Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
poszukuję materiałów o kościele Zbawiciela na Zaroślaku
Autor Wiadomość
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Wto Gru 10, 2013 11:21 am   

Bardzo ładna, widziałem że taka sama jest też pokazana w albumie "Dzieje Biskupiej Góry" i to nawet na pierwszej stronie.
Kto ją podpisał i czy wiadomo kiedy była zrobiona?
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2096

Wysłany: Sro Gru 11, 2013 5:33 pm   

Adamdownunder napisał/a:

Kto ją podpisał i czy wiadomo kiedy była zrobiona?


Opis tego obrazu.

Miro

obraz Max Buchholz.JPG
Plik ściągnięto 15892 raz(y) 34,83 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Czw Gru 12, 2013 10:06 am   

Miro napisał/a:
Opis tego obrazu.

Obraz jest prawdopodobnie z końca XIX wieku lub początku XX wieku. Jeśli się nie myle to Max Buchholz zaprojektował w swoim czasie Herb Gdańska i wiele znaczków pocztowych z tego okresu czasu.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Gru 12, 2013 11:08 am   

Jeśli za początek XX wieku uznajesz okres Wolnego Miasta ...
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Czw Gru 12, 2013 11:52 am   

No tak, jeśli chodzi o herb i znaczki to okres Wolnego Miasta Gdańska.
Co do obrazu to nie wiem czy da się to ustalić z samego wizerunku kiedy był naprawde zrobiony, biorac pod uwage ze artyści gdańscy czasami historyzowali swoje prace artystyczne.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Gru 12, 2013 12:31 pm   

Da się ustalić, choćby dzięki temu że na obrazie nie ma wałów i fosy, jest za to ulica Karrenwall i przy niej (na rogu dzisiejszej Okopowej i Toruńskiej) najstarsza część tego co po wojnie zostało siedzibą Urzędu Wojewódzkiego - te budynki raczej nie powstały wcześniej niż ok. 1920 r.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Czw Gru 12, 2013 1:03 pm   

Na pierwszy rzut oka to myślałem że był starszy.
Dziekujemy za szczegółowy opis i sprostowanie okresu wykonania tego obrazu z widokiem Gdańska. :braawo:
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2096

Wysłany: Czw Gru 19, 2013 3:50 pm   

Właśnie do kupienia tutaj

Miro

p.JPG
Plik ściągnięto 15758 raz(y) 96,54 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
doldar 

Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 132
Wysłany: Sob Lut 15, 2014 11:29 am   

[quote="KrzysztofUrbani"]Dodam jeszcze swoje 3 grosze o organach u św. Salwatora (wg. Jan Janca/Werner Renkewitz "Geschichte der Orgelbaukunst in Ost- und Westpreussen von 1333 bis 1944", Verlag Weidlich, Würzburg 1984, str. 198., 199.).

Instrument powstał w latach 1737-1738 w warsztacie gdańskiego budowniczego Andreasa Hildebrandta.

Organy zostały uszkodzone podczas oblężenia Gdańska przez Francuzów, po czym zostały niezwłocznie naprawione przez ucznia Hildebrandta - Friedricha Rudolfa Dalitza (kosztorys Dalitza opatrzony jest datą 1806).

W 1826 kolejnej naprawy dokonał uczeń Dalitza - Christian Ephraim Ahrendt.

Instrument przetrwał bez zmian do 1928 r., kiedy to został - bez wyraźnej technicznej potrzeby - zniszczony i zastąpiony nowymi organami firmy Wittek z Elbląga, umieszczonymi za starym prospektem Hildebrandta.

Demontażu i zniszczenia organów dokonano parę godzin przed zaplanowanymi oględzinami przez Wernera Renkewitza, który mógł jeszcze zatrzymać akt wandalizmu.

Organy posiadały pierwotnie 2 klawiatury ręczne oraz sekcję pedałową (umieszczoną w dwóch wieżach na balustradzie chóru) i następujące rejestry:

Manuał główny (Oberwerk - w głębi chóru):

Principal 8' (piszczałki frontowe)
Hohlflöt 8'
Quintadöna 8'
Viol di Gamba 8'
Octava 4'
Flauto allamand 4'
Salicet 4'
Quinta 3'
Octava 2'
Sesquialtera 1 3/5'
Mixtur 4fach 1 1/3'
Trompet 8' (bas/dyszkant)

Manuał poboczny (Brustwerk):

Flöt duse 8'
Rohrflöt 4'
Nassat 3'
Waldflöt 2'
Trompet 8'

Pedal:

Subbaß 16'
Principal 8' (piszczałki frontowe w dwóch bocznych wieżach)
Hohlflöt 8'
Octava 4'
Quinta 3'
Octava 2'
Mixtur 4fach 1 1/3'
Trompet 8'

Do tego:

Cimbelstern (wirująca gwiazda)
Tremulant (wprawiający brzmienie w wibracje)
Sperrventil (odcinający dopływ powietrza do organów)
Evacuant (opróżnienie miecha)

Podczas demontażu organów w 1928 r. miał miejsce wypadek: jedna z dębowych wiatrownic wyrywanych z wnętrza instrumentu spadła na posadzkę.
Pękła przy tym jedna z płyt nagrobnych, wiatrownica natomiast przetrwała upadek bez uszczerbku.

[url=http://forum.dawnygdansk.pl/files



I jeszcze jedno ujęcie organowe

st. salvator.jpg
Plik ściągnięto 15489 raz(y) 82,23 KB

 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2096

Wysłany: Pią Lut 21, 2014 9:36 am   

Mam może trochę naiwne pytanie.
Chodzi o teren jaki zajmowała dzielnica Petershagen.
Czy Gimnazium Polskie i barak klasztoru Dominikanek to jeszcze Petershagen czy już nie.
Mam na myśli teren po drugiej stronie torów.

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pią Lut 21, 2014 12:15 pm   

Miro napisał/a:
Chodzi o teren jaki zajmowała dzielnica Petershagen.
Dokładnych granic większości miejsc nie sposób ustalić, można tylko pokusić się tylko o pewne przybliżenia.
Gedanopedia napisał/a:
STARE SZKOTY... ...północną granicę stanowiła obecna ul. Cienista, ...
czyli południową granicę Zaroślaka.

Po wschodniej stronie Kanału Raduni Zaroślak jest na starych mapach pokazywany w trójkącie między Kanałem Raduni, a wpływem Starej Motławy, później fosy. Stąd południową granicą Zaroślaka może być uznana linia będąca przedłużeniem prostego odcinka ulicy Cienistej aż do wpływu Starej Motławy. Łuk tej ulicy przy Kanale Raduni byłby już w Zaroślaku.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Lut 21, 2014 2:30 pm   

Nie wiem czy dobrze rozumiem opis podawany przez Zbycha, ale jest oczywiste, że granicę pomiędzy Zaroślakiem a Przedmieściem wyznaczała linia fortyfikacji, a po rozebraniu tychże - ulica Okopowa i linia łącząca mniej więcej Basztę Białą z Bastionem św. Gertrudy. Czyli, ewidentnie, dawne Gimnazjum Polskie wraz z boiskiem to Petershagen.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pią Lut 21, 2014 6:19 pm   

Fortyfikacje nowożytne podzieliły Zaroślak na dwie części: Zaroślak Zewnętrzny i Wewnętrzny. To co opisałem dotyczy Zaroślaka Zewnętrznego. Na drugie pytanie związane z Gimnazjum Polskim nie odpowiadałem, bo skupiłem się na tym, z czym sam miałem problem.
Dodam tylko, że skoro Petershagen został lokowany przez Krzyżaków, czyli w średniowieczu, to jego pierwotne granice ze Starym Przedmieściem wyznaczają fortyfikacje średniowieczne z Basztą Białą jako narożną. Tylko, czy nie należy uwzględnić zmian, jakie wprowadziło wybudowanie fortyfikacji nowożytnych i uznać teren pomiędzy fortyfikacjami średniowiecznymi, a nowożytnymi za utracony przez Zaroślak. Wiele miejsc miało wielokrotnie zmieniane granice.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Lut 21, 2014 9:33 pm   

Zbych napisał/a:
Fortyfikacje nowożytne podzieliły Zaroślak na dwie części: Zaroślak Zewnętrzny i Wewnętrzny.

Ale ty piszesz o innej linii fortyfikacji niż wspomniana przeze mnie, takiej która wiązała Bastion św. Gertrudy z Biskupią Górą, i miała przejazd zwany Petershagener Tor zwany obecnie Bramą Oruńską. Z tym, że Zewnętrzny Zaroślak chyba zanikał już po epoce napoleońskiej, w okresie Wolnego Miasta był już tylko jeden Petershagen leżący u stóp Biskupiej Góry nad kanałem Raduni i dalej, po wschodniej stronie linii kolejowej aż do Wiebenwall czyli obecnej ul. Okopowej.
Zbych napisał/a:
skoro Petershagen został lokowany przez Krzyżaków, czyli w średniowieczu, to jego pierwotne granice ze Starym Przedmieściem wyznaczają fortyfikacje średniowieczne z Basztą Białą jako narożną.

Coś mi się zdaje że momencie lokowania Petershagen nie istniała Baszta Biała, a Przedmieście w ogóle nie posiadało murów ani baszt :P
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Lut 21, 2014 9:48 pm   

A zabudowania przy ul. Motławskiej (jeśli dobrze pamiętam) to Stare Szkoty?
Żółte to prawie na pewno. Mam wątpliwości do zielonego.

Przedm..jpg
Plik ściągnięto 15359 raz(y) 87,58 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk