Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Szosa Warszawa - Gdynia
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Sty 01, 2007 7:30 am   Szosa Warszawa - Gdynia

Bartosz B. napisał/a:


Może jeszcze informacja o "autostradzie" Warluubie - Skórcz - (Gdynia), którą zamieściłem już na innym forum:

Dzięki życzliwości Macieja Oksienia („Nowe Drogi”) nareszcie dowiedziałem się jaka była historia drogi Warlubie – Skórcz – Lubichowo – (Gdynia). Sprawa została opisana w „Drogownictwie” nr 1/87. Prace ziemne z Warlubia do Lubichowa wykonano w latach 1937-38. W 1939 roku miała powstać betonowa nawierzchnia (wtedy w Polsce coś tak egzotycznego jak trzypasmowa autostrada obecnie) o szerokości 6 metrów na odcinku Warlubie – Skórcz (do drogi Osie – Skórcz). Prace przerwała wojna w związku z tym w środkowym i końcowym odcinku pozostało kilka nieukończonych kilometrów. Odcinek Skórcz – Lubichowo był przewidziany do realizacji w 1940 roku. Na finał czeka po dziś dzień. Co ciekawe droga ta była realizowana jako wojewódzka. Zgaduję, że może po ukończeniu miała stać się państwową (krajową). W ramach usprawnienia tego szlaku przebudowano też drogę Nowa Karczma – Egiertowo (jezdnia o szerokości 5 metrów z bruku, materiał z okolicy, który się nie sprawdził). Jechałem tam kiedyś i pamiętam, że raczej omija ona domy, jest dość nudna krajobrazowo i dość szybko się ją pokonuje. Powstała też nowa droga Tuchom – Chwaszczyno – Gdynia (dziś DK20) także 5 metrów szerokości, bruk ze Szwecji. Wracając do „autostrady” Warlubie – Skórcz to wcale nie realizowała ją firma Puricelli S.A. Tylko polska „Ołtarzew”. Włosi jednak rzeczywiście modernizowali inne drogi w okolicy (np. DK22). A np. „Drogomost” zrealizował brukowy przejazd przez Zblewo, co do dziś można oglądać na nieużywanym od 1941 roku odcinku przy skrzyżowaniu DK22 z DW214.
Obrazek

Dwa lata temu oglądałem (wtedy dla mnie tajemnicze) niedokończone prace budowy szosy Warszawa - Gdynia koło Lubichowa. Tej jesieni byłem tam ponownie i przedstawiam kilka zdjęć nasypów i wykopów tej inwestycji.

DSC 11615 nasyp min.jpg
Nasyp (przt literze "Z" z napisu Zelgoszcz 4 obrazki dalej). Za nasypem widoczne dachy Zelgoszczy.
Plik ściągnięto 20574 raz(y) 33,42 KB

DSC_1617nasyp min.jpg
Widok z nasypu w stronę Lubichowa.
Plik ściągnięto 20574 raz(y) 77,11 KB

DSC_1618 nasyp min.jpg
Też w stronę Lubichowa, trochę z tyłu.
Plik ściągnięto 20574 raz(y) 76,68 KB

lubichowo ost1.jpg
Nie dokończony odcinek; rejon Głuchego - Lubichowo.
Plik ściągnięto 20574 raz(y) 68,73 KB

lub.jpg
Roboty ziemne koło Lubichowa, Zelgoszczy.
Plik ściągnięto 20574 raz(y) 70,77 KB

lub1.jpg
Fragment koło Głuchego. Nasypy i wykopy po prawej to stara lokalna droga.
Plik ściągnięto 20574 raz(y) 46,88 KB

skorcz.jpg
Współczesna mapa szosy Warlubie Zblewo. Trasa Warlubie Karszanek k. Głuchego poprowadzona wykonanym do 39 r. odcinkiem. Dalej okrutnie kręta.
Plik ściągnięto 20574 raz(y) 78,04 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Sty 01, 2007 7:56 am   

I jeszcze zdjęcie z góry, z paralotni. Wyraźna lina trasy szosy.
Lit. "K" oznacza linę kolejową (też nie dokończoną): Berlin, Prusy Wschodnie przez: Człuchów, Lubichowo, Smętowo, Kwidzyń, Myślice.
"most" na drodze Lubichowo - Zelgoszcz pod który nie mieszczą się wysokie TIR-y. Od strony Zelgoszczy jest dla nich wykonana specjalna pętla do zawracania :II

lubichowotris.jpg
Plik ściągnięto 20572 raz(y) 78,96 KB

 
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Wto Sty 02, 2007 11:00 am   

:==

Cytat:
Lit. "K" oznacza linę kolejową (też nie dokończoną): Berlin, Prusy Wschodnie przez: Człuchów, Lubichowo, Smętowo, Kwidzyń, Myślice.


Jaki odcinek uznaje się za niedokończony?
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
Ostatnio zmieniony przez Bartosz B. Wto Sty 02, 2007 1:05 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
malgos 

Dołączyła: 24 Lip 2005
Posty: 89
Wysłany: Wto Sty 02, 2007 11:24 am   

Cytat:
Kwidzyń


:bang: jaki Kwidzyń, jaki Kwidzyń :rwie_wlosy:

Kwidzyn jest :tuptup: :amen:
_________________
Marienwerder/Westpreussen
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Sty 02, 2007 9:32 pm   

Przepraszam za "Kwidzyń" :oops: :oops: :oops:


Cytat:
Jaki odcinek uznaje się za niedokończony?

Pomimo dużego zaawansowania jest niedokończona.
- Na, chyba, całej trasie nie położono drugiego toru.
- Na tym odcinku (Lubichowo - Smętowo) nie wykonano przebudowy starszej, lokalnej trasy. Nie przebudowano mostów na linię dwutorową (nie tylko tego koło Zelgoszczy), nie złagodzono łuków. Koło Skórcza i, chyba, Starej Jani obok do ...? używanej linii są pozostałości porzuconych w 1918 takich prostujących trasę prac.
- Uważając inwestycję za niedokończoną mam na myśli również nie wykonanie (nawet nie rozpoczętych prac) magistrali za Myślicami. Nic nie ujmując tej miejscowości (pamiętam ją jak stacja miała jeszcze 5 peronów) planowano z pewnością jakąś kontynuację.
 
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Wto Sty 02, 2007 11:32 pm   

Zawsze fascynowała mnie ta trasa (autostarada) jak nazywali ja w Osieku.
Tam urodziła sie moja Babcia. Kiedy przyjeżdżałem w tamte strony zawsza chciałem poznać historię tej trasy. Jeżeli ktoś ma skan z tego artykułu z 87 roku i mógłby mi go przesłać na mój e-mail to będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
Jarek
jaroslaw.sidorczuk@neostrada.pl
_________________
Jarek
Marienburgczyk
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Sty 05, 2007 12:07 am   

To chyba ostatnie zdjęcie z trasy Warszawa - Gdynia.
Drogowskaz w Egiertowie.

Egiertowo1939.jpg
Plik ściągnięto 20410 raz(y) 42,2 KB

 
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Nie Lis 06, 2011 3:14 pm   

Gazeta Kościerska, nr 145, 1938: http://pbc.gda.pl/dlibra/...2E73F79709D1-45 na stronie 2 "Autostrada przez Szwajcarię Kaszubską"
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Sie 26, 2020 9:43 am   

Kociewie skrywa przedwojenną matkę polskich autostrad
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,98579,26240749,kociewie-skrywa-przedwojenna-matke-polskich-autostrad.html?fbclid=IwAR0djE7gvvgO4WnV5de-WXjNLDOeiFFmkhD_GAmPtB25dWtmYW4KbD-A1hk
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk