Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Żuławy do rozbiórki...
Autor Wiadomość
martini1985 

Dołączył: 02 Maj 2014
Posty: 5
Wysłany: Pią Maj 02, 2014 5:03 pm   Żuławy do rozbiórki...

Witam, od paru lat mieszkam w Gdańsku, jednak pochodzę z Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie często przyjeżdżam przy okazji odwiedzin rodziny. Przy tej okazji dorwałem dziś zupełnie przypadkiem "Wieści Nowodworskie" - jeszcze pachnący drukiem numer przewertowałem szukając czegoś sensownego...no i znalazłem coś...żenującego. Od jakiegoś czasu w Nowym Dworze trwa moda na rozbiórki. Niedawno z wielkim oburzeniem starostwo przyjęło wiadomość od konserwatora zabytków, że tory kolei wąskotorowej do Ostaszewa zostały wpisane do rejestru zabytków. Władze już miały cudowny pomysł na ich rozbiórkę, w trosce o mieszkańców rzecz jasna...Tym razem wyczytałem w owych "Wieściach" iż gmina chce się pochwalić kolejnymi rozbiórkami, które już za chwilę się rozpoczną. Wśród nich jest jedna, która nie powinna mieć miejsca... Otóż już wkrótce nie będzie śladu po fabryce wódek rodziny Stobbe...Ktoś nie dopilnował, aby obiekt znalazł się w rejestrze zabytków, stąd (póki to jeszcze nie nastąpiło) pospiesznie podjęto decyzję o zniszczeniu tego budynku. Można za to przeczytać, że burmistrz "nadmienił, że rozbiórka budynku przy ulicy 3 Maja 4 pozwoli na odzyskanie działki i opracowanie w perspektywie koncepcji zagospodarowania przestrzennego miasta (...), teren może zostać zagospodarowany pod tymczasowe miejsca postojowe(...)"
To jest jakaś kpina? Może najlepiej od razu wyburzyć wszystko i zrównać z ziemią na miejsca parkingowe...Wtedy na pewno ich już nie zabraknie (zwłaszcza, że nie będzie już po co jeździć do takiego "miasta")...
Nie wiem, czy może ktoś z Was, drodzy Forumowicze, będzie zainteresowany owym tematem, ale ja nie mogę pojąć takiego stanu rzeczy. W tej chwili budynki już pozbawiono dachów. Wkrótce wybiorę się tam z aparatem, żeby udokumentować to, co się dzieje.

wiesci nowodworskie2.JPG
Plik ściągnięto 12086 raz(y) 85,47 KB

 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Maj 03, 2014 12:00 am   

Trudno nie znać ulicy 3 Maja w NDG. Katastrofalny stan dawnej wytwórni Stobbego może tylko wkurzać dobrych ludzi. Wygląda na to, że nie ma nikogo, kogo by ten stan rzeczy w miasteczku mniejszym i tym wojewódzko większym specjalnie interesował. :II Pomimo wpisania do rejestru zabytków już w roku 1994, :arrow: naduś sobie. Numeracja ulicy, przyznaję, jest mi obca. Możesz powiedzieć co konkretnie stoi przy ulicy 3 Maja 4? O to chodzi?

Pod wskazanym linkiem, znaleźć można
WKZ napisał/a:
Zespół budynków fabryki i browaru Stobbego złożony z budynku magazynowo-produkcyjnego i produkcyjno-administracyjnego. NDG ul. 3 Maja 2, numer w rejestrze 1471, dawny 374/94.
Stąd pytanie.

Post edytowany
DW


09.10.20 064.jpg
Plik ściągnięto 12056 raz(y) 101,98 KB

_________________
Poldergeist
 
martini1985 

Dołączył: 02 Maj 2014
Posty: 5
Wysłany: Sob Maj 03, 2014 4:59 pm   

To są te budynki po lewej stronie. Jeszcze w latach osiemdziesiątych istniała tam rozlewnia wód gazowanych (oranżady, cola, kwas chlebowy). Wszystkie budynki razem należały do rodziny Stobbe. Pod budynkami znajdują się rozległe piwnice dawnej gorzelni. Niestety tylko obiekty widocznie po prawej stronie zdjęcia ujęte są w rejestrze zabytków (ul. 3 maja 2), natomiast te po lewej (3 maja 4) już nie...
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Maj 04, 2014 12:26 am   

Dziwne rzeczy opowiadasz. Sądziłem, że teren fabryki w całości wpisany jest do rejestru. I dziwiło trochę tolerowanie przez WKZ tego co się tam dzieje. No ale forum polityką (tą personalną też) się nie zajmuje. Jeżeli jest tak jak mówisz, to trzeba uderzać bezpośrednio do Konserwatora Wojewódzkiego.
Bo jak nie, to faktycznie jedno co pozostanie po tym miejscu, to tabliczka na jednej ze ścian dawnego budynku administracyjnego.
Swoją drogą ciekawe czy WUOZ wydał zgodę na to cudo i czy w ogóle ktoś od nich tam zagląda? Czegoś wątpię. :II

10.07.24 014.jpg
Plik ściągnięto 11977 raz(y) 74,4 KB

_________________
Poldergeist
 
martini1985 

Dołączył: 02 Maj 2014
Posty: 5
Wysłany: Nie Maj 04, 2014 10:51 am   

Byłem na oględzinach, niestety miasto zrobiło co chciało, nikogo o tym nie uprzedzając...
Udało mi się przejść pod siatką, by udokumentować zdjęciami to, co się stało:































 
martusinska 


Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 86
Wysłany: Nie Maj 04, 2014 1:00 pm   

Jedyne co, to można ewentualnie sprawdzać, czy wszystko odbyło się zgodnie z majestatem prawa (tzn czy mieli pozwolenie na rozbiórkę). Wg PB obiekty poniżej 8m wysokości stojące bliżej do granicy działki niż połowa wysokości wymagają pozwolenia na rozbiórkę.

Na moje oko to ten budynek stał na granicy z działką, ale nie znam na tyle Nowego Dworu, żeby mieć 100% pewność.

Stąd ewentualne pytanie - czy takowe pozwolenie mieli (gdzieś na froncie były umieszczone jakieś żółte tablice?)
_________________
firma eden miała awarię
 
martini1985 

Dołączył: 02 Maj 2014
Posty: 5
Wysłany: Nie Maj 04, 2014 2:00 pm   

Tablic jakichkolwiek brak. Zrobiłem oględziny całego terenu. Porobiłem filmy i zdjęcia.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Maj 04, 2014 11:34 pm   

Brak oznakowań przy tego typu robotach, to poważne wykroczenie wykonawcy. Temat podlega :arrow: Powiatowemu Inspektoratowi Nadzoru Budowlanego. I nie chodzi tu bynajmniej o jakieś tam złośliwości. @Martini 1985 łażąc po terenie rozbiórki mógł sobie zadrapać palec albo oberwać cegłą w głowę. Przy braku oznakowania terenu robót, spokojnie wyciągnąłby odszkodowanie za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. :mrgreen: PINB podlega tylko swojemu odpowiednikowi wojewódzkiemu. Sprawy nie da się pozamiatać pod dywan. Do tego obecny szef nadzoru nowodworskiego nie bierze. :wink: I okrutny jest facet. :glina: Oj okrutny. :P
_________________
Poldergeist
 
martini1985 

Dołączył: 02 Maj 2014
Posty: 5
Wysłany: Nie Mar 01, 2015 5:01 pm   

śladu po budynkach już nie ma, tak samo jak po 4 brzozach, które tam rosły...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk