Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Historia Gdańska według UEFA Euro
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Maj 28, 2012 7:47 pm   Historia Gdańska według UEFA Euro

Dzisiaj media rozdmuchują aferę z historią Lwowa na stronie UEFA... ale czego można wymagać? Polecam kliknąć na tej samej historię Gdańska :P w której na pierwszy rzut oka widać co najmniej kilka błędnych stwierdzeń :hihi:
Cytat:

HISTORIA
Osadnictwo przy ujściu Motławy datuje się na siódmy wiek naszej ery. Miasto, znane jako Danzig, rozwijało się dynamicznie pod rządami Krzyżaków, a w 1454 roku zgłosiło akces do polskiej monarchii. Do połowy XVI wieku Gdańsk był największym polskim miastem, w którym handlowali kupcy z różnych krajów. Jednak kolejne wojny spowodowały jego ekonomiczny upadek, co doprowadziło do zaanektowania Gdańska przez Prusy w 1793 roku. Wyjąwszy lata 1807-1814, kiedy był wolnym miastem, Gdańsk pozostawał w zależności od Prus, a później Niemiec do końca I wojny światowej (1918 rok). Traktat Wersalski ponownie przyznał mu status wolnego miasta. Taka sytuacja obowiązywała do początku II wojny światowej, kiedy to 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig – Holstein zaczął ostrzeliwać polską bazę na Westerplatte.

Po wojnie Gdańsk został przyznany Polsce. Miasto było mocno zniszczone na skutek ciężkich bombardowań. W latach siedemdziesiątych odbudowa dobiegała końca i to właśnie w tym czasie zaczęły się antyrządowe demonstracje, które doprowadziły do upadku komunistycznego lidera, Władysława Gomułki. Dziesięć lat później w gdańskiej stoczni powstał związek zawodowy „Solidarność". Jego lider, elektryk Lech Wałęsa, który najpierw stanął na czele strajku robotników, a następnie poprowadził negocjacje z ówczesnymi władzami, w 1990 roku został prezydentem Polski.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Pon Maj 28, 2012 8:20 pm   

Z tej samej strony:
Cytat:
Wybrzeże Gdańsk jest trzykrotnym mistrzem kraju na żużlu

:szczena:
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pon Maj 28, 2012 8:25 pm   

Cytat:
Osadnictwo przy ujściu Motławy datuje się na siódmy wiek naszej ery. Miasto, znane jako Danzig,...

To chyba pisał redaktor wyspecjalizowany w pisaniu o sporcie.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Maj 28, 2012 8:35 pm   

Redaktor wyspecjalizowany w sporcie w ogóle by się w tym nie połapał... jeszcze mogę zrozumieć (bezmyślne) stwierdzenie że Gdańsk należał do Niemiec do 1918 (w rzeczywistości: do 10 stycznia 1920), ale nazwanie masakry grudniowej "antyrządowymi demonstracjami, które doprowadziły do upadku komunistycznego lidera, Władysława Gomułki" i do tego łączenie jej w jednym zdaniu z rzekomym końcem odbudowy "w latach siedemdziesiątych" to już, moim zdaniem, skandal większy niż rzekoma polska okupacja Lwowa. :P
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pon Maj 28, 2012 10:10 pm   

Cytat:
...łączenie jej w jednym zdaniu...

Nie tylko. Konstrukcja zdań jest taka, że następne zdanie sugeruje odniesienie do poprzedniego. Można dojść do wniosku, że rzekome osadnictwo z VII w. dało początek miastu, które zaraz przeszło pod rządy Krzyżaków.
W VII w. osadnictwa słowiańskiego jeszcze tu nie było (najstarsze znane to ok. 932 r.), a przedsłowiańskie odeszło najpóźniej w V w. z całego obszaru Polski. Być może autor wyciągnął średnią arytmetyczną z tych dwóch dat, by uwzględnić oba osadnictwa.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
luanda 
lubię tu wpadać


Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 289
Wysłany: Pon Maj 28, 2012 10:14 pm   

Może jestem przyziemny, ale kto to czyta i przyswaja i tak nawróconym nie będzie. Bardziej się martwię, że jak zima będzie ciężka i ten cały cyrk oddany do eksploatacji 2 godz. zanim bomba pójdzie w gorę, to rzeczone Euro nie dzieci, a wnuki nasze spłacać będą, albo po wybojach popierniczać przez lat 15 (bo potem matka natura sobie z nimi poradzi).
Fukujama był w Trójce dzisiaj i powiedział, że banki znacjonalizować trzeba i, że USA mogły po ostatnim kryzysie to zrobić, ale ciała dały.
Cóż skoro koniec historii odwołany, to trzeba ją jakoś spisać dla tych, co czytać nie potrafią, a że kibice przyjadą i kraj nasz raj poznają ze stron internetowych uefa, cóż?... Nie "Otake Polske walczyłem" ;-)
 
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Czw Maj 31, 2012 5:08 pm   

Już wiem, skąd im się wziął VII w.
Cytat:
O Gdańsku
Pierwsza osada powstała w tym miejscu w VII wieku. Ze względu na bardzo korzystne położenie, Gdańsk rozwijał się w coraz większy i coraz prężniejszy ośrodek handlowy. Jest to jeden z najstarszych polskich grodów. Zapisał się w bardzo istotnych momentach dziejów naszego kraju. Wolne Miasto Gdańsk było silne i niepokorne. Te cechy zachowało do dzisiaj. To tutaj rozpoczęła się inwazja Niemiec na Polskę podczas II wojny światowej. Tutaj także doszło do wydarzeń, które umożliwiły upadek komunizmu w Europie Wschodniej.

Źródło:
http://www.gdanskdzisiaj....-maju-gazeta-pl (po prawej stronie).
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Maj 31, 2012 7:18 pm   

Cytat:
Wolne Miasto Gdańsk było silne i niepokorne.

:szczena:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Maj 31, 2012 9:41 pm   

pumeks napisał/a:
Cytat:
Wolne Miasto Gdańsk było silne i niepokorne.

:szczena:

Zapomnieli dodać, że było ostoją polskości :hihi:

A całkiem serio - widać, że termin "WMG" jest przez niektórych utożsamiany z Gdańskiem jako takim, a nie tylko z okresem 1920-39, czy 1807-14.
_________________
da, da, da...
 
 
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Sro Cze 06, 2012 10:38 pm   

A ja musze powiedziec, ze obecnie w niemieckiej Telewizji bardzo chwala Gdansk i jeszcze bardziej mieszkancow Gdanska (nie tylko Fanow).
:== :== :==
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Czw Cze 07, 2012 4:03 am   

tadter napisał/a:
A ja musze powiedziec, ze obecnie w niemieckiej Telewizji bardzo chwala Gdansk i jeszcze bardziej mieszkancow Gdanska (nie tylko Fanow).

Obecnie... tzn. w jakimś konkretnym programie? Ogólnie czy w kontekście EURO?
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
luanda 
lubię tu wpadać


Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 289
Wysłany: Czw Cze 07, 2012 10:52 am   

tadter napisał/a:
A ja musze powiedziec, ze obecnie w niemieckiej Telewizji bardzo chwala Gdansk i jeszcze bardziej mieszkancow Gdanska (nie tylko Fanow).
:== :== :==


Obecnych, czy może z jakiejś innej epoki? ;)
 
 
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Nie Cze 10, 2012 7:32 pm   

Obecnych, obecnych. Oczywiscie jest to na pewno zwiazane z Euro, ale zawsze.
A gdanski stadion podoba sie Niemcom najbardziej!!!
Poczekajmy do konca - to zobaczymy. Ale ja jestem pewny, ze Polska "plamy" nie da i beda NAS nadal chwalic!!!
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
Ostatnio zmieniony przez danziger Pon Cze 11, 2012 9:06 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Pon Cze 11, 2012 10:57 pm   

tadter napisał/a:
A ja musze powiedziec, ze obecnie w niemieckiej Telewizji bardzo chwala Gdansk i jeszcze bardziej mieszkancow Gdanska (nie tylko Fanow).
:== :== :==

Potwierdzam w pelni i dodam: prasa tak samo.
Oczywiscie zwiazane jest to z siedziba druzyny w "Dworze Oliwskim".
Pani Merkel juz tam byla na kolacji i czeka teraz na kwalifikacje do cwiercfinalu zeby znowu przyjechac.
(...)

Ja jestem bardzo szczescliwy, ze ta druzyna tam zamieszkala - juz ostatni Niemiec teraz wie, gdzie Gdansk lezy... :huuurra:

Post edytowany. :tniemy:

Im mniej o polityce, tym lepiej dla nas wszystkich. :zgooda:
DW
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Wto Cze 12, 2012 11:47 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk