Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Drzewa, kwiaty, zioła
Autor Wiadomość
Orka 

Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 178
Wysłany: Nie Cze 17, 2012 7:49 pm   

Dana napisał/a:
-teren Polibudy od Traugutta
-teren pocmentarny przy przychodni studenckiej
-skwer Szeroka/Św.Jana (przy księciu panie) - 2szt.
-skwer między Szeroką a Św.Ducha (za zadkiem konia króla Jana)
-pl.Kobzdeja przy wodopoju
-skwer przy Wałach Jagiellońskich (Mały Błędnik)
-skwer przy Targu Rakowym (przy pomniku Polski Walczącej)
-trawnik przy Okopowej (na przeciwko Św.Trójcy)
-Sienna Grobla
-Słowackiego Klub Garnizonowy
-Sopot, Al.Niepodległości
-Sopot, Sikorskiego
-Sopot, Kościuszki 45,
-Sopot, Kościuszki 51



-no moje! z zagadki :) (Wrzeszcz)
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Nie Cze 17, 2012 10:39 pm   

Do dopisania są jeszcze Orkowy i Hagenowy (trudny I) - po rozwiązaniu zagadek :lol: .
 
grzeski 

Dołączył: 30 Kwi 2011
Posty: 22
Wysłany: Pon Cze 18, 2012 6:56 pm   

Orka. Budynek dawnego Przedszkola nr. 35 na Słowackiego od tyłu. Chodziło się tam... Fajne czasy...
 
Orka 

Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 178
Wysłany: Pon Cze 18, 2012 7:53 pm   

grzeski napisał/a:
Orka. Budynek dawnego Przedszkola nr. 35 na Słowackiego od tyłu. Chodziło się tam... Fajne czasy...


Tak, ten budynek znajduje się na rogu Obywatelskiej i Słowackiego, chociaż nie wiedziałam, że było tam przedszkole. Wydawało mi się, że przedszkole jest chyba w następnym-dużo nowszym budynku w głąb Obywatelskiej...
 
grzeski 

Dołączył: 30 Kwi 2011
Posty: 22
Wysłany: Pią Cze 22, 2012 11:03 am   

Tam były dwa Przedszkola. To gdzie chodziłem było wojskowe (garnizonowe). W głąb Obywatelskiej to tzw. "cywilne". Cóż... jednostki nie ma to i Przedszkola nie ma... Szkoda tylko takiego budynku...
 
Orka 

Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 178
Wysłany: Pią Cze 22, 2012 1:47 pm   

grzeski napisał/a:
W głąb Obywatelskiej to tzw. "cywilne". Cóż... jednostki nie ma to i Przedszkola nie ma... Szkoda tylko takiego budynku...


No cóż, to cywilne z kolei chyba teraz zakonnice prowadzą??? Ale to już kolosalny offtop :)
 
Hagen 


Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 111
Wysłany: Sob Cze 23, 2012 12:56 pm   

Rozwiązanie Trudnej Zagadki.
Te drzewa rosną na skrzyżowaniu Chrzanowskiego i Różyckiego.

Platany, które codziennie spotykamy (Platanus x acerifolia), są krzyżówką dwóch drzew: platanu wchodniego (Platanus orientalis) pochodzącego z Europy Południowej i Turcji oraz amerykańskiej sykamory (Platanus occidentalis) (literka x oznacza, że jest to hybryda). Nieczęsto się zdarza, aby rośliny tak odległe od siebie geograficznie dawały płodne potomstwo. Tradycja głosi, że szczęśliwe zdarzenie nastąpiło w 1666 roku (rok Wielkiego Pożaru) w ogrodzie botanicznym uniwersytetu w Oxfordzie. Bezpośredni potomek tego drzewa rośnie na dziedzińcu Magdalen College. Ciekaw jestem, czy się Wam spodoba Podziwiać!

Następne zagadki po ponownej wizycie w mieście.
 
Hagen 


Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 111
Wysłany: Pon Lip 16, 2012 2:49 pm   

Trzy zdjęcia, dwie zagadki. Pierwsze zdjęcie nie jest zagadką i przedstawia platan z Brukseli. Na drugim mamy kilka drzew. Są dość rzadko spotykane w miastach, choć w koszarach przy Słowackiego tworzą ładny żywopłot. Zagadka (wymagająca wizji lokalnej) - co to za drzewo?
Następna zagadka (platanowa) jest trudna i jednocześnie kłopotliwa. Dla was jest trudna - gdyż park jest położony poza uczęszczanymi szlakami. Dla mnie jest kłopotliwa, a nawet wstydliwa - znalazłem to drzewo kilka dni temu, chociaż mieszkałem w pobliżu przez kilkanaście lat i grałem w tym parku w piłkę. :oops:
Owocnego zgadywania życzę.

Bruksela.jpg
Belgowie nie gęsi, też swój platan mają
Plik ściągnięto 15344 raz(y) 119,27 KB

Gaj.jpg
Znana okolica, nieznane drzewo
Plik ściągnięto 15344 raz(y) 119,38 KB

Park.jpg
Jedyny platan, wokół kasztanowce
Plik ściągnięto 15344 raz(y) 119,56 KB

 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Wto Lip 17, 2012 10:01 pm   

Park.jpg
Jedyny platan, wokół kasztanowce -
To mi wygląda na park/skwer przy Siennickiej.
A pod Heveliusza muszę się wybrać :) - ale nie zdziwiłabym się, gdyby to był grab lub wiąz :hmm:
 
Hagen 


Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 111
Wysłany: Sro Lip 18, 2012 6:53 am   

Cytat:
To mi wygląda na park/skwer przy Siennickiej.

:==
Brawo, to nieczęsto odwiedzana okolica.

Kilka informacji o platanach zawiera świeżo wydana książka Jerzego Stempowskiego "Listy z ziemi berneńskiej".
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Sro Lip 18, 2012 2:44 pm   

veni vidi vici :^^
Morwa biała. Zmyliły mnie liście, bo przyzwyczaiłam się do wcinanych, ale owoce rozwiały wątpliwości.
 
Hagen 


Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 111
Wysłany: Sro Lip 18, 2012 4:10 pm   

Cytat:
Morwa biała

:== Szacun pełen. :zgooda:
Kiedyś samotna morwa rosła w Sopocie przy Liceum Chrobrego, ale może zbyt brudziła chodnik? Gdy byłem dziarskim kapralem w niebieskim berecie, w koszarach przy Słowackiego nadzorowałem zbieranie owoców morwy - sierżant robił z niej wino. W niektórych miejscach na Pomorzu (Pomerelii?) można spotkać aleje morwowe. Być może pochodzą z lat 30-40 ubiegłego wieku. Sebald w "Pierścieniach Saturna" opisuje, jak Rzesza wybijała się na samowystarczalność w produkcji jedwabiu.
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Sro Lip 18, 2012 8:00 pm   

Malborżanka była ci ja - do 2005r i tam część ulicy Żeromskiego po jednej stronie obsadzona była morwami, a że to obok mojej podstawówki, więc w sezonie owoce się zbierało lub zrywało z płotu. Drzewa wtedy (lata 60-te) były wysokie, więc może nasadzenie z lat jakie podałeś. Bardziej krzewiasta morwa rosła na podwórzu mojej koleżanki i z nią wiąże się mrożąca krew historia - wlazłyśmy na krzew zrywać morwy i ja spadłam. Po drodze rozcięłam nogę o złamaną gałąź, a spadłam na suchy, kłujący chrust, przerośnięty pokrzywami. Komplet przyjemności :haha:
 
Orka 

Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 178
Wysłany: Pią Lip 20, 2012 5:34 pm   

A czy wiecie, gdzie posadzono tego platana? (A także kilka innych wokół)

platan_zagadka.jpg
Plik ściągnięto 15191 raz(y) 91,94 KB

_________________
Pozdrawiam, Ola
http://komodaorki.blogspot.com/
 
Hagen 


Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 111
Wysłany: Sob Lip 21, 2012 7:14 am   

Dano, po takim wydarzeniu można zapamiętać morwę na całe życie. Nasadzenia morw obok szkół nie były przypadkowe - Sebald pisze co następuje: "Rozpatrując sposoby włączenia szkolnictwa do pionierskiej pracy w tym polu, profesor Lange pisze, że można otoczyć dziedzińce szkolne żywopłotami morwowymi, a w szkolnych pomieszczeniach hodować gąsienice." Cytowany w cytacie cytat pochodzi z broszury Prof. Dr. Friedricha Lange "Deutscher Seidenbau II" z roku 1939.
Dość liczne aleje morwowe rosły w okolicach Skórcza i Osieka, ale chyba już zniknęły.

Przystępujemy do zagadki. Przedstawione dwa drzewa są oddalone od siebie o jakieś czterdzieści kroków. Tereny bardziej ruderalne niż parkowe, ale blisko centrum.

P2.jpg
Eksponat I, mocno wypróchniały
Plik ściągnięto 15169 raz(y) 118,21 KB

P1.jpg
Eksponat II
Plik ściągnięto 15169 raz(y) 118,64 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk