Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
wolontariat w NAC
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8079
Wysłany: Wto Cze 05, 2012 11:42 am   wolontariat w NAC

Nie pytaj, co może zrobić dla Ciebie NAC, ale co Ty możesz zrobić dla NAC ;)
wolontariat też internetowy
http://nac.gov.pl/node/637

szukają też pracowników, ale to już praca w Warszawie
http://ogloszenia.kprm.go...nsert=31-MAY-12
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Czw Cze 07, 2012 7:12 pm   

Piękna sprawa.


Acz jest łyżeczka dziegciu: rozumiem,gdy o wolontariuszy zwraca się w necie zarej. stow www.wikimedia.pl

czy -przez Stow.Centrum Wolontariatu (umowy!) www.wolontariat.org.pl
każda organizacja typu NGO a konkretnie- zaprasza koordynator własnego projektu/zamiaru w takiej organizacji.

Nie rozumiem, gdy zwraca się instytucja budżetowa, choćby kochana i podziwiana - nie jest możliwa praca nieodpłatna na rzecz takiej instytucji ani "darowanie pracy.." :%

Chyba, że kumaty prawnik wymyśli wreszcie, jak to zrobić legalnie..
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
2xM 


Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 227
Wysłany: Czw Cze 07, 2012 8:13 pm   

Akurat w tym wypadku chyba i niekumaty nie-prawnik też sobie poradzi :wink:

Cytat:

USTAWA
z dnia 24 kwietnia 2003 r.
o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Dział III
Wolontariat

Rozdział 1
Przepisy ogólne


Art. 42.
1. Wolontariusze mogą wykonywać, na zasadach określonych w niniejszym rozdziale, świadczenia na rzecz:
1) organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
2) organów administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
3) jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanych przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej,
4) podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej
– zwanych dalej „korzystającymi”
Całość Tutaj

Władza zostawiła sobie furtkę :hihi:

PS
Za to widać, że NGO też nie zawsze może korzystać z pracy wolontariuszy.
_________________

 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Sob Cze 09, 2012 1:37 pm   

Dobre!!!

Z tym,że technicznie to jak niby ten wolontariusz ma być "umocowany" - choćby wobec strażnika na portierni... czy na szkoleniu wstępnym,gdzie "jednostka" zaprasza, finansuje i gości..jakieś kwity muszą zostać podpisane.
Bo inaczej- albo osoba prywatna dostała DAR -koszt szkolenia wstępnego wprowadzającego,BHP itd..np 2 tys zł i ma uiścić podatek od darowizny
albo "jednostka" łamie kodeks pracy i ma pracownika bez umowy.."na czarno" -kary itd.

Stary problem, stąd się biorą "stażyści" ,praktykanci czy uczniowie w rzemiośle(chodzi o status osoby mającej cokolwiek wspólnego z zakładem pracy, także status podatkowy i przy wypadkach/ubezp.) oraz pojęcie telepracy z przepisami do tego.
Ale jednak-z przepisami..
Ogólnie TAK, to prawda ,że także NGO nie mogą włączyć w nic wolontariusza bez PODPISANEJ umowy i przeszkolenia - acz tu raczej chodzi o bezpieczeństwo koordynatora tj.osoby organizującej pracę czy zadaniową grupę wolontariuszy.

Kiedyś się "kumaci" zastanawiali, co by wynikło z wprowadzenia oświadczenia"darowuję pracę -zadanie /dzieło/prawa do wł intelektualnej..wartości 1000 zl ..stowarzyszeniu nr KRS... do projektu/wniosku grantowego o nazwie.. jako wkład własny organizacji w ten projekt "

:haha:

...każdy grant do uzyskania! Np. Fundacji Batorego,gdzie trwa ciągle jeszcze zasada że dorzucają 50 % do wykazanego wkładu własnego organizacji.
Ale...podatek od zadeklarowanej darowizny ktoś by musiał państwu zapłacić...
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
2xM 


Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 227
Wysłany: Sob Cze 09, 2012 7:47 pm   

Eee, tam. Kombinujesz. Wszystko jest opisane we wspomnianej ustawie. Problem pojawia się dopiero, gdy np. przedsiębiorca chce darować pracę swojej firmy. Oczywiście może przekazać darowiznę, ale musi od jej wartości odprowadzić VAT (jeśli jest "vatowcem").

Na serio - przeczytaj rozdział o wolontariacie.
Cytat:
Art. 44.
1. Świadczenia wolontariuszy są wykonywane w zakresie, w sposób i w czasie określonych w porozumieniu [nie umowie] z korzystającym. Porozumienie powinno zawierać postanowienie o możliwości jego rozwiązania.
[...]
4. Jeżeli świadczenie wolontariusza wykonywane jest przez okres dłuższy niż 30 dni, porozumienie powinno być sporządzone na piśmie.
[...]
Art. 45.
1. Korzystający ma obowiązek:
1) informować wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami;
2) zapewnić wolontariuszowi, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania przez niego świadczeń, w tym – w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z ich wykonywaniem – odpowiednie środki ochrony indywidualnej;
3) pokrywać, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, koszty podróży służbowych i diet.
2. Korzystający może pokrywać, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, także inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza, związane z wykonywaniem świadczeń na rzecz korzystającego.
3. Korzystający może pokrywać koszty szkoleń wolontariuszy w zakresie wykonywanych przez nich świadczeń określonych w porozumieniu, o którym mowa w art. 44 ust. 1.
4. Wolontariusz może, w formie pisemnej pod rygorem nieważności, zwolnić korzystającego w całości lub w części z obowiązków wymienionych w ust. 1 pkt 3.
Art. 46.
1. Wolontariuszowi mogą przysługiwać świadczenia zdrowotne na zasadach przewidzianych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
2. Wolontariuszowi przysługuje zaopatrzenie z tytułu wypadku przy wykonywaniu świadczeń, o których mowa w art. 42, na podstawie odrębnych przepisów, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Wolontariuszowi, który wykonuje świadczenia przez okres nie dłuższy niż 30 dni, korzystający zobowiązany jest zapewnić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
[...]
Art. 50.
Wartość świadczenia wolontariusza nie stanowi darowizny na rzecz korzystającego w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego oraz przepisów podatkowych.


Jak widzisz, wolontariusz ma prawa zbliżone do pracownika i może pracować oficjalnie, legalnie i bez żadnych krętactw.

Różne kombinacje biorą się z tego, że z "wolontariuszy" (tu w cudzysłowie) chcieliby korzystać przedsiębiorcy, którym tego robić nie wolno. Problemem może być też sytuacja, gdy podmiot uprawniony do korzystania z wolontariatu prowadzi również działalność gospodarczą i wtedy może być problem z rozdzieleniem funkcji.
_________________

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8079
Wysłany: Nie Cze 10, 2012 1:36 am   

no ale to trzeba by przeczytać ustawę, a kto dziś informacji o prawie szuka w prawie... :roll:
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Nie Cze 10, 2012 4:55 pm   

Cudne teksty 2x M ; tak,to prawda,że na pierwszy rzut oka wszystko jest cacy i jasne...
A patrząc na tekst Ustawy(i zmiany w niej) okiem Urzędu Skarbowego i wpisu we własnym PIT ?

Podrapmy głębiej.KTO z KIM mianowicie jest stroną porozumienia z par 44 ?
Osoba fizyczna i NGO-tak.NGO i instytucja-tak.Ale nie osoba fizyczna-instytucja wprost!

Dlaczego w 45 pkt 4 jest staranny opis jak zwolnić "korzystającego" -cóż to w ogóle by było za zwierzę wśród firm czy zakładów budżetowych - "korzystający" ? Rozumiane jako NGO- to tak...-
- z kosztów pkt 3 : właśnie dlatego,że byłby to "zysk" dla osoby fizycznej do wykazania w PIT..

Nie ma prostych rozwiązań ,co jakiś czas Zarządy (odp. materialnie!) albo mianowany przez Zarząd koordynator projektu podnosi wielki krzyk w komentach na www.ngo.pl
że znów trafił na jakąś bzdurę uniemożliwiającą zrealizowanie czegokolwiek własnego..a może o to chodzi?
Trzeci Sektor jest z zasady poza państwem (pozarządowe pieniądze..pozapracownicza z reguły specjalistyczna-robocizna grupy nieformalnej (oprócz formalnych członków stow. z jasną sytuacją..) i umówiony,terminowy dobrowolny cel.)

Ja tam nic nie mówię, ale dla własnego bezpieczeństwa inicjatora czegokolwiek ..ehm..jak zwykle słusznie prawi Mikołaj,warto czytać... a także wiedzieć czym się różni ochotnik od wolontariusza -a także, że stroną porozumienia - z firmą?- jest NGO (zarząd) a nie osoba fizyczna.Czytać ustawy dla NGO, ale hasełko google "rachunkowość organizacji pozarządowych" i wytłumaczone przykłady postępowania/decydowania -to minimum prywatnej codziennej koresp. i współpracy ludzi NGOsów.
A taki choćby malutki tekścik http://ksiegowosc.wip.pl/...sny-do-projektu

Ogólnie -jak to bassa; uważam,że wszystko da się przeprowadzić, każdy pomysł jest możliwy i z reguły GDZIES są nań nawet pieniądze do uzyskania legalnie papierkami rok wcześniej- a można tez wymyślać dla samej przyjemności wymyślania:w obu wypadkach bezcenna jest istota od rachunkowości tj jasnowidząca jak to będzie potem przeprowadzone -opisane w kwitach.Kwitach NGO ! Bez nr KRS-nie ma nic.
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
2xM 


Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 227
Wysłany: Pon Cze 11, 2012 12:33 am   

Używam cytatów, bo jest to bardziej precyzyjne. A jak wiesz, tu precyzja to podstawa (legendarne już "lub/i").

Obaj wiemy, że praktyka naszych kochanych urzędów skarbowych to jedno, prawo to drugie... Moim zdaniem zapis jest jasny.
bassa napisał/a:
Podrapmy głębiej.KTO z KIM mianowicie jest stroną porozumienia z par 44 ?
Korzystający z wolontariuszem. Korzystającym może być dowolny podmiot spełniający warunki Art. 42 (czyli również "jednostka organizacyjna podległa organom administracji publicznej lub nadzorowana przez te organy"). Nie ma tu żadnych wątpliwości - mówi o tym wprost ostatni fragment. Po wyliczeniu następuje formułka: – zwanych dalej „korzystającymi”. O wolontariuszu mówi Art. 2:
Cytat:
rozumie się przez to osobę fizyczną, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie;


Cytat:
Dlaczego w 45 pkt 4 jest staranny opis jak zwolnić "korzystającego" [..] z kosztów pkt 3 (diety, podróże służbowe): właśnie dlatego,że byłby to "zysk" dla osoby fizycznej do wykazania w PIT..
Jeśli już, to sprawa jest odwrotna. Bez możliwości zwolnienia korzystającego z kosztów wyjazdu, jeśli chciałbym jako wolontariusz pokryć je z własnej kieszeni, to powinienem to zrobić poprzez darowiznę :hihi: . Zdaje się, że w pewnych przypadkach mógłbym ją sobie nawet w picie odliczyć. A tak sprawa jest prosta. Jeśli chcemy, żeby korzystający pokrywał koszty wyjazdów - ok. Jeśli wolontariusz chce płacić z własnej kieszeni - też może.

Jeśli chodzi o rozliczenie ze strony korzystającego, to precyzuje to Art. 49:
Cytat:
Wydatki na cele, o których mowa w art. 45 ust. 1 [środki ochrony, koszty podróży, diety] i 3 [szkolenia] oraz w art. 46 ust. 3 i 6 [ubezpieczenie NNW i OC] stanowią:
1) koszty prowadzenia działalności statutowej organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 jako korzystających;
2) koszty korzystających, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 i 3.


Cytat:
Nie ma prostych rozwiązań [...] a może o to chodzi?
Nie, to raczej efekt szukania dziury w całym (w tym wypadku przez urzędników) :roll: . Dotyczy to całej administracji i mam wrażenie, że jest z tym coraz gorzej.

Jak szukasz zagwozdek, to np. ostatnio zastanawialiśmy się, czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może wykonywać świadczenie wolontariatu pokrywające się z zakresem tej działalności (chodziło o sprawdzenie projektu). W sumie nie znalazłem przeciwwskazań (nie wolno natomiast zawierać "na boku" umów zlecenia czy o dzieło), ale ostatecznie skończyło się wystawieniem faktury bo kwota nie była zbyt duża.

Ale dajmy już spokój. :zamykamy:
_________________

 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Wto Cze 12, 2012 6:49 pm   

Jasne, dajmy spokój- dobrze, że są instytucje takie jak NAC i o to chodzi!!

:==

(a także portale, w których można na privie poznać konkretne osoby "praktykujące" wygibasy do których zmusza chęć zrobienia czegoś racjonalnego -linki jak wyżej - i to jedyny sposób żeby omówić z kimś rzeczywistą sytuację i możliwe implikacje na styku kodeks pracy,PIT,CIT ,sponsoring firm,dotacje z lokalnego samorządu, zawód- fundraiser.. Urzad skarbowy!! )

Wiele, jak sądzę, wyjaśni też łączenie instytucji -i płac!- uwolnionych z sztywnego gorsetu podziału na twórców i odbiorców kultury a dyrektorzy placówek mogą już realizować własną wizję organizacyjną działając na kontrakcie managerskim a nie etacie. Ustawa weszła w życie na początku b.r.

Sporo nowego "w tryby" może wnieść poszukiwana tu osoba : http://nowoczesnapolska.org.pl/

(Ad zagwozdka : to oczywiście problem etyczny,osoba prow. dział gosp jest zobowiązana - wobec siebie- do wypracowania zysku za oferowane umiejętności W ROLI i w czasie gdy "jest firmą". W czasie prywatnym- te same umiejętności mogą służyć do dowolnych poczynań..jednak ciało obecne w KRS nie może ich po prostu wziąć:albo pisemne porozumienie (repr.osoby prawnej i repr. zarej. dz. gosp),albo deklaracja wolontariatu,albo/i...
albo umowa odpłatna -zlecenie dla dział gosp i to ostatnie właśnie najbezpieczniejsze.)
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 437
Wysłany: Sob Lip 07, 2012 3:21 pm   

Piekna sprawa, piekna sprawa, ale to jakies cuda: poszukuje sie do pracy HUMANISTOW :dziadek: to nie mozliwe aby bylo mozliwe przeciez w Polsce raczej sie nie ceni humanistow a lepiej byc biotechnologiem i kims tam od laczenia jednego zielonego kabelka z drugim.
Ciekawa jestem jak dlugo przetrwa zawod humanisty. :brake:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk