Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
zdjęcia Sopotu z lat 90tych
Autor Wiadomość
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Nie Lut 19, 2012 1:10 pm   

Skrzyżowanie Al. Niepodległości z ulicą Armii Krajowej w 1976 r. Nie mam innych zdjęć z tej okolicy.

Sopot-1976.jpg
Plik ściągnięto 12262 raz(y) 93,14 KB

_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Nie Lut 19, 2012 7:08 pm   

Zbych napisał/a:
Skrzyżowanie Al. Niepodległości z ulicą Armii Krajowej w 1976 r. Nie mam innych zdjęć z tej okolicy.


Fajne zdjęcie. Nie wyobrażam sobie dzisiaj Armii Krajowej jako dwukierunkowej.
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pon Lut 20, 2012 11:30 am   

malkim napisał/a:
Co do Waszej listy budynków powstałych w okresie lat 90-tych, to zapomnieliście dodać budynku Kościoła Chrystusowego przy ul.Obrońców Westerplatte(może ma ktoś zdjęcia z budowy,lub terenu zanim rozpoczęto jego budowę?)

Zdjęć nie mam, ale pamiętam, że tam wcześniej nie było niczego poza czymś w rodzaju ogrodu. Mieszkałem po drugiej stronie torów jeszcze przed budową tego kościoła, a jego budowa to nie lata 90-te, lecz dużo wcześniej. Może na początku lat 80-tych, a może nawet pod koniec lat 70-tych.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
malkim 

Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 39
Wysłany: Pon Lut 20, 2012 9:05 pm   

Dziękuje Zbych za zdjęcie skrzyżowania.Co prawda nie widać skarpy z wejściem do podziemnego schronu,ale i tak bardzo fajne :wink: A masz może o nim jakieś informacje?
A może posiadasz takie zdjęcia z gdyńskich Kolibek ? Al.Zwycięstwa,stacja cpn,cmentarz,pomnik z orłem itp ? :wink:
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pon Lut 20, 2012 9:43 pm   

Niestety nie mam informacji o tym schronie, a z Kolibek mam tylko kilka krajobrazowych znad morza przy granicy z Sopotem. Teren Kolibek przy granicy z Sopotem był wówczas ogrodzony. Dostępny był wąski pas skraju skarpy i ścieżka przy Swelini.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
malkim 

Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 39
Wysłany: Pon Lut 20, 2012 9:57 pm   

Aha,a czy mógłbyś te zdjęcia z nad morza z Kolibek też umieścić tu lub w wątku o Kolibkach?
http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2513 dzięki wielkie z góry :wink:
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Wto Lut 21, 2012 6:39 pm   

Wracam do tematu Kościoła Chrystusowego, bo znalazłem zdjęcia, które mogą coś wyjaśnić i nawet już mi udowodniły nieścisłości. Nie brałem ich wcześniej pod uwagę, bo dotyczą miejsc podwórkowo-domowych, czyli nieznanych publicznie, a i ich jakość też nie zachęca do pokazania.
Oczywiście wyjaśniam teraz te nieścisłości:
Kościół rzeczywiście był budowany w latach 90-tych.
To, co napisałem w przedostatnim swoim poście, że było budowane na początku lat 80-tych lub końcu lat 70-tych dotyczy niskiego podłużnego budynku przy torach kolejowych, będącego chyba jakimś zapleczem tego kościoła lub pełniącego funkcję kościoła do czasu wybudowania obecnego. Gdy go budowano, mówiono, że powstaje tam kościół innego wyznania. Jednak i tu należy skorygować czas ograniczając go tylko do lat 80-tych, ponieważ w Wikipedii
http://pl.wikipedia.org/w...tusowy_w_Polsce
podano, że do 14 kwietnia 1982 r. Kościół Chrystusowy nie był wyznaniem zarejestrowanym w Polsce i stąd możliwość budowy pierwszego budynku w końcu lat 70-tych jest mało prawdopodobna.
W załącznikach dwa zdjęcia i fotomapka Gogela z 2008 r.

Pierwsza fotografia została wykonana w 1976 r. z przeciwnej strony torów naprzeciw posesji sąsiadującej obecnie z kościołem. Miejsce przyszłego kościoła znajduje się po prawej stronie fotografii.
Na mapce Gogela oznaczyłem czerwonymi liniami obszar fotografowany, żółtą strzałką budynek mieszkalny w centrum fotografii, a żółtą kropką parterowy budynek gospodarczy przed nim.

Druga fotografia została wykonana w roku 1989 z okna prawie naprzeciw terenu kościoła. Budynku kościoła jeszcze nie ma, ale jest już niski i długi budynek, który być może jest jego zapleczem lub pełni funkcję kościoła do czasu wybudowania obecnego (najdalszy budynek).
Na mapce Gogela oznaczyłem zielonymi liniami obszar fotografowany, a zieloną kropką rzeczony budynek (jest ciemny, ale po rozjaśnieniu widać, że styka się narożnikiem z budynkiem gospodarczym ze zdjęcia z 1976 r.).
Zdjęcie zostało wykonane przed wyprowadzką i nie było już okazji poprawić.

Gogel ma najstarsze fotomapy tego miejsca z roku 2002 i budynek Kościoła Chrystusowego już na nich istnieje.

1976.jpg
Plik ściągnięto 12053 raz(y) 118,19 KB

1989.jpg
Plik ściągnięto 12053 raz(y) 72,88 KB

2008.jpg
Plik ściągnięto 12053 raz(y) 75,55 KB

_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
malkim 

Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 39
Wysłany: Wto Lut 21, 2012 7:18 pm   

Pamiętam, jak na tym podłużnym budynku przy torach kolejowych wisiał krzyż widoczny z ulicy.Podejrzewam że mieściła się tam pierwotnie kaplica tymczasowa.
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sro Lut 22, 2012 7:44 pm   

malkim napisał/a:
Aha,a czy mógłbyś te zdjęcia z nad morza z Kolibek też umieścić tu lub w wątku o Kolibkach?

tutaj.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk