Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zdjęcia z Westerplatte
Autor Wiadomość
aldek1944 
Langfuhr

Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 62
Wysłany: Pią Paź 05, 2012 11:16 am   

Beavisto Mariusz jest the best w tym temacie w Polsce,choc ostatnio zaskoczyłem go dwoma fociami związanymi z WST,których nie znał :-) Pisze o 15-tkach na podstawie planów,które posiadam :hihi: Fotek o które pytasz, niestety nie spotkałem. A co byś powiedział nt.tej fotki?Fotka wykonana we wrześniu 1939 r.,co to za auta zaokrętowane na "Westerplatte" Zarekwirowane na terenie składnicy czy to auta zerekwirowane w polskich urzędach na terenie Gdańska? Na WST tylu osobówek( wg.oficjalnej wiedzy,znanych dokumentów,relacji) nie było.
http://www.v-like-vintage...ch=westerplatte
_________________
Foto by Aldek1944.
 
aldek1944 
Langfuhr

Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 62
Wysłany: Pią Paź 05, 2012 11:25 am   

Beavisto odnośnie jeszcze "15 cm RK-Batterie" to napisałem tak o Westereplatte,bo tam taka bateria tez była,nie określając jej daty budowy :-)
Z Brzeżna z rzadkich fotek,bodajże nigdzie nie publikowanych, to w " zasiegu " mam jedynie dokumentację fortu znajdującego się niegdyś w okolicach ulicy Zelwerowicza-Sybiraków-szkice,plany fortu i nie jestem pewien czy fotografii sprzed rozbiórki.
_________________
Foto by Aldek1944.
 
jaca2003 

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 49
Ostrzeżeń:
 3/4/6
Wysłany: Sob Lis 10, 2012 6:24 pm   

Na Odkrywcy pojawił się album. I jest tam takie zdjecie.Czy to Załoga W-tte?
Jeśli tak to gdzie zrobione?
Pozdrawiam

dergrossedeutsche005.jpg
Plik ściągnięto 20312 raz(y) 55,95 KB

 
aldek1944 
Langfuhr

Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 62
Wysłany: Sob Lis 10, 2012 6:36 pm   

A czasem to nie Grudziądz?Podaj link do tego albumu.
_________________
Foto by Aldek1944.
Ostatnio zmieniony przez aldek1944 Sob Lis 10, 2012 6:38 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
jaca2003 

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 49
Ostrzeżeń:
 3/4/6
Wysłany: Sob Lis 10, 2012 6:38 pm   

Niby w tym albumie zdjęcie wcześniejsze jest z ataku na Pocztę Polską.
Pozdrawiam
 
aldek1944 
Langfuhr

Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 62
Wysłany: Sob Lis 10, 2012 6:45 pm   

Gdańsk raczej wykluczam-ulica ze spadkiem i z tramwajem w łuku ulicy ze sklepami.Jedyne podobne miejsce jeśli chodzi o nachylenie ulicy,którą by mogli iść w Gdańsku wzięci do niewoli westerplatczycy to Biskupia Górka.Jednak tam nie jeżdził tramwaj w drodze do fortu.gdzie ich uwięziono .Poza tym nie rozpoznaję żadnego westerplatczyka więc odrzucam Gdańsk i że to załoga WST.
_________________
Foto by Aldek1944.
 
mikolajdrew 

Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 2
Wysłany: Czw Lis 15, 2012 12:40 am   

Świetne zdjęcia... Dla mnie miejsce takie jak Westerplatte jest miejscem szczególnym... tutaj człowiek może kontemplować i zdobywać siły na walkę z szarą rzeczywistością... tylko nasza szarość jest nieporównywalna z tą szarością, która jest na tych zdjęciach...
_________________
pozdrawiam
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sro Paź 23, 2013 1:19 pm   Pogrzeb na Srebrzysku?

W internecie natknąłem się na film będący składanką zdjęć z pogrzebów wojskowych. Zrobiłem zrzut jednego ze zdjęć bo wydaje mi się że jest to pogrzeb żołnierzy niemieckich poległych w czasie walk o Westerplatte. Pogrzeb miał miejsce na Srebrzysku. I tak jakoś pasuje mi ten widok w tle... Chyba że się mylę...

Srebrzysko1.JPG
Plik ściągnięto 18758 raz(y) 70,06 KB

_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Sro Paź 23, 2013 8:36 pm   

TOMB, czy możesz dać linę do tego filmu?
Sądzę że jest to Srebrzysko, marynarze z Schleswig-Holstein i z tyłu lądowi ;) pasowałoby na ten pochówek.
_________________

 
 
1852m 


Dołączył: 24 Lut 2005
Posty: 38
Wysłany: Sro Paź 23, 2013 9:09 pm   Sreberko albo nie Sreberko.

To aktualne zdjęcie budynku po lewej stronie wejścia głównego na cmentarz na Srebrzysku.



Dla porównania budynek po prawej

_________________

 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Paź 23, 2013 9:49 pm   

W 100% Srebrzysko, a za konduktem widoczny budynek w którym obecnie jest kwiaciarnia (górne zdjęcie).
Drzewa i przy bramie i wzdłuż alei znacznie mniejsze, bo młodsze o ponad 70 lat.
Bardzo ciekawy kadr wyłapałeś TOMBIE :==
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Czw Paź 24, 2013 6:02 pm   

No nie wiem czy nie będę posadzony o propagowanie pewnej ideologii :hihi: . Ale ok. żarty na bok. W końcu utwór ten o nazwie "Miałem przyjaciela" jest do dzisiaj śpiewany np. w Legii Cudzoziemskiej (oczywiście po francusku). Dla pewności przyjrzyjcie się jeszcze: 0:00, 0:26, 2:05... chociaż te zdjęcia raczej mi nie pasują do rzeczonej lokalizacji. A może jednak ktoś dopatrzy się jakiegoś szczegółu?

http://www.youtube.com/watch?v=kyBiQaVyLMM
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
1852m 


Dołączył: 24 Lut 2005
Posty: 38
Wysłany: Czw Paź 24, 2013 6:40 pm   Sreberko

Będę tam za tydzień, zrobię foty od środka. Porównamy.
_________________

 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Czw Paź 24, 2013 6:55 pm   Srebrzysko

Ja tam jestem systematycznie z powodów osobistych. Teren uległ takiej naturalnej zmianie że obecnie nie można dokładnie określić gdzie zostali pochowani ci żołnierze (i gdzie leżą do dzisiaj). Podobno jeszcze kilka lat temu ktoś w Dzień Wszystkich Świętych zapalał znicze między istniejącymi grobami i na dróżkach (ku zdziwieniu niewtajemniczonych) - i to miałyby być te miejsca.
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Paź 25, 2013 10:33 am   

TOMB napisał/a:
Dla pewności przyjrzyjcie się jeszcze: 0:00, 0:26, 2:05... chociaż te zdjęcia raczej mi nie pasują

Mnie też nie pasują. Nawet to pierwsze pokazuje zieleń na drugim planie taką, jaka mogła rosnąć na Srebrzysku, ale sporo później niż 1939 r.
To zdjęcie pochówku (z widoczną kwieciarnią) nie pasuje mi do poległych przy ataku na Westerplatte. Tylko jeden wieniec :hmm:
TOMB napisał/a:
obecnie nie można dokładnie określić gdzie zostali pochowani ci żołnierze (i gdzie leżą do dzisiaj)

Co do pochówku poległych przy ataku to kiedyś już coś pisałem. http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=4865
Do moich wspomnień pasuje to miejsce, które i teraz jest miejscem dla zasłużonych. A same krzyże pamiętam jako podobne do tych z tego filmu. (tylko podobne - bo miejsce nie to)

srebr.jpg
Plik ściągnięto 18554 raz(y) 58,3 KB

sreb.jpg
Plik ściągnięto 18554 raz(y) 93,96 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk