Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Orłowo koło Nowego Dworu Gdańskiego
Autor Wiadomość
Anna B. 

Dołączyła: 21 Kwi 2006
Posty: 141
Wysłany: Pią Sie 18, 2006 8:41 pm   Orłowo koło Nowego Dworu Gdańskiego

Moja wycieczka i małe odkrycie. :roll: Nie mam dobrego aparatu to i zdjęcia takie sobie :II ale dom i spichlerz piękny.Dom odkupiła praprawnuczka właściciela tego domu. :== Remont przeprowadzany jest ta koszt tej rodziny która na stałe przebywa w Niemczech.Gdy go odrestaurują będzie co oglądać.PS.Wnętrza niestety nie wyszły na zdjęciach(w środku jest zerwana nawet podłoda). :%

Orłowo40kb.jpg
Plik ściągnięto 19425 raz(y) 39,5 KB

Orłowo47kb.jpg
Plik ściągnięto 19425 raz(y) 46,55 KB

Orłowo39kb.jpg
Plik ściągnięto 19425 raz(y) 38,01 KB

Orłowo34kb.jpg
Plik ściągnięto 19425 raz(y) 33,96 KB

 
 
Anna B. 

Dołączyła: 21 Kwi 2006
Posty: 141
Wysłany: Pią Sie 18, 2006 8:46 pm   

Cd zdjęć domku podcieniowego z Orłowa.Nad drzwiami nazwisko i imię właściciela oraz data budowy budynku.

Orłowo73kb.jpg
Plik ściągnięto 19423 raz(y) 72,3 KB

Orłowo55kb.jpg
Plik ściągnięto 19423 raz(y) 54,93 KB

 
 
Rumcajs 
Rumcajs


Dołączył: 27 Paź 2004
Posty: 232
Wysłany: Pon Sie 28, 2006 1:14 pm   

to pięknie :==

mam nadzieję, ze lokalesi tez zobacza pozytywne strony
_________________
Wstawać! Wstawać i ćwicyć!
Ale czemu?! Bo rano jest!
Eeee, u mnie jest jeszcze noc...
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Pon Sie 28, 2006 1:29 pm   

Prędzej oczekiwałbym, że w najlepszym wypadku przepędzą ich stamtąd :%
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Tiegenhof 
Tiegenhof


Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 54
Wysłany: Wto Sty 02, 2007 3:48 am   

rispetto napisał/a:
Prędzej oczekiwałbym, że w najlepszym wypadku przepędzą ich stamtąd :%

Może i tak, może i nie.....
Ale w końcu czy to musiało iść w niemieckie ręce, by zostało odrestaurowane?
Nie rozumiem tego! Polacy wogóle nie są przywiązani do tej ziemi!
Spójrzcie na ten ważny zabytek w Gnojewie. Ten kościółek. Który za chwilę runie.
I to nie jest własność państwa z pieczą nad tym jakiś tam urzędasów, lecz własność okolicznych parafian. Wstyd. Mentalność typowo cygańska. Ważny tylko czubek własnego nosa. A w jakim jest teraz stanie, to tak nie wyglądał po wojnie. Zdewastowany, zeszabrowany do cna........i te graffiti na jego murach........i ten cytat wyryty na murze, mówiący całą prawdę: "Ten kościuł został zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku, a rozpierdolony przez dzieciaków w XX wieku." (przepraszam za dosłowny cytat, ale nie chciałem zmieniać pierwotnej formy - z wulg. i błed. ort. - by przedstawić tu całą prawdę)
Tak to wygląda. Tak naprawdę, nigdy nie byłem za tym by Niemcy brali to w swoje łapska (raczej całkowicie przeciwko), ale teraz widzę, że to jedyna szansa, by coś na tej ziemi żuławskiej z minionej epoki pozostało. Tylko coś wam jeszcze powiem, jeśli myślicie, że u Niemców jest pełno bogaczy, którzy sypią kasy na te remonty, bo oni w końcu na forsie śpią, to jesteście w błędzie. Jest to totalna bzdura. Najczęściej są to zbiórki stowarzyszeń wśród wielu miłośników zabytków (takich jak wy) i byłych osadników na tych ziemiach; mozolnych i pracochłonnych starań o dopłaty z Unii na takie cele (oczywiście w Polsce nikt o takie pieniądze się nie stara); pracy wielu wolontariuszy, prawników, urzędników!!! i innych instytucji, które za friko popierają takie przedsięwzięcia i służą im pomocą!
Tak to wygląda. Wiem, bo sam pracuję w Niemczech, mam kontakt z takimi stowarzyszeniami i sam czasami ofiarowywałem swoją pomoc. W Polsce robi się prawie nic w tym kierunku. Nie ma się wiary, że pieniądze na takie cele są w Unii. Tylko trzeba się o nie postarać. Ale o czym możemy mówić, jak zabrakło paru tysięcy złotych w gminie na zabezpieczenie przeciwpożarowe wiatraka w Wikrowie (i wyobraźni, że w końcu wiatrak jest z drewna i w razie pożaru straż nie ma szans na uratowanie go). Podobno chajcał się tak, że wszyscy we wiosce mieli ciepło. No coż......dość tych żali na dziś.....
_________________
Nowy Dwór Gdański stolicą Żuław jest....i basta!
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Sty 02, 2007 4:10 am   

Cytat:
czy to musiało iść w niemieckie ręce

Cytat:
nigdy nie byłem za tym by Niemcy brali to w swoje łapska (raczej całkowicie przeciwko)

Tiegenhof, zlituj się... bez uwag o narodowościowych podtekstach...
I proszę nie traktować tego jako zachęta do kolejnej dyskusji - wręcz przeciwnie :%

A co do Żuław - kiedy i w czyich rękach rozkiwtały, a kto je zdewastował to chyba powszechnie wiadomo :roll:

Całe szczęście stowarzyszenia i pasjonaci o których piszesz i idące za tym fundusze publiczne (czyt: unijne) to już powoli przestaje być domena "zachodu".
 
Tiegenhof 
Tiegenhof


Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 54
Wysłany: Wto Sty 02, 2007 4:26 am   

Mikołaj, nie bój się, nie należę do wszechpolaków.......daleko mi do nich :D
Ani nie chcę tu nikogo obrażać, poprostu taka jest moja opinia. Może co nieco za mocno wyrażona, ale opinia. Ale postaram się więcej nie używać tak dosłownych form wyrażeń pod względem narodowości.

Ale chyba flagą mogę sobie pomachać, na wzgląd na mój patriotyzm regionalny? :wink:

:co_jest:
_________________
Nowy Dwór Gdański stolicą Żuław jest....i basta!
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Sty 07, 2007 12:51 pm   

Tiegenhof napisał/a:

Spójrzcie na ten ważny zabytek w Gnojewie. Ten kościółek. Który za chwilę runie.
I to nie jest własność państwa z pieczą nad tym jakiś tam urzędasów, lecz własność okolicznych parafian.


raczej nie jest to WŁASNOŚĆ okolicznych parafian....
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
Tiegenhof 
Tiegenhof


Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 54
Wysłany: Nie Sty 07, 2007 9:54 pm   

parker napisał/a:
raczej nie jest to WŁASNOŚĆ okolicznych parafian....


Dokładnie właścicielem tego kościoła jest parafia w Szymankowie. A parafianie z Gnojewa podlegają pod tą parafię. I jednak ja mam rację....

No chyba, że się coś ostatnio zmieniło, co do mnie nie dotarło....

:co_jest:
_________________
Nowy Dwór Gdański stolicą Żuław jest....i basta!
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Sty 07, 2007 10:35 pm   

Tiegenhof napisał/a:
parker napisał/a:
raczej nie jest to WŁASNOŚĆ okolicznych parafian....

Dokładnie właścicielem tego kościoła jest parafia w Szymankowie. A parafianie z Gnojewa podlegają pod tą parafię. I jednak ja mam rację....


Parafia czyli kościół jako instytucja, a nie okoliczni mieszkańcy. Nie widziałam jeszcze, żeby mieszkańcy jakiejś wsi posiadali tytuł prawny do jakiegoś kościoła.
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
Tiegenhof 
Tiegenhof


Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 54
Wysłany: Nie Sty 07, 2007 11:31 pm   

parker napisał/a:
Parafia czyli kościół jako instytucja, a nie okoliczni mieszkańcy. Nie widziałam jeszcze, żeby mieszkańcy jakiejś wsi posiadali tytuł prawny do jakiegoś kościoła.


Przeczytaj sobie Statuty Synodalne Prawa Kanonicznego
Oto wyciąg prawny:

"Cel Kościoła jest nadprzyrodzony i polega na prowadzeniu ludzi do zbawienia, choć jego działalność i posłannictwo spełnia się na ziemi. Dlatego Kościołowi potrzebne są dobra doczesne dla spełnienia jego zbawczej misji. Stąd płynie obowiązek troski o prawidłowe gospodarowanie dobrami materialnymi. Zgodnie z kan. 1254 i 1260 obrót majątkiem kościelnym, powinien służyć realizacji celów właściwych Kościołowi.
Biskup Diecezjalny i proboszcz parafii są jedynie uprawnionymi osobami do dysponowania majątkiem kościelnym, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego. Do administrowania dobrami kościelnymi Diecezji powołuje Biskup Radę Ekonomiczną, w parafii zaś proboszcz powinien powołać Radę Parafialną. Rada, której przysługuje tylko głos doradczy, wspomaga proboszcza w prowadzeniu spraw majątkowych parafii. Proboszcz powinien jednak zawsze wysłuchać jej zdania i liczyć się z jej opinią. Mandat Rady wygasa wraz ze zmianą proboszcza."

Czyli według tego prawa, kościół jest dobrem wspólnym, czyli należy do parafian. To taka komuna kościelna. Do Kościoła należy kościół jako instytucja parafialna i wszelkie dobra z niej płynące należą do Kościoła. I kasuje to wszystko ich przedstawiciel, czyli proboszcz.
Ale administracja kościelna, należy do Rady Parafialnej, czyli przedstawicieli parafii, czyli parafian. I to w końcu parafianie ich wybierają. I to Rada Parafialna odpowiada za to, w jakim stanie jest kościół, bo nim administrują. I oni mogą zadecydować o jego losie. No chyba że nie administrują, bo mają wszystko w nosie.....A Kościół? Kościołowi zależy tylko na dopływach od parafian dla ... w ostatnim etapie .....dla Watykanu. Kościół woli budować nowe w świątynie w dużych miastach, gdzie mogą liczyć na duże zyski od bogatszej i większej grupy parafian. Nie będą inwestować w coś, co im się nie zwróci. jedyny ratunek dla tego zabytkowego budynku sakralnego jest ze strony Konserwatora Zabytków. To on może wyrwać kasę od gminy i dotacji unijnych na ochronę zabytków, ale najpierw trzeba uregulować status prawny. Czyli Rada Parafialna powinna dążyć do tego, by przekazano ten zabytek w odpowiedzialne państwowe albo w prywatne ręce. I to jak najszybciej. By jakaś konkretna instytucja odpowadała za budynek i łatwiej jej było starać się o dotacje.
I wtedy można uratować ten zabytek.
_________________
Nowy Dwór Gdański stolicą Żuław jest....i basta!
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Sty 07, 2007 11:53 pm   

Tiegenhof napisał/a:

Biskup Diecezjalny i proboszcz parafii są jedynie uprawnionymi osobami do dysponowania majątkiem kościelnym, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego. (...) Rada, której przysługuje tylko głos doradczy, wspomaga proboszcza w prowadzeniu spraw majątkowych parafii.


Bez komentarza.
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 11:52 am   

1. Sprawy własności budynków w Polsce reguluje polskie prawo cywilne.
2. Wszelka własność kościoła należy do Kościoła Katolickiego jako osoby prawnej, a nie do poszczególnych wiernych (równiez nie jako ich współwłasność).
3. Sposób administrowania własnością, regulowany przez wewnętrzne przepisy kościelne ma się nijak do samego prawa własności.
4. Z przytoczonego przez Tiegenhofa materiału jasno wynika, że nawet administracja dobrami kościelnymi nie należy do ogółu wiernych (o czym wielu z nas wie zresztą także z codziennego życia :wink: ).

To tyle i od teraz proszę dyskutować na temat (wątku).
_________________
da, da, da...
 
 
abernacka 


Dołączył: 29 Paź 2004
Posty: 333
Wysłany: Sob Kwi 19, 2014 7:15 pm   

Czy ktoś z was ma wiedzę, na jakim etapie jest rozruch browaru w tej osadzie?
_________________
Danziger Aktien- Bierbrauerei
 
 
abernacka 


Dołączył: 29 Paź 2004
Posty: 333
Wysłany: Sro Kwi 30, 2014 8:25 pm   

Naprawdę, nikt z was nic nie wie o budowie browaru w Orłowie?
_________________
Danziger Aktien- Bierbrauerei
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk