Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy bylo widac morze z tramwaju linii 2?
Autor Wiadomość
moder111de 

Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 21
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 5:14 am   Czy bylo widac morze z tramwaju linii 2?

Czy siedzac w starym typie (znawcy rzuca modelem...) tramwaju i jadac dwojka do Oliwy - mozna bylo zobaczyc morze? W ktorym miejscu?
Dla ulatwienia: koniec lat 60-tych, wczesna wiosna(brak lisci).
Tramwaj "na korbe", a nie "pedalowy", wg nomenklatury mojego syna.
Ostatnio zmieniony przez Mikołaj Wto Mar 20, 2012 9:39 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Colonel 

Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 184
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 8:13 am   

Ze sformułowania zagadki wynika że tak. A jeśli tak, to z Wita Stwosza, między Abrahama i Macierzy Szkolnej ponad lotniskiem...
_________________
Polemika z durniem albo chamem jest bezcelowa, najpierw ściągnie cię na swój poziom, a potem pokona doświadczeniem.
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
jaca2003 

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 49
Ostrzeżeń:
 3/4/6
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 10:10 am   

Chyba jednak nie. :hihi: Może było widac Zatokę? :D
Pozdrawiam
 
Colonel 

Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 184
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 2:55 pm   

Dobry człowieku, a morze to nie zatoka, a Zatoka, to nie Bałtyk?
_________________
Polemika z durniem albo chamem jest bezcelowa, najpierw ściągnie cię na swój poziom, a potem pokona doświadczeniem.
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 11:18 pm   

A ja myślę, że jednak nie było widać morza z tramwaju nr 2, jadącego do Oliwy. Nie przypominam sobie takiej atrakcji i uważam, że teren musiałby się bardziej wznosić. W miejscu podanym przez Colonela jest około 1,5 km do brzegu morza i teren cały czas płaski. Może, gdyby ktoś wysoki stanął na dachu tramwaju :wink: ale żeby było widać normalnie przez okno, to nigdy nie słyszałam.
Morze było widoczne z SKM-ki w pobliżu Orłowa, było takie jedno miejsce, wydaje mi się to już nieaktualne, ale nie jeżdżę kolejką i nie jestem na bieżąco. Piszę o tym, żeby podkreślić, że taki widok był wyczekiwany przy każdej jeździe pociągiem.
Podobnej atmosfery z tramwaju nr 2 sobie nie przypominam.
Natomiast zastanawia mnie, co ma do ewentualnego widoku stary typ tramwaju... i pewnie tu jest klucz do zagadki. Może obrazek z morzem na ścianie tramwaju? :hihi:
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 11:26 pm   

spieszę donieść, iż w pobliżu Orłowa (a dokładniej między Kamiennym Potokiem a Orłowem) Morze jest nadal widoczne z SKM-ki oraz, iż nadal jest to widok wyczekiwany :wink:

a w temacie: może Morze :hihi: było widoczne podczas jazdy tramwajem z Oliwy do Jelitkowa? mam na myśli słynny "widok na nieskończoność" z Parku Oliwskiego. póki oczywiście drzewa nie urosły zbyt wysokie czyli jeszcze jakoś tak kilka lat po wojnie...
Ostatnio zmieniony przez seestrasse Pon Mar 19, 2012 11:32 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 11:28 pm   

Dzięki, hurrrra :brake:
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Mar 20, 2012 7:00 am   

seestrasse napisał/a:
spieszę donieść, iż w pobliżu Orłowa (a dokładniej między Kamiennym Potokiem a Orłowem) Morze jest nadal widoczne z SKM-ki (...)

Nie tylko. Również z pociągów PR, TLK a nawet Intercity. Zdarza się to też w pociągach towarowych, ale one rzadko wożą pasażerów, którzy mogliby docenić ten widok.

A wracając do tematu, nie sądzę by chodziło o widok z Parku Oliwskiego. Wspomniano, że mowa o końcu lat 60-ych, a nie tuż po wojnie. Zważywszy, że wtedy już istniało blokowisko na Przymorzu, to rzeczywiście obstawiałbym widok przez lotnisko lub dzisiejszą Zaspę.

Ten tramwaj to zapewne polska kontynuacja Kriegsstrassenbahnwagen (KSW), czyli N lub późniejszy 4N.
 
moder111de 

Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 21
Wysłany: Nie Mar 25, 2012 10:32 am   Widok morza z tramwaju Nr 2.

To nie bylo zbyt trudne.
Jadac do Oliwy dwojka i siedzac wygodnie po prawej stronie, mozna bylo zobaczyc morze ponad ogrodkami dzialkowymi gdy nie bylo lisci. Zaraz po minieciu ul. Abrahama.
Roznica poziomow miedzy morzem, a ul.Abrahama w tym miejscu wynosi 28-29 m, a odleglosc od morza 3.8 km wg Google Earth.
Ogolnopolska maniera budowlana "buda i pawilon" jeszcze nie byla w pelni praktykowana, a lotnisko bylo puste. Poza tym, te tramwaje na korbe byly chyba wyzsze.

Zagadke niecnie i z powodzeniem wykorzystywalem jadac z panienkami na spacer do parku.
Jeszcze wowczas najpierw jechalo sie do parku, a pozniej na chate. Dzis odwrotnie, zdaje sie.
Choc, jak pomyslec, efekt ten sam...hmm.
 
turecki 
Motorniczy
ech te....


Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 826
Wysłany: Wto Sie 07, 2012 7:44 pm   

Tramwaj Konstal N jest wyższy od np Konstala 105N o ok 25 centymetrów. Dodatkowo wyżej znajduje się podłoga w części z krzesełkami. Przy zmianie pogody na chłodniejszą możliwa widoczność morza (tj. :== zatoki).
_________________

 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Czw Sie 09, 2012 6:57 am   

seestrasse napisał/a:
mam na myśli słynny "widok na nieskończoność" z Parku Oliwskiego. póki oczywiście drzewa nie urosły zbyt wysokie czyli jeszcze jakoś tak kilka lat po wojnie...

Moja mama w latach 60 tych pokazywała mi ten widok i mówiła że to się nazywa "Okno na Świat".
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk