Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdańskie statki i okręty
Autor Wiadomość
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 2:59 pm   

Panorama wygląda fantastycznie. I pomyśleć, że była wykonana sto lat temu.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Maj 03, 2013 11:41 am   

Dzien dobry wszystkim zainteresowanym.
Udalo mi sie uzyskac troche wiecej nowych informacji na temat mojej panoramy. Wedlug znawcy i fachowca od pocztowek w Europie moja 180° Panorama Gdańska na karcie artystycznej została napewno wydrukowana przez Dr Trenkler & Co., Leipzig w 1922 roku. Powiedzial mi on tez, ze nie jest to na pewno rok kiedy ta karta byla wyprodukowana po raz pierwszy, wiec 100 lecie mojej orginalnej karty trzeba bedzie jeszcze poczekac przez pare lat. Jest to najprawdopodobniej powtorka wcześniejszego druku takiej samej karty wykonanej pierwotnie jeszcze przed rozpoczeciem I Wojny Swiatowej. :hmm:
Widoki wziete z duzych kart panoramicznych były często powtarzane jako oddzielne karty pocztowe. Najczesciej jednak karty panoramiczne były produkowane jako pierwsze egzemplarze do sprzedaży. Od czasu do czasu byly jednak w tym wyjątki. Moglo tak na przyklad byc w przypadku poprzednio zaprezentowanych pojedynczych karty pokazujacych czesc tego samego ujecia co jest w panoramie a zrobionych juz w roku 1912 (dziekuje serdecznie Panu W.Danielewiczowi za udostempnienie tych pocztowek wydawcy L.Steinhoff )

Ponoc L.Steinhoff na pewno nie byl drukarzem a tylko wydawca. W ksiazce adresowej z polowy lat dwudziestych figuruje jako hurtowiec pocztówek , wyrobow papierniczych , zabawek i innego hurtowego handlu detalicznego pod adresem Junkergasse 5, Danzig: „Gebr. Steinhoff, Danzig, Junkergasse 5. Postkarten- und Papierwarengrosshandel, Spielwarengross- und kleinhandel”

Moze ktos z was bedzie to w stanie potwierdzic?

Wiadomo jest ze moja karta byla napewno zrobiona w 1922 roku. Czy byla kiedys wczesniejsza taka sama duza panorama przed tymi malymi czarno bialymi kartami pocztowymi z 1912 roku tego w tej chwili nie moge powiedziec. Moze ktos z was taka karte kiedys spotkal?

Co do powtorki na karcie parowca "Fürst Blücher" widzianego dwa razy to moge tylko zasugerowac moja hipoteze, ze na lewo statek wyglada na to ze jest pelny ludzi na pokladzie. Aparaty fotograficzne w tamtych czasach byly jeszcze dosyc prymitywne i potrzebowaly troche czasu na naswietlenie w jednym miejscu aby zrobic wyrazne zdjecie. Mozliwe jest zatem ze zanim operator przestawil swoj aparat fotograficzny z lewej na prawa strone przynajmniej ze cztery razy na zale ujecie to parowiec "Fürst Blücher"” zaczal odplywac w kierunku ujscia do zatoki. Jest to tylko moje przypuszczenie i nie chce podwazyc faktu ze tez jest mozliwe ze te czarno biale karty byly wykonane wczesniej niz ujecie mojej panoramy. Napewno sa z tego samego negatywu.
Pozostawie ostateczna decyzje jak to moze bylo na prawde, dla was samych. Do uslyszenia.

Mam nadzieje ze za bardzo nie odbieglem od glownego tematu o statkach, jesli tak to prosze przeniescie sie z nasza dyskusja na POCZTOWKI
 
Mirekaszub 


Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 254
Wysłany: Pią Maj 03, 2013 4:17 pm   

Wg mojej wiedzy wvydawnictwo "Dr Trenkler& Co" juz nie istnialo w 1922. http://postcard.com.pl/po...wka=dr-trenkler
_________________
www.postcard.com.pl
www.drtrenkler.pl
www.louisglaser.pl
www.drtrenkler.eu
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Maj 03, 2013 10:12 pm   

Na tej stronie pisze tak jak bylo:
"Firma została przekształcona w spółkę akcyjną gdzieś pomiędzy 1922. Dr Trenkler zmarł w 1926 roku. W 1929 roku spółka zbankrutowała , ale w tym samym roku została wskrzeszone jako „Dr Trenkler & Co AG;"

Dr Trenkler & Co., Leipzig, zastępuje poprzednią "numer roku plus karte" kod najprawdopodobniej wlasnie w 1922 roku na nową. Mała litera - przestrzeń - numer karty (3-6 cyfr). Ilustrowane są cztery próbki. Każda mała litere reprezentujaca dany roku. Prowadzone są ostateczne badania w Anglii na ten temat.

a_Trenkler_card_codes_from_1920s.jpg
Plik ściągnięto 12990 raz(y) 13,92 KB

 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Maj 06, 2013 12:28 am   

U 410. W opisie
German U-Boat napisał/a:
23 Feb 1942 Danziger Werft AG, Danzig
:arrow: Źródło zdjęć. Wygląda to na zapis uroczystości podniesienia bandery po wodowaniu, dlatego nie rozbijam na inne wątki.

U-410.jpg
Plik ściągnięto 12933 raz(y) 35,48 KB

U 410 f 2.jpg
Plik ściągnięto 12933 raz(y) 40,17 KB

U 410 f3.jpg
Plik ściągnięto 12933 raz(y) 42,22 KB

U410 f 4.jpg
Plik ściągnięto 12933 raz(y) 35,6 KB

U 410 f6.jpg
Plik ściągnięto 12933 raz(y) 36,37 KB

_________________
Poldergeist
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Cze 01, 2013 1:07 am   

Co to za okrety wojenne w Gdansku po lewej stronie obok parowca Lachs?

Lachs.jpg
Plik ściągnięto 12619 raz(y) 101,41 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Cze 01, 2013 7:01 pm   

Na oko jakieś małe, w typie "monitorów rzecznych", może kanonierek?
Zdjęcie pokazuje teren Stoczni Cesarskiej, która do końca I wojny św. zajmowała się niemal wyłącznie budową i remontami okrętów niemieckiej marynarki wojennej.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Anker 

Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 274
Wysłany: Sob Cze 01, 2013 11:22 pm   

Kanonierki pancerne typ Wespe
http://de.wikipedia.org/wiki/Wespe-Klasse
Okręt z jednym pasem na kominie to SMS Wespe a z trzema SMS Natter
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Czw Cze 13, 2013 11:40 am   

Dziekuje :==
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Wrz 27, 2013 2:11 pm   Re: S.M.S. Danzig

aborygen1 napisał/a:
Jeszcze jedno zdjecie, niestety nie wiem kiedy i gdzie zrobione

Twoje zdjecie to prawdopodobnie nie S.M.S. Danzig a inny okret S.M.S. EMDEN.
Jak sie omylilem to przynajmniej miejsce i most jest ten sam :D

S.M.S. EMDEN.jpg
Plik ściągnięto 11964 raz(y) 69,64 KB

 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Pią Wrz 27, 2013 8:17 pm   

Miejsce i inny okręt lecz dla Nas znany :wink: Źródło

image.jpg
Plik ściągnięto 11934 raz(y) 55,25 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Wrz 28, 2013 12:23 am   

No to widze teraz że się pomyliłem :peace: niech wam będzie z tymi szczegółami S.M.S Danzig :wink:

Na zdjęciach widać tak zwany "Levensau Wysoki Most" na rzece Levensau po Niemiecku: "Levensauer Straßen- und Eisenbahnhochbrücke" ; lub po prostu: "Levensauer Hochbrücke" w Niemieckiej prowincji Schleswig-Holstein z jakiej wzioł nazwę pancernik
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Paź 05, 2013 3:32 pm   

Karta okolicznościowa na najprawdopodobniej 10-te urodziny S.M.S. Danzig :party:

Gratulacje z okazj Urodzin.jpg
Plik ściągnięto 11788 raz(y) 31,91 KB

 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Sro Paź 16, 2013 3:39 pm   

Zgrupowanie gdańskiej floty przybrzeżnej na Motławie.

Miro

gdansk flota.JPG
Plik ściągnięto 11686 raz(y) 79,61 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Pią Paź 25, 2013 10:10 pm   

U-422
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk