Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
A Conradinum ???
Autor Wiadomość
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Czw Wrz 11, 2014 9:56 pm   

Maciej D napisał/a:
A tak z ciekawości i z racji zawodu, kto uczył fizyki :) ?

No prosze: przeoczylismy fizyke, a mam na ostatnim swiadectwie czworke. :roll:
 
Maciej D 

Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 12
Wysłany: Sob Wrz 13, 2014 10:36 am   Historia Conradinum

Proszę o pomoc w rozwiązaniu historycznej zagadki.
Gmina Kolbudy na swojej stronie internetowej :głupi_ty: :
http://www.kolbudy.pl/his...html?dz=jankowo
napisała, że w czasie wojny Conradinum było szkołą NSDAP. Dla mnie jest to bardzo krzywdzące, bo Conradinum zostało przeniesione do Wrzeszcza w 1900 r. Z tabliczki z pierwszego zdjęcia można odczytać "Hoch Hitler Schule NSDAP Gau Danzig".
Natomiast na stronie:
http://de.wikipedia.org/wiki/Adolf-Hitler-Schulen
nie ma żadnego Gau Danzig :???:
Uratujmy dobre imię Conradinum :pojedynek: !!!
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sob Wrz 13, 2014 11:49 am   Re: Historia Conradinum

Maciej D napisał/a:
Conradinum zostało przeniesione do Wrzeszcza w 1900 r. Z tabliczki z pierwszego zdjęcia można odczytać "Hitler Schule NSDAP Gau Danzig".

Trzeba napisac do Gminy Kolbud, ze
- Conradinum przeniesiono do Wrzecza w 1900 roku.
Na tych fotkach nie ma nic o Conradinum.

Ten spis tych AH Schulen jest z roku 1941. Moze pozniej powstala tez taka szkola w Jankowie?
Ale to nie jest nasz problem. :skolowany:
 
Maciej D 

Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 12
Wysłany: Sob Wrz 13, 2014 12:07 pm   

Gdzieś kiedyś słyszałem, że tam po przeniesieniu szkoły był ośrodek wypoczynkowy kolejarzy, później sanatorium gruźlicze a dopiero później ośrodek NSDAP, ale nie mam żadnych dowodów. :II
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sob Wrz 13, 2014 9:34 pm   Re: Historia Conradinum

Maciej D napisał/a:
http://www.kolbudy.pl/historia/index.html?dz=jankowo
napisała, że w czasie wojny Conradinum było szkołą NSDAP.

Ja napisalem do wikipedii, ze powinni to slowo "Conradinum" wykreslic w tym tekstcie.
Tam jest wiadomosc: jak cos nie jest poprawnie, to przeba pisac gdzie i co jest niepoprawnie.
Zobaczymy czy to dziala. :???:
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Wrz 15, 2014 9:57 am   

Maciej D napisał/a:
A tak z ciekawości i z racji zawodu, kto uczył fizyki :) ?

W tamtym czasie jednym z nauczycieli fizyki był Franciszek Kitowski.
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sob Wrz 27, 2014 6:55 pm   

EwkaW napisał/a:
W tamtym czasie jednym z nauczycieli fizyki był Franciszek Kitowski.

Ewciu, moze napiszesz troche o sobie, kiedy chodzilas do C., jakie wspomnienia masz, itd.?

Po dwoch tygodniach wikipedia jeszcze nie skreslila to slowo "Conradinum" z tego tekstu o szkole NSDAP w Jankowie. :evil:
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Nie Wrz 28, 2014 9:20 pm   

Pewnie się zdziwisz Dieter, ale nie jestem absolwentką Conradinum.
Jestem córką jednego z dawnych nauczycieli i byłam w tamtym czasie kilkuletnią pannicą.
Bozia mnie obdarzyła dobrą pamięcią, również wzrokową i póki co, ta pamięć mi dopisuje. Oby jak najdłużej :roll:
Tata często mnie ze sobą zabierał do znajomych, bywałam również w Conradinum, także na organizowanych dla dzieci pracowników imprezach choinkowych.
Byłam ciekawska, wypytująca rodziców, a to w połączeniu ze zdolnością zapamiętywania twarzy pozwala mi często na rozpoznanie nawet obecnie (m.in. na zdjęciach) osób, które poznałam jako dziecko, ponad 60 lat temu.
Tymi osobami, znajomymi ojca, byli też ówcześni nauczyciele Conradinum.
Franciszek Kitowski, fizyk, był oprócz tego naszym wówczas sąsiadem.
W domu się dużo rozmawiało o tej szkole, a ja się przysłuchiwałam.
Życie tak mi się ułożyło, że po politechnice podjęłam pracę w przemyśle okrętowym i tak mnie to wciągnęło, że wytrwałam do emerytury i nigdy nie żałowałam tego wyboru.
W pracy, którą zaczęłam w roku 1969, trafiłam na wielu absolwentów Conradinum z przełomu lat 40-tych i 50-tych, byli to już wtedy panowie na stanowiskach, z dużym doświadczeniem.
Bywało, że któryś z nich wspomniał szkolne czasy, także i mego Ojca, który już wtedy nie żył.
Te opowieści byłych uczniów były uzupełnieniem mojej wiedzy o szkole, zasłyszanej w domu.
I takie to są moje związki z Conradinum :)
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Nie Wrz 28, 2014 9:51 pm   

Ewciu, bardzo ciekawe co piszesz. Dziekuje Ci bardzo. :zgooda:
Chociaz nie zdradzilas nazwisko taty, co wykladal i w jakich latach, ale tu jest wszystko dobrowolne. :???:

To pamietasz tez, ze do mundurow nosilismy czapki, w lecie z bialym pokrowcem. Dzisiaj nie, tylko ci przy sztandarach, bo dyrekcja mowi: "byloby za drogo dla rodzicow". To moja mama musiala byc "bogata", jak mi fundnela mundur z czapka. :skolowany:

Tak, dzieje tej slynnej szkoly sa interesujace. :dziadek:
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Nie Wrz 28, 2014 9:58 pm   

Dieter napisał/a:
Chociaz nie zdradzilas nazwisko taty

Dieter, wysłałam Ci też prywatną wiadomość, zajrzyj tam :D
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Pon Wrz 29, 2014 11:00 pm   Re: Historia Conradinum

Maciej D napisał/a:
Gmina Kolbudy na swojej stronie internetowej
http://www.kolbudy.pl/his...html?dz=jankowo
napisała, że w czasie wojny Conradinum było szkołą NSDAP. Dla mnie jest to bardzo krzywdzące, bo Conradinum zostało przeniesione do Wrzeszcza w 1900 r. .

Tam Gmina Kolbudy pisze "w roku 1912 ta szkola w Jankau nalezala do Conradinum".
W innym miejscu jest napisane, ze w wakacjach uczniowie Conradinum w tej szkole przebywali corocznie.
Wiec do konca 2. wojny obszar/budynki nalezaly do Conradinum.

Pani Dyrektor szkoly powinna zajrzec do ksiazek wlasnosciowych (Grundbuchamt)
KTO DZIS JEST TAM WPISANY JAKO WLASCICIEL i moze zaswieca nam sie oczy. :huuurra:
 
kamrat 

Dołączył: 23 Kwi 2008
Posty: 8
Wysłany: Sob Paź 04, 2014 8:18 am   

jm6941 napisał/a:
Stare dzieje, ale bardzo milo sie czyta.
Szkoda ze nie bylem na Zjezdzie ale dowiedzialem sie juz po.
Nie wiecie, czy mozna gdzies zanlesc inne zdjecia ze zjazdu. Te na http://conradinum.pl.pl maja mala rozdzieleczosc i nic prawie nie widac
Nalezalem tez do kadlubkow (1977 -1982) i p. Prof Pietraz -Bicz (Celina ) byla moja wychowawczynia cale 5 lat. Na lekcjach nie palila. Surowa i wymagajaca byla, ale mozna bylo wytrzymac.
Prof Trojanowskiego (Cieciwe) tez dobrze wsponimam (…sjadaj chlopczje .. zlje )  przynajmniej sie matmy nauczylem. … W naszym roczuniku na mowilo sie nawet „krwawa Manka“ na fizyczke i ucieszylem sie jak w 4 klasie dostalismy nowa (niestety nie pamitam jak sie nazywala ale o Francji lubil abardzo opowiadac) .
A kto pamieta jeszcze slynna anegdote Prof. Domanskiego(?chyba?) o “skrzynce wegla” ???
Sabaoth nie byles przypadkiem w orkiestrze detej (oczku w glowie Dyr Cebulaka) , na zdjeciu (gabinet KIWKO) wydajesz mi sie jaki taki znajomy
Czy Pani Zofia Kuropatwińska nie uczyla tez elektotechniki? Bo u nas padlo czasem to zdanie - (jak ktos nie umial czego, to podchodzila do tablicy i mowila) … stań zboczku …
U Romualda Roguskiego tez pisalem swoja prace, ale tamat nie byl pantokarenowy tylko zwykle stery okretowe …
To na razie tyle , jak mnie cos oswieci to moze jeszcze cos napisze
A narazie pozzdrowienia dla wszystkich kadlubow no i mechanikow i elektrykow tez.
moze sie tak do www.szkolnelata.pl zapiszecie ? (tylko 25 osob jest zarejestrowanych :)
Spadaj szkolnelata !
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Nie Paź 19, 2014 12:15 pm   

Ktos z Kolbud usluchal moja skarge i poprawil teraz podpisy pod tymi fotkami:
"szkola PO dawnym Conradinum, przeniesionym do Gdanska, stala sie szkola NSDAP". Tak moze byc. :roll:
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Pon Paź 20, 2014 2:53 pm   Günter Grass

Ja sledzilem jego zycie i dowiedzialem sie sporo o tej osobie Günter Grass.
Wiem tez, ze Gdansk i Conradinum sie nim szczyca. Ale jakie jest Wasze zdanie o tym czlowieku, nie o jego ksiazkach? :???:
 
zreimizak 

Dołączył: 12 Sty 2012
Posty: 30
Wysłany: Pon Paź 20, 2014 4:39 pm   Re: Günter Grass

Dieter napisał/a:
Ja sledzilem jego zycie i dowiedzialem sie sporo o tej osobie Günter Grass.
Wiem tez, ze Gdansk i Conradinum sie nim szczyca. Ale jakie jest Wasze zdanie o tym czlowieku, nie o jego ksiazkach? :???:


Hallo Dieter

Niestety ja slyszalem tylko negatywnie o Günter Grass.Opowiadal mi o nim byly mieszkaniec Brösen ,ktory znal go osobiscie niestety juz nie zyjacy pan C.Poszlo bodajze o statek a raczej o rodzaj statku,ktory byl wyrzucony na plazy w Brzeznie.Pan C. zarzucil swojemu kumplowi panu G. Grass,ze nie zna sie na statkach i opisal gdzies w swojej ksiazsce nieprawde o tym statku.Ale co i jak niestety... :oops: niepamietam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk