Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Najstarsze zdjęcie Gdańska
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Lut 02, 2013 9:29 pm   Najstarsze zdjęcie Gdańska

Tak sobie rozmawialiśmy przed 9 laty:
Mikołaj napisał/a:

Powrót na gdańskie uliczki

pumeks napisał/a:
Cytat:
Powrót na gdańskie uliczki

Dzięki, byłem kiedyś na tej stronie bo mam w archiwum ten obrazek ulicy Długiej z 1855 r., ale nie pamiętałem skąd go ściągnąłem :hihi:


i mamy ciąg dalszy:
Najstarsze zdjęcie Gdańska. Co przedstawia i kto je zrobił?

To co, Beyer czy Flotwell? :wink:


Fot. E. Flotwell, ok. 1855 r. Ulica Długa, najstarsze znane zdjęcie Gdańska, Muzeum Narodowe Warszawa


Panorama z wieży Towarzystwa Przyrodniczego (Frauenthor). Fot. Karol Beyer, ok. 1855-57. Muzeum Narodowe, Warszawa.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Nie Lut 03, 2013 4:54 pm   Re: Najstarsze zdjęcie Gdańska

Mikołaj napisał/a:
To co, Beyer czy Flotwell? :wink:

A może Carl Damme? :% (KLIK)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Nie Lut 03, 2013 11:36 pm   

Mikołaj napisał/a:
Fot. E. Flotwell, ok. 1855 r. Ulica Długa, najstarsze znane zdjęcie Gdańska, Muzeum Narodowe Warszawa

w porównaniu do
http://www.fotomemoria.pl...17-GDANSK/13247
tak mnie nastroiło, że zasiadłam do studiowania "Gdańska" Stankiewicza i Szermera.
Urodzona w Gdańsku, "dorośnięta" na Długiej, wciąż łapię się na zadawaniu dosyć elementarnych pytań. I to mając jeszcze na dodatek w pewnym okresie/okresach dostęp do ludzi z pierwszej linii odbudowy Głównego Miasta :oops:
Szukam usprawiedliwienia sama dla siebie, jedyne co przychodzi do głowy, to zawodowe odejście od wyuczonej branży i permanentny brak czasu na w jakimś sensie hobbystyczną wnikliwość, spowodowany obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi.
Dopiero teraz jest go więcej, ale pytań i spraw do rozwikłania, nie tylko w tej kwestii, też niemało :wink:
 
dimedia 
I_Dunajski

Dołączył: 13 Lut 2009
Posty: 12
Wysłany: Sro Lut 06, 2013 10:40 am   "Fotografia w Gdańsku 1839-1862"

Witam wszystkich serdecznie

Wyczerpującą odpowiedź na te pytanie znajdziecie w mojej książce "Fotografia w Gdańsku 1839-1862". Ale w tej chwili mogę Was zapewnić, że autorem najstarszej fotografii Gdańska jest Eduard Flottwell. Karol Beyer odwiedził Gdańsk i zakupił jego fotografie, które przywiózł do Warszawy. Jeśli chodzi o Carla Damme, to również jest to fotografia Eduarda Flottwella.
By to zrozumieć, trzeba poznać dokładną historię gdańskich zakładów fotograficznych.

W "Rejsach" ukazał się fragment mojej książki, w której opisałem życie Flottwella:
http://www.dziennikbaltyc...wella,id,t.html

Oczywiście każdy z Was może mieć inne zdanie, ale jestem przekonany, że po premierze mojego albumu nikt nie będzie miał wątpliwości.
W przyszłości planuję napisać wyczerpujący artykuł na temat Beyer czy Flottwell,
ale teraz muszę kończyć moją książkę, którą można wesprzeć na stronie: www.wspieramkulture.pl

Pozdrawiam i do zobaczenia na premierze albumu
Ireneusz Dunajski
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Lut 06, 2013 12:51 pm   

Cytat:
Jego fotografie gdańskich zabytków zostały wykorzystane do wykonania litografii przez Juliusa Gretha oraz rysunków przez profesora Schultza - przypomina Ireneusz Dunajski

może się przyda :arrow: Teka Gretha
http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2030
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Sro Lut 06, 2013 4:33 pm   

Święty Mikołaju. Późno piszę ten list.Wiem. Pokazałeś mi TĘ Tekę. Marzę od lat o grafikach takich,oczywiście też Chodowieckiego, pierwszych zdjęciach Gdańska, a i planach grodu. Mam miejsca dużo na powieszenie reprodukcji. Z pewnością tacy dobrodzieje jak Wasza Wysokość, Jego Eminencja Zajączek skierują mnie z własną sakiewką w kierunku przybytku sztuk cechowych. Tylko usilnie błagam rzeknij Qvo Vadis ? :???:
_________________
Telimeny
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sro Lut 06, 2013 7:56 pm   

Rysio napisał/a:
... a i planach grodu ...

Z tym będzie trudno, bo nawet położenie siedziby książęcej w jego wnętrzu jest tylko domniemane.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Czw Lut 07, 2013 6:42 pm   

Zbych napisał/a:

Z tym będzie trudno, bo nawet położenie siedziby książęcej w jego wnętrzu jest tylko do mniemane.


Nasz( Święty) Mikołaj nie od parady jest święty. Trzeba wierzyć. Ja marzę i wierzę. Marzenia się spełniają. Może pomocnik Świętego Mikołaja trzyma drogowskaz ? Marzę... :miko: :co_jest:
_________________
Telimeny
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Lut 07, 2013 10:22 pm   

hmmm... oryginały lata temu były do kupienia, ja dysponuję skanami w dużej rozdzielczości, da się z nich zrobić ładne reprodukcje, służę uprzejmie
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Czw Lut 07, 2013 10:42 pm   

Rysio napisał/a:
Ja marzę i wierzę. Marzenia się spełniają.

To proste. Wiara czyni cuda :D
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pią Lut 08, 2013 8:53 pm   

Mikołaj napisał/a:
dysponuję skanami w dużej rozdzielczości, da się z nich zrobić ładne reprodukcje

Mikołaju :roll: a czy ja też mogłabym się uśmiechnąć :D o te skany? Bo z tych miniaturek byle co wychodzi, próbowałam. :LL:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Lut 08, 2013 10:12 pm   

no pewnie, napisz który obrazek potrzebujesz, to wyślę mailem, tyle że one sporo "ważą", po kilkanaście mb
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pią Lut 08, 2013 10:54 pm   

Najbardziej nr 1, ale jeśli się da, to za 5 i 16 też byłabym wdzięczna.
Z wielkością plików nie będzie problemu.
Wysyłam na maila swój adres mailowy .
I już dziękuję :huuurra:
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pią Lut 08, 2013 11:18 pm   

A o Juliusie Grethu jest wzmianka w Gedanopedii
http://www.encyklopediagd...TTHARD_BENIAMIN
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Nie Lut 10, 2013 10:14 pm   

EwkaW napisał/a:
Mikołaj napisał/a:
dysponuję skanami w dużej rozdzielczości, da się z nich zrobić ładne reprodukcje

Mikołaju :roll: a czy ja też mogłabym się uśmiechnąć :D o te skany?


Uśmiechaj się .Uśmiechaj.Niewiasta czyni cuda :) Po co nam Lourdes ? Bliżej mamy do EwkaW

Mnie się podobają wszystkieee:) Może spróbuję z pielgrzymką do EwkaW.Natchnie mnie gdzie zlecić wykonanie reprodukcji? Potem spróbuję do Ciebie. Jeśli pozostaniesz w łaskawości. :wink:
_________________
Telimeny
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk