Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dzieje się na Kociewiu
Autor Wiadomość
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 10:25 pm   

pumeks napisał/a:
Dostojny Wieśniak napisał/a:
Tematy archeologiczne w naszym województwie, podlegają chyba Poznaniowi

Kategorycznie dementuję :dziadek:
No to już wszystko jasne. :)
_________________
Poldergeist
 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Pią Mar 02, 2012 4:19 pm   

Brutalnie dodam: Niestety...
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Mar 03, 2012 1:59 am   

Niby wszystko się zmienia a jednak Pan Majster trwa jak opoka. Jasiowi tylko broda wyrosła rzadka.
:arrow: Naduś :mrgreen:
_________________
Poldergeist
 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 4:14 pm   

Ukazał się nowy numer rocznika "Rydwan" Muzeum Ziemi Kociewskiej. Ze strony:

http://www.muzeum-kociewi...aktualnosci.htm

Z wielką przyjemnością informujemy Państwa, że ukazał się siódmy numer RYDWANU, rocznika muzealnego Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.
Znaczną część tegorocznego wydania RYDWANU stanowią artykuły dotyczące Kroniki Świętego Zakonu Cystersów w Pelplinie. 19 kwietnia 2010 roku z inicjatywy senatora Andrzeja Grzyba w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie doszło do inauguracji prac badawczych, mających na celu przetłumaczenie, naukowe opracowanie i wydanie Kroniki Świętego Zakonu Cystersów w Pelplinie oraz powołania komisji badawczej w składzie: prof. dr hab. Klemens Bruski (przewodniczący komisji), dr hab. Marek Smoliński, dr Sławomir Kościelak, ks. prof. dr hab. Krzysztof Koch, ks. prof. dr hab. Anastazy Nadolny, ks. dr Antoni Bączkowski, prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, prof. dr hab. Krzysztof Kaczmarek, dr Michał Kargul, mgr Karol Wróblewski.
Komisja uznała, iż priorytetem jest nowy przekład Kroniki z łaciny na język polski. Sformułowano również postulat zorganizowania konferencji naukowej poświęconej Kronice pelplińskiej. Odbyła się ona 27 listopada 2010 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Konferencja została zorganizowana przez zespół naukowy powołany do opracowania Kroniki, Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz Parlamentarny Zespół Kociewski.
W trakcie konferencji wygłoszono siedem referatów omawiających dzieje i zawartość kroniki pelplińskich cystersów. Zostały one zamieszczone w najnowszym wydaniu RYDWANU.
Ireneusz Mikołajczyk podkreśla konieczność przetłumaczenia całej Kroniki pelplińskiej na język polski. Z kolei Klemens Bruski w bardzo ciekawy sposób opisuje w swoim artykule obie części Kroniki – zarówno pod względem treści, jak i grafiki oraz przybliża zagadnienia dotyczące jej autorstwa. Sposób, w jaki Kronika pelplińska opisuje związaną z zakonem cystersów działalność dynastii Sobiesławiców przedstawia nam Karol Wróblewski. Natomiast Michał Kargul zwraca uwagę na konteksty, w jakich pojawiały się na stronach Kroniki nazwy kociewskich miast. Wartość Kroniki ze względu na zawarte w niej informacje biograficzne uświadamia w swojej pracy Ryszard Szwoch. Krzysztof Kaczmarek poświęca uwagę zdobywaniu wykształcenia przez cystersów, zaś Sławomir Kościelak natomiast odsłania informacje o życiu pomorskich cystersów, opisane na łamach gdańskich kronik jezuickich między XVI a XVIII wiekiem. Fakty na temat życia i twórczości barokowego panegirysty, autora herbarza pruskiego, Jana Karola Dachnowskiego, którego twórczość stanowiła jedno ze źródeł Kroniki pelplińskiej, przybliża nam profesor Jacek Kowalkowski. Natomiast profesor Marek Smoliński rozprawia o tym, w jaki sposób Kronika ukazuje stosunki między cystersami z Pelplina a joannitami z Lubiszewa i Skarszew.
W RYDWANIE tradycyjnie pojawiły się również artykuły dotyczące odkryć archeologicznych na terenach Kociewia. Młodzi naukowcy, Magdalena Wałaszewska i Piotr Woźniak piszą o rozważaniach na temat znaczenia kręgów kamiennych w Odrach. W osobnym artykule pani Magda opowiada o znaleziskach datowanych na kulturę pomorską z miejscowości Grabowo Bobowskie. Profesor Tadeusz Grabarczyk przypomina o znaczeniu działalności archeologicznej na Kociewiu cenionego badacza, Gotfryda Ossowskiego. Marian Kochanowski opowiada historię niezwykle ciekawych odkryć w Lesie Szpęgawskim oraz miejscowości Stara Jania.
Warto zwrócić także uwagę na cykl artykułów związanych ściśle z tematyką Kociewia. Trzy z nich to sprawozdania z badań terenowych zorganizowanych w maju 2011 roku na Kociewiu, w Osieku. Odbyły się one w ramach warsztatów regionalnych organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Mozaika , Muzeum Ziemi Kociewskiej i Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, koordynatorką i pomysłodawczynią warsztatów była Patrycja Hamerska.. Patronat honorowy nad warsztatami objął Parlamentarny Zespół Kociewski. W warsztatach uczestniczyło 20 studentów z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Celem warsztatów było zapoznanie studentów z kulturą Kociewia poprzez udział w warsztatach z tańca kociewskiego, haftu i rzeźby. Poza tym studenci prowadzili w tych dniach badania terenowe mające na celu zbadanie tożsamości regionalnej mieszkańców Osieka (studenci z Uniwersytetu Gdańskiego, opiekunem tej grupy była dr Aleksandra Wierucka), obrzędowości ( studenci z Torunia, opiekunem grupy był mgr Sylwester Kiełbasiewicz) i gwary ( doktorantki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, opiekunem grupy była prof. Maria Pająkowska – Kensik). W RYDWANIE przedstawione zostały wstępne sprawozdania z tychże badań autorstwa prof. Marii Pająkowskiej – Kensik, dr Aleksandry Wieruckiej, pana Sylwestra Kiełbasiewicza oraz pani Katarzyny Sturmowskiej.
Warsztaty te organizowane były już po raz trzeci i cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów i nauczycieli akademickich. Są doskonałą okazją do promocji naszego regionu i być może przyczynia się do tego, że Kociewiem zainteresują się pod kątem naukowym także studenci i naukowcy spoza Kociewia.
Poza tym w tegorocznym wydaniu „Rydwanu” senator Andrzej Grzyb wraz z panią Magdą Kalkowską snują rozważania na temat tożsamości pomorskiej, poczucia wspólnoty regionalnej mieszkańców Pomorza.
Wiesław Gogan opisuje dzieje majątku mieszczącego się we wsi Rulewo w gminie Warlubie.
Marta Musioł zwraca uwagę na problem braku poszanowania dla zabytków wiejskiej architektury, wymieniając przy tym przykłady zabytkowych drewnianych chat na Kociewiu.
Krzysztof Filip w pasjonujący i szczegółowy sposób prezentuje historię powstania i działalności Milicji Obywatelskiej w powiecie starogardzkim.
Są w numerze naszego rocznika również artykuły-wspomnienia. Edmund Zieliński napisał obszerny artykuł wspomnieniowy na temat kociewskich twórców ludowych, przede wszystkim rzeźbiarzy. Profesor Maria Pająkowska-Kensik przywołuje pamięć o niezwykłych księżach, pochodzących z Kociewia, którzy, jak pisze autorka „znacznie poszerzyli zakres duszpasterstwa”. Są to m.in. J.S.Pasierb, W.Łęga, F.Kamecki i B.Sychta.
Adam Lisenbarth, kontynuując opowieść na temat losów swojego ojca, Witolda Lisenbartha, odkrywa przed nami tajemnice struktur i funkcjonowania polskiego wywaidu i kontrwywiadu wojskowego.
Róża Janca-Brzozkowska wspomina dawnego nauczyciela ze starogardzkiego gimanzjum-Dawida Bruskiego.
No i w końcu coś dla miłośników sztuki. Jutta Fethke „oprowadza” nas po Muzeum Prus Zachodnich. Obszerny artykuł, bogato opatrzony ilustracjami, poświęcony jest obrazowym ujęciom miast, m.in. Gdańska, Torunia, Elbląga, Kwidzyna, Malborka.
Sztukę ludową przybliża nam natomiast Anna Ledwożyw. W jednym ze swoich artykułów opisuje wrażenia z II Pleneru Twórców Ludowych „Kociewskie Wycinki” 2011, w którym wzięli udział twórcy ludowi z Pomorza. W drugim artykule natomiast autorka pisze o historii haftu na Kociewiu, przenosząc nas tym samym w świat igłą i nicią wyszywany.
Dziękujemy Czytelnikom za zainteresowanie Rydwanem i za okazywaną nam życzliwość. Rydwan stał się poniekąd kroniką opisującą naszą przeszłość, obserwującą teraźniejszość i budującą fundamenty przyszłości, opartej przecież na wspólnej historii, tradycji i kulturze.

Najnowszy numer „Rydwanu” dostępny jest w naszym Muzeum,
przy ul. Bocznej 2 w Starogardzie Gdańskim w cenie 25 zł.
Rocznik można zamawiać także telefonicznie pod nr tel. (58) 562 46 75.
Oprac. Muzeum Ziemi Kociewskiej
 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Wto Kwi 03, 2012 12:51 pm   Spotkanie Pięcdziesiąt lat "Pomoranii"

W sobotę po świętach odbędzie się w Tczewie spotkanie poświęcone Klubowi Studenckiemu "Pomorania", obchodzącemu w tym roku jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia.

Miejsce: Fabryka Sztuk w Tczewie przy ul 30 Stycznia 4
Czas: 14 kwietnia, godzina 14.00

Pomoranię założył w 1962 roku Lech Bądkowski, jako klub młodej inteligencji, mający wykuwać kadry regionalistów pomorskich. Spotkanie w Tczewie będzie okazją do przypomnienia roli, jaką Pomorania i Pomorańcy odgrywali i odgrywają na Kociewiu.

Zaproszenie.JPG
Plik ściągnięto 25936 raz(y) 110,52 KB

 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Pią Cze 01, 2012 2:16 pm   Zapraszenie na promocję książek historycznych

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
w Tczewie


Serdecznie zaprasza

w najbliższą środę, 6 czerwca,
na promocję dwóch wydawnictw poświęconych historii Kociewia i Pomorza.

W Fabryce Sztuk o godzinie 18.00 będzie można się zapoznać z książkami:

Wspomnienia wojenne (z czasów II wojny światowej)
autorstwa Jerzego Wrzałkowskiego

oraz biografii:

Teofil Zegarski (1884-1936). Pedagog, urzędnik, pomorski działacz społeczny i twórca "Orlego Gniazda" z Gdyni
pióra Leszka Molendowskiego.


Książki promować będą Kazimierz Ickiewicz oraz Krzysztof Korda


Zapraszamy 6 czerwca 2012 roku,
o godzinie 18.00 do Fabryki Sztuk
Tczew ul. 30 Stycznia 4


Zarząd Oddziału


promocja 6 czerwca.JPG
Plik ściągnięto 25737 raz(y) 44,31 KB

 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Wto Cze 19, 2012 11:11 pm   

Pod koniec czerwca odbędzie się w Tczewie kolejne spotkanie Kociewskiego Klubu Dyskusyjnego:


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejne,
kameralne spotkanie KaKaDu,
czyli Kociewskiego Klubu Dyskusyjnego

p.t. "Akademie oraz białe plamy - prezentacja lokalnych wątków II wojny światowej wczoraj i dziś".

Tym razem podyskutować chcemy o tym w jaki sposób jest prezentowania i przybliżana mieszkańcom Tczewa i Kociewia skomplikowana historia okresu ostatniej wojny.


Dyskusja odbędzie się w piątek, 29 czerwca o godzinie 17.45
w sali trójdzielnej Fabryki Sztuk (mały budynek 1 piętro),
przy ulicy 30 Stycznia 4 w Tczewie.

Głosy wprowadzające przedstawią Małgorzata Kruk oraz Szymon Stangel.

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd Oddziału Kociewskiego ZKP w Tczewie



 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Pią Wrz 21, 2012 7:43 pm   Ciekawostka plus zaproszenie

Dzisiaj mi wpadły w ręce dwie ciekawe sprawy. Primo artykuł o pomyśle wprowadzenia zajęć edukacji regionalnej na Kociewiu finansowanej z budżetu państwa (nieco wzorem organizacji zajęć nauki języka kaszubskiego). Zajawka artykułu gazetowego tutaj:

http://tczew.naszemiasto....a8a0f0b9c,1,3,5

A secundo, to ciekawe zaproszenie na dyskusje organizowaną przez sąsiedzki portal z Tczewa, chyba mocno wykraczająca poza samo Kociewie, ale na pewno warte odnotowania w tym wątku:

Debata - zaproszenie.JPG
Plik ściągnięto 25363 raz(y) 81,34 KB

 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Czw Gru 06, 2012 3:57 pm   Promocja książki o hsitorii pomorskiego leśnictwa

Czasu coraz mniej to z zamieszczaniem informacji coraz gorzej. Ale jak już wszedłem napisać o odbudowie mostu, to także tutaj news:

Serdecznie zapraszamy
na promocję książki dra Michała Kargula

"Abyście w puszczach naszych szkód nie czynili...
Gospodarka leśna w województwie pomorskim
w latach 1565-1772",

która odbędzie się 14 grudnia 2013 roku,
o godzinie 17.30,
w sali trójdzielnej Fabryki Sztuk w Tczewie
(mały budynek) przy ulicy 30 stycznia 4.



Promowana publikacja jest oparta na pracy doktorskiej autora, obronionej pod koniec 2009 roku i zajmuję się problematyką przemian w gospodarce leśnej w okresie nowożytnym. Autor przedstawia polską i europejską myśl gospodarczą poświęconą temu tematowi oraz specyfikę zarządzania lasami w dobrach królewskich, kościelnych, miejskich i szlacheckich.


W czasie promocji publikację będzie można nabyć w promocyjnej cenie 30 zł.

Serdecznie zapraszamy
Zarząd Oddziału Kociewskiego
ZKP w Tczewie

zaproszenie 14.12.12..JPG
Plik ściągnięto 25019 raz(y) 72,57 KB

 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Nie Lut 03, 2013 6:33 pm   

Dla chętnych jest możliwość otrzymania najnowszego, szóstego zeszytu "Tek Kociewskich":

Promocja 8 lutego.JPG
Plik ściągnięto 24433 raz(y) 57,92 KB

 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Sob Maj 11, 2013 10:23 am   Majowe wydarzenia na Kociewiu Tczewskim

Primo jak donoszą dociekliwi dziennikarze, WUOZ w Gdańsku w końcu wpisał do rejestru zabytków odkryte w 2009 roku fundamenty krzyżackiego zamku w Tczewie.

Secundo zaproszenia na dwa ciekawe spotkania. W najbliższy poniedziałek odbędzie się w Tczewie promocja książki poświęconej "dziadkom w Wehrmachcie", zaś w sobotę, 25 maja w Piasecznie będzie sesja poświęcona najważniejszej i najliczniejszej polskiej organizacji społecznej w I połowie XX wieku na Pomorzu, czyli Towarzystwom Ludowym.

zaproszenie Rehabilitacja 13 maja.JPG
Plik ściągnięto 23969 raz(y) 114,8 KB

Sesja 25 maja 2013.JPG
Plik ściągnięto 23969 raz(y) 52,98 KB

 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Nie Wrz 29, 2013 7:01 pm   VII Nadwiślańskie Spotkania Regionalne

Zbliża się październik, a więc i kolejne Nadwiślańskie Spotkania Regionalne. w tym roku maja być aż w trzech miejscach: w Suchym Dębie, Tczewie i Opaleniu. Ciekawie zwłaszcza wygląda konferencja o Wiśle w sobotę 5 X.

Konferencja popularnonaukowa
Znaczenie Wisły w gospodarce i kulturze Pomorza Nadwiślańskiego dawniej i dziś


Opalenie, 5.10.2013 r.

10.00 - Otwarcie konferencji
10.15-11.15 - I sesja

dr Krzysztof Korda, Wisła w ideach i działaniach ruchu kaszubsko-pomorskiego;
mgr Jan Kulas, Regionalne kontakty kociewsko-powiślańskie po 1989 r.;
mgr Bartosz Świątkowski, Nadwiślańskie budownictwo krzyżackie;
mgr Antoni Barganowski, Mennonici w Dolinie Kwidzyńskiej.

11.15 - 11.30 - Przerwa na poczęstunek
11.30-12.30 - II sesja

mgr Henryk Michalik, Znaczenie polityczno-gospodarczo-handlowe Wisły i walki o panowanie nad nią w okolicach Niziny Kwidzyńskiej od średniowiecza do XVIII wieku;
dr Michał Kargul, Komunikacyjna rola Wisły w średniowieczu i okresie nowożytnym;
Przemysław Kilian, Dochody starostwa gniewskiego na podstawie lustracji województw Prus Królewskich;
mgr Małgorzata Kruk, Żegluga rzeczna i morska na Wiśle w okresie międzywojennym..

12.15 - 12.30 -Przerwa na poczęstunek
12.30 - 13.30 –III sesja

mgr Marek Kordowski, Przeprawy mostowe nad Dolną Wisłą w XIX i XX wieku;
mgr Andrzej Lubiński, Kontakty Towarzystw Rolniczych Powiśla i Ziemi Gniewskiej i ich dzisiejsze reminiscencje w działaniach Towarzystwa Miłośników Ziemi Sztumskiej;
mgr Leszek Muszczyński, Wisła w literaturze niemieckiej XIX i XX wieku;
mgr Tomasz Jagielski, Wiślane wątki na Żuławach Gdańskich.

13.30-14.30 - Dyskusja i podsumowanie konferencji.
14.30 - Zakończenie VII Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych

NSR 2013 - program1.jpg
Plik ściągnięto 23496 raz(y) 108,78 KB

 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Czw Lut 13, 2014 7:27 pm   

I ukazał się kolejny numer "Tek Kociewskich".

Wersja cyfrowa tradycyjnie dostępna w Kociewskiej Bibliotece Internetowej, a papierową otrzymać można na promocji w Tczewie:

Zaproszenie na promocję 21.02.png
Plik ściągnięto 22902 raz(y) 62,14 KB

 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Pią Sty 16, 2015 9:37 pm   "Teki Kociewskie" z. VIII

Już tradycyjnie w okolicach sylwestra pojawia się kolejny numer rocznika "Teki Kociewskie". Do pobrania w wersji pdf:

http://www.zkp.tczew.pl/czasopisma

TK8.jpg
Plik ściągnięto 20709 raz(y) 39,51 KB

TK8 sp1.png
Plik ściągnięto 20709 raz(y) 50,74 KB

TK8 sp2.png
Plik ściągnięto 20709 raz(y) 53,32 KB

 
doldar 

Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 132
Wysłany: Sob Kwi 16, 2016 11:20 am   

Gdzie można znaleźć .pdf tego zeszytu?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk