Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zeppelin nad Szadółkami
Autor Wiadomość
steifer 

Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 16
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 10:20 am   Zeppelin nad Szadółkami

Witam!

pewien pan z Niemiec, wnuk przedwojennych sołtysów Szdółek i Łostowic, napisał do mnie maila z prośbą o identyfikację, właściwie aktualną lokalizację, zdjęć.
Jedno zdjęcie przedstawia rodzinny dom jego matki, Hof Schamp. Bez problemu dało mi się ustalić jego lokalizację (koordynaty Google 54.328967,18.551077), jest to w moim sąsiedztwie, dom częściowo przebudowany, zachował jednak w częśći swój dawny wygląd.
Nie udalo mi się zidentyfikować tablic na budynku. Skan zdjęcia dostałem ponoć najlepszy z możliwych, widać samo zdjęcie jest niezbyt ostre. Herby na tablicach nie przypominają mi herbów Gdańska, na tablicy po lewej trzymaczami heraldycznymi wydają się jelenie? Gospodarz pelnił kilka urzędniczych funkcji, i zapewne tablice są z tym związane. Może ktoś z Państwa potrafi je zidentyfikować, mimo słabej jakości zdjęcia?

Drugie zdjęcie przedstawia przelot zeppelina nad Szadółkami, ponoć w 1940. Wydawalo mi się, że może to być zrobione z okolicy wzgórz przy ul. Potęgowskiej, ale obco mi wygląda budynek z lewej, w każdym razie obecnie podobnego w tym miejscu nie ma. A możezdjęcie jest robione gdzie indziej?

1940_SchampErna verstorben 1968 Landschaft wohl mit Hof Schamp und Zeppelin Kindergesicht geloescht.jpg
Zeppelin nad Szadółkami (!
Plik ściągnięto 11324 raz(y) 75,95 KB

tablice.jpg
Tablice, najlepsza dostępna rozdzielczość
Plik ściągnięto 11324 raz(y) 26,55 KB

1920_SchampErna verstorben 1968 Hof Schamp Schueddelkau vor 1-9-1939.jpg
Hof Schamp przed 1939
Plik ściągnięto 11324 raz(y) 86,24 KB

 
HENRYK0072 
HENRYK0072

Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 126
Wysłany: Czw Kwi 04, 2013 12:03 am   

Mi pokazuje ,że ten dom jest na Lubowidzkiej (ze zdj.3),jesli o te ulicy myślałes to nie bardzo jest to ten sam dom

.Czy ktoś zechce potwierdzić jaka to ulica?
 
steifer 

Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 16
Wysłany: Sro Maj 15, 2013 7:55 am   

HENRYK0072 napisał/a:
Mi pokazuje ,że ten dom jest na Lubowidzkiej (ze zdj.3),jesli o te ulicy myślałes to nie bardzo jest to ten sam dom

.Czy ktoś zechce potwierdzić jaka to ulica?


Na pewno to ten sam dom, tgyle, że w ostatnich latach trochę przebudowany - tak wyglądał pod koniec ubiegłego wieku


A tak teraz, z lotu ptaka (ulica na pewno Lubowidzka), jak na mapce:

 
HENRYK0072 
HENRYK0072

Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 126
Wysłany: Pon Maj 20, 2013 9:08 am   

Jeśli to prawda jak piszesz,to widac niewiele zostało z tego który zaprezentowałeś na zdjęciu z roku ,przed 1939.Może podobieństwo jest tylko trochę z boku .Niemniej wyglądał lepiej na starym zdjęciu niż teraz.
Pozdrawiam.
 
steifer 

Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 16
Wysłany: Nie Cze 09, 2013 4:34 pm   

HENRYK0072 napisał/a:
Jeśli to prawda jak piszesz,to widac niewiele zostało z tego który zaprezentowałeś na zdjęciu z roku ,przed 1939.Może podobieństwo jest tylko trochę z boku .Niemniej wyglądał lepiej na starym zdjęciu niż teraz.
Pozdrawiam.


nie wiem skąd ta raczej niegrzeczna nieufność. Nie dałem chyba, ani na tym Forum, ani w innych swoich internetowych wystąpieniach czy publikacjach powodu podejrzewania o oszustwo. Zresztą w jakim celu i na czyją korzyść?!?
Dom owszem, zmienił się, i stale się zmienia. Imho szkoda, ładniej wygladał przed przebudowami. Cóż, nie jest to zabytek, przynajmniej w świetle prawa, a mieszkają w nim ludzie, którym konieczna jest dodatkowa przestrzeń życiowana i lepsze warunki. Stary dom był z pewnością ładniejszy, ale pewnie mniej wygodny, mniejszy i trudniejszy do ogrzania. Podobny jest domu po drugiej stronie ulicy, zajmowanego przed wojną przez rzeźnike Kendzore, był mocno zrujnowany, teraz mieszkańcy wlasnym przemyslem i własną pracą prowadzą remont, zacierający niestety dawny charakter domu, zwłaszcza przez ocieplenie zewnętrzne budynku i nową stolarke okienną. Nawet nie mogę mieć do nich pretensji. Nawet gdybyu chcieli zachować zabytkowy wyglad domu, top tego typu remont byłby bardzo kosztowny. Póki nie będzie dofinansowania takich inwestycji ze strony państwa lub miasta, to tak się będzie działo. Cóż, ważniejsze są widać koszmarne i drogie stadiony czy bezsensowne centra pamięci, różne muzea budyniów w proszku :)

Załaczam dwa zdjęcia dawnego domu Schampów - ok. 10 lat temu i obecnie, dla zobrazowania etapów przebudowy.

A wracając do mojego pytania, czy serio nikt nie jest w stanie zidentyfikować inkryminowanych tablic oraz zlokalizować okolicę ze zdjęcia z zeppelinem?


Około 1995




Widok aktualny
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk