Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dawny Chełm
Autor Wiadomość
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Sro Gru 11, 2013 6:14 pm   

Stolzenberg w czasach swojej świetności był dużą konkurencją dla Gdańska.
Miedzy innymi wypalano tam kafle piecowe, które w tamtych czasach cieszyły się
wielką popularnością. W dobrym tonie wśród bogatych mieszczan nie tylko Gdańska było, mieć u siebie piec kaflowy ze Stolzenberg.
Przykład kafla piecowego z 1680 roku.

Miro

stolzenberg 1680.JPG
Plik ściągnięto 20061 raz(y) 16,93 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Czw Sty 23, 2014 3:01 pm   

Jeszcze jeden przykład kafla piecowego wypalanego
w Stolzenberg.

Miro

stolzenberg .1760_final.JPG
Plik ściągnięto 19833 raz(y) 77,74 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Czw Sty 23, 2014 5:29 pm   

Ech... Piękna sama w sobie ściana z piecem. I jeszcze z taką ozdobą. Są jeszcze na Stolzebergu piece. Schowane w ścianie, na dwa pokoje. Bardzo tanie grzanie. Przyjemnie wygrzać plecy. Trochę pracy, ale jak przyjemnie. Gdzie ordynarnym grzejnikom do pięknych kafli. Coś tracimy bezpowrotnie goniąc w życiu.
_________________
Telimeny
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pią Lut 21, 2014 8:29 am   Stolzenberg-ceramika

Stolzenberg był nie tylko znany z wypalania kafli do pieców,
ale również wypalano tam piękne przedmoity potrzebne w gospodarstwie domowym.
Przykład talerza z drugiej połowy 18 wieku.

Miro

ceramika_final.JPG
Plik ściągnięto 19671 raz(y) 79,22 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Czw Sie 21, 2014 1:22 pm   Piec kaflowy Stolzenberg

Wcześniej w tym temacie wstawiłem przykładowe kafle piecowe
wypalane w Stolzenbergu. Teraz piec kaflowego w całości zwany dumnie
"Stolzenberger Ofen"

Miro

piec_final.JPG
Plik ściągnięto 18715 raz(y) 48,44 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pon Sie 25, 2014 3:15 pm   Stolzenberger Maddonna

Stolzenberger Maddonna z około 1760 roku.
Ze zbiorów Kunstgewerbemuseum, zdjęcie zrobione przed 1939 rokiem.

Miro

madonna stolzenberg.JPG
Plik ściągnięto 18644 raz(y) 35,43 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Wto Wrz 23, 2014 11:15 am   

Inny przykład talerza, tym razem z motywami chińskimi
ze Stolzenbergu.

Miro

stolzenberger teller_final.JPG
Plik ściągnięto 18483 raz(y) 65,59 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 5:57 pm   

Następny przykład zastawy stołowej wypalanej w Stolzenbergu,
około 1780 roku.

Miro

stolzenberg.JPG
Plik ściągnięto 18050 raz(y) 55,6 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 8:00 pm   

Och Miro. Powalasz.
Rodzice opowiadali, że wyjeżdżający Gdańszczanie zostawili przybywającym Gdańszczanom węgiel w piwnicy, wiktuały w spiżarce. I nawet ciepłą jeszcze pościel. Ja tyle kopałem na Stolzenbergu w ogródku i znalazłem tylko guldena. Ale go zgubiłem. Dla przyszłych pokoleń. Niech odkopią następcy :)
_________________
Telimeny
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 2:50 pm   

W Stolzenbergu wypalano naczynia ozdobne do przechowywania wody.
Poniżej piękny przykład pracy mistrzów z 1697 roku.
Na wieczku napis:
"Jch Martin Fehlau wohlbedacht, hab diesen Wasserkrahn gemacht.
Der Meisterin zu Zier und Ehr, auf Stolzenberg war in Lehr
."

Miro

stolzenberg wasserkrahn...jpg
Plik ściągnięto 17686 raz(y) 57,63 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Wto Kwi 26, 2016 10:24 am   

Kolejny przykład wypalanych w Stolzenberg produktów
z 1737 roku.

Miro

schreibzeug, stolzenberg 1737.JPG
Plik ściągnięto 16055 raz(y) 95,08 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Sie 18, 2018 10:12 am   

Na pierwszej stronie tego tematu, 13 lat temu :dziadek: pisałem o działającym w dawnym Stolzenbergu klasztorze reformatów* i kościele katolickim. Schematyczny rysuneczek owego kościoła pojawia się często na osiemnastowiecznych panoramach Gdańska (w załączeniu fragment z panoramy dołączonej do mapy drukowanej w 1739 przez spadkobierców Homanna). Co ciekawe, klasztor został założony jako filia klasztoru ufundowanego nieco wcześniej w Wejherowie. Trochę informacji na ten temat jest w Kronice napisanej przez o. Grzegorza Gdańskiego.

*Reformaci to nazwa jednej z gałęzi zakonu Braci Mniejszych Ściślejszej Obserwancji, który z kolei jest gałęzią franciszkanów.

Wa51_2718_PAN-D1645_r1739_Die-konigl-polnische.jpg
Plik ściągnięto 12212 raz(y) 95,69 KB

IMGP0182a.jpg
Plik ściągnięto 12212 raz(y) 37,33 KB

IMGP0185a.jpg
Plik ściągnięto 12212 raz(y) 29,88 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Sie 18, 2018 10:22 am   

W wydaniu kroniki, które prezentowałem wyżej, tekst polski we fragmentach dotyczących Stolzenbergu wydaje się niezbyt dokładnie oddawać oryginał łaciński, łącznie z tym, że pomija pewne informacje. Poniżej cytuję tekst łaciński zgodnie z publikacją, a w polskim dokonałem paru uzupełnień, a to i owo przełożyłem nawet całkiem po swojemu :P

1666 Anno millesimo sexcentesimo sexagesimo sexto, mense Octobris, receptus est locus Dantisci in Stolcenbergae. Praemisso primo in declivio Septembris ad inhabitandum multum venerando patre Cypriano Schober, concionatore Germanico, qui ab eo tempore officium hoc ibidem continuavit per plures annos. At primam glaciem, ut ajunt, fregit et primum praesidentem et superiorem egit reverendus pater Michael Tilicki, qui labore multo et fatigationibus plurimis prima habitacula et parvum oratorium extruxit, simul et materiam pro conventu et ecclesia extruenda per annos quinque praeparavit, ac tandem anno 1671, mense Julio, in diffinitorem electus, successorem habuit reverendum patrem Athanasium Atynscium, pro tunc exprovincialem, qui peracto anno uno, ad guardianatum Varsavianensem assumptus est, cessit admodum reverendo patri Caelestino Zdrowscio, patri provinciae, tertio huius loci praesidenti, cujus cura per duos annos conventus et ecclesia est extructa.
1666 Roku tysiąc sześćset sześćdziesiątego szóstego, w październiku, otrzymano miejsce w Gdańsku na Stolcenbergu. Na początek pod koniec września pojechał [z Wejherowa] do tamtejszych mieszkańców czcigodny ojciec Cyprian Schober, kaznodzieja niemiecki, który odtąd pełnił tam obowiązki przez wiele lat. Pierwsze lody przełamał, jak to się mówi, i został pierwszym przełożonym wielebny ojciec Michał Tylicki, który z wielkim nakładem pracy i zabiegów wybudował pierwsze mieszkania i niewielką kaplicę i przez pięć lat zgromadził materiały do budowy klasztoru i kościoła. Wybrany w roku 1671, w miesiącu lipcu, definitorem, miał jako swojego następcę wielebnego ojca Atanazego Atyńskiego, byłego prowincjała. Ten po roku został przeniesiony jako gwardian do Warszawy, ustępując miejsce wielebnemu ojcu Celestynowi Zdrowskiemu, prowincjałowi, trzeciemu przełożonemu tego miejsca, pod którego opieką w ciągu dwóch lat zbudowano klasztor i kościół.
1673 (…) Anno eodem, die 2.Augusti, ad majorem Dei gloriam positus est primarius et singularis lapis ecclesiae in Stoltzenburgk prope Gedanum et assignatus patronus titularis sanctus Antonius de Padua.(…)
1673 (…) W tymże roku dnia 2 sierpnia na większą chwałę bożą położony został kamień pierwszy i węgielny kościoła w Stoltzenburgku koło Gdańska i wyznaczony został patron tytularny święty Antoni z Padwy.(…)
1674 (…) Anno eodem die 23 septembris consecrata est ecclesia nostra ad s. Antonium de Padua in Stolcenberg prope Gedanum idque per illustrissimum ac reverendissimum dominum Stanislaum a Lubraniec Dąmbski, Episcopum Chelmensem episcopatu Vladislaviensis sede vacante, administratorem et praepositum, archidiaconum Plocensem. Dies anniversaria assignata est prima dominica septembris.
1674 (…) W tymże roku 23 września został poświęcony nasz kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy w Stolcenbergu koło Gdańska, a to przez najjaśniejszego i przewielebnego księdza Stanisława z Lubrańca Dąmbskiego, biskupa chełmskiego, administratora, sede vacante, biskupstwa włocławskiego, prepozyta i archidiakona płockiego. Jako dzień rocznicy poświęcenia wyznaczono pierwszą niedzielę września.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Sty 08, 2019 10:21 pm   

pumeks napisał/a:
Schematyczny rysuneczek owego kościoła pojawia się często na osiemnastowiecznych panoramach Gdańska

Na mapie datowanej na 1815 rok zaznaczona jest bardzo starannie zabudowa (również) Stolcenbergu. Wprawdzie w 1815 roku od kilku już lat ona nie istniała i dla tego w legendzie jest informacja, że takie "czarne" obiekty to rudery. Podejrzewam, że mapa jest trochę wcześniejsza i to co istniało w czasie jej powstawania w 1815 zostało zaczernione. Zauważyłem też pewną ilość obiektów wyretuszowanych (wydrapanych).
Nie znam dokładniejszego przedstawienia zabudowy Stolcenbergu z przed jej zniszczenia. Zabudowania Klasztoru Reformayów i kościół też są pięknie zaznaczone.

Chełm.1.jpg
Plik ściągnięto 10452 raz(y) 75,34 KB

Chełm.2.jpg
Plik ściągnięto 10452 raz(y) 76,52 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Sty 09, 2019 4:15 pm   

Pobawiłem się w umiejscowienie klasztoru i kościoła na Chełmie z 1933 r. i na obecnym.
Nie jestem pewny, czy właściwie uznałem, że kościołem jest ten po środku placu :???: .

Chełm.3.jpg
Plik ściągnięto 10383 raz(y) 111,06 KB

Chełm.6.jpg
Plik ściągnięto 10383 raz(y) 47,03 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk