Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Am Holzraum
Autor Wiadomość
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Lis 21, 2011 12:55 pm   

Witam,
ostatnio poszukuję wszelkich śladów nieistniejącej ulicy Am Holzraum, to rejon obecnego Placu Solidarności, a dokładnie ulicy Stefana Jaracza.
Znalazłam na forum danzig.de kilka zdjęć z tej ulicy, których nie mogę obejrzeć, bo musiałabym się zarejestrować. Rejestracja jest niewykonalna, prosiłam o pomoc kolegę z Niemiec, jemu też się nie udało tam zarejestrować.
Forum cały czas działa, pojawiają się nowe posty.
Być może ktoś z Was jest zarejestrowanym uczestnikiem tego forum i mógłby mi pomóc w dotarciu do tych fotografii.
To link do wątku

http://forum.danzig.de/sh...685-Am-Holzraum

zdjęcia są w postach nr 3 i 11.

Będę wdzięczna za pomoc :)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lis 21, 2011 1:21 pm   

Ja też nie jestem tam zalogowany, ale pewnie się okaże, że to zdjęcia zeskanowane z pierwszego albumu p. Tuska "Był sobie Gdańsk" (1996). Co najmniej jedno z nich było tu na forum (KLIK)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Anker 

Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 274
Wysłany: Pon Lis 21, 2011 2:11 pm   

To samo miejsce z nieco innej perspektywy

Gdańsk.....jpg
Plik ściągnięto 33254 raz(y) 82,54 KB

 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Lis 21, 2011 4:29 pm   

To zdjęcie z mostkiem jest jedynym z tej ulicy we wszystkich albumach p.Tuska. Przejrzałam wszystkie tomy strona po stronie. Jest jeszcze jedno z nazwą tej ulicy w tytule, to jest widok na Plac Hanzy z wylotu Am Holzraum.
I to jest przyczyna, dla której tak walczę o dotarcie na forum danzig.de. Tam muszą być inne zdjęcia.
A za powyższe dziękuję, bo póki co, jeszcze go sobie nie zeskanowałam :)
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Lis 21, 2011 4:33 pm   

Do Ankera.
A tego ujęcia nie widziałam, może jednak przegapiłam w albumach. Dziękuję :)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lis 21, 2011 7:58 pm   

EwkaW napisał/a:
To zdjęcie z mostkiem jest jedynym z tej ulicy we wszystkich albumach p.Tuska.

W moim egzemplarzu są dwa (oba na stronie 194 albumu). Pierwsze jest to zamieszczone przez Ankera, drugie to, które wcześniej ja podlinkowałem. Oba pochodzą ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN.
Katalog zbiorów fotograficznych tejże biblioteki wymienia w sumie 4 zdjęcia z Am Holzraum, czyli powinny być jeszcze dwa, które nie znalazły się w albumach Tuska.
EwkaW napisał/a:
forum danzig.de. Tam muszą być inne zdjęcia.

Gotów jestem założyć się, że te same :mrgreen:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Pon Lis 21, 2011 8:24 pm   

Zarówno na Danzig-offline jak i w Akademii Rzygaczy podano, że Am Holzraum obecnie nie istnieje a przecież niewielka jej część zachowała się jako Stefana Jaracza. Czy ja coś nie łapię :hmm:
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Lis 21, 2011 11:17 pm   

pumeks napisał/a:
pochodzą ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN.
Katalog zbiorów fotograficznych tejże biblioteki wymienia w sumie 4 zdjęcia z Am Holzraum, czyli powinny być jeszcze dwa, które nie znalazły się w albumach Tuska.
EwkaW napisał/a:
forum danzig.de. Tam muszą być inne zdjęcia.
Gotów jestem założyć się, że te same


I bez zakładania się powiem, że to bardzo dobra wiadomość i za nią dziękuję. Po prostu aby obejrzeć dwa niepublikowane, udam się do Biblioteki PAN.
A to drugie zdjęcie rzeczywiście przegapiłam w albumie :oops:
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Lis 21, 2011 11:36 pm   

Dana napisał/a:
Zarówno na Danzig-offline jak i w Akademii Rzygaczy podano, że Am Holzraum obecnie nie istnieje a przecież niewielka jej część zachowała się jako Stefana Jaracza. Czy ja coś nie łapię :hmm:

Dokładnie tak jest i tego nie podważamy :roll:
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Lis 21, 2011 11:46 pm   

Dana napisał/a:
Danzig-offline

Ładne :hihi:
_________________
da, da, da...
 
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Pon Lis 21, 2011 11:57 pm   

:oops: :LL:
A co do ulicy to chciałam się upewnić, bo za cienka jestem merytorycznie. Dzięki :ok:
 
Anker 

Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 274
Wysłany: Wto Lis 22, 2011 11:19 am   

Am Holzraum 1893 r.
Odcinek omawianej ulicy widoczny na zmieszczonych wcześniej zdjęciach znajdował się miedzy obecną ulicą Nowomiejską i Wałami Piastowskimi, w miejscu gdzie obecnie powstaje Centrum Solidarności.

[pozwoliłem sobie edytować podaną przez Ankera datę: moim zdaniem w albumie Tuska jest błąd, a to zdjęcie pochodzi z publikacji Wilhelma Dreesena wydanej w 1893 r. - Pumeks]

Gdańsk.....jpg
Plik ściągnięto 33110 raz(y) 100,35 KB

Ostatnio zmieniony przez pumeks Wto Lis 22, 2011 11:21 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Anker 

Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 274
Wysłany: Wto Lis 22, 2011 12:45 pm   

Zdjęcie przedstawia wodowanie SMS Gefion i pochodzi z 31-05-1893r
Sadząc po stanie roślinności, zaawansowaniu prac przy budowanej jednostce oraz po ubiorach widocznych na zdjęciu ludzi omawiane zdjęcie też zostało wykonane w maju 1893r

Gefion.jpg
Plik ściągnięto 33096 raz(y) 20,84 KB

 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 2:00 am   

Czy mam rozumieć, że te oba zdjęcia z mostkiem z albumu Tuska są znacznie wcześniejsze, tzn. z końca XIX wieku?
Próbuję też na planach Gdańska z 1930 i 1946 (tu już Am Holzraum nazywa się Drewnica i po raz ostatni pojawia się na planie) zlokalizować mostek i coś nie bardzo mi to wychodzi. Jak mi się uda tu wstawić fragmenty obu planów, to się określę. Na razie wrzuciłam je do "wrzuty", ale muszę poczekać, aż tam "nabiorą mocy", jeżeli oczywiście czegoś nie sknociłam.
No i ta fota z 1893, bardzo ciekawa, choć układ kanałów na tych obu późniejszych planach też nie bardzo mi pasuje. Zakładam, że z biegiem lat mógł się ten krajobraz zmieniać. No i jest to ujęcie z drugiej strony, płn-zach, od Martwej Wisły, tak mi się wydaje.
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 8:34 am   

EwkaW napisał/a:
Witam,
ostatnio poszukuję wszelkich śladów nieistniejącej ulicy Am Holzraum, to rejon obecnego Placu Solidarności, a dokładnie ulicy Stefana Jaracza.
Znalazłam na forum danzig.de kilka zdjęć z tej ulicy, których nie mogę obejrzeć, bo musiałabym się zarejestrować. Rejestracja jest niewykonalna, prosiłam o pomoc kolegę z Niemiec, jemu też się nie udało tam zarejestrować.
Forum cały czas działa, pojawiają się nowe posty.
Być może ktoś z Was jest zarejestrowanym uczestnikiem tego forum i mógłby mi pomóc w dotarciu do tych fotografii.
To link do wątku

http://forum.danzig.de/sh...685-Am-Holzraum

zdjęcia są w postach nr 3 i 11.


Będę wdzięczna za pomoc :)


Jako tamtejszy forumowicz chętnie bym pomógł. Zdjęcia rzeczywiście są ciekawe, ale niestety "Wszelkie prawa zastrzeżone". Wolfgang i właściciele restrykcyjnie pilnują swej własności.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk