Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
ULICE
Autor Wiadomość
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Nie Lis 27, 2011 10:56 pm   

Orka napisał/a:
teraz widać, że na samym rogu brakuje wielkiej kamienicy...Z miejsca po niej robiłam zdjęcia. W chaszczach widać jakieś resztki podmurówki i luźne cegły.


Orka, rzeczywiście na tym dzikim parkingu w dni rynku można znaleźć podmurówki, ale - jak mówią autochtoni, to pozostałości po szklarniach tutejszego ogrodnika. Tyle wiem :)
 
Orka 

Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 178
Wysłany: Pią Gru 09, 2011 10:08 am   

mikado napisał/a:

Orka, rzeczywiście na tym dzikim parkingu w dni rynku można znaleźć podmurówki, ale - jak mówią autochtoni, to pozostałości po szklarniach tutejszego ogrodnika. Tyle wiem :)


To możliwe, być może szklarnie stały na resztkach przedwojennej kamienicy. Bo że jakaś kamienica tam była-to nie mam najmniejszej wątpliwości.
 
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Pon Gru 12, 2011 12:25 pm   

chyba nikt tu nie ma wątpliwości - są przecież zdjęcia. Podpytałam się sąsiadów - ogrodnik był tu juz w latach 60., nawiózł trochę ziemi i zrobił podmurówki na szklarnie. Podobno same podmurówki stoją na betonowych płytach, być może zachowały się stropy podpiwniczenia kamienicy? ja po tych krzaczorach nie łażę, ale może coś tam sie da zobaczyć?
 
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Czw Sty 12, 2012 1:43 pm   

dostałam od znajomego zdjęcia z tej okolicy, nie wiem z jakich lat dokładnie. Na jednym widać budowę bloków przy ul. Białej 3 i 6, budowane były podobno w latach 60. Na dwóch pozostałych widać milicję wchodzącą do tunelu na Waryńskiego - zdjęcia były robione z bloku przy Białej 3.



 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Lis 07, 2012 9:40 am   

Wahałem się, czy nie wrzucić tego do wątku o tramwajach, ale jednak sentyment do "Dolnego Wrzeszcza" wziął górę. Przystanek "piątki" na Waryńskiego, z uroczej galerii fotek tramawajowo-autobusowych (KLIK)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Lis 07, 2012 9:55 pm   

Tak to właśnie było, dobrze pamiętam. Jeszcze po pierwszej klasie liceum, wtedy VIII-mej, (1960) jeździłam z tego przystanku na plażę w Brzeźnie :uhmm:
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Nie Lis 11, 2012 2:48 am   

Niesamowite.

:==

"Piątka" miała drewniane siedziska z listewek -i motorniczego z prawdziwą korbą...

Tramwaj pachniał smarem do tej korby i skórzaną torbą konduktora.

I w maju- bzem, pęki bzu ludzie wieźli , zawsze ktoś jechał z kwiatami a i chyba rosły krzewy w ogródkach w tamtej okolicy -biały bez...
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Wto Lis 13, 2012 11:41 am   

Niesamowita jest też ilość ludzi na tej ulicy. O prostym chodniku i równej jezdni nie wspominając ;)
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Wto Lis 13, 2012 5:32 pm   

rispetto napisał/a:
Niesamowita jest też ilość ludzi na tej ulicy.

Odpowiedź jest prosta. Bardzo nieliczni mieli wtedy samochody prywatne. Ośmieliłabym się twierdzić, że poniżej 10% i bliżej 5-ciu. Swoją drogą warto by zajrzeć do jakiegoś rocznika statystycznego z tamtego okresu.
No i cały ten tłumek czeka oczywiście na następny tramwaj, bo ten jest już pełen.
Tłok w tramwajach, niemożebny w godzinach szczytu, to był wtedy problem.

Z podobnych przyczyn ten dobry stan chodników i jezdni. Mały ruch samochodowy po prostu, ale też chyba większa kultura kierowców, tym bardziej, że problemów z postawieniem samochodów nie było, miejsca aż nadto 8))
 
Marcel 

Dołączył: 05 Gru 2012
Posty: 29
Wysłany: Sob Gru 29, 2012 4:29 pm   

Dzień dobry,
nie chciałem otwierać nowego tematu dlatego postanowiłem swoją prośbę napisać tu.
Bardzo mi zależy na starych fotografiach ulicy Wajdeloty, zwłaszcza jej początku, od skrzyżowania z Waryńskiego i Danusi. (Choć oczywiście każdy inny odcinek będzie bardzo mile widziany).
Ciekawi mnie jaki budynek był na rogu Wajdeloty i Waryńskiego, na przeciwko baru "Smakosz", jaka kamienica stała przed obecnym "Lady Fitness" (moja pamięć sięga tylko parterowego baraku), oraz jak wyglądała kamienica nr 2 przed laty. W domowym archiwum znalazłem jakieś zdjęcia, ale niestety przedstawiają tylko mało znaczący wycinek elewacji...
Jeżeli ktoś dysponuje takimi fotografiami, informacjami i chciałby się nimi ze mną podzielić, będę bardzo wdzięczny. :zgooda:
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Sob Gru 29, 2012 7:11 pm   

A czy tutaj zaglądałeś? :wink:
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
Marcel 

Dołączył: 05 Gru 2012
Posty: 29
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 4:16 am   

Jestem w szoku. Oczywiście, że tego ujęcia nie znałem... coś pięknego.
 
Marcel 

Dołączył: 05 Gru 2012
Posty: 29
Wysłany: Wto Sty 08, 2013 10:31 pm   

http://www.wajdeloty.org/...d=198&Itemid=34

:==

Teraz tylko trzymać kciuki aby roboty posuwały się spokojnie do przodu.
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Czw Sty 10, 2013 7:57 pm   

Pożyjemy, zobaczymy.
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Sob Gru 14, 2013 10:04 am   

Bäckerei Schröter Labesweg 18 (Lelewela)

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk