Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Mikołaj
Pią Wrz 21, 2012 8:12 pm
Płonąca kamienica w Gdańsku-III 1945 r.
Autor Wiadomość
aldek1944 
Langfuhr

Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 62
Wysłany: Sro Wrz 19, 2012 9:45 pm   Płonąca kamienica w Gdańsku-III 1945 r.

Witam.
Na jednej z aukcji pojawiła się fotografia z Gdańska z marca 1945 roku.Gdzie została wykonana pozostaje na razie dla mnie tajemnicą :evil: Może pomożecie rozwikłać tą zagadkę 8O

$T2eC16d,!)kE9s4,BMOtBQM8!Ciu+!~~60_3[1].jpg
Płonące kamiemice w Gdańsku III 1945 rok
Plik ściągnięto 19385 raz(y) 47,5 KB

_________________
Foto by Aldek1944.
 
Colonel 

Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 184
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 9:55 am   

Linia tramwajowa dwutorowa, jezdnia brukowana, stare duże drzewa, kamienice dwu- i trzypietrowe, w głebi charakterystyczna wieżyczka i wykusze (balkony), w lewo od samochodu chyba jakiś skwer, na szczytowej ścianie nad oknami (arkadami) napis - przy mojej rozdzielczości nie odczytam.
_________________
Polemika z durniem albo chamem jest bezcelowa, najpierw ściągnie cię na swój poziom, a potem pokona doświadczeniem.
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 6:49 pm   

płonie Hohenzollern Hotel, z lewej widać fragment ogrodzenia cmentarza przy Labesweg.
pozdrawiam.
 
aldek1944 
Langfuhr

Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 62
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 7:35 pm   

Zgadza się :== ale ten hotel nie był przy tej ulicy,o której piszesz.Foto wykonano mniej wiecej z dzisiejszego skrzyżowania ulic Kościuszki,Grunwaldzkiej i Słowackiego :D
Hotel znajdował sie przy Adolf Hitler Strasse 155 :D

dsc01807[1].jpg
Plik ściągnięto 19280 raz(y) 29,52 KB

_________________
Foto by Aldek1944.
 
Ampersand 
Łukasz

Dołączył: 19 Sty 2012
Posty: 85
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 9:18 pm   

aldek1944 napisał/a:
z dzisiejszego skrzyżowania ulic Kościuszki,Grunwaldzkiej i Słowackiego
Ale w kierunku płn. czy płd? Czyli czy ta pierzeja to dzisiejsza wysepka, bo chyba nie te domy po wsch stronie koszarów?
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 9:24 pm   

Hotel był w narożnym budynku, a po drugiej stronie ulicy (Labesweg) znajdował się cmentarz.Oczywiście ulica na pierwszym planie - to dzisiejsza Grunwaldzka (A.H.Str. w 1945r., a wcześniej Hauptstrasse) Napisałem tak, że lokalizacja nie powinna sprawiać trudności osobie zainteresowanej. Jeśli poszukasz na tym forum posługując się tylko wskazanymi wyżej danymi - to uzyskasz wiele szczegółowych informacji o tym miejscu. Temat był dość szczegółowo rozpracowany.
Pozdrawiam.
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 9:51 pm   

Ampersand napisał/a:
aldek1944 napisał/a:
z dzisiejszego skrzyżowania ulic Kościuszki,Grunwaldzkiej i Słowackiego
Ale w kierunku płn. czy płd? Czyli czy ta pierzeja to dzisiejsza wysepka, bo chyba nie te domy po wsch stronie koszarów?


dzisiejsza "wysepka" znajduje się ok. 200-250m od miejsca fotografa w kier. płd.wsch.- czyli w głąb tych fot. Koszary są za plecami fotografa po prawej stronie.
Pozdrawiam.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 10:18 pm   

To nie jest już Labesweg. O Labesweg można było mówić przed wybudowaniem wiaduktu kolejowego w ciągu ulicy Ringstrasse, późniejsza Magdeburgerstrasse. Wtedy to zlikwidowano przejazd kolejowy w ciągu ulicy Labesweg, która dochodziła tylko do Neuer Markt (pl. Wybickiego), a jej odcinek pomiędzy Neuer Markt a torami kolejowymi nazwano Kleinhammerteich (część dzisiejszej ul. Nad Stawem). Tu drobna uwaga, na niektórych mapach całość nazywana jest Labesweg.

fdg007.jpg
Plik ściągnięto 19232 raz(y) 105,7 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 10:31 pm   

Na dokładniejszej mapie z 1933 można zidentyfikować i hotel i dwa następne budynki. Wieżyczka należała chyba do czwartego? Nic się nie ostało. Teraz mamy tam rondo i wiadukt nad nim.
Niesamowite jest porównanie obu fotografii! To chyba ten sam dzień. Przed wkroczeniem Rosjan i ich wkraczanie.

Hotel.jpg
Plik ściągnięto 19229 raz(y) 112,36 KB

 
 
Anker 

Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 274
Wysłany: Pią Wrz 21, 2012 8:43 am   

Krzysztof napisał/a:
To chyba ten sam dzień

Drugie zdjęcie wykonał koleś widoczny na pierwszym zdjęciu, stoi pod drzewem (po prawej) tyłem do fotografującego. Czy drugi obrazek to zdjęcie czy kadr z filmu? Sposób ułożenia ramion sugeruje że trzyma on kamerę filmową.
 
aldek1944 
Langfuhr

Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 62
Wysłany: Pią Wrz 21, 2012 8:50 am   

"... a po drugiej stronie ulicy (Labesweg) znajdował się cmentarz."W 1945 roku to nie była już ulica Labesweg gwoli ścisłości.
_________________
Foto by Aldek1944.
 
aldek1944 
Langfuhr

Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 62
Wysłany: Pią Wrz 21, 2012 9:13 am   

W albumie "Był sobie Gdańsk 1945" zamieszczono na 153 stronie pośrodku zdjecie Mariana Rysia-Dobrzykowskiego przedstawiające ruiny Hotelu Hohenzollernów.

imag0002_301[1].jpg
Plik ściągnięto 19197 raz(y) 33,39 KB

_________________
Foto by Aldek1944.
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pią Wrz 21, 2012 11:26 am   

aldek1944 napisał/a:
"... a po drugiej stronie ulicy (Labesweg) znajdował się cmentarz."W 1945 roku to nie była już ulica Labesweg gwoli ścisłości.


Szanowny Kolego.
Prosiłeś o pomoc w lokalizacji miejsca przedstawionego na fot.
Napisałem tak, aby Ci to ułatwić. Jeśli poszukasz na tym forum pod hasłem "cmentarz przy Labesweg" - to trafisz na więcej informacji związanych z tym miejscem. Ale oczywiście nie musisz jeśli Cię to nie interesuje.
Zmianę nazwy tego odcinka ulicy opisał już wcześniej Sab. (tak gwoli ścisłości) - ale dobrze że i Ty mi to uświadomiłeś. :D Pozdrawiam.
 
aldek1944 
Langfuhr

Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 62
Wysłany: Pią Wrz 21, 2012 11:48 am   

pawel.45 napisał/a:
aldek1944 napisał/a:
"... a po drugiej stronie ulicy (Labesweg) znajdował się cmentarz."W 1945 roku to nie była już ulica Labesweg gwoli ścisłości.


Szanowny Kolego.
Prosiłeś o pomoc w lokalizacji miejsca przedstawionego na fot.
Napisałem tak, aby Ci to ułatwić. Jeśli poszukasz na tym forum pod hasłem "cmentarz przy Labesweg" - to trafisz na więcej informacji związanych z tym miejscem. Ale oczywiście nie musisz jeśli Cię to nie interesuje.
Zmianę nazwy tego odcinka ulicy opisał już wcześniej Sab. (tak gwoli ścisłości) - ale dobrze że i Ty mi to uświadomiłeś. :D Pozdrawiam.

Zgadza się z hotelem. Trzymajmy sie prawdy.Chodziło mi o lokalizację obiektów w 1945 roku.Napisałaś prawidłowo co to za obiekt.Podałes jednak mylną informację,bo w 1945 roku cmentarz figurował pod innym adresem :-)
Mogłeś podać obowiazującą w 1945 roku(kiedy wykonano interesujące nas zdjecie) nazwę ulicy,przy której był zlokalizowany ten cmentarz,którego ogrodzenie widoczne jest na fotografii.To nie istotne jednak,każdy wie o co chodzi :-)Wszystko w temacie.Dziękuje i pozdrawiam :-)
_________________
Foto by Aldek1944.
 
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Pon Paź 01, 2012 2:44 pm   

Anker napisał/a:
Czy drugi obrazek to zdjęcie czy kadr z filmu? Sposób ułożenia ramion sugeruje że trzyma on kamerę filmową.

http://www.forum.dawnygda...pic.php?p=68690
Fotografia wygląda tak a nie inaczej, bo zrobiłem jej kopię aparatem "z ręki", wprost z otwartej książki. To jakiś album wojskowy z okresu PRL, generalnie wysoki poziom bełkotu, ale fotografie, jak widać, trafiają się ciekawe dla uważnego czytelnika.

M.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk