Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stare czy Główne? Może po prostu "starowka"...
Autor Wiadomość
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Pon Gru 23, 2013 8:31 pm   

EwkaW napisał/a:
Ja też z mojego osiedla jadę "do Gdańska", "do Wrzeszcza", "do Oliwy".

Jechać "do Gdańska", "Wrzeszcza", czy gdziekolwiek indziej nie jest chyba istotą tego postu. Można przecież jechać do Gdańska na Stare, Dolne, czy Główne Miasto, lub na Przedmieście, zawsze będzie to Gdańsk i ta forma wydaje się być poprawna. Istnieje natomiast "odwieczny" spór pomiędzy używającymi nazwy, s.t.a.r.ó.w.k.a (która nie figuruje w żadnych oficjalnych gdańskich dokumentach, ani mapach), a nazywającymi dzielnice historyczne poprawnie, wg oficjalnie przyjętych norm, czy jak kto woli, zasad.
Wiem, wiem... całkowicie rozumiem znaczenie słów: "nazwa potoczna", tłumaczenie, że taka nazwa się przyjęła, że wszyscy tak mówią, itp., ale trzymajmy się zasad, albo, jak to świetnie określił paweł.45:
pawel.45 napisał/a:
można sprawę uprościć i podzielić całe miasto na „starówkę (300 km>>) (300 km>>)” i „Nówkę”.
i... wtedy - nie będziemy jeździli na Przymorze, Morenę, Zaspę, czy Chełm, tylko na "Nówkę" i będzie git.
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Gru 23, 2013 9:25 pm   

A mnie się szalenie podoba, jak ludność, zwłaszcza młodsza, mówi "Jadę na Oliwę", "Jadę na Wrzeszcz" i tak dalej. Gdy to słyszę, zdecydowanie jadę na Rygę :wink:
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pon Gru 23, 2013 10:01 pm   

Marek Z napisał/a:
Można przecież jechać do Gdańska na Stare, Dolne, czy Główne Miasto, lub na Przedmieście, zawsze będzie to Gdańsk i ta forma wydaje się być poprawna.
I tu się zgadzam. Jadąc do Gdańska nie wyróżniam zwykle jego części. Lecz jeżdżę też do miejsc poza Gdańskiem - do Oliwy, do Wrzeszcza, do Brzeźna.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Gru 23, 2013 10:58 pm   

Zbych napisał/a:
Lecz jeżdżę też do miejsc poza Gdańskiem - do Oliwy, do Wrzeszcza, do Brzeźna.

I tu chyba skucha, drogi Zbychu, bo Oliwa, Wrzeszcz i Brzeźno to taki sam Gdańsk jak Stare, Dolne itd Miasto :roll:
Marek Z napisał/a:
wtedy - nie będziemy jeździli na Przymorze, Morenę, Zaspę, czy Chełm, tylko na "Nówkę" i będzie git.

Jakoś jestem dziwnie spokojna, że za mojego życia mi to nie grozi :hihi:
A co do zasad, to dobrze że są, bo przecież np. pojazdy ZTM-u mają "na czole" nazwy, o które nam chodzi. Jest bardzo prawdopodobne, że się one w świadomości mieszkańców powolutku pojawią na tyle, że wyprą obecnie stosowane nazewnictwo potoczne.
Będzie dobrze :D
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Wto Gru 24, 2013 12:06 am   

EwkaW napisał/a:
Jest bardzo prawdopodobne, że się one w świadomości mieszkańców powolutku pojawią na tyle, że wyprą obecnie stosowane nazewnictwo potoczne.
Będzie dobrze :D


:zgooda: :==
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Wto Gru 24, 2013 12:17 am   

EwkaW napisał/a:
I tu chyba skucha, drogi Zbychu, bo Oliwa, Wrzeszcz i Brzeźno to taki sam Gdańsk jak Stare, Dolne itd Miasto :roll:
Czy aby na pewno taki sam? Oliwa, Wrzeszcz i parę innych były odrębnymi miejscowościami z własną historią. Nawet po włączeniu w granice administracyjne Gdańska były do niedawna od siebie i od Gdańska (historycznego) odseparowane brakiem zabudowy lub przynajmniej jej wyraźną nieciągłością. Natomiast Stare Miasto i Prawe Miasto od XIV w., a później Stare Przedmieście i inne części Gdańska (historycznego) tworzyły Gdańsk od swojego powstania i ich historia jest częścią historii Gdańska przez wiele wieków odrębnej od historii Oliwy i Wrzeszcza. A to, że granice administracyjne obejmują także Oliwę, Wrzeszcz i kilka innych dawnych miejscowości uwzględniam wtedy, gdy jestem daleko stąd i rozmawiam z ludźmi niezaznajomionymi z nazwami części Gdańska (tym razem administracyjnego). Tutaj jednak używam nazwy Gdańsk tylko dla jego historycznej części, a wobec innych miejsc w granicach administracyjnych Gdańska używam ich własne nazwy i mówię tak jak i Ty w swoim poście:
EwkaW napisał/a:
Ja też z mojego osiedla jadę "do Gdańska", "do Wrzeszcza", "do Oliwy".
To zresztą dotyczy wielu innych miejsc.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Wto Gru 24, 2013 12:38 am   

Oczywiście jest tak jak piszesz i nie ma co włosa dzielić na czworo :hihi:
Chodziło mi o ten skrót myślowy
Zbych napisał/a:
Lecz jeżdżę też do miejsc poza Gdańskiem

ale oboje dobrze wiemy o co biega przecież :D
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Wto Gru 24, 2013 1:00 am   

Zbych napisał/a:
Natomiast Stare Miasto i Prawe Miasto od XIV w., a później Stare Przedmieście i inne części Gdańska (historycznego) tworzyły Gdańsk od swojego powstania i ich historia jest częścią historii Gdańska przez wiele wieków odrębnej od historii Oliwy i Wrzeszcza.

Trochę czepiamy się nawzajem słówek (niepotrzebnie). Ponieważ tak samo jak np. Przedmieście PÓŹNIEJ dołączyło do historycznego Gdańska (jak sam piszesz), tak samo Wrzeszcz, Oliwa i inne dzielnice dołączyły do jego granic jeszcze później, tworząc TEN SAM Gdańsk. W powyższym kontekście, pojęcie "historyczny" zdaje się nie być zgodne z meritum sprawy. Niemniej wszyscy - do dzisiaj - jeździmy do Oliwy, Brzeźna, czy Wrzeszcza, a nawet do samego Gdańska, poruszając się w granicach administracyjnych tego samego Miasta. Trochę to skomplikowane. Pozdrawiam :D
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sro Gru 25, 2013 11:36 am   

Marek Z napisał/a:
Trochę to skomplikowane.
Nie ma w tym niczego skomplikowanego. Po prostu nazwa Gdańsk odnosi się zarówno do całości miasta w jego urzędowo ustalonych granicach w 1973 r. z drobną korektą z okazji budowy Ergo Areny, jak i do jego historycznej części. To drugie znaczenie jest uzasadnionym historycznie zwyczajowym (nie mylić z potocznym) użyciem nazwy. Nie widzę niczego zdrożnego w takim użyciu nazwy Gdańsk, da się ono rozpoznać w wypowiedzi z kontekstu lub sytuacji, podoba mi się ten zwyczaj i mam nadzieję, że dużo czasu jeszcze upłynie zanim zostanie wyparte przez bardzo poprawną urzędowo ustaloną nazwę Śródmieście.
Dodam tylko dla jasności, że nazwy takie jak Stare Miasto, Stare Przedmieście, Nowe Ogrody, Długie Ogrody, nie stoją w sprzeczności ze zwyczajowo użytą nazwą Gdańsk, gdyż oznaczają miejsca wchodzące w skład obszaru określanego tą zwyczajową nazwą.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Gru 26, 2013 12:39 am   

Zbych napisał/a:
Dodam tylko dla jasności, że nazwy takie jak Stare Miasto, Stare Przedmieście, Nowe Ogrody, Długie Ogrody, nie stoją w sprzeczności ze zwyczajowo użytą nazwą Gdańsk, gdyż oznaczają miejsca wchodzące w skład obszaru określanego tą zwyczajową nazwą.

Otóż to. "jadę do Gdańska" = "jadę do centrum", czyli z grubsza na teren, który był otoczony nowożytnymi fortyfikacjami.
_________________
da, da, da...
 
 
Orka 

Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 178
Wysłany: Pią Gru 27, 2013 5:41 pm   

seestrasse napisał/a:
A mnie się szalenie podoba, jak ludność, zwłaszcza młodsza, mówi "Jadę na Oliwę", "Jadę na Wrzeszcz" i tak dalej. Gdy to słyszę, zdecydowanie jadę na Rygę :wink:


Według moich spostrzeżeń mówi tak nie tyle ludność młodsza, co napływowa-generalnie przyjezdni studenci. Ten błąd irytuje mnie chyba bardziej, niż nawet jak ktoś mówi o Neptunie czy Kościele Mariackim na s.t.arówce...Takich dwoje młodziaków u mnie w pracy już naprostowałam :) Jak usłyszałam, stojąc w księgarni w kolejce, że panna za mną opowiada, iż mieszka "na Brzeźnie" to też nie wytrzymałam i ją grzecznie poprawiłam :evil:
_________________
Pozdrawiam, Ola
http://komodaorki.blogspot.com/
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sob Gru 28, 2013 1:51 am   

dzięki Orka! :)
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sob Gru 28, 2013 11:11 am   

Przypomniała mi się scenka w tym temacie.
Pani pyta się konduktora kolejki (obecnie SKM):
"Czy to pociąg na Oliwę?"
W odpowiedzi usłyszała:
"Nie, na prąd."
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Pon Kwi 16, 2018 11:59 am   

Zgodnie z informacją Urzędu Miejskiego w Gdańsku omawiany obszar nazwany został mianem dzielnicy Śródmieście, dlatego proszę o podpowiedź w kwestii wypowiedzi. Poprawna jest A, B czy C ?
A) jadę na Śródmieście
b) jadę do Śródmieścia
C) jadę (inne sformułowanie :hihi: )
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Czw Kwi 19, 2018 10:55 pm   

Ja bym powiedzial "jade do Srodmiescia". :roll:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk