Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Miejskie legendy ustami Gdańskich Mieszczan
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Sro Sty 09, 2013 4:07 pm   Miejskie legendy ustami Gdańskich Mieszczan

Bardzo ciekawy projekt :== i twarze jakieś takie znajome :lol:

Miejskie legendy ustami Gdańskich Mieszczan
Cytat:
Grupa gdańskich pasjonatów wpadła na kolejny pomysł, żeby ożywić miasto: już w weekend będzie można usłyszeć, jak czytają na przedprożach książki dzieciom.

Data niemal symboliczna: 13 stycznia (niedziela) 2013 r. o godz. 13. Tego właśnie dnia zadebiutuje projekt: Gdańscy Mieszczanie czytają (nie tylko) dzieciom.

Z legendami na "ty"
- Pomysł narodził się w niedzielę przy... kawie - opowiada Ewa Kowalska, jedna z Gdańskich Mieszczanek. - Każdy nasz spacer kończy się kawą i pogaduszkami, zastanawialiśmy się, co jeszcze ciekawego można zrobić i wpadliśmy na pomysł, żeby nasze spacery po mieście połączyć z czytaniem, a najlepiej z czytaniem gdańskich legend. Pomysł skierowany jest głównie do dzieci - ja sama mam całą czwórkę, więc z legendami jestem na "ty", poza tym spacerują też z nami dzieci, więc naturalnym było, żeby zorganizować coś właśnie dla nich - ale myślę, że dla dorosłych to też będzie atrakcja. Gdańskie legendy mają to do siebie, że są dość dramatyczne i ciężki w odbiorze, ale będziemy starali się wybierać te łagodniejsze.
Wydarzenie ma już swoją stronę na Facebooku (społeczność Gdańskich Mieszczan ma profil na FB, ale jest już w trakcie tworzenia własnej strony internetowej). Pierwsze czytanie: na przedprożu Browaru Piwna, przy ul. Piwnej.
- Zaprzyjaźniliśmy się z tym miejscem - mówi Kowalska.
- Zadzwonili do mnie i pytają, czy nie mam nic przeciwko takiej akcji. Oczywiście, że nie mam - mówi Tomasz Rzepnicki, szef gdańskiego lokalu. W grudniu już współpracował z Mieszczanami, piekąc dla nich świąteczne pierniczki - Ja jestem pod wrażeniem ich działalności, mają świetne pomysły, są bardzo prężni i entuzjastyczni. W dodatku robią to bez kasy, od nikogo nie chcą pieniędzy. Rewelacja!

Za każdym razem na innym przedprożu
Zgodnie z planem gdańskie czytanie miałoby się odbywać cyklicznie. I, jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, za każdym razem na innym przedprożu. - Takie są plany - przyznaje Kowalska. - Rzuciliśmy hasło i póki, co widzę, że pomysł się spodobał. Moja 10-letnia córka też jest zachwycona - ona także jest członkinią naszej grupy. Chcielibyśmy podczas spaceru - nie wiem, czy podczas każdego, bo spacerujemy dość często - czytać po jednej legendzie. Najlepiej za każdym razem na innym przedprożu, wszystko zależy jednak od tego, jak wyjdzie nam pierwsze spotkanie i ile przyciągnie osób, bo jeśli sporo to już na ul. Piwnej mógłby być problem, w końcu odbywa się tu ruch samochodowy.
- Jeśli będą mieli ochotę regularnie korzystać z naszego przedproża to ja regularnie zapraszam - deklaruje Rzepnicki z Browaru Piwna.
Tymczasem Kowalska dodaje: - Dzisiaj organizujemy naradę wojenną. Wciąż jeszcze nie wiemy jaką legendę wybrać. Ciężko mi także powiedzieć, jak długo nasze czytanie będzie trwało - sądzę, że około 15-20 minut. Planujemy czytać na głosy, tekst podzielić między trzy osoby, każdy wybierze sobie fragment, który najbardziej mu odpowiada. Musimy się przygotować, poćwiczyć czytanie, bo na przykład Alex (Aleksander Masłowski - przyp. red.) ma donośny głos ale ja już niekoniecznie. Może warto też pomyśleć o jakimś nagłośnieniu, mamy co prawda takie tuby, ale obawiam się, że mieszczanin z tubą nieco komicznie by wyglądał...

Element krajobrazu
Grupa gdańskich pasjonatów przyciągnęła uwagę w ubiegłym roku. Wtedy to nagle na ulicach Gdańska pojawili się XIX-wieczni mieszczanie. - Naszym celem jest, żeby promować miasto, nie obciążając jednak jego budżetu. Robimy to dla siebie, dla zabawy, przede wszystkim dla mieszkańców a nie dla przyjezdnych - mówi Aleksander Masłowski, jeden z Gdańskich Mieszczan. - Wszystkie stroje z epoki szyjemy sobie sami.
Gdańscy Mieszanie szybko stali się nierozerwalnym elementem krajobrazu Gdańska. W ciągu kilku miesięcy od spacerów po mieście przeszli w kierunku realizowania coraz to nowych pomysłów: są obecni podczas ważnych miejskich wydarzeń (uświetnili swoją obecnością np. święta Bramy Wyżynnej), zainicjowali akcję wypiekania świątecznych pierniczków i rozdawania ich mieszkańcom, zagrali też w filmiku promującym miasto. Teraz będą czytać...


Gdanscy-Mieszczanie.jpg
Plik ściągnięto 4402 raz(y) 57,39 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sro Sty 09, 2013 8:34 pm   

:co_jest:
Ja niestety glebuję w Czerwonej Sali ;- )
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk