Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Am Johannisberg 15 / Sobótki / siedziba tvp / Zinglershohe
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Lut 26, 2016 9:42 pm   

Budynek ma po środku płaski dach kryty papą (taras widokowy) i on ciągle jest szczelny. Po bokach są mansardy kiedyś kryte blachą. Niestety po zerwaniu blachy (przypuszczalnie złomiarze) woda mogła przez wiele lat dostawać się do wnętrza. Belki stropowa zgniły i ...
Ocalało jeszcze kilka pomieszczeń pod płaskim dachem.
w 2008 r.
villaoliva napisał/a:
intarsja w sieni.JPG
jedna z intarsji sufitowych w sieni (dobrze zachowane)


Teraz jak zaczyna się łuszczyć farba widać, że to nie intarsje a malowanie.

m06DSC00141.jpg
Zawalony strop od ogrodu.
Plik ściągnięto 17880 raz(y) 118,88 KB

m07DSC00142.jpg
Kolejny strop.
Plik ściągnięto 17880 raz(y) 110,13 KB

m08DSC00132.jpg
Jedna z jeszcze ocalałych sal.
Plik ściągnięto 17880 raz(y) 102,29 KB

m09DSC00135.jpg
Sień.
Plik ściągnięto 17880 raz(y) 78,56 KB

m10DSC00136.jpg
"Intarsja" sufitu sieni.
Plik ściągnięto 17880 raz(y) 86,67 KB

m11DSC00139.jpg
Plik ściągnięto 17880 raz(y) 105,09 KB

m12DSC00140.jpg
Policzek schodów.
Plik ściągnięto 17880 raz(y) 69,85 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Lut 26, 2016 9:57 pm   

Troszkę ryzykując dotarłem na taras widokowy na dachu. Warto było!
Ten taras jest dobrze widoczny na pierwszym planie zdjęcia z 1893 r. analizowanym ostatnio przez Jarka http://jarekwasielewski.p...-ponad-120-lat/

m13DSC00153.jpg
W stronę Jśkowej Doliny.
Plik ściągnięto 17876 raz(y) 104,42 KB

m14DSC00154.jpg
Plik ściągnięto 17876 raz(y) 103,92 KB

m15DSC00152.jpg
Plik ściągnięto 17876 raz(y) 115,57 KB

m16DSC00156.jpg
Plik ściągnięto 17876 raz(y) 101,8 KB

m17ffDSC00156.jpg
Ta brzózka pracuje.
Plik ściągnięto 17876 raz(y) 113,33 KB

Unnamed2.jpg
Fragment zdjęcia z 1893 r.
Plik ściągnięto 17876 raz(y) 104,73 KB

 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Lut 26, 2016 11:15 pm   

Krzysztof napisał/a:
brakuje już większości stropów
Prawo budowlane napisał/a:
Art. 73.
1. Katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.

2. Nie jest katastrofą budowlaną:

uszkodzenie elementu wbudowanego w obiekt budowlany, nadającego się do naprawy lub wymiany;
uszkodzenie lub zniszczenie urządzeń budowlanych związanych z budynkami;
awaria instalacji.
Art. 74.
Postępowanie wyjaśniające w sprawie przyczyn katastrofy budowlanej prowadzi właściwy organ nadzoru budowlanego.
(...)
Art. 76.
1. Organ, o którym mowa w art. 74, po otrzymaniu zawiadomienia o katastrofie budowlanej jest obowiązany:

niezwłocznie powołać komisję w celu ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy oraz zakresu czynności niezbędnych do likwidacji zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
niezwłocznie zawiadomić o katastrofie budowlanej właściwy organ nadzoru budowlanego wyższego stopnia oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
2. W skład komisji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, wchodzą: przedstawiciel właściwego organu jako przewodniczący, przedstawiciele innych zainteresowanych lub właściwych rzeczowo organów administracji rządowej, przedstawiciele samorządu terytorialnego, a także, w miarę potrzeby, rzeczoznawca budowlany lub inne osoby posiadające wymagane kwalifikacje zawodowe.

3. Do udziału w czynnościach komisji mogą być wezwani:

inwestor, właściciel lub zarządca oraz użytkownik obiektu budowlanego;
projektant, przedstawiciel wykonawcy i producenta wyrobów budowlanych;
osoby odpowiedzialne za nadzór nad wykonywanymi robotami budowlanymi.
4. Organ, o którym mowa w art. 74, może nakazać właścicielowi lub zarządcy, w drodze decyzji, zabezpieczenie miejsca katastrofy oraz obiektu budowlanego, który uległ katastrofie, uporządkowanie terenu lub wykonanie innych niezbędnych czynności i robót budowlanych. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu i może być ogłoszona ustnie. W razie niewykonania lub nadmiernej zwłoki w wykonaniu decyzji przez właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego, organ zapewni jej wykonanie na koszt i ryzyko zobowiązanego.


Art. 77.
Organy, o których mowa w art. 76 ust. 1 pkt 2, mogą przejąć prowadzenie postępowania wyjaśniającego przyczyny i okoliczności powstania katastrofy budowlanej.

Art. 78.
1. Po zakończeniu prac komisji właściwy organ niezwłocznie wydaje decyzję określającą zakres i termin wykonania niezbędnych robót w celu uporządkowania terenu katastrofy i zabezpieczenia obiektu budowlanego do czasu wykonania robót doprowadzających obiekt do stanu właściwego.

2. Organ, o którym mowa w ust. 1, może zlecić na koszt inwestora, właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego sporządzenie ekspertyzy, jeżeli jest to niezbędne do wydania decyzji lub do ustalenia przyczyn katastrofy.

Art. 79.
Inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego po zakończeniu postępowania, o którym mowa w art. 78, jest obowiązany podjąć niezwłocznie działania niezbędne do usunięcia skutków katastrofy budowlanej.

:arrow: Prawo budowlane
To co widać na zdjęciach. to już jest temat dla prokuratury.
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Lut 27, 2016 9:21 am   

Jest też odpowiedzialność za straty w majątku firmy. Można z tego paragrafu szarpać nawet prywatnego właściciela, w przypadku firmy państwowej to chyba bułka z masłem (?). Tylko komuś musi się zachcieć.
Krzysztofie, lepiej nie włazić samemu w takie miejsca. Łatwiej się przemycić, ale ryzyko naprawdę poważne. Ja się nawet czasem zastanawiałem, czy na takie obiekty nie kupić sobie detektora lawinowego.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Nie Lut 28, 2016 1:28 pm   

Oczy rozbolały mnie od patrzenia na Wasze zdjęcia... :II
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Sro Mar 02, 2016 12:12 am   

Boże, Allahu, czy innym tam... znajdzie się w końcu jakiś paragraf na właściciela? Człowiek nie odśnieży kawałka chodnika to SM już jest z mandatem, tu umiera zabytek, a miasto ma to w dupie, tak, W DUPIE!
Płakać się chce...
_________________

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Mar 02, 2016 8:17 am   

tobocian napisał/a:
znajdzie się w końcu jakiś paragraf na właściciela?

Masz na myśli prezesa TVP? myślę że KOD-owcy byliby zachwyceni, gdyby dało się to wykorzystać przeciwko Jackowi Kurskiemu :burn:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Mar 02, 2016 9:29 am   

Bez polityki, bo zgłoszę moderatorowi! Tym bardziej, że dewastacja jest wieloletnią zasługą kilku ekip ...
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Mar 02, 2016 12:08 pm   

Wiercipietek napisał/a:
dewastacja jest wieloletnią zasługą kilku ekip ...

Można to i tak ująć, choć problem jest chyba natury ogólnomiejskiej/krajowej?. Willa przy Orzeszkowej, Jaśkowa Dolina 71, budynek przychodni w Oliwie na rogu Grunwaldzkiej i Poczty Gdańskiej... to tak z marszu, jednym tchem.
Jaśkowa Dolina 71 znalazła nabywcę, efekt "rekonstrukcji" wizualnie pozostawia wiele do życzenia, ciekawe co z wartościowego wystroju wewnątrz zostało zachowane i czy w ogóle coś.
Przychodnię w Oliwie rozbierają, wizualizacje "przyrzekają", że będzie taka sama, oby...
A w ostatnich dniach TVP pokazało wizualizację rotundy PKO przy skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej w Warszawie. W najbliższym czasie ma zostać wyburzona i zbudowana od nowa. Taka sama ... :roll:
Problem jak zwykle leży w pieniądzach. Funduszy budżetowych brak, o prywatnych inwestorów łatwiej, choć przykład dawnej siedziby TVP Gdańsk nie do końca o tym świadczy.
Prywatni inwestorzy jednak baaardzo rzadko są w kwestiach nieruchomości hobbystami i miłośnikami, inwestycja musi się opłacać i już.
A swoją drogą ciekawa jestem efektu też bardzo głębokiej przebudowy, ale z deklaracją zachowania charakteru epoki mimo dużych kosztów, budynku po przychodni kolejowej przy dworcu PKP w Gdańsku :hmm:
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Mar 04, 2016 12:55 am   

tobocian napisał/a:
znajdzie się w końcu jakiś paragraf na właściciela?
No przecież masz wyżej. Art. 73 Prawa budowlanego. Każdy może zgłosić podejrzenie naruszenia prawa. Za to nic, nikomu nie grozi. Urząd musi sprawę wyjaśnić. Tego nawet podpisywać nie trzeba. Miasto do niczego nie jest tu potrzebne. Chociaż z tej drugiej strony… :hmm: Tu jest namiar na PINB.
pumeks napisał/a:
Masz na myśli prezesa TVP?
Wyszło nieporozumienie. Prezes nie jest właścicielem. Jest zatrudniony na stanowisku tylko.
Zagwozdka polega na tym, że instytucja państwowa - PINB, musi się przyczepić do innej instytucji państwowej - TVP. W temat z urzędu wejdzie prokuratura. Może namierzą tego który do tego stanu dopuścił, może mu dokopią? Nie robi mi w jakie piórka się stroi, czy stroił. Chętnie powitam tego pajaca między nami, nienamaszczonymi śmiertelnikami.
_________________
Poldergeist
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Kwi 05, 2018 8:47 am   

Trójmiejski deweloper kupił za 12 mln zł dawną siedzibę TVP
Może jeszcze da się coś uratować? :hmm:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Kwi 05, 2018 11:27 am   

Ciekaw jestem, czy to tylko nierzetelność artykułu, czy ta willa:

nie jest w obrębie kupionego właśnie terenu.

2047270-W-planach-jest-udostepnienie-drogi-do-lasu-do-historycznego-parku-Jaskowej-Doliny.jpg
Plik ściągnięto 15392 raz(y) 72,86 KB

 
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Czw Kwi 05, 2018 12:58 pm   

Artykuł z kartą terenu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Kwi 05, 2018 10:59 pm   

Cytat:
W czwartek, 29 marca 2018 r. nastąpi oficjalne przekazanie działki przy ul. Sobótki 15 nowemu właścicielowi.

Nic tu nie widzę o sprzedaży Sobótki 14.
Uwaga: Mapy Google błędnie pokazują Sobótki 14 po drugiej stronie ulicy, tam gdzie nr. 9, ale pomiędzy nr 13 i 15 jest właśnie działka z tą nieszczęsną willą.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Kwi 15, 2022 12:18 pm   

Coś drgnęło na Sobótki 14. Ruina została zabezpieczona, ale stan destrukcji mocno większy.
Więcej zdjęć tu: https://www.facebook.com/...830292490432683

DSC04453.m.jpg
Plik ściągnięto 3974 raz(y) 117,64 KB

DSC04404.m.jpg
Plik ściągnięto 3974 raz(y) 111,32 KB

DSC04412.m.jpg
W 2016 r. tym włazem udało mi się wejść na ten dach.
Plik ściągnięto 3974 raz(y) 119,21 KB

DSC04423.m.jpg
Plik ściągnięto 3974 raz(y) 106,29 KB

m08DSC00132.jpg
Stan z 2016 r. Wtedy opisałem: Jedna z jeszcze ocalałych sal.
Plik ściągnięto 3974 raz(y) 102,29 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk