Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdańskie kościoły
Autor Wiadomość
princessita 

Wysłany: Pon Gru 16, 2013 1:12 pm   

Dostojni Panowie dziękuje za te informacje o płaskorzeźbie nie miałam pojęcia. Postaram się dotrzeć do tych wskazówek. W Bazylice tyle razy byłam i widocznie to epitafium umknęło mi.

pumeks 

Wysłany: Pon Gru 16, 2013 1:24 pm   

W każdym razie te epitafia z Bazyliki są publikowane, postaram się je dziś wieczorem zeskanować ale nie wiem czy będziesz zadowolona z jakości ilustracji

princessita 

Wysłany: Pon Gru 16, 2013 5:57 pm   

Oj, dziękuję, będę, będę. Jak napiszesz jeszcze z jakiego źródła to tez mi wystarczy. :huuurra:

pumeks 

Wysłany: Pon Gru 16, 2013 6:47 pm   

Źródłem jest to co akurat leży na biurku czyli książka prof. Joachima Zdrenki "Urzędnicy miejscy Gdańska w latach 1342-1792 i 1807-1814 : biogramy"

Chociaż pewnie i w innych publikacjach dałoby się te epitafia odnaleźć.

Epitafium Anny Loitz-Connertowej.jpg
Plik ściągnięto 3638 raz(y) 88,76 KB

Epitafium Connertów.jpg
Plik ściągnięto 3638 raz(y) 69,92 KB

AdamK 

Wysłany: Czw Sty 02, 2014 7:09 am   

Witam ,
Poszukuje fotografi miejsca obecnego pl. Ks. Zator Przytockiego przed kosciolem NMP w Gdansku . W szczegolnoci interesuje mnie budynek w ktorym do niedawna znajdowal sie sklep z antykami oraz fotograf. Znalazlem jedno zdjecie ktore przedstawia ten niski,przylegajacy budynek z "murem pruskim" . Zdjecie to wskazuje ze budynek ktory mnie interesuje mial conajmniej trzy kondygnacje a odbudowano go po wojnie dopasowujac wysokosc do tego z "muru pruskiego". Przeciez tak fajnie wygladalby w orginalnej wysokosci przeslaniajac drugi rzad kamienic , znajdujacych sie od sw.Ducha nie majac negatywnego wpywu na odbior monumentalnosci kosciola NMP.
Ponoc wlasnie na tym zalezalo odbudowujacym po wojnie w tym miejscu...

doldar 

Wysłany: Nie Lut 16, 2014 7:04 pm   

Myślę, ze niewątpliwa ciekawostka - organy A. Hildebrandta z kościoła św. Barbary i tablice z nazwiskami duchownych luterańskich urzędujących w kościele (dało się odczytać częściowo tytuł tablicy). Czy i w innych gdańskich kościołach takowe były? Oraz organy ze Św. Wojciecha.

st. albrecht_orgel_hildebrandt.jpg
Plik ściągnięto 3233 raz(y) 74,5 KB

barbara.jpg
Plik ściągnięto 3234 raz(y) 62,47 KB

Krzysztof 

Wysłany: Czw Lut 20, 2014 12:24 am   

http://www.ebay.de/itm/DA...=item2c7b881352
Św. Mikołaj

$_57 (2).JPG
Plik ściągnięto 3175 raz(y) 76,89 KB

$_57 (3).JPG
Plik ściągnięto 3175 raz(y) 98,04 KB

KrzysztofUrbani 
Krzy.Urbaniak

Wysłany: Sob Mar 01, 2014 6:11 pm   

Jeśli chodzi o organy Hildebrandta, to zapraszam za tydzień do posłuchania największego zachowanego i zarazem jedynego odrestaurowanego i sprawnego obecnie dzieła Hildebrandta:

W niedzielę 9 marca 2014 o godz. 13:30 zapraszamy na recital organowy holenderskiego organisty Pietera van Dijka na organach Andreasa Hildebrandta z 1719 r. w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku, wstęp wolny.

Pieter van Dijk

Urodził się w 1958 r. i studiował organy pod kierunkiem Berta Mattera w Konserwatorium w Arnhem. Studia kontynuował pod kierunkiem Gustava Leonhardta, Marie-Claire Alain oraz Jana Raasa. Był laureatem konkursów organowych w Deventer (1979) oraz w Innsbrucku (1986).
Jest organistą najsławniejszych holenderskich organów, ukończonego w 1725 r. instrumentu w St. Laurenskerk w Alkmaar, dzieła organmistrzów Van Hagerbeera oraz Schnitgera.
Pieter van Dijk jest profesorem w konserwatorium w Amsterdamie oraz w Akademii Muzycznej w Hamburgu.

Recital na pochodzących z 1719 r. odrestaurowanych organach Andreasa Hildebrandta w Pasłęku w dniu 9 marca 2014 o godz. 13:30 będzie jedynym w Polsce koncertem Pietera van Dijka, który kilka dni wcześniej zasiada w jury międzynarodowego konkursu organowego im. Jana Kucharskiego w Łodzi. W programie pasyjna muzyka organowa.

Program:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)  

- Preludium h-moll BWV 544

Chorały pasyjne z "Orgelbüchlein" BWV 616-619

- "Mit Fried und Freud ich fahr dahin"

- "Herr Gott nun schleuss den Himmel auf"

- "O Lamm Gottes unschuldig" (Canone alla quinta)

- "Christe, du Lamm Gottes" (in Canone alla Duodecima a 2 Clav e pedale)

Franz Tunder (1614-1667)                        

- Praeludium in g

- "Herr Gott, dich loben wir"

Johann Sebastian Bach
Chorały pasyjne z "Orgelbüchlein" BWV 620-624

- "Christus, der uns selig macht"

- "Da Jesus an dem Kreuze stund"

- "O Mensch, bewein’ dein’ Sünde gross"

- "Wir danken dir, Herr Jesu Christ"

- "Hilf Gott, das mir’s gelinge" (Canone alla quinta)
- Fuga h-moll BWV 544

Więcej informacji na temat koncertów na organach Hildebrandta w Pasłęku na stronie http://hildebrandt-paslek.pl/aktualnosci.html

justine2 

Wysłany: Sro Maj 28, 2014 9:56 pm   

Udało mi się dzisiaj wejść na niedostępną dla zwykłych śmiertelników sygnaturkę Kościoła N.M.P. z której to wycieczki przedstawiam fotograficzną pamiątkę: http://przystan.pomorskie...p-28-05-14.html

EwkaW 

Wysłany: Sro Maj 28, 2014 11:06 pm   

Nieźle Ci to wyszło. Piękna panorama Gdańska, takie trochę studium gdańskich dachów :lol: :==

Odpowiedz do tematu