Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Żuławy okiem Dostojnego wieśniaka widziane
Autor Wiadomość
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Kwi 03, 2014 12:10 am   

Lapidarium w Krzyżanowie. Początki Krzyżanowa giną w mrokach dziejów. Zachował się tam ceglany (oczywiście) kościół p.w. Św. Barbary z XIV w. z widoczną gołym okiem pierwotną konstrukcją szachulcową (zatem nie tylko w Gnojewie to widać), z ciekawym wyposażeniem i przede wszystkim, z zachowanym, jakimś cudem, murem cmentarnym. Sam cmentarz, jak to one na naszych terenach, zrównany z ziemią. Notowane jeszcze na przełomie XIX i XX wieku najcenniejsze nagrobki zniknęły. Te które się zachowały, ustawiono wzdłuż zachodniego muru cmentarza i porzucono po północnej stronie kościoła. Granitowe kolosy za ciężkie były i nie za bardzo nadawały się do powtórnej obróbki.
Przy wykorzystaniu środków Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Stare Pole i środków własnych Parafii w roku 2013 poddano konserwacji ocalałe pomniki nagrobne. Ponieważ i tak rozrzucono je po roku 1945 w miejsca przypadkowe, podjęto decyzję o skupieniu ich w lapidarium, po zachodniej stronie kościoła.
Zgodnie z wymaganiami regulaminu dotacyjnego, na obiektach umieszczono informację o pochodzeniu środków na realizację zadania.
Z inicjatywy Księdza Proboszcza w lapidarium umieszczona została dodatkowa, znacznie trwalsza, granitowa tablica informacyjna. :wink: No tak, to jeszcze chyba nikt nie uhonorował Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Stare Pole i ludzi dobrej woli :P

100_1480.JPG
Plik ściągnięto 18308 raz(y) 100,3 KB

100_1481.JPG
Plik ściągnięto 18308 raz(y) 107,37 KB

100_6222.JPG
Plik ściągnięto 18308 raz(y) 97,48 KB

100_6388.JPG
Plik ściągnięto 18308 raz(y) 103,61 KB

100_6751.JPG
Plik ściągnięto 18308 raz(y) 90,17 KB

_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Kwi 03, 2014 11:38 pm   

Ktoś mógłby napisać chociaż, że ładne zdjęcie mi wyszło. :P
Refleksja taka mnie naszła, po minionych pogaduchach z @emką :arrow: Naduś sobie. W Krzyżanowie przekonaliśmy Księdza Proboszcza do sensu przeprowadzenia konserwacji ocalałych nagrobków, jako nielicznych, zachowanych, materialnych świadectw istnienia ludzi, którzy Żuławy tworzyli swoją znojną pracą przed nami. Przekonaliśmy do pomysłu Samorząd Województwa Pomorskiego, Pleban zawalczył w Gminie. MKiDN oceniło/uznało pomysł za egzotyczny i chyba z jakiejś innej bajki. Były pilniejsze potrzeby...
Jednak lapidarium istnieje, bez zawracania ludziom głowy i edukowania mas. :wink:
A przy okazji - na cmentarzu przykościelnym pochowany jest też gdzieś rosyjski jeniec wojenny, któremu pechowo nie przyszło dożyć końca Wielkiej Wojny. :II

100_5673.JPG
Plik ściągnięto 18235 raz(y) 92,53 KB

_________________
Poldergeist
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Pią Kwi 04, 2014 9:06 am   

Nagrobki wyglądają teraz naprawdę ekstra ;-) A takie "żelazne krzyże" wystawione Rosjanom znajdują się również w Jeziorze (cmentarz użytkowany do dziś) i w Fiszewie w krzakach za kościołem. Był też podobny - ale sama nie widziałam - w Węglach-Żukowie (obecnie teren należy do Żurawca chyba). Nie w tak ładnym stanie - niektóre ktoś chyba próbował wyrwać, zbrojenie się spod betonu ujawniło.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Cze 19, 2014 12:24 am   

Pomorski Urząd Marszałkowski zdecydował się wreszcie na przełamanie monopolu Lokalnych Grup Działania :arrow: Rzuć okiem. Program ten, jak każdy, ma dwie strony. Polega na refundacji poniesionych kosztów, co jest mało fajne, za to umożliwia złożenie wniosku z możliwością uzupełnień i poprawek. Mając konkretny pomysł, można wystartować na wariackich papierach a co najważniejsze, z między innymi mojego punktu widzenia, nie ma potrzeby kontaktów z pośrednikiem (LGD). A pośrednik (wszędzie), to pośrednik. :wink:
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pią Cze 20, 2014 8:14 am   

Tak, tak - pichcimy aplikacje, pichcimy :zarobiony:
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Cze 20, 2014 7:12 pm   

:ok: Powodzenia. :)
_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Sie 03, 2014 12:11 am   

Jest takie małe, sympatyczne miasteczko przy zjeździe z siódemki na Stegnę. Nowy Dwór Gdański. Świetności nigdy nie zaznało a szkoda. Miejscowi aktywiści głoszą je stolicą Żuław. To tam, gdzie plotąc banialuki o remoncie wieży ciśnień, radnym można zostać.
I most zwodzony tam jest. Nawierzchnia remontowana była kilka miesięcy temu. Czegoś się posypała a inwestor, miasto chyba, ma problemy z wyegzekwowaniem napraw gwarancyjnych. Powiesili więc baner. Pomysłowy. Nieprawdaż? :)

100_8670.JPG
Plik ściągnięto 17411 raz(y) 96,1 KB

100_8671.JPG
Plik ściągnięto 17411 raz(y) 98,07 KB

_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Sie 24, 2014 11:13 pm   

Taki fragment krzyża nagrobnego wygrzebały dziewczyny w katakumbach Starego Pola. Trochę znane nazwisko w mieście. :)
Zdjecie odwrócone o 180 stopni.

100_8723.JPG
Plik ściągnięto 17275 raz(y) 85,06 KB

_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Wrz 02, 2014 11:39 pm   

Taki niecodzienny widok. :)

102_9133.JPG
Plik ściągnięto 17182 raz(y) 101,72 KB

_________________
Poldergeist
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Sro Wrz 03, 2014 7:20 pm   

Podobno pochodzi ze Starocina, ja tam nie wiem, inni piszo :-) Wyjątkowo ładny ganeczek :)
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Wrz 04, 2014 1:16 am   

Nie dopytałem szczęśliwego posiadacza. Nic straconego jednak. :)
_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Wrz 30, 2014 10:32 pm   

Jakoś tak się porobiło, że ostatnimi czasy częściej mnie wożą, niż sam jeżdżę po Żuławach. Fajne to, bo więcej się widzi. Na jednej z wycieczek podjechaliśmy pod starodawną budowlę.
Widok przedstawiony we fragmentach, wprawił nas w niebotyczne zdumienie. Mój kierowca a przy okazji kierownik wycieczki, młody niespotykanie spokojny i pogodny człowiek, czegoś nie zdzierżył. Ech, ta młodzież. 8)) Nie będę przytaczał tego, co te skatowane mury usłyszały.

Budynek służy dzielnie większej grupie ludzi, nadzorowany jest przez kilka bardzo poważnych instytucji. Ktoś może kiedyś wysmaży jakiś wniosek dotacyjny, ale jak tu dawać pieniądze komuś, kto nie jest w stanie zadbać o rzeczy podstawowe, nie kosztujące praktycznie nic? Przecież to jest świadome sprowadzanie zabytku (rejestrowego :głupi_ty: ) do stanu ruiny.

2.JPG
Plik ściągnięto 16952 raz(y) 106,8 KB

1.JPG
Plik ściągnięto 16952 raz(y) 88,13 KB

kopia 1.JPG
Plik ściągnięto 16952 raz(y) 86,99 KB

_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Paź 15, 2014 12:47 am   

Żuławy to peryferie zainteresowań wielkiego świata. I dobrze. Ludzie tu jednak tacy sami jak wszędzie. Co by tu zrobić, żeby się nie narobić i zarobić? No co? Wybory idą. :rzyg_1:
Ktoś odgrzewa starego, śmierdzącego kolesiostwem, politycznym plugastwem i zapotrzebowaniem na ustawienie się w życiu swoim marnym, kotleta.
Od ostatniej akcji - ratujemy wieżę ciśnień w NDG minęła kadencja. Dość czasu by postawić to ustrojstwo na nogi. Naprawdę, żaden problem. Nie potrzebna jest do tych spraw Pani z Telewizora z Zatroskaną Miną.
No ohyda.
:shoot: Jutrzejsza bohaterka => kliknij sobie ale to będzie obrzydliwe. :%
_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Mar 30, 2015 4:51 pm   

Bursztyn. Szeroki i ciekawy temat. Aż dziwne, że się nikt u nas nim nie zajął.
Ale ja też tylko o zjawisku. Większe czy mniejsze kawałki leżące na plażach, to u nas rzecz normalna. A jest takie miejsce na Mierzei, gdzie bursztyn zbiera się z ziemi po deszczach. Wychodzi sobie na wierzch, czasem mniejsza, czasem większa bryłka, całkiem jak granitowe otoczaki na Kaszubach. :wink:

DSC_3826.JPG
Plik ściągnięto 16284 raz(y) 100,17 KB

DSC_3821.JPG
Plik ściągnięto 16284 raz(y) 108,44 KB

DSC_3831.JPG
Plik ściągnięto 16284 raz(y) 105,58 KB

_________________
Poldergeist
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pon Mar 30, 2015 7:39 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
A jest takie miejsce na Mierzei, gdzie bursztyn zbiera się z ziemi po deszczach.


Jest takie miejsce zwane Olszynka gdzie na polach jakieś 50 lat sam zbierałem bursztyn, a było tego sporo.
Wspominałem o tym tutaj i na mojej stronie www.olszynka-walddorf.cba.pl, także Dostojny nie tylko Mierzeja.

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk