Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Czysto techniczne pytanie: skan, konwersja, itp, itd,...?
Autor Wiadomość
moder111de 

Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 21
Wysłany: Sro Lip 04, 2012 7:14 am   Czysto techniczne pytanie: skan, konwersja, itp, itd,...?

"Odkrylem" moje/rodzinne archiwum zdjec na papierze, negatywow, pozytywow i klisz szklanych sprzed parudziesieciu lat. Jest tego mnostwo; czesto zakurzone, zabrudzone, i papier, i tasmy, i klisze szklane.
Jestem przekonany, ze oprocz czysto rodzinnych zdjec, moga sie tam znalezc interesujace obrazki ze starszego lub "mlodszego" Gdanska, stad moja smialosc, aby pytac szanowne zgromadzenie.

1. Kto moze udzielic informacji, jak oczyscic ten caly zbior wlasnorecznie i wolniutko w domu?
Myslalem, ze dla archiwow, bibliotek, muzeow itp szanownych instytucji - to male piwo, ale
raczej splawiano mnie i odsylano do jakiejs firmy w Poznaniu.
2. Jak w praktyczny i niezbyt czasochlonny sposob przeniesc to wszystko na komputer?
Rozumiem, ze zdjecia na papierze moznaby zeskanowac, ale co z negatywami i pozytywami? Co
z plytami szklanymi? Czym to robic?
3. Jak "przerobic" negatyw na pozytyw, zeby to jakos wygladalo?

"Strzelilem" pare zdjec na papierze dosc dobrym aparatem cyfrowym. Wyszlo calkiem niezle, ale traci sie niestety na jakosci, jasnosci, barwie, itd.

Poradzcie, albo skierujcie, zeby poczytac i sie oswietlic.
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Lip 04, 2012 1:39 pm   

Niewiele wiem, ale co wiem to napiszę, bo sama od dłuższego czasu walczę z rodzinnym archiwum.
Co do pozytywów na papierze, to oczywiście zeskanować, a ewentualne uszkodzenia i zabrudzenia, których nie da się delikatnie zetrzeć, zlikwidować na skanach przy użyciu któregoś z programów do obróbki zdjęć, np. Photoshopa. Dla osoby nie trudniącej się tym zawodowo to dosyć żmudne zajęcie , ale warto, szczególnie jeśli ma się do czynienia z czymś wartościowym. No i przy okazji jest to archiwizacja na dysku.
Co do negatywów, to są dosyć powszechnie używane skanery, które oprócz normalnego skanowania potrafią również z negatywu zeskanować pozytyw. Znam takich, którzy kupili taki skaner na Allegro, zrobili akcję skanowania archiwum rodzinnego, a potem go prawie bez straty odsprzedali.
Co zaś do porad ogólniejszych, to ja starałabym się dotrzeć do pana Stefana Figlarowicza, byłego wieloletniego szefa Gdańskiej Galerii Fotografii, będącej oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Galeria mieści się na rogu ulic Grobla I i Św. Ducha, vis a vis Kaplicy Królewskiej. To wielki znawca i pasjonat fotografii, także archiwalnej, który z cała pewnością zna wszelkie tajniki ratowania starych zdjęć. Namiarów na niego nie mam, nie znam go też osobiście, ale wiem że to miły i przystępny człowiek :)
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sro Lip 04, 2012 3:52 pm   

EwkaW napisał/a:
Photoshopa.

Polecałabym GIMPa, bardzo ładnie pracuje i jest legalny, darmowy. :zgooda:
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Pon Lip 09, 2012 12:05 pm   

Aaa!
Nareszcie wątek, o który płaczę od 2005 roku...
uwiązana do wora (!) znikających w oczach klisz wrzeszczańsko - politechnicznych oraz dwóch skrzyń papieru, map, fot itp..

Bardzo mi pomógł i poradził- Czesiek, jest na forum... wpadał, załatwił skaner do klisz, ustawiał i w ogóle-ratował co się dało.
O ratowaniu map i starej fotki- to miała się Ruda wypowiedzieć -a także o konserwacji i oprawie dwóch akwareli z 1934 roku!
EwkaW- jest kontakt domowy do pana Figlarowicza ale raczej już nie przez Galerię... służę na privie. ew hasło w google galeria 403 , polecam!
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Czw Lip 12, 2012 9:54 pm   

bassa napisał/a:
EwkaW- jest kontakt domowy do pana Figlarowicza

Dzięki basso, ale to moder111de szukał rady i pomocy, a mnie pan Figlarowicz wydał się najodpowiedniejszą osobą do ich udzielenia :)
Moder111de jakoś zamilkł, ale są przecież wakacje. Na pewno wróci do tego wątku...

A tak przy okazji - masz rację, ten wątek wielu z nas może pomóc w walce :wink: z domowymi archiwami, dobrze że się rozpoczął.
 
moder111de 

Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 21
Wysłany: Sob Lip 14, 2012 9:18 am   

Dzieki Sz. Paniom za porady, ale jestem na drugim koncu swiata i zajme sie wszystkim kiedy bede w Gdansku. Ze nie wpadl mi do glowy Stefan Figlarowicz! Pamietam go jeszcze z czasow Kroniki Studenckiej. Skontaktuje sie po przyjezdzie.
Pozdrawiam serdecznie i sledze wpisy.
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Wto Lip 17, 2012 10:08 pm   

Myślę sobie..myślę sobie,że to już przestała być wiedza tajemna dostępna tylko specjalistycznym punktom usługowym czy artystom-fotografikom .
Ergo- może się i doczekamy skanera i specjalisty bibliotekarza np w mediatece na Manhattanie, że już o filiach bibl.w dzielnicach nie wspomnę..

A dla bardzo spostrzegawczych link lipcowy :hihi:
http://www.bibliotekamanhattan.pl/

EwkaW- zauważyłaś, że SzP moder111de może mieć rewelacyjne foty w swoim archiwum? Kronika Studencka ho ho... a nikt nie ma fot z pierwszych Neptunaliów! Połowy Bazuny nie ma wcale albo się kisi po piwnicach.W różnych punktach świata.

A wątek ma szansę być też swoistym rejestrem,kto archiwa prywatne ma albo robi- choć niekoniecznie udostępni ogólnie w necie,prywatne to prywatne.Z wyjątkiem oczywiście FDG-owców - swoi maja prawo wglądu!
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sro Lip 18, 2012 9:59 am   

bassa napisał/a:
specjalisty bibliotekarza

Będzie coraz trudniej, bibliotekarze są na liście deregulacyjnej i zatrudnienie takiego będzie zależało od właściciela biblioteki. zawsze może być ktoś tańszy albo lepiej polecony :)
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Lip 18, 2012 8:46 pm   

bassa napisał/a:
EwkaW- zauważyłaś, że SzP moder111de może mieć rewelacyjne foty w swoim archiwum? Kronika Studencka ho ho... a nikt nie ma fot z pierwszych Neptunaliów! Połowy Bazuny nie ma wcale albo się kisi po piwnicach.

Ale pierwsze Pierwiosnki to mamy i nie tylko, my, stara politechniczna wiara...a pierwszą Bazunę, z widownią na rusztowaniach, dobrze pamiętamy :heej:
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Nie Lip 29, 2012 2:03 pm   

EwkaW napisał/a:

Ale pierwsze Pierwiosnki to mamy i nie tylko, my, stara politechniczna wiara...a pierwszą Bazunę, z widownią na rusztowaniach, dobrze pamiętamy :heej:


No coś podobnego -doznała szoku bassa.Chyba pójdę poszukać znaczków rajdowych, bo jakoś akurat Pierwiosnków to nikt chyba nie sfotografował i nigdzie nie umieścił.


A trzymając się wątku- -liczę Ruda, że osoby nowe pojawiające się w mediatekach na etatach animatorów społeczności lokalnych -archiwistów
ktoś fachowo przygotuje do postępowania z starymi fotografiami, archiwaliami i nauczy rozpoznawać niebezpieczeństwa (zagrzybienia itp) oraz-jak konserwować. Serio, to jest co najmniej specjalizacja podyplomowa w pryw. uczelni a w ogóle najbardziej chyba potrzebny"przekrojowy" zawód, każda dyrekcja z radosnym wrzaskiem przyhołubi takiego speca.
No i -organizatora wystaw...
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
turecki 
Motorniczy
ech te....


Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 826
Wysłany: Czw Sie 09, 2012 11:52 am   

Mam pytanie co jest z normalnym dostępem do forum? Muszę obchodzić je poprzez jakieś "krzaki" :hmm: . Chyba, że tylko ja mam problem z www.forum.dawnygdansk.pl
_________________

 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Czw Sie 09, 2012 12:23 pm   

Ja mam od wczoraj (po kilkudniowej przerwie z bytności na Forum) ten sam problem, a właściwie dwa.
- Nie loguję się automatycznie, mimo zaznaczenia tej opcji (poprzednio działało)
- Forum się otwiera po 2-3 minutach, muli się i muli.... (inne strony otwierają się normalnie)

Drodzy Panowie Admini, pomoooocyyyyy... :rwie_wlosy:
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Czw Sie 09, 2012 12:26 pm   

Chyba jakaś czarodziejska różdżka 8O
Dopiero co nie działało, a teraz działa jak dawniej :???: :lol:
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Czw Sie 09, 2012 12:36 pm   

Radość była chyba przedwczesna.
Muli się nadal :II
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Czw Sie 09, 2012 4:08 pm   

Muuli się :II
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk