Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Budowa Moreny
Autor Wiadomość
Fotomemoria 
Fotomemoria

Dołączył: 12 Wrz 2012
Posty: 433
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Wto Lip 30, 2013 8:00 am   

Wklejam zbliżenie na zabudowania.
Sekwencja obrazów na negatywie sugeruje, że wędrówka wiedzie przez Jaśkową Dolinę. chyba w stronę Moreny.

CB 0822a.jpg
Plik ściągnięto 19069 raz(y) 94,36 KB

_________________
Zdjęcia dostępne są na fotomemoria.pl
 
Fotomemoria 
Fotomemoria

Dołączył: 12 Wrz 2012
Posty: 433
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Sro Wrz 04, 2013 11:50 am   

Dołączam kolejne, liryczne zdjęcie z tego samego obszaru. Z sekwencji na negatywie wynika, że to musi być przedłużenie Jaśkowej Doliny. Zdjęcia pochodzą z lat 50.

CB 0867.jpg
Plik ściągnięto 18850 raz(y) 87,03 KB

_________________
Zdjęcia dostępne są na fotomemoria.pl
 
pascolo 
Piecki-Migowo


Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 74
Wysłany: Pią Wrz 13, 2013 1:14 am   

No niezłe zagadki Nam tu zapodałeś, skoro cisza tutaj jak po burzy :hiihihi:
Ja troszkę ogłupiałem bo podług zdjęć mi dostępnych ciężko swobodnie przypasować do konkretnego miejsca... Teraz wrzuciłeś kolejne i chwała Ci za to ale sam już nie wiem... Jak to widzicie? Jakaś pomoc? :) Pierwsze zdjęcie z kroniki "Moreny", drugie od Fotomemoria. Nie wiem jaka różnica w czasie "pstrykania", plus "niedokładność aparatu", ale jakieś podobieństwo jest.

2013-09-13_02h02_19.jpg
Plik ściągnięto 18641 raz(y) 42,34 KB

cb_0867_149.jpg
Plik ściągnięto 18641 raz(y) 87,03 KB

_________________
Pietzkendorf-Müggau
 
pascolo 
Piecki-Migowo


Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 74
Wysłany: Pią Wrz 13, 2013 1:31 am   

Z kolei tutaj również jest problem... Na pierwszy rzut oka wyglądają te zdjęcia jakby pstryknięte ponad nasypem kolejowym w Brętowie, nad Potokową... Ale skąd w miejscu gdzie fotograf stał pola? A i reszta krajobrazu się nie zgadza... Jakiś pomysł? Tadeusz, jesteś spiritus movens całego tego wątku, może coś wymyślisz? :wink: No nie mówcie, że wymiękacie :wink:

cb_0822_968.jpg
Plik ściągnięto 18634 raz(y) 108,96 KB

cb_0821_181.jpg
Plik ściągnięto 18634 raz(y) 75,24 KB

_________________
Pietzkendorf-Müggau
 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Pią Wrz 13, 2013 7:28 pm   

pascolo napisał/a:
Tadeusz, jesteś spiritus movens całego tego wątku, może coś wymyślisz? :wink:

Nic mi nie przychodzi do głowy, nawet po spirytusie... :skolowany: Są tu lepsi znawcy terenów przedosiedlowych i może jednak coś wymyślą... :)
 
 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Sob Wrz 14, 2013 2:33 pm   

Sorry że post po poście, ale coś mi się przypomniało...
pascolo napisał/a:
Pierwsze zdjęcie z kroniki "Moreny"(...)

W kronice Moreny też jest takie jedno zdjęcie terenu z lasem w tle, którego do dzisiaj niezidentyfikowałem:

kronika.JPG
Plik ściągnięto 18519 raz(y) 72,37 KB

 
 
pascolo 
Piecki-Migowo


Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 74
Wysłany: Sob Wrz 14, 2013 9:59 pm   

Ojej, to mamy kilka zagadek, a jeszcze Ty Tadeusz tutaj dorzucasz do pieca :) Ale w końcu gdzie jak nie tutaj :) Ja już mam taka burzę w głowie a dalej tkwię w tym samym miejscu... :hiihihi: No Sherlockiem to ja z pewnością nie zostanę :D

Ale czy to zdjęcie Tadeuszu nie jest czasem rzutem na Jaśkową Dolinę po zjeździe z jednostki A na Morenie? Ten daszek w prawym, górnym rogu jednego z domków "HBO Morena"...?
Zdjęcia wcześniej wrzucone na forum przez Grzecha. Mikołaj, przepraszam, że powielam :wink:
Zwróć uwagę na ukształtowanie terenu i na detale, aczkowliek z innej perspektywy, myślę, że uznać można iż jest to to samo miejsce...? Zgadzamy się?

Mało tego, mam propozycję, by wyżej zainteresowani i nie tylko, spotkalibyśmy się w wyznaczony dzień i godzinę i pobuszowali troszkę po tej naszej "Morenie" i podzielili się spostrzeżeniami tu, na forum nad forami? Dobre buty, uśmiech na twarzy, mnóstwo pytań i idziemy rozwiązywać zagadki! :wink:

skan4_201.jpg
Plik ściągnięto 18473 raz(y) 39,28 KB

_________________
Pietzkendorf-Müggau
 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Nie Wrz 15, 2013 12:54 pm   

8O Teraz dopiero skojarzyłem, że to są te same miejsca. Nie widzę domów stojących najbliżej Jaśkowej i to mnie wprowadzało w błąd.
A te dwie ostatnie fotki od Fotomemoria, które wstawiłeś w swój post, są chyba podobnie zrobione. Pokazują ten sam teren, tylko z innej perspektywy. Fotograf zrobił zdjęcie z dziewczyną a potem przeszedł się trochę w prawo i zrobił drugie. Drzewa, krzaczki i pagórki w tle są podobne.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Wrz 15, 2013 6:35 pm   

Tadeusz napisał/a:
zdjęcie z dziewczyną

To co to za domki za nią?
 
 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Pon Wrz 16, 2013 7:52 pm   

Krzysztof napisał/a:
Tadeusz napisał/a:
zdjęcie z dziewczyną

To co to za domki za nią?

Te fotki od Fotomemoria są jeszcze nierozkminione. Napisałem tylko, że na dwóch z nich widać prawdopodobnie ten sam teren, tylko z innego miejsca ujęty. Może ta podpowiedź kogoś olśni. :)
 
 
pascolo 
Piecki-Migowo


Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 74
Wysłany: Sro Wrz 18, 2013 10:40 pm   

Czyli jak mniemam uważasz Tadeuszu, iż zdjęcie z dziewczyną jak i to drugie zostało wykonane ze wzgórza okolic dzisiejszej ulicy Raciborskiego, bądź Czubińskiego czy nawet Wileńskiej? Hm... No ciężka sprawa. Przyznam, że nie widzę tego.
_________________
Pietzkendorf-Müggau
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Czw Wrz 19, 2013 12:36 pm   

pascolo napisał/a:
Czyli jak mniemam uważasz Tadeuszu, iż zdjęcie z dziewczyną jak i to drugie zostało wykonane ze wzgórza okolic dzisiejszej ulicy Raciborskiego, bądź Czubińskiego czy nawet Wileńskiej? Hm... No ciężka sprawa. Przyznam, że nie widzę tego.


Ja wymiękam. Próbowałem zidentyfikować te domki - przeczesałem całą Migowską, Na wzgórzu i Falistą i takiego układu domków nie znalazłem. Szukałem też na Jaśkowej, a nawet od strony Brętowa i nic! Jeżeli te domki już nie istnieją, to mamy małe szanse na rozpoznanie miejsca.

Na lewym brzegu zdjęcia na wysokości drzew widać pewien szczegół - jasny trójkąt. Gdyby Fotomemoria wrzucił całe zdjęcie (albo ten fragment) w większej rozdzielczości, to mógłby być to jakiś trop.
 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Czw Wrz 19, 2013 1:26 pm   

pascolo napisał/a:
Czyli jak mniemam uważasz Tadeuszu, iż zdjęcie z dziewczyną jak i to drugie zostało wykonane ze wzgórza okolic dzisiejszej ulicy Raciborskiego, bądź Czubińskiego czy nawet Wileńskiej?

Nie!! Ja nadal nie wiem, gdzie one były robione. Pisząc, że dwie fotki od Fotomemoria pokazują ten sam teren, tylko widziany z innej perspektywy, miałem na myśli zdjęcia, które wstawiam poniżej. Według mnie widać na nich ten sam teren. I żeby było bardziej jasne jak ja to widzę, to napiszę tak: domy widziane na pierwszym zdjęciu (z dziewczyną) nie są widoczne na drugim (bez dziewczyny), ponieważ zasłania je korona drzewa (którą zaznaczyłem strzałką) oraz górka. Tak ja to widzę.
Teraz jest chyba wszystko jasne, bo tu się już mały mętlik zrobił. :kuku: A do zdjęcia z kroniki spółdzielni już nie wracajmy, bo temat został wyjaśniony. :) :)

beztytulu.JPG
Plik ściągnięto 18179 raz(y) 57,31 KB

 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Wrz 20, 2013 4:39 am   

Trochę zaspałem i widzę, że jak spałem dyskusja się potoczyła i nie chcę tak wkraczać gwałtownie, no ale dodam coś od siebie
(co do zdjęcia "z dziewczyną")

a) początkowo na podstawie ukształtowania terenu też myślałem, że to domki przy strzelnicy, ale gdy się popatrzy na zbliżenie tych domków, to widać, że co najmniej trzy mają dość spiczaste dachy, więc to miejsce według mnie odpada, bo tu raczej takich nie było (no są możliwe przebudowy, ale to wygląda na nowszą zabudowę niż ta "starsza-nieregularna-bardziej-płaska" przy strzelnicy)


b) w tej chwili skłaniałbym się ku temu, że to domki ulicy Falistej - zdjęcie by było robione spod okolic wieży Jaśkowa Kopa.
Ostatnio Falista pojawiła się w innym wątku i tu poniżej to zdjęcie podlinkuję. Czyli to "z dziewczyną" by mogło być robione z odwrotnej strony niż to poniżej - to by mogły być te same domki, tylko od drugiej strony - staram się wypatrzeć coś co by było wspólne na obu zdjęciach i nie mogę, więc pewności na razie nie ma. Może Krzysztof da radę coś powiedzieć o tej teorii na podstawie kształtu wzgórz w tle? :)
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Pią Wrz 20, 2013 10:48 am   

Grzechu, a mógłbyś wskazać, które to domki Twoim zdaniem?

https://maps.google.pl/?ll=54.367221,18.594688&spn=0.001663,0.003406&t=h&z=18

Ja też na począctku myślałem, że to Failsta, ale takiej konfiguracji nie znalazłem. Zwróć uwagę, pod jakim kątem te domki są położone względem siebie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk