Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dom żuławski - współczesny projekt
Autor Wiadomość
Rose926 
Ruckenau


Dołączyła: 09 Wrz 2009
Posty: 67
Wysłany: Wto Lip 15, 2014 2:37 pm   Dom żuławski - współczesny projekt

Zawsze marzyłam o starym domu. Z pewnych względów kupno jednego z nich nie było możliwe. Stworzyliśmy więc projekt "domu żuławskiego", w naszym mniemaniu, na tyle na ile to było możliwe, aby był dostosowany do naszych potrzeb.
Długo wahałam się, czy nie jest to pomylenie pojęć, paradoks budowania "nowego-starego" domu, jednak idea kontynuacji architektury żuławskiej przeważyła i budowę zaczynamy na jesieni :) A Wy co o tym myślicie?







 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Wto Lip 15, 2014 6:25 pm   

Rose926 napisał/a:
Długo wahałam się, czy nie jest to pomylenie pojęć, paradoks budowania "nowego-starego" domu, ...
Żaden paradoks, jeśli tylko będzie miał typowe cechy. Podoba mi się ten pomysł .
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sro Lip 16, 2014 12:53 am   

No żeby wystawić na widok publiczny własny pomysł z takim jeszcze komentarzem, to trzeba mieć... powiedzmy odwagę. I tego gratuluję.
A co do sedna sprawy – to bardzo dobry pomysł. Prawdę mówiąc pierwszy projekt jaki widzę, realizujący wytyczne budowlane regionu (w detalach architektonicznych). I znowu na plus pomysłu.
Zrównanie kalenicy części „gospodarczej”, tutaj garażu, z częścią mieszkalną, bardziej nawiązywałoby do typu budynków holenderskich. Ale z drugiej strony, czy musi?
Podobnie jak @Zbych, żadnego paradoksu w tym pomyśle nie widzę.
W budownictwie, podobnie jak w życiu, to kontynuacja i twórczy rozwój wcześniejszych koncepcji jest zdrowszą normą niż rewolucje. – W tym kontekście betonowy klocek albo chatę góralską w Delcie jak rewolucję traktuję.

Fajnie że Wam się chciało. :ok:

Waligórski Andrzej napisał/a:
Nie jest ładne co ładne
a to co się komu podoba.
:)
_________________
Poldergeist
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Sro Lip 16, 2014 10:48 am   

Intrygujący jest ten garaż żuławski :D Pomysł ciekawy i wart realizacji, do tego fajny detal (te inicjały w laubzekinowej dekoracji szczytu) - jestem za :)
 
Rose926 
Ruckenau


Dołączyła: 09 Wrz 2009
Posty: 67
Wysłany: Sro Lip 16, 2014 9:07 pm   

Miło słyszeć pozytywne opinie :) Owszem, garaż mało żuławski, mógłby być zrównany kalenicą, albo chociażby przedzielony murem ogniowym. Ganek również nie jest spełnieniem moich marzeń :roll: . Jednak nie wszystko można odnieść do współczesnych realiów. Garaż to nie obora ani stodoła, funkcje budynków i potrzeby różnią się od tych sprzed wieku lub dwóch. W kilku kwestiach zdrowy rozsądek zwyciężył nad romantyzmem :???:
Ważne dla mnie jest również poprawna lokalizacja budynku, kalenicowo do starej polnej drogi i "wielka izba" w postaci salonu po wschodniej stronie. No i przede wszystkim materiał czyli oczywiście drewno :)
Nawet jeśli w tym miejscu nie stał nigdy żaden dom to mógłby taki stać. Myślę że będzie doskonale pasował do krajobrazu :^^
_________________
"Być może, być może, że wszystko gdzieś lepsze i ptaki, i gwiazdy, i śpiew, i powietrze, że były gdzieś nawet szczęśliwsze narody i drzewa wdzięczniejsze od wierzby u wody. Lecz sercu jest droższa piosenka nad Wisłą.."
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Czw Lip 17, 2014 2:59 am   

Rose926 napisał/a:
Nawet jeśli w tym miejscu nie stał nigdy żaden dom to mógłby taki stać.
To nie jest istotne, czy w tym miejscu stał kiedyś jakiś dom, czy nie. Nie odtwarzasz sytuacji w tym miejscu, lecz budujesz nowy dom według dawnych wzorców i taki właśnie będzie jak najbardziej pasował do tego miejsca.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk