Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Goldwasser, Machandel i inne nie piwne trunki procentowe
Autor Wiadomość
Roman 
Hamburger

Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 25
Wysłany: Czw Gru 20, 2007 9:34 pm   

Doskonaly smak i nazwe Machandel znam juz tylko z opowiadan rodzicow. Za to kilka lat temu w ksiazce Die Westpreußische Kleinbahnen AG znalazlem zabawny opis pana W. Kalischà dotyczacy pracy kolejarzy gdanskiej waskotorowki. Otoz kierownik pociagu kazdorazowo po przyjezdzie na stacyjke Knüppelkrug (Przejazdowo) byl zobowiazany udac sie do telefonu, ktory znajdowal sie tuz przy wejsciu do karczmy i zameldowac dyspozytorowi w Gdansku przybycie pociagu. Jesli kierownik przez dluzsza chwile nie wracal, po wagonie zaczynaly krazyc pogloski ze widocznie poszedl do karczmy "na jednego" przez co pociag zapewne odjedzie opozniony. Podejrzenia te byly wyraznie przesadzone - nawet jesli kierownik pociagu poszedlby wypic kieliszek Machandlu to nie spowodowaloby to dluzszego opoznienia jak 3 sekundy gdyz odbywalo sie to blyskawicznie - Dittchen (10 Pfenigow) wyciagnac, Machandel lyknac, Dittchen polozyc, ot wszystko !
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Nie Sty 06, 2008 12:47 am   

Z księgi adresowej 1942 udało mi się ściągnąć fragment zdjęcia wnętrza knajpy na Hundegasse 23 gdzie reklamowana była ta jałowcówka. :)

Image4ma.jpg
Plik ściągnięto 25566 raz(y) 74,33 KB

 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Czw Lut 21, 2008 7:42 pm   

eleganckie, prawda?

l1.jpg
Plik ściągnięto 25433 raz(y) 78,79 KB

 
 
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Czw Lut 21, 2008 11:04 pm   

Pikne, po prostu pikne. :D
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sob Wrz 26, 2009 10:25 pm   

Polskiej podróby Goldwassera już chyba nie będzie
Goldwasser znika z półek

Cytat:
Polska Goldwasser znika z półek

Ostatnia butelka złotego likieru zeszła z taśmy w czerwcu. Polmos zaniechał produkcji. Kojarzona z Gdańskiem wódka jest teraz produkowana tylko w Niemczech

Wielbicieli nie ma może za wielu - narzekają, że za słodka, smak jakiś ziołowy. Ale nikt nie zaprzeczy, że Goldwasser jest dla Gdańska tym, czym Becherovka dla Słowacji czy Bombardino dla narciarzy w Alpach.

Złota woda jest równie stara jak perły gdańskiego gotyku. Pierwsza butelka została napełniona likierem pod koniec XVI w. Autorem przepisu jest holenderski emigrant, który rozpuścił w 40-procentowym roztworze alkoholu mieszankę 20 ziół i dosypał odrobinę płatków 23-karatowego złota. Swoją nalewkę nazwał Goldwasser, likier okazał się przebojem, a do jego wielbicieli należeli m.in. król Francji Ludwik XIV i caryca Rosji Katarzyna Wielka.

Goldwasser, gdy za czasów PRL wódkę mogły produkować tylko państwowe gorzelnie, był robiony w Starogardzie Gdańskim. Potem gdańska wódka trafiła do Poznania. Tam półtora roku temu zmieniono butelkę i etykietę, ale w czerwcu zaniechano produkcji, zatrzymując znak towarowy. Jak wyjaśnił rzecznik spółki Andrzej Szumowski - "zakład zmienia politykę i skupia się na kilku wiodących markach". Wśród nich nie ma gdańskiego smakołyku. Znak towarowy teoretycznie nie jest na sprzedaż, ale trzeba będzie negocjować cenę - Poznań tanio Goldwassera nie odda. - Na upartego nie ma rady - mówi Szumowski. - Będziemy wtedy negocjować.

Na rynku jest resztka zapasów Goldwassera i likier produkowany w Niemczech. Różnią się głównie ceną. Polska wódka jest dwa razy tańsza niż niemiecka, kosztuje 32 zł za pół litra.

Na pewno można ją kupić w sklepie z alkoholami przy ul. Szerokiej. Właściciel ma zapas - jak ktoś chce mieć pamiątkę, powinien się śpieszyć.

Rosjanka Karalina Monczyn myślała o pamiątce z Gdańska. Bardzo często jest nią właśnie złoty likier. W sklepie przy ul. Piwnej usłyszała, że nie ma i już nie będzie, bo Polacy przestali robić. - Pewno dlatego, szto germanska - skwitowała Rosjanka.

Poza hurtownikami i właścicielami sklepów nikt w Gdańsku nie wie, że Goldwasser zmieniła obywatelstwo.

Także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz dopiero od nas dowiedział się, że będzie musiał znaleźć nowy prezent dla gości, bo do tej pory często była nim właśnie Goldwasser.

- Póki co mamy zapas - komentuje Emilia Salach-Pezowicz, szefowa biura prezydenta - Ale szkoda, że poznaniacy wycofali się z produkcji.

Oprócz kuzynki z Niemiec można kupić złoty likier robiony na zamówienie gdańskiej restauracji Goldwasser przy Długim Pobrzeżu. Jest trochę droższa od tej z Polmosu - kosztuje nieco ponad 50 zł za butelkę.
_________________
Peter von Danzig
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Wrz 27, 2009 8:23 am   

Zastanawia mnie, jak to jest z nazwą Goldwasser, kto ma prawa własności do nazwy.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Wrz 27, 2009 8:22 pm   

Cytat:
Autorem przepisu jest holenderski emigrant,

Normalnie załamka... zastanawiam się, co za lobby stoi za tym, że wszyscy Belgowie są w Gdańsku uważani za Holendrów :II
Co prawda autorka tekstu nie jest orłem z geografii, skoro Karlovarską Becherovkę przypisała Słowacji :wink:

Sabaoth napisał/a:
Zastanawia mnie, jak to jest z nazwą Goldwasser, kto ma prawa własności do nazwy.

W tej sprawie ciekawy komentarz Zbigniewa Jujki :hihi:

Jujka_Goldwasser.jpg
Plik ściągnięto 24985 raz(y) 66,61 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
bambuko 


Dołączył: 28 Wrz 2005
Posty: 19
Wysłany: Pon Wrz 28, 2009 10:56 pm   

pumeks napisał/a:
Cytat:
Autorem przepisu jest holenderski emigrant,

Normalnie załamka... zastanawiam się, co za lobby stoi za tym, że wszyscy Belgowie są w Gdańsku uważani za Holendrów :II ...

jezeli juz, to Flamand z Brabantu a nie Belg?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Wrz 29, 2009 7:50 am   

Po pierwsze, to nie "jeśli już", bo sprawa jest bezdyskusyjna.
Po drugie nie "z Brabantu", a z Brabancji, jeśli łaska.
Po trzecie - oczywiście masz rację, że w tamtym czasie nie było Belgów, ale także określenie "holenderski" jest dla tamtego czasu anachroniczne - świadomie posłużyłem się nazewnictwem dzisiejszym. Poza tym, choć to oczywiście niewiele zmienia, niderlandzka wikipedia podaje, że Republikę Zjednoczonych Prowincji nazywano po łacinie Belgica foederata.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Wto Lip 12, 2011 9:51 am   

W Niemczech pojawił się Goldwasser w butelce 0,7 l o ciekawym kształcie sztabki złota. Mnie się podoba a Wam?

goldwasser.jpg
Plik ściągnięto 23269 raz(y) 48,96 KB

 
 
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Sro Lut 08, 2012 8:42 pm   

A czy ktoś się może zaopatrywał tutaj w Machandla ?
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Lut 10, 2012 12:55 am   

Przecież to stronka wspominanej knajpy na Długim Pobrzeżu...
_________________
da, da, da...
 
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pią Lut 10, 2012 8:27 am   

Taka forma reklamy dzisiaj nie do pomyślenia.

Miro

goldwasser.jpg
Plik ściągnięto 22465 raz(y) 36,92 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Pią Lut 10, 2012 6:24 pm   

danziger napisał/a:
Przecież to stronka wspominanej knajpy na Długim Pobrzeżu...

Ja wiem - chodziło mi o to, czy ktoś zaopatrywał się może w tym ich sklepie internetowym i czy ma na ten temat jakieś spostrzeżenia :)
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Nie Lip 29, 2012 8:55 pm   

Gdańska jałowcówka. Robili ją mennonici, pili chłopi i arystokracja.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk