnego, elektrycznego Łucznika, ale sporo czasu minęło na początku, zanim się z nim zaprzyjaźniłam. W stosunku do Singera był chimeryczny i mniej uniwersalny, oczywiście z powodu, w sporej części teoretycznie, większych możliwości. Przy każdej zmianie tkaniny trzeba było regulować i regulować :roll: Singer podejmował z marszu więcej wyzwań, był niezawodny i przyjazny, a pedałowanie miało swoisty urok ...
 
AnWe 

Dołączyła: 24 Sie 2008
Posty: 218
Wysłany: Wto Mar 22, 2016 10:56 pm   

Mam magika od starych maszyn, już mu pokazałam czym się będzie zajmował i też piszczy!
:brake:
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Mar 23, 2016 1:00 am   

Też ćwiczyłem Singery. Mniejszego, walizkowego (na korbkę kurczę) dziecię mi skubnęło, większy, ciężki sprzęt krawiecki, przemalowany niestety przez poprzedniego właściciela, zalega gdzieś w pracowni. Potwierdzam, rewelacyjne maszyny.
Radomski Łucznik powtarzał rozwiązania techniczne międzywojennego Singera.
Pokazany Wertheim zbudowany jest inaczej. O ile w Singerze dolna nitka pobierana była z, umówmy się płaskiej, szpulki w bębenku, to Wertheim zastosował czółenko poruszające się w poziomie.
Niżej na zdjęciach czółenko, szpulka i kółka, bo to wszystko jeździć może bez trudu, po podłodze.

A tak w ogóle to zabawna historia była z tą maszyną.

Znajoma likwiduje dom na wsi. Rozdaje, sprzedaje to, czego nie zabiera. Wpadliśmy po kilka rzeczy i słyszymy, maszyna do szycia jest do wzięcia, tylko kluczyka nie ma i pokazać, nie ma jak.
Maszyn ci u nas dostatek, to co nam tam, pomyśleliśmy. Wróciliśmy do domu i dzwonię do Anki z komunikatem, że magiel stary, domowy oddam w dobre ręce. A na marginesie, że jakaś tam maszyna jest do wzięcia. Od słowa, do słowa doszliśmy do tego, że na złomie trzeba dać trzy razy więcej niż cena podana. No to bierzemy.
Pojechaliśmy, zapłaciliśmy i kluczyk w szufladce znaleźliśmy. Po otwarciu pokrywy ukazało się, to co widać. Taki kot w worku. :P
Przy samej zabawce nie ma co robić. Sucha tylko jak pieprz. Naoliwić wystarczy.
A skoro tyle namotaliśmy, to i oliwy trochę znajdziemy. :wink:

11.JPG
Plik ściągnięto 13974 raz(y) 86,25 KB

12.JPG
czółenko
Plik ściągnięto 13974 raz(y) 97,34 KB

13.JPG
czółenko ze szpulką
Plik ściągnięto 13974 raz(y) 95,01 KB

14.JPG
kółko, jedno z czterech
Plik ściągnięto 13974 raz(y) 86,06 KB

15.JPG
kluczyk cudownie odnaleziony
Plik ściągnięto 13974 raz(y) 65,03 KB

_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Lip 20, 2016 12:22 am   

Dzisiaj klęcznik, drewniany oczywiście. Standardowe wyposażenie wielu kościołów i domów niewiast, i mężów bogobojnych. Na tym konkretnie mebelku duszę ratowało kilka pokoleń. Był świadkiem tylu próśb i spowiedzi, że i dzisiaj emanuje energią.
Pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. Blat wymieniono mu w okolicach przełomu XIX i XX wieku. Zachował się cały przekrój warstw malarskich, przepadła niestety obróbka tapicerska. O tym że była świadczą dzisiaj jedynie smętne gwoździki.
Lekko uszkodzony mechanicznie, przetrwał pożar miejsca swego odwiecznego pobytu. Wzgardzony i niekochany wylądował na złomowisku.
Ech, śmietniki to osobna, bardzo długa historia. Ale to nic nowego…

DSC_2449.JPG
Plik ściągnięto 13817 raz(y) 103,04 KB

DSC_2450.JPG
Plik ściągnięto 13817 raz(y) 104,7 KB

DSC_2451.JPG
Plik ściągnięto 13817 raz(y) 83,92 KB

DSC_2459.JPG
Plik ściągnięto 13817 raz(y) 72,9 KB

_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Lip 20, 2016 9:07 pm   

Dopasuj do niego jakiś pulpit, połóż ustawę o ochronie zabytków i litanię do Wszystkich Świętych. I zapraszaj właścicieli zabytków :P
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Lip 20, 2016 11:16 pm   

Do kompletu mały komputerek z ogromnymi głośnikami i cztery razy dziennie puszczać trzeba melodyje stosowne. Puszczający kuriantami je nazywają. Słuchacze inaczej.
_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Wrz 25, 2016 11:28 pm   

Porządkowałem ostatnio swoje rumowisko części zamiennych.
Niektórzy przy różnych okazjach zbierają rzeczy innym niepotrzebne. Ja też. I tak udało mi się zestawić kilka kształtek ceramicznych.
Największa z połowy XV wieku, mniejsza barokowa, dalej prawie współczesna bo z końca XIX wieku i holenderka. To cegły.
I zestawienie kształtki gotyckiej, i tych neo.
Z tych profilowanych cegieł różne takie głupotki na ceglanych fasadach się wyciąga. Ale to chyba jasne jest?

1.JPG
Plik ściągnięto 13610 raz(y) 105,98 KB

2.JPG
Plik ściągnięto 13610 raz(y) 99,46 KB

3.JPG
Plik ściągnięto 13610 raz(y) 101,4 KB

4.JPG
Plik ściągnięto 13610 raz(y) 91,57 KB

5.JPG
Plik ściągnięto 13610 raz(y) 108,07 KB

6.JPG
Plik ściągnięto 13610 raz(y) 109,38 KB

_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pon Wrz 26, 2016 12:21 am   

Czy Wasze Dostojeństwo pamięta która skąd pochodzi? Chętnie ich obrysy dołączę do mojej biblioteki.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Wrz 26, 2016 10:54 pm   

Cegły proste z cyganeckich błot wydobyłem. Historia wsi w głębokich wiekach średnich ginie, jak powszechnie wiadomo. Holenderkę można do dzisiaj spotkać w podmurówkach domów podcieniowych. I tych oryginalnych i tych rekonstruowanych z marnym skutkiem. Ale wątek nie o tym jak ciężkie pieniądze głupio wydawać.
Kształtki profilowane pochodzą z Warmii. Z Braniewa konkretnie. Starsze, sądząc po stanie zachowania, z jednej cegielni posługującej się nie najlepszym materiałem wyjściowym. Trzymam je w depozycie z nadzieją na wykorzystanie w miejscu pochodzenia.
W wolnej chwili odrysuję Ci te profile.
XIX wieczne, maszynowe wyroby trzymają kształt, wymiar i strukturę. Potwierdzają w pełni legendę solidności cegieł z tej epoki.
Z takiego materiału budowlanego ograbiono po 1945 roku nasze miasto, region i kilka sąsiednich na odbudowę Radomia Europy.
Niech im ta cegła ciężką będzie.
:bitwa:
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pią Paź 14, 2016 11:10 pm   

Koty tego nie oglądają, myszy najwyżej zbłąkane. Gromadnie oglądają to za to gołębie, obficie pozostawiając dowody przekonania, że każda ludzka budowla - to gołębnik.
Malbork, więźba nad nawa północną kościoła św. Jana. Wrzucam, bo konstrukcja dość ciekawa, starsza niż więźby pozostałych naw.

Malbork08987.jpg
Plik ściągnięto 13480 raz(y) 116,73 KB

_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Sty 07, 2017 1:07 am   

Jak dobrze mieć sąsiada a w zasadzie sąsiadów dwóch. Wspólnymi siłami dźwignęliśmy chłopa poturbowanego, wspomnianego na poprzedniej stronie, do pionu. Zakotwiliśmy go solidnie. Teraz zostało już tylko podkleić nieco spękania, łeb dorobić i będzie jak nowy. Trochę to potrwa, bo kilka innych artefaktów czeka w kolejce ale przecież nie umieramy młodo. :wink:

DSC_2938.JPG
Plik ściągnięto 13076 raz(y) 109,35 KB

DSC_3303.JPG
Plik ściągnięto 13076 raz(y) 104,48 KB

DSC_3317.JPG
Plik ściągnięto 13076 raz(y) 102,58 KB

DSC_3808.JPG
Plik ściągnięto 13076 raz(y) 91,67 KB

DSC_3935.JPG
Plik ściągnięto 13076 raz(y) 101,63 KB

DSC_4090.JPG
Plik ściągnięto 13076 raz(y) 102,34 KB

_________________
Poldergeist
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk