Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Mennonici
Autor Wiadomość
martusinska 


Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 86
Wysłany: Pon Paź 13, 2014 1:15 pm   

Przy czym należy pamiętać, że później przymiotnik "olęderski" rozszerzył swoje znaczenie i związany był z osadnikami, którzy dzierżawili ziemię na prawie emfiteutycznym.
_________________
firma eden miała awarię
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Paź 14, 2014 1:40 am   

martusinska napisał/a:
Przy czym należy pamiętać, że później przymiotnik "olęderski" rozszerzył swoje znaczenie i związany był z osadnikami, którzy dzierżawili ziemię na prawie emfiteutycznym.
Nie no... :roll: Do ludzi mówisz. :wink: To poproszę na nasze. :zgooda:
_________________
Poldergeist
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Wto Paź 14, 2014 8:22 am   

martusinska napisał/a:
... dzierżawili ziemię na prawie emfiteutycznym.
Dzierżawili ziemię dziedzicznie, z możliwością odsprzedaży dzierżawy i wykonywali zobowiązania właściciela ziemi wobec władzy z tytułu praw własności.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
martusinska 


Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 86
Wysłany: Wto Paź 14, 2014 9:11 am   

DW napisał/a:
Nie no... Do ludzi mówisz. To poproszę na nasze.


wikipedia-> Emfiteuza jako wieloletnia, dziedziczna dzierżawa gruntów rolnych, stosowana była w Prusach Wschodnich w XVI i XVII w., zwana także osadnictwem na prawie holenderskim (na prawie emfiteuzy osiedlano Holendrów na obszarze Prus). Emfiteuza umożliwiała czerpanie zysków z tytułu dzierżawy, ale bez prawa do własności gruntu i bez możliwości nabycia przez zasiedzenie.

Emfiteuza na Żuławach wynosiła 40 lat lub 10-15 lat (na tyle dzierżawiono głównie łąki i pastwiska, bo nie wymagały dużego wkładu pieniężnego)

Post edytowany, poprawka w formacie zapisu cytatu
DW
_________________
firma eden miała awarię
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Wto Paź 14, 2014 11:36 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Paź 14, 2014 11:37 pm   

I o to chodziło. :mrgreen:
_________________
Poldergeist
 
doldar 

Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 132
Wysłany: Sro Paź 15, 2014 9:27 pm   

Polecam lekturę dzieła E. Kizik, Mennonici w Gdańsku, Elblągu i na Żuławach Wiślanych w drugiej połowie XVII i i w XVIII wieku. Nie widzę w polskiej literaturze przedmiotu lepszej pozycji.
 
Rose926 
Ruckenau


Dołączyła: 09 Wrz 2009
Posty: 67
Wysłany: Czw Paź 16, 2014 6:07 am   

doldar napisał/a:
Polecam lekturę dzieła E. Kizik, Mennonici w Gdańsku, Elblągu i na Żuławach Wiślanych w drugiej połowie XVII i i w XVIII wieku.


Niestety trochę ciężko dostępna :khmm:
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Czw Paź 16, 2014 7:01 am   

Rose926 napisał/a:
Niestety trochę ciężko dostępna :khmm:

Lekko dostępna jest w bibliotekach publicznych: w Sopocie 1 egz. do wypożyczenia, w Gdańsku 2 na miejscu i 2, na które trzeba poczekać.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Paź 16, 2014 9:48 am   

A pamiętam jak przez kilka lat leżała w księgarni na Łagiewnikach i nie budziła większego pożądania ;) Na szczęście, w porę kupiłem...
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
doldar 

Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 132
Wysłany: Czw Paź 16, 2014 12:54 pm   

Ja sprowadziłem w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych za 7 zł i skserowałem. W antykwariatach ceny są zaporowe. Jak pisze Kizik odradza korzystanie z prac Pennera, które jego zdaniem są pobieżne i nie ogarniają całości tematyki. Poświadczać to ma fakt wycofania się menonitów z wydania drugiego tomu. Niemniej jest tam sporo nt. mennonitów z Żuław Gdańskich.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Sty 19, 2015 9:56 am   

Wracając do tematu obejść "typu holenderskiego" na opłotkach Gdańska: kilka z nich, mocno zdewastowanych, widziałem wczoraj w Wiślinie i Dziewięciu Włókach (wszystkie obiekty widoczne na załącznikach położone są bardzo blisko siebie).

Neunhuben.JPG
Bardzo skromnych rozmiarów dom, chyba do niedawna zamieszkany.
Plik ściągnięto 20012 raz(y) 101,16 KB

Hochzeit 1.JPG
Plik ściągnięto 20012 raz(y) 115,29 KB

Hochzeit 2.JPG
Plik ściągnięto 20012 raz(y) 116,7 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Sty 19, 2015 3:30 pm   

Jeszcze jeden podupadający (jak widać, bardzo dosłownie) obiekt w Wiślinie, zaraz obok cmentarza z zabytkową dzwonnicą. Według informacji z bloga Żuławy.info.pl, drewniany dom mieszkalny został postawiony w roku Insurekcji kościuszkowskiej :wink: przez cieślę Jacoba Jantzena, tego samego, który dwa lata wcześniej budował dzwonnicę.

Hochzeit 3a.JPG
Plik ściągnięto 19994 raz(y) 117,21 KB

Hochzeit 3b.JPG
Plik ściągnięto 19994 raz(y) 111,96 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Anker 

Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 274
Wysłany: Pon Lis 30, 2015 11:14 am   

Opis;
Meditation
Composed by J. Massenet
Utwór jest częścią opery Thais i był wykonywany jako przerwa między aktami na zmianę dekoracji na scenie. Podczas tego utworu kurtyzana, zastanawia się jak zmienić swoje życie. Ciekawe jest, że z całej opery znany jest tylko ten fragment...

Klip nagraliśmy na Cmentarzu Menonickim w miejscowości Stogi Malborskie. Podczas nagrania spotkaliśmy małżeństwo z Charleston w Północnej Karolinie. W trakcie rozmowy okazało się, że są Menonitami i poszukują dziadka. Cóż za zaskoczenie było, gdy człowiek ten odnalazł swoje korzenie! Wyszukał nagrobek dziadka podczas nagrania! Trochę porozmawialiśmy i dowiedzieliśmy się kilku interesujących faktów, o których wcześniej niewiele wiedzieliśmy.

Miłego oglądania!

https://www.youtube.com/watch?v=POSWmxXtKXc
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Pon Lis 30, 2015 12:21 pm   

:== Około 30 lat temu spotkałam w Malborku parę emerytów z USA, którzy szukali swoich korzeni w okolicach Nowego Stawu. Niestety mój zakres znajomości języka angielskiego nie pozwolił na dokładniejsze poznanie tematu, a lata i skleroza :II zatarły to co mogło do mnie dotrzeć. Ale wspaniałe są takie historie. Niestety ja nie potrafiłam się wybrać w strony skąd moja rodzina pochodzi (za Bug) i już pewnie nie zdołam tego zrobić. Sorry za off top.
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Wto Gru 01, 2015 7:36 pm   

Ciekawe, czy dom Jantzena wytrzyma jeszcze tę zimę, mam wrażenie, że coraz bardziej przechylony :II
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk